SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Ned Jun 14, 2015 22:45:24

Kandic je napisao:Zanimljivo, zanimljivo....

I vise nego zanimljivo...
Tek ce biti cini se...
"Kopaju i rukama i nogama" da smene Gadzu, ocito dok i sami nisu dosli na red.
Zar nije zanimljivo da nikada (tek 12.06.2015.godine) nije istrazivana dugogodisnja pljacka i kriminal o kojoj i "vrapci na grani pevaju" i to GODINAMA!?

Uvezani kriminal

Edin Skokić - 14.06.2015 20:04
Slika

Poslije nezapamćene tragedije u februaru ove godine, kada su na Površinskom kopu Dubrave ugašena četiri života, klupko dobro organizovanog kriminala počelo se odmotavati.

U akciji MUP-a TK krajem prošle sedmice uhapšeno je 27 osoba koje se dovode u vezu sa dugogodišnjom zloupotrebom položaja i krijumčarenjem uglja. U minulom periodu zahvaljujući uvezanom kriminalu PK Dubrave, odnosno Rudnik uglja Kreka, oštećen je za najmanje pet miliona KM.

Akcije MUP-a TK vjerovatno ne bi ni bilo da krijumčarenje uglja životima nisu platila četiri mladića iz sela koja gravitiraju PK Dubrave. Na njih se obrušila kompletna etaža, koja, prema posljednjim informacijama, nije bila "zasječena" po pravilima struke.

Dok Rudnik uglja Kreka grca u gubicima, javašluk i sklonost kriminalu manjeg dijela uposlenika prijete da u potpunosti uruše temelje nekadašnjeg respektabilnog kolektiva. Sve dok nisu pale mrtve glave otvoreno se pričalo kako uposlenici PK Dubrave uzimaju novac za ulazak traktora čak i do glavne proizvodnje. Izvlačene su hiljade tona uglja, koji je potom završavao na crnom tržištu širom Tuzlanskog kantona. Najbolje su prolazili dileri uglja, koji su posao uvezivali, a najlošije oni koji su ga pod okriljem noći utovarali. Pravna država je počela funkcionisati od petka, ali je pozadina uvezanog kriminala na površinskim kopovima u Tuzlanskom kantonu kompleksna i trebat će dani, mjeseci i godine kako bi pravda ugledala svjetlo dana. Evidentno je da postoje građani koji rizikujući svoje živote skaču na trake sa ugljem koji se sa kopa vozi do separacije i takvim izolovanim slučajevima teško da će se ikad stati u kraj i sa armijom ljudi koja bi brinula o bezbjednosti. Međutim, uvezani i organizovani kriminal napokon se mora sasjeći, jer na nevoljama rudara pojedini moćnici iz njihovog preduzeća kupili su po nekoliko stanova i izgradili veleljepne objekte. Kada sam tog tragičnog 21. februara bio u blizini PK Dubrave, mještani rekoše: "Portiri imaju najljepše kuće". Pa zar to, prije pogibije četiri mladića, nije bio dovoljan razlog da se krene u odmotavanje kriminalnog klupka. Očito da se kod nas mora dogoditi tragedija da bi se djelovalo.

nezavisne.com

??? - 27 osoba!!!

Uhapšeno 27 osoba zbog kriminala u PK-u Dubrave - Pripadnici MUP-a Tuzlanskog kantona rano jutros uhapsili su 27 osoba koje su proteklih godina organizovano krale ugalj sa Površinskog kopa Dubrave.Istragom Tužilaštva Tuzlanskog kantona,saznajemo,bit će obuhvaćen određeni broj osoba koje su obavljale ili još obavljaju određene rukovodne funkcije u rudniku Kreka... “Te osobe po našim saznanjima napravile su višemilionsku štetu ovom kantonu. Radi se o jednom nizu počinjenih krivičnih djela koruptivne prirode i vezanih za zloupotrebu službenog položaja i ovlasti određenih osoba”, rekao je Alen Gadžo,ministar unutrašnjih poslova TK-a...

Slika

22 PORTIRA???
Ko je ovde "Lud, zbunjen, normalan..."?

Uhapšena 22 portira PK Dubrave i pet krijumčara uglja

"Daj boze kceri..."

Saslušanje uhapšenih zbog kriminala na PK-u Dubrave - ... Istragom Tužilaštva Tuzlanskog kantona, saznaje FTV, bit će obuhvaćen i određeni broj osoba koje su obavljale ili još obavljaju rukovodne funkcije u rudniku Kreka.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 08, 2018 16:49:34, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Sri Jun 17, 2015 13:07:28

Kandic je napisao:Zanimljivo, zanimljivo....

I opet da citiram Kandica... zanimljivo bas!
Sta sve nema u ovoj drzavi, osim jada, cemera i kriminala na svim nivoima!
Kada ce se drzavne institucije POCETI baviti OZBILJNIM kriminalnim radnjama?
A predobre, za ovu drzavu NENORMALNE, plate redovno primaju... ZA STA TO???
Hoce li gradjani konacno reci - DOSTA?!

VIŠE NI U FBIH NISTE SIGURNI
Tuzlak Danijel Senkić na salušanju u policiji zbog statusa na Facebooku

16.06.15, 12:36h
Slika

Novinar i predsjednik Nevladine organizacije „Front“ iz Tuzle Danijel Senkić morat će kriminalističkim inspektorima u Tuzli objasniti na šta je konkretno mislio kada je na društvenim mrežama prije nekoliko dana kritikovao vlasti u BiH zbog hapšenja bošnjačkih povratnka u Republici Srpskoj

Tuzlanska policija će ujutro, po nalogu Policijske stanice Zvornik, saslušati Senkića koji je na svom Facebook profilu hapšenje Bošnjaka u RS nazvao terorom. Za neke od srpskih policajaca koji provode hapšenje rekao je da su zločinci, a za bošnjačke političare rekao je da torture samo nijemo posmatraju.

- Policija u Zvorniku definitivno vrši teror nad Bošnjacima, a njihovi političari ćute ili nejasno negoduju. Pa evo ja kao Vlah da prostiš, da kažem koju…

U zvorničkoj policiji radi policajac Slavko Stanišić. O njegovom ocu pisao sam kolumnu. Slavni tata Radovan Stanišić.

Radovan se javno hvalio kako je 1992. godine u zvorničkom selu Tršić u njivi ubio Dautović Rasima, samo zato jer je balija. Stanišić Radovan trenutno je nastanjen u zvorničkom selu Branjevo, i pod zaštitom sina Slavka sije teror i među Srbima koji ne misle kao on.

Sada se pitam, da li Slavko Stanišić, sin ubice i zvornički policajac, hapsi Bošnjake? Ako hapsi, a hapsi… nabijem i ovu vlast, a posebno bošnjačku političku elitu koja je, pobogu, zabrinuta zbog zvorničke racije.

Zar vam ja vlah moram reći da vas i dalje etnički i fizički brišu, debili debilni – napisao je Senkić na svom Facebook profilu.

Zbog ovog statusa Senkić će tuzlanskim istražiteljima, a po nalogu zvorničke policije, morati dati opsežnu izjavu.

Ovime je Zakon o javnom redu i miru, koji je nedavno u RS-u zabranio narušavanje javnog reda i mira i na društvenim mrežama, a što su analitičari ocijenili kao pokušaj vlasti da uguši kritičare, od sada proširen i na Federaciji BiH.

- Nisam baš siguran da je to samo zbog statusa. Pisao sam o zločinima koje je počinio Radovan Stanišić iz Zvornika. I, sada, policija umjesto da hapsi Stanišiće, oni će vjerovatno vršiti pritisak da im otkrijem izvore koji su mi dali informacije, što se, jasno je, neće desiti – rekao je Senkić za bh. novinsku agenciju Patria.

Senkić se tuzlanskoj policiji mora javiti u srijedu u 9 sati, piše NAP.

(Nap.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)

Dodikova diktatura i u FBiH: Tuzlak na saslušanju u policiji zbog statusa na FB
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 09, 2018 12:38:05, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Jun 17, 2015 13:39:30

nevenkagaragic je napisao:
nevenkagaragic je napisao:"Biznis" za vesanje!!!

U TUZLI SAM RODILA DVA ZDRAVA SINA: Odnijeli su ih u inkubator i od tada im se gubi svaki trag… - Otac Goran Plauc i majka Dragica Plauc uputili su apel putem medija kojim se nadaju da će im pomoći da pronađu svoja dva sina blizanca, danas bi trebali biti 20-godišnjaci.... Tražimo svoja dva sina blizanca rođena 05.08.1993. godine u Tuzli. Nakon rođenja živa i zdrava dva sina, za što imam papire, doktori su rekli pošto su blizanci neka ostanu 2 do 3 sata u inkubatoru i od tada im se gubi svaki trag. Sve ove godine sam tragala za svojom djecom i prije otprilike dva mjeseca doznala sam da su živi i prodani nekome u Americi. Stoga vas molim putem medija da mi pomognete da nađem svoju djecu – navedeno je u poruci koji su potpisali tužni roditelji i sestre iz Njemačke, gdje se sada nalaze... Navodno je više stotina ovakvih sumnjivih slučajeva.

Porucujem porodici Plauc da tuzi UKC sto pre (ako su tvrdnje tacne) jer kako je "azurno" i "profesionalno" tuzlansko pravosudje proci ce jos najmanje 20 godina!

Porodica Plauc tvrdi da su njihovi blizanci živi

Edin Skokić - 03.05.2013 17:32

Slika

TUZLA - Dragica i Goran Plauc, koji žive u Njemačkoj, uputili su apel medijima u našoj zemlji kako bi našli, kako kažu, svoje nestale blizance, koji su rođeni 5. avgusta 1993. godine na Ginekološko-akušerskoj klinici tuzlanskog UKC-a.

U apelu su Dragica i Goran naveli kako traže sinove kojima se izgubio svaki trag nakon što su smješteni u inkubatore tuzlanske klinike. Međutim, iz tuzlanskog UKC-a odgovaraju da postoji dokumentacija i da su novorođenčad umrla.

"Prije dva mjeseca sam saznala kako su živi i da su nakon rođenja prodati u Ameriku. Molim vas da mi pomognete u pronalasku moje djece", navela je Dragica Plauc, u apelu koji je upućen medijima u BiH.

Odmah nakon tog apela u UKC Tuzla su krenuli s analizom dokumentacije. U UKC Tuzla postoji dokumentacija u kojoj su navedeni datum i vrijeme pregleda, te vrijeme poroda. Međutim, u dokumentaciji je navedeno ime Dragice Planc, a ne Plauc. Kao jedan od mogućih razloga za neslaganje podataka u UKC navode kako su ratne 1993. prijemi na UKC Tuzla pisani ručno, na različitim vrstama papira, jer je u to vrijeme vladala nestašica.

"U dokumentaciji koju posjedujemo navedeno je kako je Dragica Planc primljena 5. avgusta 1993. godine u 2.30 na Kliniku za ginekologiju i akušerstvo. Nakon prijema pacijentica je pregledana te je u istoriju bolesti upisan nalaz pregleda. U 3.20 istog dana Dragica Planc se porodila prirodnim putem i rodila dvoje muške djece", navela nam je u pismenom odgovoru Amra Odobašić, portparol UKC Tuzla.

Prvorođeno dijete težilo je dva kilograma i imalo je dužinu od 49 centimetara, a porod je zabilježen kao prijevremeni.

"Parametri prvorođenog djeteta su bili dobri, ali je zabilježena perinatalna asfiksija, kao i da se radi o nezrelom novorođenčetu koje je zbog toga smješteno u inkubator. U dokumentaciji piše da je dijete preminulo u 20.30. Istog dana, drugo dijete, također muškog spola, rođeno u 3.30, s porođajnom težinom 1.900 grama i dužinom 48 centimetara pri samom rođenju imalo je lošiji apgar i bilo je reanimirano. Prema dokumentaciji, dijete je bilo respiratorno nestabilno i iako je uključena potpuna terapija uobičajena kod ovakve vrste novorođenačkih problema, dijete je umrlo u 18.15. U potvrdi o smrti kao uzrok navedena je nezrelost pluća kod prijevremeno rođene novorođenčadi", stoji u odgovoru Odobašićeve.

U UKC-u Tuzla navode kako je pacijentica otpuštena u jutarnjim satima, a da u dokumentaciji postoji i potvrda o smrti novorođenčadi. Inače, porodica Plauc danas živi u Njemačkoj, a imaju odraslu kćerku.

Nezavisne novine

Agonija porodice Plauc [/b][/url]i dalje traje, no nadlezne nije briga!
Vaznije je baviti se FB statusima...
A sta se sve radi godinama ne moze ni "pas s maslom pojesti"!
!
ZALOSNO... DOKLE VISE?
Pogledaje ove "slucajne" greske ("SLUCAJNE" - malo morgen!), da vam pamet stane...(dokumenti na linku clanka)

HOROR U TUZLI: Majka tvrdi da su joj djeca ukradena

Slika

Redakciji Revolucija.info obratila se šokirana tuzlanka Dragica Plauc koja nam je ispričala šta se desilo kada je zatražila rodne listove za svoju kako navodi ukradenu djecu…

Ovo je još samo jedan u nizu dokaza da su vladajuće stranke širom Bosne i Hercegovine zapošljavali familiju i svoje švalerke po stranačkoj liniji.To nebi bio problem da te “službenice” znaju raditi svoj posao i zaslužiti barem 20% plate koju građani plaćaju za njihov “rad”.

Ovo nije jedini slučaj jer bili smo svjedoci ovakvog bahatog ponašanja mnogih ljudi iz javnih institucija gdje su jedino građani bili oštećeni.Ovakve nepismene službenice uzimaju posao poštenim i edukovanim kadrovima koji su na birou za zapošljavanje dugi niz godina,čak i sa prosjekom 10 na fakultetima.Samo ovaj slučaj je specifičan jer majka tvrdi da su joj djecu ukrali…

05.08.1993 god Dragica se porodila a doktori koji su bili prisutni su Nisveta Alispahić,Branislava Balić i Boro Kuprešak.Dragici su rekli da su joj djeca umrla iako nikada ih nije vidjela,javnost je upoznata sa činjenicom da su bebe nestajale iz porodilišta u Tuzli sa opravdanjem da su umrla iako nikada majkama nisu tjela djece pokazana.

Majka od Fatmira Alispahića je bila umješana u te grozote kako navode pojedini mediji.Dr.Nisveta Alispahić je bila u toj organizaciji jedna od glavnih osumnjčenih,koje su majke od nestale djece prepoznale i okrivile za učešće u tome.Nisveta Alispahić je u to vrjeme bila načelnica akušerske klinike u Tuzli i bez njenog potpisa se nije moglo ništa.Matičarka Zinaida Selimović je prema tvrdnjama Dragice upisala tuđu djecu kao da su njena a njene nigdje nema.To sve nas je dovelo do ozbiljnih sumnji i velikih nepravilnosti i pokušaja zataškavanja nečega i nekoga.Isto tako tvrdi da je dobila dokumenta koja potvrđuju da su njena djeca dva puta upisana u matične knjige rođenih.Špekuliše se o prodaji djece u inostranstvu i zataškavanje zločinačke organizacije na vlasti.

Svoje tvrdnje potkrjepljuje materijalnim dokazima.

Prenosimo vam pismo i dokumente oštećene Dragice Plauc iz Tuzle:

U petak 12.06.2015.godine, dođem u matični ured u Tuzlu i tražim rodne listove za moju djecu, Gospođi Minki predočim prijavu o rođenju.

Gospđa Minka službenica matičnog ureda u Tuzli, kaže :ne mogu ti dati rodne listove, ova djeca nemaju ime.

Ja iz šoka:ja ću im sada dati ime, a Gospođa Minka reče,”ne može sada dođite u ponedeljak “moram vidjeti knjige, kopiraću vam knjige”pa nekog pozva, čini mi se reče Ado i kaže “u ponedeljak mi kopiraj sve i rođene i umrle knjige”
Jos jedna jako vazna informacija vezana za moje sinove! prilikom pokusaja da mi Maticni ured Tuzla izda rodne listove za moju ukradenu djecu a koje sam trazila po osnovu prijave za upis moje djece koju prijavu je bolnica dostavila Maticnom uredu po rodenju moje djece u kojoj jasno pise prijava novorodencadi PLAUC saznajem da postoji dupla zabiljeska . U Maticnu knjigu rodenih maticarka Zinaida Selimovic upisala je činjenicu rođenja djece pod prezimenom…
Dragi moji prijatelji trenutno se nalazim u svojoj Tuzli u daljoj borbi za istinom svojih sinova ponovo dobijam brdo laznih dokaza izmedu ostalog i potvrdu o smrti svoje djece na kojoj stoji pod tackom 14. citiram Naziv zdrastvene ustanove u kojoj je lječen a ako je lječen kod kuće ime ljekara koji ga je lječio i naziv zdrastvene ustanove u kojoj radi taj ljekar POROĐAJNO BORIĆ i sada dragi moji prijatelji da vam pojasnim sta je Borić…Borić je katoličko groblje koje se nalazi u Tuzli i dali je moguce da sam se ja te 93 god porodila na tom groblju a bila sam prisebna čitavog poroda i znam svaki sekund svog poroda

DOKUMENTI:
...

Revolucija.info
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 09, 2018 12:39:28, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Jun 19, 2015 20:31:32

nevenkagaragic je napisao:Odavno je (pre godina i godina) ovo trebalo - rasprave ZASTO i SANKCIJE!
Sve je to propusteno za vreme vladavine VSTV-em Branka Perica i Milorada Novkovica!
Bravo za Ruzicu Jukic (koja je u Tuzli jedina digla glas u vreme progona Dijane Milic) i za Gorana Nezirovića!
Nazire li se to "svetlo na karaju tunela"?
E da konacno krene CISCENJE ovih redova...

Burna rasprava na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH - Jukić: Zašto je Čampara poslao policiju u "Dnevni avaz"? Ne možemo se oglušiti po tom pitanju... Inače, lavina diskusije pokrenuta je nakon izlaganja Gorana Nezirovića, člana VSTV-a, koji je iznio brojne kritike na račun rada bh. pravosuđa. On je kazao da otkada je formiran VSTV nijedna godina, kao što je bila 2014., nije bila obilježena problemima i kontroverznim slučajevima. - Sve je počelo protestima građana, pa se desio slučaj Budimir, Lijanovići, afera sa prisluškivanjem u Sudu i Tužilaštvu BiH....Afere su nastavljene i u 2015. godini hapšenjem istražitelja, sutkinje Suda BiH (Azra Miletić op.a.), slučajem Čaušević, Čampara, Džaferović, Kebo....Sve je kulminiralo političkim pritiscima na VSTV - rekao je Nezirović dodajući da je srozan ugled VSTV-a... Jukić nije odustajala od kritika te je navela "nikad nije bilo više prigovora na račun rada bh. pravosuđa kao sada". - Mene su bh. parlamentarci pitali da im objasnim zašto imamo spektakularna hapšenja, a onda sve propadne. Mi smo vezani u svemu, a od nas se očekuje da nešto napravimo u pravosuđu. Ne možemo na sve šutjeti - istakla je. Rasprava o Nacrtu godišnjeg izvještaja za 2014. godinu se nastavlja sutra.
...
VECI FORMAT:
http://s15.postimg.cc/tnhws14zv/7_Avaz_ ... lao_po.jpg
Kompletna stranica:
Slika
"Dnevni avaz", 16.04.2015.

A vidi ti Fahre...
ITERVJU sa potpredsednikom VSTV-a Ruzicom Jukic - jel` to trazi iskupljenje za (ocito naruceni) clanak od 30.04.2013.godine koji je gospodja Jukic odmah ISTOG DANA demantovala na RTV Slon Tuzla...
Svaka cast gospodji Ruzici Jukic, osim sto takvih tuzilaca ( "koji blate" pravosudje) ipak NIJE malo (u celoj BiH), tu se ne slazem s njom.
E sad je pitanje kome je stala "na rep" i hoce li i njoj biti "pakovanja" - ipak je u pitanje BH pravosudje koje je dotaklo dno (odavno)!

Slika
VECI FORMAT:
http://s4.postimg.cc/gyju61l71/8_Avaz_1 ... e_celo.jpg
"Dnevni avaz", 18.04.2015.

JamesBond007 je napisao:Ova gospoda Ruzica Jukic mi djeluje kao 0.001% postenih u pravosudu BiH !

Slazem se u potpunosti!
Za divno cudo i "Dnevni avaz" (sto li?) "puca" od hvalospeva - Fahro "okrenuo curak":

Slika
VECI FORMAT:
http://s27.postimg.cc/rhy4tm7n7/9_Avaz_ ... a_bh_p.jpg
"Dnevni avaz", 23.04.2015.

I OPET Ruzica Jukic... a ko bi drugi...

Zatražiti informacije o neriješenim predmetima ratnih zločina

Slika

Objavljeno: 17.06.2015 16:26

Član Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH Ružica Jukić smatra da je neophodno od Tužilaštva BiH zatražiti detaljne informacije o tome zašto nisu okončani predmeti ratnih zločina, poput slučaja Atifa Dudakovića, te predmeta koji se odnose na korupciju i organizovani kriminal.

"Dokle treba staviti glavu u pijesak i štititi pojedince", zapitala je Jukićeva danas na sjednici Savjeta tokom razmatranja izvještaja o radu Tužilaštva BiH za 2014. godinu.

Ona je rekla da je potrebno vidjeti da li je Tužilaštvo postupalo kako treba.

"U slučaju Atifa Dudakovića postoji snimak i, ako nije montiran, to treba završiti. Ako je tačno ono što je prikazano, on ni sekundu ne treba biti na slobodi", rekla je Jukićeva i predložila da svi zajedno pogledaju snimak.

Ona je zatražila da Tužilaštvo dostavi Savjetu podrobne informacije o tome šta su preduzeli, te koliko su svjedoka ispitali tokom istraga za sve ratne zločine, kao i predmete koji se odnose na korupciju.

Predsjednik VSTS-a BiH Milan Tegeltija saglasio se da postoje eksponirani predmeti, kao što je slučaj "Dudaković", za koje javnost očekuje tužilački epilog, ma kakav bio, te ukazao da ima još predmeta ratnih zločina koji se moraju prioritetno rješavati.

"Tužilaštvo BiH je dobilo takve resurse na osnovu kojih se sa pravom mogu očekivati maksimalni rezultati", naglasio je Tegeltija.

U raspravi o radu Tužilaštva BiH, član Savjeta Goran Nezirević rekao je da je prihvatljiva zadovoljavajuća ocjena o radu, ali da se treba uhvatiti u koštac sa najtežim predmetima, unaprijediti kvalitet optužnica, te analizirati razloge blage kaznene politike.

"Tužilaštvo BiH ima najbolje uslove za rad od svih tužilaštava u BiH. Osam novih tužilaca, koji će biti angažovani, treba usmjeriti u borbu protiv organizovanog kriminala", istakao je Nezirević.

Zajednički zaključak članova Savjeta o ovoj tački dnevnog reda jeste da treba preduzeti dodatne mjere na unapređenju kvaliteta rada tužilaštava, nastaviti pozitivan trend i unaprijediti rad na predmetima ratnih zločina, te završiti predmete ratnih zločina koje im je dostavio Haški tribunal iz kategorije dva.

Informišući članove Savjeta i o svojim aktivnostima, Tegeltija je naveo susrete sa međunarodnim donatorima, te razgovor sa predstavnicima Ambasade Švedske u BiH o stanju i aktivnostima u reformskim procesima, za šta su dobili dalju podršku u realizaciji strateških ciljeva.

On je najavio i održavanje strukturalnog dijaloga 13. i 14. jula, o čemu će se naknadno više govoriti.

Visoki sudski i tužilački savjet bi sutra, u nastavku sjednice, trebalo da imenuje zamjenika glavnog tužioca Tužilaštva BiH, tužioce Tužilaštva BiH, te sudije i dodatne sudije Suda BiH, kao i sudije Kantonalnog suda u Tuzli i opštinskih sudova u Sarajevu i Goraždu.

Na dnevnom redu su i zahtjev glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića za odobrenje Pravilnika o izmjenama i dopunama o unutrašnjoj organizaciji Tužilaštva BiH, prijedlog za ocjenjivanje radnih rezultata sudija Suda BiH kandidata u postupku imenovanja, kao i komentari na budžetske prijedloge sudova i tužilaštava za 2016. godinu.

Početak sutrašnjeg zasjedanja zakazan je za 9.30 časova.

federalna.ba/Srna

Zanimljivo... dve Tuzlanke se bas ne slazu? Alma Dzaferovic protivreci Ruzici Jukic...
Sto li ?
(Citat iz prethodnog clanka:"Dokle treba staviti glavu u pijesak i štititi pojedince")

VSTVBiH zasjedao u Sarajevu: O Kreso i Dudakoviću pod tačkom razno

Ružica Jukić, sutkinja Općinskog suda u Tuzli i potpredsjednica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTVBiH), jučer je, prvog dana zasjedanja Vijeća, kazala da će tražiti da se pred članovima pusti snimak Izačić 1994, na kojem Atif Dudaković, penzionisani general Armije BiH, govori da se strijeljaju ratni zarobljenici.

18.06.2015. | PIŠE: Amra BRKIĆ - ČEKIĆ
Slika
Foto: D. TORCHE | Sa jučerašnje sjednice

Snimak

- Upalila sam Facebook i najednom mi se pojavio taj snimak RTRS-a, pa se pitam dokle ćemo mi zatvarati oči i pitati se da li je tužilaštvo postupilo kako treba ili nije. Imamo taj snimak i odmah treba utvrditi da li je on autentičan ili ne. Nikad neću stajati iza nekog Hrvata koji je počinio zločin. Uporno pričamo o unapređenju rada Tužilaštva BiH, a onda mi pred oči dođe ovaj snimak. Neću nikoga štititi i zatvarati oči. Ako je neko dao snimak koji je lažan, onda i tu osobu treba procesuirati, oštro je kazala Jukić.

Njena kolegica iz VSTV-a i tuzlanska tužiteljica Alma Džaferović je Jukićevu upitala čime je ponukana i koja je njena intencija da sad govori o ovome.

- Zašto glavnog državnog tužitelja Gorana Salihovića niko u Banjoj Luci, na posljednjoj sjednici VSTV-a BiH, to nije pitao već sada imamo neke dileme, upitala je Džaferović.

Jukić je odgovorila da ljudi svih nacionalnosti stalno šalju dopise, ali da se ništa ne radi, te je predložila da se o ovome raspravlja danas, u nastavku sjednice, pod tačkom razno.

Predsjednik VSTV-a BiH Milan Tegeltija predložio je da se pod tačkom razno raspravlja i o istupima nosilaca pravosudnih funkcija, između ostalih, predsjednice Suda BiH Meddžide Kreso, te sudije Branka Perića. Tegeltija je kazao da bi "spornu emisiju" u kojoj je gostovala Kreso trebali da pogledaju svi članovi Vijeća, nakon čega bi mogli da o ovoj temi i razgovaraju, s čime su se kasnije složili članovi Vijeća.

Predsjednici Stalne komisije za efikasnost sudova i tužilaštava jučer su iznijeli i svoje prijedloge zaključaka, a konstatovano je i da bi bilo potrebno poboljšati kvalitet optužnica. Goran Nezirević, član VSTV-a BiH i sudija Vrhovnog suda FBiH, podsjetio je na nedavno obraćanje glavnog haškog tužitelja Sergea Brammertza i ukazao na dio njegovog izvještaja u kojem se kao negativna praksa pokazalo da se optužnice cjepkaju, odnosno da se sve češće optužuju policajci, vojnici, čuvari, ali ne i oni na vodećim položajima.

Zadovoljavajući rezultati

Na sjednici je saopćeno da su rezultati Tužilaštva BiH u prošloj godini zadovoljavajući, te da je tužilaštvo sa najvećom ostvarenom normom. Rečeno je da je potrebno pojačati rad na koruptivnim djelima i postaviti ih kao prioritetne, te da se posebna pažnja treba posvetiti krivičnom djelu terorizma. Jadranka Lokmić-Misirača, potpredsjednica VSTV-a, smatra da se posebna pažnja treba posvetiti analizi blage kaznene politike, odnosno zašto se za koruptivna djela često izriču uslovne kazne.

Na današnjoj sjednici planirano je imenovanje zamjenika glavnog državnog tužitelja, ali kako nezvanično saznajemo, postoji mogućnost da će konkurs biti poništen i raspisan novi. Podsjetimo da je na konkursu najbolje ocjene ostvarila tužiteljica Diana Kajmaković, ali je glavni državni tužilac Vijeću na prošloj sjednici poslao pismo u kojem je naveo da bi na ovu poziciju trebao biti imenovan neko iz RS-a.

Historijski rezultati

- Tužilaštvo BiH ima najbolje uslove za rad, a sada će dobiti još osam tužilaca koji će biti usmjereni na rad za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala. Treba glavnog tužitelja Tužilaštva BiH držati za riječ i onda iduće godine očekivati historijske rezultate, smatra Goran Nezirević.

oslobodjenje.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 09, 2018 12:43:35, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Jun 20, 2015 18:45:40

Zanimljivo, bas zanimljivo...
Milan Miletic, suprug sudije Suda BiH Azre Miletic kaze:
"Čampara i Kreso su sve namjestili Azri Miletić!"

Slika
"Dnevni avaz", 20.06.2015.
VECI FORMAT:
Slika
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 09, 2018 12:44:22, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Jul 05, 2015 09:07:10

Kuc, kuc... ima li koga?
Dakle, nista zanimljivo prethodnih dana dok sam bila odsutna? Fino, fino...
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Jul 05, 2015 09:27:41

Slusala sam ga nekoliko puta - sjajan COVEK ovaj Goran Kovacevic!

Goran Kovačević: Tužilaštva i sudovi u BiH služe za obračune sa političkim neistomišljenicima

Objavljeno u kategoriji Intervju na 27.06.2015 10:22:00
Slika
Kovačević: Predstavnici vlasti zadužuju državu zarad podmirivanja vlastitih potreba

Kao čovjek želim da vidim pozitivne promjene u bosanskohercegovačkom društvu, a to je jedino moguće, barem u trenutnoj situaciji, snažnim angažiranjem civilnog društva.

Dok god mi, građani ove države, budemo očekivali da nam neko riješi probleme zapast ćemo u težu situaciju – kaže u intervjuu za novinsku agenciju Patria Goran Kovačević, novi predsjednik Udruženja „Prijatelji BH“.

Osnovano 2013. godine, Udruženje je vrlo brzo izraslo u prepoznatljivo tijelo koje promoviše resurse Bosne i Hercegovine u zemlji i inostranstvu, ali ukazuje i na propuste u državi, sve s ciljem da se podigne standard svih građana u državi.

Neprocjenjiv doprinos "Prijatelji BH" dali su tokom majskih poplava prošle godine, kada je Udruženje zbrinulo veliki broj ugroženih porodica.

- Mislim da predstavljamo pozitivan otklon unutar društva i očit dokaz da postoje ljudi koji su spremni da pomognu narodu i državi. Međutim, ne vidim političke snage koje bi bile spremne da prihvate izazov i napokon povuku prave poteze i stabiliziraju ovu zemlju – rekao je Kovačević.

Docent na sarajevskom Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije na ovoj funkciji zamijenio je dosadašnjeg predsjednika, bivšeg bh. diplomatu Jusufa Pušinu.

PATRIA: Na šta će se Udruženje fokusirati sada kada ste vi na njegovom čelu?

KOVAČEVIĆ: Udruženje će raditi na pomirenju naroda u Bosni i Hercegovini, identificiranju društvenih poveznica, nuditi rješenja koja su od koristi za narod i državu. Nastojat ćemo da vratimo dignitet državi, insistiranjem na transparentnosti i zakonitosti u radu svih državnih i javnih institucija.

Svim dopuštenim sredstvima borit ćemo se protiv nepotizma, korupcije i stranačkog nasilja koji su uzeli previše maha i doveli državu do sloma, a narod u nezavidan položaj.

Tražit ćemo odgovornost vršilaca vlasti za njihov rad, jer ovo je naša država, država koja treba da osigura mogućnost za sve njene građane, a ne samo za pojedince, njihove porodice. Mi imamo pravo da se borimo za ovu državu, da zahtijevamo bolji životni standard i život dostojan civiliziranog čovjeka.

PATRIA: Docent ste na Fakultetu za kriminalistiku, kako gledate na rad tužilaštva i sudova u BiH, ali i čelnih ljudi na tim pozicijama?

KOVAČEVIĆ: U teoriji se često, kao negativan primjer, spominje tzv. politička policija, sistem koji se zloupotrebljava unutar tiranskih država za obračune sa političkom opozicijom i drugim oblicima političkog i društvenog djelovanja koji su u suprotnosti sa stavovima vladajuće srukture.

Međutim, politika u Bosni i Hercegovini je napravila iskorak i politizirala i tužilaštva i sudove pretvarajući ih u mehanizme za obračune sa političkim neistomišljenicima, ali i za legaliziranje kriminaliteta pripadnika političkih partija koje učestvuju u strukturama vlasti.

Pravosuđe bi trebalo biti glavna linija odbrane od kriminala, nikako ne bi smjelo biti glavni akter kriminalnih aktivnosti koje su već dugi niz godina evidentne.

Slika
Kovačević je na mjestu predsjednika udruženja Prijatelji BH zamijenio bivšeg bh. diplomatu Jusufa Pušinu

PATRIA: Znači li to da trenutna postava na čelu tužilaštava i sudova u BiH ne može zaustaviti sistemsku pljačku državne imovine i organizirani kriminal?

Rukovodni kadrovi u ovim institucijama su postavljeni zahvaljujući političkoj podobnosti i spremnosti da okreću glavu pred kriminalnim aktivnostima onih koji su ih postavili na te funkcije.

Neki od spomenutih su postavljeni voljom stranih nalogodavaca, koji opet imaju svoju agendu u Bosni i Hercegovini, koju nastoje provesti aktivnostima svojih štićenika.

Ne treba očekivati da ovi ljudi budu nosioci borbe protiv kriminala, jer ih većina nije kompetentna da obavlja te poslove, ali ni spremna da se suprotstavi političko – kriminalnoj oligarhiji na vlasti, izuzev u slučaju da se sastav oligarhije promijeni. Tada oni koji su ispali iz vlasti bivaju procesuirani.

U Bosni i Hercegovini kriminal se više i ne krije, postao je javna stvar, političari o njemu govore kao o svojim uspjesima, objašnjavaju da to tako mora biti, ali i šalju poruku da ih niko ne može ni spriječiti.

Za sve ovo nalaze krivca u „lošim“ rješenjima iz Dejtona.

PATRIA: Kako ocjenjujete sigurnosnu situaciju u zemlji?

KOVAČEVIĆ: Sigurnosna situacija je veoma složena i opasnosti koje nas ugrožavaju se usložnjavaju iz dana u dan.

Nekoliko je trendova moguće identificirati. Prvo, Bosna i Hercegovina je ekonomski nestabilna država i u velikoj mjeri rad njenih institucija ovisi o vanjskim izvorima finansiranja.

Predstavnici vlasti su se poistovijetili sa državom, i ne zaziru od bilo kakvih malverzacija zadužujući državu zarad podmirivanja vlastitih potreba. Narod u Bosni i Hercegovini je prepušten sam sebi, ne postoji bilo kakva planska djelatnost usmjerena na rješavanje nagomilanih društvenih problema.

Dakle, narod je taj koji će sam morati rješavati svoje probleme. Mogući su razni scenariji tog rješenja, ali je sasvim jasno da dok god su jedni te isti ljudi u vlasti stanje se neće promijeniti na bolje.

PATRIA: Koliko će hapšenje Nasera Orića zakomplikovati situaciju u BiH, ali i odnose BiH i Srbije?

KOVAČEVIĆ: Situacija oko Orića je pitanje prava, ali i pitanje nerada naših državnih pravosudnih organa. Ako postoje dokazi koji ga terete za određeno krivično djelo, mi imamo adekvatne organe za procesuiranje bilo kojeg krivičnog djela. Druga je stvar što ne postoji volja unutar države da mi kao država preuzmemo odgovornost za svoje građane i zaštitimo ih od djelovanja drugih država i njihovih organa.

Bosna i Hercegovina mora, preko svojih pravosudnih organa, da uspostavi okvir za zaštitu građana ali i za procesuiranje onih koji su počinili krivična djela. Nikako ne smijemo biti u situaciji da jedini zakon koji se ne primjenjuje na naše građane jeste zakon naše države. Meni nije poznato da neka država olako pristaje da se njeni građani isporučuju u druge države i to je neprihvatljivo.

Bez obzira na političke prilike u BiH, mora postojati minimum odgovornosti vlasti prema građanima, posebno u slučajevima kada njihova prava narušava druga država, nevezano za sadržaj tog ugrožavanja prava.

U svakoj situaciji država mora stajati iza svakog svog građanina. Ovaj incident je povod za pokretanje otvorenog dijaloga između Bošnjaka i Srba u cilju normaliziranja odnosa i izgradnje većeg stepena povjerenja i dobrih susjedskih odnosa, što bi stabiliziralo odnose u regionu i osiguralo evropska budućnost.

PATRIA: Kako gledate na trenutni rad stranaka u vlasti BiH ali i njihovu opoziciju. Mogu li provesti tražene reforme?

KOVAČEVIĆ: Ne postoje uvjeti za bilo kakve reforme, osim nametnutih izvana. Razlog ovom mom stavu je činjenica da ne postoje političke stranke koje nude platforme rješenja, postoje samo koalicione kalkulacije o parlamentarnoj većini – taldžijska politika.

U ovakvoj situaciji nema prave opozicije, već samo pozicija na čekanju. Mučno je gledati način na koji veće stranke traže partnere u beznačajnim i politički mrtvim opcijama da bi se razračunale sa dojučerašnjim saveznicima.

Utoliko sam uvjeren da inicijalni pokretač mora doći van politike.

PATRIA: Koliko građani BiH još mogu izdržati ovakvu pat poziciju u zemlji?

KOVAČEVIĆ: Procjenjujem da su već očigledni znaci velikog nezadovoljstva i patnje koje narod izražava i podnosi svakodnevno. Stanje beznađa ne može iznjedriti ništa dobro, mora doći do promjene, postoje i mogućnosti i resursi za izvođenje pozitivnih promjena, jedino nedostaje volja, kod predstavnika vlasti, da se to i uradi. Ovo zadnje je, za mene, snažan motivacioni faktor, a bolja budućnost Bosne i Hercegovine je moja misija.

nap.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 09, 2018 12:45:28, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Jul 05, 2015 09:37:12

BH stvarnost: "uradi sam"!
No, "ne lezi vraze" - tu je tuzilac i sudija koji NE RADE svoj posao, vec po ustaljenom obicaju BH pravosudja, STITE KRIMINAL... Ma "bravo"...

Jablaničanin nije više čekao policiju: Uhvatio sam lopove, strpao u kola i odveo u stanicu

Objavio Fokus.ba - jun 30, 2015
Slika

Putem maila redakciji portala Fokus javio se Dženad Džino iz Jablanice koji je, ogorčen radom suda i tužilaštva u ovom gradu i Hercegovačko-neretvanskom kantonu, odlučio svoj problem objelodaniti javnosti u BiH.

Džindo, naime, ima koliko zanimljivu, toliko i tragikomičnu priču o svom slučaju i radu pravosudnih organa u našoj zemlji.

– Dvije godine imao sam sa lopovima koji su mi u nekoliko navrata obijali malu vikendicu koju imam u Jablanici. Policija bi redovno dolazila, pravila zapisnik i nakon toga više, nikad i niko se po tom pitanju nije javljao, počinje Dženad svoju priču.

Kako više nije mogao čekati, odlučio je “uzeti stvar u svoje ruke” i lično probati uhvatiti lopove na djelu.

– U februaru ove godine, tačnije 12.02 u 11 sati, moj prijatelj je vidio dvojicu sumnjivih likova koji su se kretali iz pravca gdje se nalazi moja vikendica. Pozvao me i ja sam došao. Kako je bio snijeg, a prije toga niko od moje porodice nije dolazio u vikendicu, uočio sam tragove u snijegu koji vode tačno do moje terase. Tamo sam stigao i imao šta vidjeti. Razvaljena varata, razbijen prozor i pokradene stvari.

Ponovo je otišao u policiju i prijavio cijeli slučaj. U policiji su mu rekli kako prvo moraju obaviti uviđaj, što se Dženadu nije svidjelo.

– Kako nisam više htio da mi se prave bespotrebni uviđaji i te proceduralne budalaštine odlučio sam da potražim lopove. Nakon sat vremena pronašao sam jednog od njih. Ubacio sam ga u svoje vozilo i nakon deset minuta vaspitnog razgovora priznao mi je da je obio kuću i otkrio gdje su mi pokradene stvari. Pokupio sam i njega i stvari i ponovo otišao u policiju. Predao im i lopova i dokaze. Četiri mjeseca nakon pljačke dolazi mi presuda sa suda u kojoj se, između ostalog, navodi da su osuđeni na šest mjeseci uslovno, priča dalje ovaj Jablaničanin.

U presudi koju je donio sudija Nesib Mustafić mu je, kako kaže, zasmetalo što su obojica lopova pušteni na slobodu jer su priznali krivično djelo.

– Ono što mi je zasmetalo, to je da u u predstavljanju optuženih sudija Mustafić naveo da sje prvoptuženi Arman Alikadić zaposlen, da je već jednom krivično osuđivan, dok za drugog optuženog, Rusmira Kovačića, osuđivanog nekoliko puta. Na kraju presude se navodi da je Sud u obzir uzeo da su optuženi priznali krivično djelo. Pitam se kako neće priznati kada sam ih našao, te i njih i ukradene stvari dovezao u policijsku stanicu. Još im je olakšavajuća okolnost bila što su se korektno držali pred Sudom i ono najšokantnije, da do sada nisu kažnjavani, iako to sigurno jesu, pita se ogorčeni Džino.

Posebno mu je, također, zasmetala odluka da je kriminalce Sud oslobodio troškova postupka zbog toga “što isti nisu zaposleni”, te troškove stavio na budžet građana FBiH”.

– Tužiteljica Sanja Šurković, dobro upoznata sa kriminalnim dosjeima dotičnog dvojca tražila najblažu moguću kaznu. A da stvar bude tragikomičnija, ova presuda postaje pravosnažna isti dan i na nju se nema pravo žaliti, zaključuje svoju priču Džino, te dodaje da na ovome neće stati, te da će se žaliti ombudsmanu za ljudska prava, kao i višim sudskim institucijama.

fokus.ba

Slika Slika Slika Slika
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 09, 2018 12:46:36, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Jul 05, 2015 09:58:11

I tako to... ladice su ZAKON u BH pravosudju...

ISTRAŽUJEMO Veliki krivični predmeti Tužilaštva Unsko-sanskog kantona godinama u ladicama

SEDMICA ZA NEDJELJU Javnost predugo čeka na epiloge slučajeva “General Šantić”, Kantonalna bolnica, “Unsko sanske šume”, “Lipovača”...

Objavljeno: 03. 07. 2015 - 22:08
Slika

Više je krivičnih predmeta u Tužilaštvu Unsko-sanskog kantona (USK) koji su dobili federalno-državni, čak i regionalni javni otisak, ali su protokom vremena mjerenog mjesecima pa i godinama oblikovali mišljenja i stavove da se na njima ili ne radi, ili slabo radi. Zbog netransparentnosti koja isto toliko traje u “tužilačkom orkestru”, medijima je nemoguće dobiti bilo kakve podrobnije informacije o tim slučajevima.

Policija bez naredbi

Jedan od njih je i istraga ubistva generalbojnika HVO-a Vlade Šantića, likvidiranog 8./9. marta 1995. godine. Istraga je bila u stanju mirovanja skoro 18 godina, a pokrenuta ponovno 2013. Do tada je ovaj slučaj tretiran kao ratni zločin i kiselio se u ladicama prvo Tužilaštva USK, a onda i Tužilaštva BiH. Službenici Federalne uprave policije (FUP) utvrdili su kako postoje osnovi sumnje da su za Šantićevu smrt odgovorni bivši komandant 502. brigade Armije RBiH Hamdija Abdić Tigar te vojnici njegove jedinice Dedo Karabegović, Jasmir Topal, Ramiz Bajramović, Ramiz Ružnić, Indijan Alibegović i Enver Keranović. Nakon pronalaska metalnog bureta s navodnim ostacima tijela generala Šantića na obroncima brda Grabež kod Bihaća, već dvije godine vlada potpuna šutnja. Predmet se nalazi kod tužioca Huse Huzeirovića.

Slika
Grabež kod Bihaća: Prije dvije godine su odneseni navodni ostaci tijela generala Šantića

Nadalje, najveća i najznačajnija krajiška zdravstvena ustanova gorjela je 26. jula 2013., a načinjena je višemilionska šteta. Dvije godine nakon strašnog požara nije donesena nikakva tužilačka odluka. Istragu sa FUP-om vodi tužiteljica Damirka Mulabdić. Doznajemo da se već mjesecima na ovom predmetu ne radi, te da iz Tužilaštva USK ne dolaze nikakve naredbe istražno-policijskim organima.

Nakon pada Vlade Hamdije Lipovače (SDP), tadašnji generalni direktor „Unsko-sanskih šuma“ Đevad Muslimović, u vrijeme dok je slovio za nesuđenog krajiškog premijera, uhapšen je u akciji SIPA-e s nekolicinom bliskih saradnika iz ovog najvećeg državnog preduzeća USK sa 650 uposlenih.

Muslimović je proveo, s pauzama, skoro šest mjeseci u tužilačkom pritvoru, a kada se nakon “spektakluka” i pune godine javnosti nepoznatih aktivnosti tužioca, očekivala “bogata” optužnica uslijedila je - šutnja. Tužilac u ovom slučaju je Senad Ljubijankić. Iz krugova odbrane u ovom predmetu, tvrdi se da će za mladog tužioca biti veliki uspjeh ako dokaže i krivično djelo “primanje dara”, što je daleko od prvobitno zacrtanog scenarija Tužilaštva.

Slika
Muslimović: Nakon “spaktakluka” - šutnja

Još se dobro sjećamo i spektakularnog zavrtanja ruku i stavljanja lisica na ruke Hamdije Lipovače, bivšeg “kralja” bihaćke općine i Krajine, polovinom decembra prošle godine. Brzo je utihnula medijska halabuka o silnim zloupotrebama položaja i ovlasti u više paralelnih istraga, ponovljenom vještačenju dokaza iz Sportskog centra „Stens“ (prekopavani su tereni, op.a.) gdje su Lipovača i Alen Gluhalić iz firme „Agra“, osumnjičeni za pribavljanje protivpravne imovinske koristi kroz anekse ugovora vrijedne 1,3 miliona KM, kao i pravosudnoj lakrdiji s određivanjem pritvora (Vrhovni sud FBiH tri puta poništavao kantonalna rješenja, op.a.).

Lažiranje izbora

I o ovom značajnom slučaju u koji je involviran do tada najviši stranački funkcioner i političar Krajine Tužilaštvo šuti, a slučaj vodi tužiteljica Ornela Cerić- Mrenica.

Isto tužilaštvo već osam godina čuva i najmanje pet krivičnih prijava protiv Sanjina Halimovića iz Sanskog Mosta, odnedavno bivšeg potpredsjednika SDA i bivšeg federalnog ministra poduzetništva, a prije toga općinskog načelnika u gradu na Sani od 2004. do 2010. Javnost špekulira da u ovom slučaju, zbog političke “težine” Halimovića, krajiški tužioci čekaju “bolja” vremena.

Jedna od krivičnih prijava protiv Halimovića vezana je uz veliki posao na gradskom Trgu ljiljana i u Ključkoj ulici u Sanskom Mostu 2009. godine, u vrijeme dok je on bio općinski načelnik. Ostale prijave protiv Halimovića datiraju iz 2007., 2008. godine i 2011. godine, ali se ni na njima ne radi. To čak i potvrđuje Tužilaštvo USK u aktu od 9. septembra prošle godine kada je na traženje Udruženja za bolji Sanski Most odgovrilo da protiv Halimovića postoji pet prijava, ali su sve i dalje “u fazi prijave kod zaduženih kantonalnih tužilaca”.

O radu Odjela Tužilaštva USK u Sanskom Mostu dovoljno govori primjer krivične prijave u vezi lažiranja izbora u Sanskom Mostu. Centralna izborna komisija (CIK) je zbog krađe glasova 2010. godine uputila krivičnu prijavu protiv članova Općinske izborne komisije (OIK) Tužilaštvu BiH, ali je ona “spuštena” Tužilaštvu USK i tako stigla u sanski odjel. Ranije je i od općinskog vijećnika Enesa Eminića upućena ista krivična prijava Tužilaštvu USK, ali tužiteljice Vildana Dedić i Sadeta Muhić nisu se baš “miješale u svoj posao”.

Rasvjetljavanje ubistva advokatice Koričić jedan od rijetkih pozitivnih primjera

Tužilaštvu USK zbog višegodišnjih opstrukcija oduzet je krivični predmet ubistva srpskog povratnika Cvijana Radića iz 1996. godine i okončava se u Sarajevu
Tužilaštvo USK pokrenulo je 2014. godine optužnicu za četvorostruko ubistvo iz 1993. kod bihaćke kafane “Paviljon”, a slučaj se uz velike opstrukcije advokata optuženih vodi na Kantonalnom sudu u Bihaću
Zahvaljujući istražiteljima MUP-a USK brzo je otkriven osumnjičeni za ubistvo bihaćke avokatice Jasmine Koričić, čeka se na optužnicu, tako da je to za sada jedini pozitivan primjer
Nema informacija o istrazi iz 2013. protiv vlasnika kompanije “Ilma” i zelenaškom ugovoru iz 2000. godine sa državnom firmom “Bihaćka trgovina” putem koga je „Ilma“ postala vlasnik desetina nekretnina širom USK
Rad Odjela za privredni kriminal potpuno je nepoznat javnosti
Portparol Tužilaštva USK radi i tužilačke poslove i ne može često odgovoriti zahtjevima medija
Na službenoj internetskoj stranici Tužilaštva USK tek sporadično se i selektivno objavljuju podignute optužnice

Autor: M. DEDIĆ
avaz.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 09, 2018 12:51:53, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jul 07, 2015 19:20:45

Bravo Mehmede Halilovicu! Inace, na ovim prostorima se Glas razuma se retko cuje...
Zasto? To je najbolje objasnio Milan Gutovic, iako nije govorio o BiH, ali kao da JESTE!
Citiram samo deo:
"Politika je najstarije zanimanje na svetu posle prostitucije. Zbog te blizine politika je primila elemente prostitucije. Osveta kupljenih diploma i doktorata je što politiku smatramo kurvanjem, a kooperativnost ispunjavanjem tuđih želja. Politika je postala samo grana psihijatrije."

A uz politiku ide jos mnogo toga... ili SVE ostalo.

Jedan ( u moooru primera) je i slucaj "Danijel Senkic" koji je tako fino izanaliziran u donjem tekstu.

Mehmed Halilović

IZ PRAVNOG UGLA

PROGON GLASNIKA LOŠIH VIJESTI

Slika

Objavljeno: 02. 07. 2015.

Policijska kontrola društvenih mreža, bez obzira na to ko su autori postova i gdje žive, nakon samo četiri mjeseca počinje da daje rezultat. Novinar Danijel Senkić iz Tuzle prva je žrtva Zakona o zaštiti javnog reda i mira Republike Srpske

Slučaj novinara Danijela Senkića postao je sredinom juna nadaleko poznat i van granica BiH. Nimalo čudnovato. Poziv novinaru na policijsko saslušanje zbog onoga što je objavio na svom FB profilu nije baš uobičajeno da bi prošlo nezapaženo. Slučaj je postao “čuven” kako zbog razloga formalne prirode, tako i onih suštinskih.

Danijel je, naime, prva žrtva Zakona o zaštiti javnog reda i mira koji je u februaru u izmijenjenom izdanju usvojen u Republici Srpskoj. Ali Danijel ne živi u RS-u, iako se očekivalo da će prva žrtva tog zakona biti iz tog entiteta. Žrtva je pronađena u drugom entitetu, u Tuzli, što ovom zakonu daje nove dimenzije. Policijska kontrola društvenih mreža, bez obzira na to ko su autori postova i gdje žive, nakon samo četiri mjeseca počinje da daje rezultat.

Čime je to Danijel Senkić zaslužio poziv kriminalističke policije u Tuzli? Formalni je povod prijava iz Zvornika zbog onog što je on objavio na svom FB profilu.

Ko god pročita ovaj post Danijela Senkića, mogao bi staviti niz prigovora na njegov vokabular. Nije pristojan, naravno. Kao što često nije pristojan ni javni govor javnih ličnosti u BiH. Razlika je jedino u tome što je to Danijel učinio na privatnom postu, a Milorad Dodik, recimo, to čini iz dana u dan pred mikrofonima i TV kamerama.

Zaboravimo, ipak, na retoriku. Danijela, uostalom, nisu ni prijavili i ne progone zbog vokabulara. Istina, policiji u Tuzli, kako su poslije medijima potvrdili on i njegov advokat, nije bilo sasvim jasno zašto su dobili takav zahtjev od policije iz Zvornika, pa su htjeli da u toku saslušanja telefonom zovu kolege i provjere o čemu se tačno radi. Čak nisu znali ni to zašto su Danijela pozvali kao svjedoka. U toku saslušanja pokušali su, naime, da ga oslovljavaju kao “osumnjičenog”, ali to je spriječio njegov advokat.

To ipak ne mijenja suštinu problema. Dakle, Danijel je otkrio povezanost ratnog zločina konkretne osobe (R.S.), za koju tvrdi da živi slobodno i da danas terorizira neistomišljenike, sa sadašnjim policijskim strukturama u Zvorniku, u kojima radi njegov sin S.S. i to sve povezao sa aktuelnim hapšenjima i uznemiravanjem bošnjačkih povratnika u RS. Dirnuo je, dakle, u osinje gnijezdo. Pritom ne treba izgubiti iz vida da je Danijel i predsjednik nevladine organizacije “Front” u Tuzli koja se “bori za zaštitu prava svih ugroženih grupacija i pojedinaca”. On je to učinio i kao novinar i kao aktivista i predsjednik organizacije koja se upravo time bavi.

Danijel Senkić je znatno prije ovog posta na FB objavio kolumnu “Slavni tata Radovan Stanišić”. U njoj je opisao ratni zločin i naveo činjenicu da njegov, Radovanov sin, radi u policiji u Zvorniku i nastavlja (ne)djelo svog oca. Nakon toga niko od zvaničnih organa nije reagirao. Ponajmanje, pravosuđe na bilo kojem nivou. Tek kad je 7. maja postavio svoj novi post na FB i kritikovao vlasti u BiH i posebno “bošnjačku političku elitu”, nazivajući ih “debilima debilnim”, reagovala je policija u Zvorniku, a servisirala ih policija u Tuzli.

ZLOUPOTREBA ZAKONA

Ne ulazeći u ocjenu da li je to što je Danijel Senkić objavio istina o navodnom ratnom zločinu R.S. i njegovom sinu policajcu S.S. koji hapsi povratnike, jer to treba da utvrde nadležni tužilaštvo i sud – koji se ni sada ne oglašavaju – pokrenuti postupak protiv njega svjedoči o zloupotrebi zakona na koji su se inicijatori ove afere pozvali. Događa se upravo ono na što su svi protivnici predloženog zakona u RS-u upozoravali tokom januara i februara ove godine kad je Vlada RS predstavila nove odredbe i proširila njegovu “nadležnost” i na internet. Ali, vladajuća koalicija je imala dovoljno ruku i Zakon je usvojen i stupio je na snagu 25. februara (Službeni glasnik RS broj 11/2015).

Poruka ovog slučaja glasi: nećemo provjeravati objavljene informacije i goniti počinitelje krivičnih djela, već glasnika loših vijesti. Po Zakonu o javnom redu i miru, makar to bilo i na FB. Sad bi valjda svima moralo biti jasno šta je bio smisao promijenjenog zakona.

Zakon o javnom redu i miru u RS-u je entitetski zakon, ali očito je da se primjenjuje na cijeloj teritoriji BiH. To možda i ne bi bilo sporno kad bi ovaj zakon bio to što i treba da bude – da određuje više i manje klasične prekršaje javnog reda i mira. Problem je, međutim, u tome što se njime prostor “javnog mjesta” proširio i na internet i društvene mreže i što je uveo kvalifikacije koje već postoje u drugim zakonima (Krivični zakon, Zakon o zaštiti od klevete itd).

Sa ovlaštenjima koji ovaj zakon daje policiji, moglo bi se čak kazati da je Danijel Senkić dobro prošao. On je “samo ispitivan” u policiji u Tuzli. Da živi u RS-u mogao je biti uhapšen “makar 24 sata”, do podnošenja prijave nadležnom tužilaštvu, kako je to u skupštinskoj raspravi tvrdila opozicija.

KOJA JE PRAVNA OSNOVA ZA TUŽBU?

Šta je ovdje problem? Vlast. Svaka. Izvršna, zakonodavna i pravosudna. Kad pravosuđe ne radi svoj posao, izvršna i zakonodavna vlast nađu rješenje koje će njih štititi i građane onemogućiti u ostvarivanju prava na slobodu mišljenja i prava na primanje i davanje informacija.

Vjerujem da je Danijel Senkić možda otkrio veliki zločin i njegov nastavak. Ali, ako i nije, zašto bi on odgovarao zbog prekršaja po zakonu o zaštiti javnog reda i mira u RS-u? Jer je “uznemirio policajca S.S. u Zvorniku i njegovog tatu”, kao što je pisalo u nalogu za saslušanje? A možda i cijelu policijsku stanicu u tom gradu?

Protiv Danijela Senkića ne bi mogla biti podnesena krivična prijava za “lažno prijavljivanje krivičnog djela” (član 364, Glava 28. Krivičnog zakona RS), jer se to krivično djelo odnosi na prijave zvaničnog karaktera zvaničnim organima (tužilaštvu, policiji itd).

Ako i treba da odgovara, onda Danijel Senkić jedino može biti tužen za klevetu ukoliko bi ga tužio isključivo R.S. i ako bi on (R.S.) mogao dokazati da nije počinio navedeni ratni zločin. Njegov sin, S.S., nema pravnog osnova za tužbu za klevetu. Samo, ako bi R.S. podnio tužbu za klevetu, to bi bilo isključivo njegova privatna tužba s kojom ni policija u Zvorniku, ni u Tuzli, nema ništa.

Mogla je policijska stanica u Zvorniku biti “uznemirena” koliko hoće, ali ona tužbu za klevetu ne može podnijeti. Ne mogu ni pripadnici “bošnjačke političke elite”, koje je on nazvao “debilima debilnim”, ako su i ma koliko bili uznemireni. Danijelova ocjena o njima primjer je vrijednosnog suda o njihovom radu u konkretnom slučaju. Osim toga, oni nisu identifikovani pojedinačno osim kao grupa. Ko god bi i pokušao da tuži – izvrgnuo bi sebe samo većem ruglu.

analiziraj.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 09, 2018 13:10:36, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno