SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Sub Apr 23, 2016 22:33:54

NAZALOST, uzasne stvari se dogadjaju u ovoj drzavi SVAKI DAN!
"Situacija se promijeniti neće ako budemo držali jezik za zubima. S tim u vezi pozivam javnost da, kako bi svima nama sutra bilo bolje, svoja iskustva pošaljete u našu redakciju i javnost upoznamo ko nas i kako liječi, a kako bi trebao."
Da, da, da - NECEMO CUTATI, i necemo se ustezati objavljivati puna IMENA Hipokratovih krivokletnika i njima slicnih...
Koja je ovo mustra u belom, jos PRETI TUZBOM - koja DRSKOST da covek ne poveruje:
"Ja mogu tebe da tužim. Pred pacijentima tako pričate, svi slušaju… Jako ste bezobrazni"
Procitajte pazljivo ovaj tekst, a i komentare koji odrazavaju svakodnevicu BH zdravstva.
Cestitke autoru na JAVNO iznesenoj prici, zamalo tragicnog zavrsetka (a ne manjka ih nazalost)...

Slika

Dom zdravlja Tuzla: Tužit ću te! - ...U tih šest mjeseci, koliko je moja majka odlazila svojoj doktorici, primarijus. dr. sc. Azijadi Beganlić, docentici i ujedno i šefici Edukativnog centra porodične medicine Doma zdravlja u Tuzli, egzaktna dijagnoza nije bila uspostavljena. Nakon što je moja majka dobila jake bolove u leđima, pomenuta gospođa je rekla da je u pitanju herpes. Naravno, nije bio u pitanju herpes, ali je moju majku tri puta slala na ultrazvuk i svaki put nalaz bi bio isti: “Nije i nema ništa!”... Ženska osoba koja je mojoj majci trebala da previje ranu nije u potpunosti bila ‘spremna’. Naime, nikada ranije nije previjala ranu, odnosno nikada ranije nije došla u susret s drenom. Jer, kako sama reče: “Ja nikada nisam dolazila u susret s stomom”. Moja majka joj je objasnila da to nije stoma već dren. Dotična koja radi u Domu zdravlja na previjanju rana ne zna razliku između stome i drena...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 15, 2018 17:09:46, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Pon Apr 25, 2016 00:28:29

Dugo vec pratim tragediju mladog Banjalucanina Nikole Djurovica...
Ovo je postala svakodnevica u BiH na sramotu vlastodrscima - zalosno i jadno!
Cudno je to koliko su gradjani STRPLJIVI, cudno... dokle?
Majkama Nikole Djurovica i Jovana Arbutine porucujem:
NE ODUSTAJTE - RASKRINKAJTE MOCNIKE koji se medjusobno stite!

Slika

Protestna šetnja zbog Nikole Đurovića i Јovana Arbutine (VIDEO) - Grupa građana okupila se u banjalučkom parku "Petar Kočić" kako bi pružila podršku Aleksandri Đurović i Ljiljani Arbutini, majkama poginulih mladića, Nikole i Јovana, koji su stradali u saobraćajnim nesrećama 2011. i 2015. godine.

Stidi li se IKO u ovoj drzavi?

Uplakane majke hoće pravdu: Naša djeca su žrtve bezdušnog i korumpiranog sistema! (FOTO)

nedelja, 24 april 2016 15:03
Slika

U Banjaluci je održana protestna šetnja koju su predvodile majke dvojice mladića poginulih u saobraćajnim nesrećama, na istom mjestu. Prozvale su odgovorne pojedince i optužile institucije za nepravdu koja im je nanesena.

Aleksandra Saška Đurović i Ljiljana Arbutina, majke Nikole Đurovića (21) i Jovana Arbutine (19) povele su protestnu kolonu iz Parka Petar Kočić, do Centra javne bezbjednosti Banjaluka i banjalučkog Okružnog suda.

Kolona na čijem čelu je nošen transparent „Pravda za Jovana i Nikolu“, zaustavila se ispred ovih institucija, kako bi na simboličan način, ćutanjem i transparentima, podsjetili odgovorne da pravda još nije zadovoljena.

U protestnoj šetnji učestvovalo je oko 60 građana, a mnogi od njih su nosili transparente i fotografije Nikole i Jovana.

Među učesnicima je bilo i predstavnika političkih partija i udruženja, koji su došli da podrže majke u njihovoj borbi za pravdu i istinu.

Slika

Majka Saška: Banjalučani znaju da je za smrt moga sina odgovoran Čađo!

Majka poginulog Nikole Đurovića kaže da ovom šetnjom želi da podsjeti javnost da do sada od zvaničnih institucija porodica nije dobila odgovor ko je u stvari pravi ubica.

-Bila je sumnja na bivšeg ministra unutrašnjih poslova Stanislava Čađu, međutim, on je nedodirljiv jer ima 'zaleđinu' predsjednika Republike i doktora Škrbića, kaže Aleksandra Saška Đorđević

Podsjeća da je za smrt njenog sina-jedinca okrivljen i osuđen Nenad Radinković, koji se sada nalazi u zatvoru u Francuskoj.

-On je nastavio da za vlast švercuje oružje, podmetnuto mu je na francuskoj granici da bude uhapšen, a ostao je tamo da ne bi mogao da progovori. I dan danas 99 odsto Banjalučana zna da je to uradio Stanislav Čađo, ili je donekle upleten u to, tvrdi ogorčena majka.

Zbog nesreće u kojoj je stradao Nikola Đurović, na četiri godine zatvora osuđen je Nenad Radinković, koji je vozeći "audi" prošao kroz crveno i udario u Đurovićev automobil.

Majka Ljiljana: Ubica je dao 18 hiljada evra za svoju slobodu!

Majka Jovana Arbutine, koji je stradao u januaru prošle godine, priča kako je otišla u banjalučko Tužilaštvo da provjeri ima li napretka u suđenju i da je tada saznala da je presuda donesena 17. novembra prošle godine.

Niko je nije ni pozvao na izricanje kazne, niti je obavijestio o toku suđenja ni prije, niti poslije izricanja presude.

-U izvještaju o nesreći piše da je navodna brzina auta koje je ubilo Jovana bila 78 kilometara na sat. Ja ne negiram da je moje dijete prelazilo na crvenom svjetlu, ali želim pravdu. Ta brzina sigurno je bila veća, jer je Jovan imao 25 povreda, od toga pet smrtonosnih, priča uplakana Ljiljana Arbutina.

Zbog nesreće u kojoj je stradao Jovan Arbutina osuđen je vozač Goran Zrnić na šest mjeseci zatvorske kazne i 1.500 KM sudskih troškova.

-Uskoro će jedan medij objaviti pismo koje će uzdrmati sve. U tom pismu su navedene sve malverzacijama u ovom slučaju, od uviđaja do presude. Imam nezvanične informacije da je ubica dao 18.000 evra kako bi kupio svoju slobodu, ogorčena je Ljiljana Arbutina.

*Galeriju fotografija sa protesta pogledajte ispod teksta

Istinito

Uz galeriju i 1 komentar:

Slika

SAMO PRAVDU traze - zar je to tako mnogo?
Eh, da su bar jedine... koliko gradjana je traze... samo PRAVDU, nista vise!

Majke poginulih momaka: SAMO TRAŽIMO PRAVDU

Slika
Pravda za Jovana Arbutinu
Datum objavljivanja: 24. tra 2016.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 15, 2018 17:11:24, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Apr 26, 2016 21:35:44

Jos jednom cu se osvrnuti na tragediju majki koje SAMO traze PRAVDU!
Vise puta sam objavljivala tekstove o pogibiji mladog Nikole Djurovica i sumnjama koje su pratile i jos uvek prate KRIVCA... krivog i PRAVOG!
Pokusacu hronoloski poredati tekstove novinara Slobodana Vaskovica koje je objavio na svom blogu "Sa druge strane" – neka saznaju i oni koji nisu znali:

23. 01.2012. - Ko je usmrtio Nikolu Đurovića?!

25. 01.2012. - Smrt Nikole Đurovića – tri moguće verzije

11. 09.2012. - Suđenje Nenadu Radinkoviću: Porodica Đurović tvrdi da MUP i Tužilaštvo kriju prave krivce za smrt njihovog jedinca Nikole

27.11.2012. - Presude Radinkoviću i Ljubojeviću: Pravosuđe u službi režima

18.05. 2013. - Visoki policijski funkcioneri RS prikrivali šverc oružjem, ranjavanja, pucnjave, premlaćivanja...

12.11.2013. - Visoki funkcioneri MUP-a saslušaće argumentaciju roditelja pokojnog Nikole Đurovića

11.12.2014. - Ubistvo Nikole Đurovića: Porodica ubijenog podnijela nove krivične prijave i predočila nove dokaze o lažiranju istrage

Ovde moram spomenuti i slucaj male IVONE BAJO iz Bijeljine o kojem sam vise puta pisala na ovim stranicama...

Cudno je to... ma nije cudno - DRSKO je i BEZOBRAZNO!
Kao i u slucaju Dzenana Memica i sramotne presude za smrt mladog Stanka Gligorevica... da ne spominjem MASU DRUGIH - ZALOSNO!

ZASTO nema pravde u ovoj drzavi? Stidi li se iko?
Cujta samo ovoga... tuzioca - opet sramotna presuda za smrt mladog Jovana Arbutina (gotovo sve po istom diktatu?) :

Ljiljana Arbutina: Jovana nema, a nema ni pravde! - Šest dana prije dvadesetog rođendana, 18. januara 2015. na pješačkom prelazu u banjalučkom naselju Lazarevo stradao je Jovan Arbutina. Njegova majka Ljiljana i dalje traga za pravdom... “Auto koje je ubilo mog sina ni dana nije bilo u policiji na vještačenju, nego je odmah stavljeno na prodaju. Ovo nigdje nema u svijetu… Ja više ne mogu da podnesem, ni psihički ni fizički ovu agoniju. Činjenica je da je monstrum, koji je mom sinu oduzeo život, bio pod dejstvom alkohola i da je vozio mnogo brže nego što je dozvoljeno. Znam i da je alko test urađen tek nekoliko sati nakon nesreće, a ne odmah, iako je Branko, koji je i sam bio u šoku, policiji ukazao da je čovjek pijan… U presudi stoji da je bio u “stadijumu lakog pijanstva sa koncetracijom alkohola u krvi 1.23 promila" i da je vozio 78.19 kilometara na čas, iako je ograničenje 60. Mislim da su i brzina i procenat alkohola znatno viši…”...

Slika

Slučaj Arbutina: Novi šokantni podaci! (VIDEO) - ... Naime, kako javlja RTRS, optuženi vozač Goran Zrnić nije u zatvoru, tužilac Sead Žerić smatra da je šestomjesečna kazna za vozača u pijanom stanju adekvatna, a jedini svjedok nesreće Branko Krivokuća tvrdi da je vozač vozio 130 kilometara na čas!...

I jedan zanimljiv tekst - NEVEROVATNO mislite?
Ne, NIJE - toga smo valjda vec svesni (ne samo ovde u BiH, a ni na Balkanu...):

Vjerovali ili ne: Ovako režimski mediji pišu vijesti kad neko od tatinih sinova “zglajza”! - ... Naime, do nesreće je došlo kad se, iz zasad nepoznatih razloga, srušio stup električne energije na županijsku cestu. Promet je prekinut a na mjestu događaja je policija koja vrši uviđaj kako bi se doznao uzrok pada električnog stupa koji je bio pod naponom”. Doslovno ovako objavljena je vijest o prometnoj nesreći na portalu prvi.tv, kojeg u Hercegovini u posljednje vrijeme popularno još zovu “HDZ-ov CNN”! Autentičnost ovih navoda možete provjeriti na linku ispod:...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 15, 2018 17:12:05, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Apr 26, 2016 21:44:54

Ma nije valjda? "Veliki" glavni drzavni tuzilac?
Nekome mozda cudno? Tako se to radi u ovoj drzavi - sve za LICNE interese!

Salihović opstruiše slanje poziva za saslušanje Dodiku i onemogućava podizanje optužnice protiv osumnjičenih za pranje 1,5 miliona preko “Pavlović banke”

уторак, 26. април 2016.
Slika
piše: Slobodan Vasković

Glavni Tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović namjerno opstruiše slanje poziva za saslušanje Miloradu Dodiku, u slučaju u kojem je lider SNSD-a, zajedno sa Slobodanom Pavlovićem i još nekoliko uposlenika “Pavlović banke”, zvanično osumnjičen za pranje 1,5 miliona KM.

Riječ je o novcu kojim je Dodik kupio vilu na Dedinju 2007. godine.

Salihović je već nekoliko puta najavio slanje poziva za saslušanje Dodiku, ali je svaki put "zaboravio" da to i učini.

Ne čini to Salihović bez razloga: U ovom slučaju, kako sam objavio početkom aprila, Tužilaštvo BiH okončalo je sve istražne radnje; Ostalo je još da se sasluša osumnjičeni Milorad Dodik, nakon čega bi bila podignuta optužnica protiv Dodika, Pavlovića i ostalih.

Optužnica ne može biti podignuta bez saslušanja osumnjičenog i to je glavni razlog zbog kojeg Salihović opstruiše slanje poziva Dodiku.

Salihović je javno slagao “da ne postoji predmet protiv Milorada Dodika”, gostujući u emisiji OBN televizije 10.04. o.g., da bi samo dan kasnije izjavio da “postoji predmet protiv Milorada Dodika”. Još je rekao da će Dodiku biti upućen poziv na saslušanje, ali nije precizirao kada.

Iz njegovog djelovanja može se zaključiti da on čini sve da se to nikada ne desi. Međutim, Salihović je pod velikim pritiskom unutar Tužilaštva BiH, jer je svima poznato da on manipuliše brojnim predmetima, čak dijelom njih i trguje, kako bi sebi obezbijedio poziciju predsjednika Suda BiH.

U maju će biti raspisan konkurs za tu funkciju, a izbor je najkasnije do novembra ove godine.

Ukoliko Salihović nastavi sa svojim opstrukcionaškim djelovanjem, nije isključena ni javna pobuna tužilaca protiv njega i njegovog pristupa predmetima.

Istovremeno, sa opstrukcijama glavnog tužioca, traju i Dodikovi napori da obezbijedi sebi čvrste garancije da neće biti uhapšen u Tužilaštvu BiH, ukoliko Salihović iznenada okrene ćurak i ipak mu uputi poziv za saslušanje.

Dodik je u februaru izjavio da neće otići na saslušanje u Tužilaštvo BiH u Sarajevu, ali da jeste spreman dati izjavu tužiocima u Banjaluci. Međutim, on je svjestan da ne može dobiti takvu vrstu privilegije i da će, u slučaju poziva, morati da ide u Sarajevo.

Dodik je, prema mojim informacijama, odlučio da neće otići u Sarajevo ukoliko ne bude dobio najčvršće garancije da neće biti uhapšen tokom saslušanja.

Da bi Dodik dobio ove garancije, angažovao se i Dragan Čović, lider HDZ-a, koji preko svojih, prilično jakih veza u Tužilaštvu BiH, traži da lider SNSD-a ni po koju cijenu ne bude lišen slobode, ukoliko mu stigne poziv za saslušanje, a on se odazove.

Milorad Dodik počeo je lično otplaćivati kredit kod Pavlović banke. Krajem marta ove godine Dodik je položio 200.000 Evra na svoj tekući račun u “Pavlović banci” i otvorio trajni nalog do 2030. godine. Rata mu je oko 9.000 KM.

Odmah po polaganju novca, dao je nalog za isplatu pet rata - 45.000 KM.

slobodanvaskovic.blogspot.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 15, 2018 17:12:36, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Apr 26, 2016 22:10:13

Jad i cemer od drzave i zdravstva (i tako dalje)...
Ne samo u Sarajevu, ne samo u BiH, nazalost!
Ne brinem ni ja za politicare, njima je sve podredjeno!
Osim toga "NECE GROM U KOPRIVE"...
Poslusajte samo ovaj VIDEO...

Šta ako političar dobije infrakt: "Možda će helikopterom u Tuzlu ili Mostar, u Sarajevu nema 'zlatnog sata'" (VIDEO)

24/04/2016
Slika

Prim. dr. Dragan Stevanović, predsjednik Upravnog odbora Ljekarske komore Kantona Sarajevo, prim. dr. Fahrudin Kulenović, aktuelni predsjednik Ljekarske komore Kantona Sarajevo i predsjednik Ljekarske komore FBiH dr. Harun Drljević iznijeli su frapantne podatke o tome šta se trenutno dešava u zdravstvu, prije svega u Kantonu Sarajevo.

Stručnjaci su jedinstveni u ocjeni da političke partije preko određenih ljudi upravljaju zdravstvenim sistemom.

“Političari sigurno vladaju, jer u svim partijama gaji se samo jedna senzibilnost: da se dobiju sljedeći izbori”, istakao je dr. Kulenović.

Dr. Drljević je kazao da su doktori ti koji nose zdravstveni sistem, ali da ne trebaju vladati.

“Doktori su nosioci posla i oni su ti koji preuzimaju odgovornost i zato i traže da participiraju i donose odluke u zdravstvenom sistemu”, kaže dr. Drljević.

Dr. Dragan Stevanović je kazao da vrlo eminentni doktori, pa čak i profesori napuštaju Univerzitetski klinički centar Sarajevo. Stevanović je govorio i o standardu tzv. “zlatnog sata” unutar kojeg se pacijentu koji dobije srčani udar u roku od sat vremena pruža neophodna medicinska intervencija. Podsjetimo, “zlatni sat” uveden je na UKCS-u u vrijeme mandata generalnog direktora Rusmira Mesihovića, no, pojedini ljekari tvrde da je sa dolaskom direktorice Sebije Izetbegović na ovu funkciju ta opcija jednostavno ukinuta.

“Imamo ogromne dugove, a nemamo ljekara ni sredstava za osnovne funkcije. Mi trenutno nemamo u KS mogućnost da organiziramo otvaranje krvne žile kod akutnog infarkta, koji dođe u optimalnom vremenu. To je trebalo biti na UKCS, ali nema. Tamo su uloženi silni novci da naprave salu, da to napravimo na DIP-u, dizali kredite…”, istakao je dr. Stevanović.

Na pitanje šta ako neki političar u Sarajevu dobije infarkt, Stevanović je odgovorio:

“Možda će brzo helikopterom u Tuzlu ili u Mostar, gdje to ima.”

freshpress.info

A cuj OTKAZAN tender - ko bi to rekao?
SEBI JA je verovatno tuzna (privremeno?)...

SEBIJINA VIŠA SILA - Direktor Opće bolnice krši zakon: Otkazan tender za usluge patologije - Na ovaj način je, barem privremeno, okončan postupak javne nabavke koji je trebao rezultirati odlukom da "Moja klinika", u vlasništvu Emira Talirevića, i u ovoj godini nastavi sa pružanjem usluga patohistologije
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 15, 2018 17:13:09, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Apr 26, 2016 22:13:17

A sta bi UKC Tuzla komentarisao kad je kod njihovih doktora "Skok kroz prozor preporucena terapija pacijentima!"

Esma Mešić: Smrt moje sestre Safije Mehmedović još uvijek je velika zagonetka

25. Aprila 2016. 12:24
Slika

Protekao je prvi mjesec od smrti Safije Mehmedović (46) iz Memića kod Kalesije, čije je beživotno tijelo iz rijeke Jale izvučeno 24. marta, u blizini nekadašnjeg kompleksa HAK u Tuzli.

Mehmedovićeva je bila pacijentica Klinike za psihijatriju UKC-a Tuzla. Kobnog dana kliniku je napustila bez da je iko od uposlenika primijetio njen nenajavljeni odlazak. Safijino beživotno tijelo je pronađeno isti dan, ali nikada sa sigurnošću nije utvrđeno kako je završila u nabujaloj rijeci.

Mjesec dana nakon smrti za “Avaz” govori Safijina sestra Esma Mešić, koja ne krije ogorčenje zbog odnosa ljekara i drugih uposlenika Klinike za psihijatriju, ističući kako su mogli i morali učiniti mnogo više u tretmanu i liječenju njene sestre.

– Moja sestra je hospitalizirana 16. marta na akutnom odjeljenju. Međutim, dva dana kasnije, kada sam je posjetila, ona je već bila na ženskom odjeljenju. Zašto je nakon dana u bolnici sa akutnog premještena na žensko odjeljenje ako se znala historija njene bolesti – pita se Esma Mešić koja navodi kako se njena sestra Safija godinama liječila od depresije.

– Ona je više puta bila hospitalizirana, ali nikada nije imala priliku da je kao pacijenticu vodi isti ljekar. Ljekari, svaki za sebe, određivao je svoju terapiju. Imam osjećaj da su eksperimentirali sa lijekovima i smatram da je tu napravljen propust u njenom liječenju – navodi ona.

U januaru 2016. godine, navodi Esma, njena sestra je bila hospitalizirana, ali je poslije 20-ak dana puštena na kućno liječenje iako se njeno zdravstveno stanje poboljšalo. Kobnog dana vijest o Safijinom nestanku saopštena je njenoj mlađoj kćerci.

– Otišli smo gore da bi nam jedan ljekar, ovoga puta neću navoditi njegovo ime, rekao: “Nemojte paničiti, jedna žena je nestala prije mjesec dana pa se vratila“. Nama je svaki trenutak bio bitan. Počeli smo pretraživati krug klinike, korito rijeke, uzbrdice, nizbrdice… Nigdje je nije bilo. Ubrzo je stigla policija i obavijestili nas kako su Safijino tijelo izvukli iz rijeke Jale – navodi Esma Mešić.

Smrt Safije Mehmedović, prema Esminim tvrdnjama, još uvijek je jedna velika zagonetka. Međutim, ona poziva ljekare, rukovodstvo klinike i UKC-a Tuzla na moralnu odgovornost, svjesna surovosti činjenice da se život njene sestre ne može vratiti.

– Od svih tih tableta koje su joj davali njene psihomotoričke sposobnosti svedene su na minimum. Ona se kretala mic po mic, ali je ipak uspjela da neometano izađe iz kruga klinike. Ja ću istrajati u dokazivanju nemara i nadasve neljudskog i nehumanog odnosa prema tim ljudima. Moje sestre nema i niko je ne može vratiti, ali zarad svih pacijenata s Klinike za psihijatriju o odnosu ljekara i drugih uposlenika mora se javno govoriti. Poslije svega oni se nemaju čime odbraniti, pa ni tvrdnjom kako je riječ o ustanovi poluotvorenog tipa. U ovom slučaju mogli su uraditi puno više, ali nisu uprkos Hipokratovoj zakletvi – zaključuje Esma Mešić.

Ratna trauma

Safija Mehmedović je 1992. godine, zajedno sa porodicom, protjerana iz naselja Memići. Ostala je bez igdje ičeg. Iste godine u eksploziji granate ostala je bez majke i sve se to odrazilo na njeno psiho-fizičko stanje. Nikada se na njoj nije moglo primjetiti da ima bilo kakvih problema. Nije bila agresivna, niti je histerisala.

-Ona je po prirodi bila osjetljiva. Željela je da svima bude potaman, a njoj kako bude. Otkako je nema liježem i budim se u suzama – priča Esma Mešić.

UKC Tuzla bez komentara

Kontaktirali smo UKC Tuzla u vezi sa iznesenim tvrdnjama Esme Mešić. U Službi za komunikacije UKC-a Tuzla naveli su nam kako trenutno ne žele davati bilo kakve izjave, ponovivši pravilo da se o pacijentima sa Psihijatrijske klinike nikada ne iznose bilo kakve informacije u javnost.

ntv.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 15, 2018 17:24:59, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod law u Sri Apr 27, 2016 22:40:47

Dodikov prijedlog odbijen: Strane sudije ostaju u Ustavnom sudu BiH

Prijedlogom zakona o Ustavnom sudu BiH strane sudije trebalo je da budu zamijenjene domaćim. Protiv ovog rješenja i danas su glasali bošnjački poslanici, dok se hrvatski članovi Ustavnopravne komisije nisu pojavili prilikom glasanja.

Inicijativa za zakonsko regulisanje rada Ustavnog suda BiH i isključivanje stranaca iz njegovog sastava uslijedila je iz Republike Srpske nakon što je Ustavni sud BiH u novembru prošle godine, na zahtjev bošnjačkog člana Predsjedništva Bakira Izetbegovića, proglasio neustavnim Dan Republike Srpske koji se obilježava 9. januara.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma PS BiH bez rasprave dala je negativno mišljenje za prijedloge Zakona o Ustavnom sudu BiH i izmjene Krivičnog zakona BiH. Ove prijedloge zakona u parlamentarnu proceduru uputili su članovi klubova poslanika SNSD-a i SDS-a u ovom domu, pišu vijesti.ba.

Prijedlogom zakona o Ustavnom sudu BiH strane sudije trebalo je da budu zamijenjene domaćim. Protiv ovog rješenja i danas su glasali bošnjački poslanici, dok se hrvatski članovi Ustavnopravne komisije nisu pojavili prilikom glasanja.

Prijedlogom zakona o izmjeni Krivičnog zakona predviđeno je brisanje člana koji propisuje kazne za nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH i Suda BiH.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine čini devet sudija od kojih su troje stranci, a preostalih šest su Bošnjaci, Srbi i Hrvati. Četiri člana bira Predstavnički dom Federacije, a dva člana Skupština Republike Srpske. Preostala tri člana bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava nakon konsultacije sa Predsjedništvom BiH. Odluke Ustavnog suda su konačne i obavezujuće.

Većina svih članova suda sačinjava kvorum što znači da je dovoljno pet sudija da odluka bude donesena. To je bio slučaj u odlučivanju o apelaciji člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića o ustavnosti 9. januara kao Dana Republike Srpske.

Troje stranih sudija Ustavnog suda BiH su Tudor Pantiru iz Moldavije, Margarita Caca-Nikolovska iz Makedonije i Constance Grewe iz Njemačke.

http://epravo.ba/dodikov-prijedlog-odbi ... -sudu-bih/

---------
http://epravo.ba
law

Pridružio se: Pon Jun 02, 2008 12:23:47

Postod nevenkagaragic u Čet Apr 28, 2016 00:21:40

law je napisao:Dodikov prijedlog odbijen: Strane sudije ostaju u Ustavnom sudu BiH
...

http://epravo.ba/dodikov-prijedlog-odbi ... -sudu-bih/

---------
http://epravo.ba

Upravo sam posla postaviti clanak iz "Slobodne Bosne"...
Naravno da je odbijanje predloga ocekivano, pa zar BiH nije PROTEKTORAT?
Koliko godina vec?
I?

2 komentara (tacno tako):

Slika
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 15, 2018 17:29:28, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno