SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Pet Avg 12, 2016 23:25:39

Morala sam ovo "pismo" kompletno kopirati...
Strasno sta joj (zemlji) se radi (drzava)!
PROCITAJTE... VREDI.

Pismo Bosne i Hercegovine svojim građanima

Piše: Cubik / Objavljeno: 11.08.2016. u 03:40h

Slika

Mili moji,

ja stvarno ne znam šta vi od mene hoćete. Pomišljam, po srijedi je zabuna, možda da se predstavim, da od toga krenem.

Ja sam zemlja između Tare, Drine, Save, i ušća Neretve, Bosna i Hercegovina. I da me sutra pojede Velika Hrvatska, ili Srbija, ili Albanija, ili Kina, još će dugo negdje stajati da sam to ja, Be i Ha.

Ja sam zemlja, a to što vas muči je država. Država i zemlja nisu ista stvar, država ste vi, a opet, često se obraća meni, i zaziva mene, i manipuliše mnome, i u moje ime štošta čini i potpisuje.

Nemam ja sa tim, u suštini, nikakav problem. Moje je da budem, a vaše da činite. Šta vi od mene činite, to je vaša, i samo vaša stvar, pa zamoljavam da me izbacite iz jadikovki i kuknjave, spominjite me u sevdalinkama, i odama prirodi.

Niste ni prvi ni posljednji. Neki su me gradili, neki rušili, zalivana sam krvlju, suzama i znojem, i kao svaka zemlja, ne pripadam nikom, ali kad su me kupovali time su me kupovali. Sad me se kupuje i pustinjskim novcem, i premda mi svaka kap tjelesne tekućine ima tapiju na komad duše, volim, brate, i kad me se cijeni. Kad me se gleda ko čudo i džennetom zove.

Neki su me pošumljavali, neki stavljali fabrike gdje im nije mjesto, a vi me satrovaste otrovnim gasovima, a što prznite, kao stoka, to nikako ne mogu da shvatim. Na koga ste tako aljkavi. Nisu vaši preci pali s Marsa, već na meni rasli, od mene živjeli, zato ne razumijem otkud takva mržnja prema meni, od koga ste to naučili. Otkud smeće na planinskoj stazi do Lukomira, u rijekama, ma bilo gdje u prirodi, šta vam to znači?

Kunete me i napuštate, kao neću ja vas držati taocem, kao u meni nema sreće, kao prokleta sam. Mislite da krv nije i drugdje padala. Da u njemačkom ili američkom tlu nema krvi, suza i znoja, da te zemlje nemaju prošlost. Sve što je bogato, vašom prirodom je prokleto, ne svojom, već vašim gladima. Mogli ste u meni, kao i gdje drugo, učiti se boljem i rasti. Mogla sam vam, između napora, krijepiti usne borovnicama i planinskom vodom, puniti stomak patkama i grožđem. Mogla sam vam, kad zasluga poda, biti raj nad rajem i sjaj nad sjajem. A mogu biti i nešto što se sanja, oplakuje i nikad nema.

Prostije rečeno, ja sam cura, vi ste momak. Ja sam lijepa, privlačna i plodna, vi ste frajer što se za me bori. Kakva me god država svojatala, neko će me uvijek htjeti. Vas baš i ne znam, pritom, mogu duže da čekam, a ne starim.

Ja vas hoću. Ne što vas želim, već što ste moji, i ako imate moje državljanstvo, možete na meni praviti državu. Vi ste na meni mogli napraviti državu boli glava. Napravili ste neko sranje, i dvadeset godina kasnije nemate pojma šta dalje sa tim sranjem, nikad mi himnu niste završili, a popis da ne spominjem. Ma i taj Dejtonski sporazum ste izgubili.

Pristali ste na državu rascjepkanu na toliko nivoa vlasti, da je praktično nemoguće na meni vojšnoj izvesti nešto do kraja kako treba. Stvarno ne znam jeste li mogli komplikovanije. Ma i gradove, pa i škole ste rascjepili, ma šta pričam ja, ljude na gene cijepate. Pređite odmah na cijepanje atoma, to je davno izmišljena stvar. Inače, sad je bozon aktuelan, a u modi suprotno - ujedinjavanje, udruživanje, sinergija, folovi-golovi, pa ako vam nekad dođe da se apdejtujete, da vas ne iznenadi što je 2016-ta.

Da može mnogo bolje, odgovorno tvrdim. Evo, na primjer, nekoliko primjedbi. Zašto djecu vodite u smrad, dim i buku na zabavu, umjesto u prirodu? Zašto sami sebi zagađujete pitku vodu. Ja je izbacim kako treba. Volja vam planinsku kišnicu, volja vam ljekovitu termalnu, eto i mora ima. Da pijete moje rijeke, pecate u mojim jezerima, Bog da vas vidi. A vi iskrčite šume, začepite rijeke, pa na klizištu podignete kuću. Možda vaši i jesu s Marsa, kad razmislim.

Zašto ne berete moje ljekovito i samoniklo bilje, zašto ne proizvodite hranu. Zašto me ne njegujete i ne održavate. Koliko je po meni minskih polja (hej!), starudija, otrovnog otpada. Briga li koga, priča li se nekad, uz kaficu, o tim minama, na primjer. Imate li neku predstavu da sam vaša, i da treba da ostanem vašoj djeci, i da se isplati srediti me.

Kako ste dozvolili da ljubitelj elektronske muzike iz Bijeljine nije čuo za Adija Lukovca.

Jel ja stvarno trebam mećavama i poplavama da vas tjeram da budete ljudi i držite zajedno. Šta mi to fali, eto šta mi fali, pa ne možete bez belaja, u miru da me mezite i srkućete, šta to druga ima a nemam ja, jel do mene, jel do mene, ili je do vas pizda vam materina, da vam pizda materina.

Svaka kap krvi koju sam upila, svaki jauk koji je odjeknuo mojim prostranstvima, sve je to bilo za ovo što je danas. Ja sam dar. Ja sam vaša. Jagma je, znate ono, svjetska populacija, progresija, bla bla, jagma je oko zemlje. Ne države, već mene, zemlje. Države se prave i brišu jednim potpisom, zemlje se samo jednom prave, davno. Moje je, kao ostavinskom advokatu, da vam kažem, u amanet sam vam ostavljena. Piramide bi se dale napraviti od lobanja kojima sam plaćana, i ne želim više da me se plaća tako. Ako se stradalo za bolje sutra, to sutra je danas. Budite dovoljno dobri za dobro danas. Budite svoj na svom. Pogledajte me, podignite me iz blata, operite sa mene garež i prašinu, pogledajte me, kako sam lijepa, i plodna i privlačna, kako sam vaša, ne tucite me ko pijanac ženu, već vodite ljubav sa mnom.

Ja sam vaša, pred Bogom i narodom, redom i zakonom, i budite srećni u meni. Svi ste tu koji treba da ste tu. Dajte svoje najbolje, svoju mudrost, ljudskost i vrlinu, svoju vjeru i nadu, neka se priča, vašim unucima, kako je i previše krvi palo da bi zemljom ponikao mir. Kako je čovjek bio slab, kako je svijest bila skromna, kako je glad bila prevelika, a cijena previsoka. Preuzmite odgovornost, oduzmite moć budali, položite pravo. I čuvajte me kao rezervat prirode, cijenite i njegujte, da na meni odživite to što ste sanjali da bi možda moglo.

Ili me prosto prodajte onom ko me želi.

Samo prestanite da me pritišćete svojom beskonačnom depresijom, vežete mi šuhu.

6yka.com
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:15:33, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Pet Avg 12, 2016 23:41:38

Ja verujem da mladi, skolovani i pametni konacno MORAJU preuzeti ovu drzavu u svoje ruke, inace je zaista GOTOVA! Samo nove, mlade snage mogu njesto promeniti - MAKNITE SE METUZALEMI! PROBUDITE SE GRADJANI!
Pravo zbori ova mlada Tuzlanka... bravo Lejla!

Lejla Salihagić-Brčić
Izjavu da su politički aktivne žene frustrirane, pripisujem neiskustvu aktuelnog načelnika Efendića

Objavljeno 12.08.2016 u 08:02
Slika

Lejla Salihagić-Brčić kandidatkinja je za načelnicu Naše stranke Novi Grad Sarajevo na predstojećim lokalnim izborima.

Salihagić-Brčić je za MOJportal.ba obrazložila svoje programske ciljeve, iznijela prijedloge šta je to što Novom Gradu nedostaje te skrenula pažnju na položaj žena u javnom i političkom životu.

Razgovarala: Anela Ramić-Šabanić/ saradnica portala

MOJportal: Lejla, kandidatkinja ste za načelnicu ispred Naše stranke za Novi Grad Sarajevo. Šta za Vas predstavlja kandidatura na lokalnim izborima 2016?

Salihagić-Brčić: Oduvijek sam se borila za ono u šta vjerujem. Vjerujem u Bosnu i Hercegovinu, vjerujem da su predstavnici trenutne vlasti manjina i da je mnogo više nas, običnih, razumnih ljudi koji samo očekujemo i tražimo dostojanstven život.

Upravo to za mene predstavlja i ova kandidatura. Borbu protiv haosa u kojem živimo. To je moj način da stanem pred svog sina i kažem da sam ulogu roditelja shvatila kao najodgovorniju moguću i da se svom snagom borim za kreiranje boljeg okruženja u kojem će odrastati.

A ona podrazumijeva da ne gledam mirno na tlačenja i kršenja elementarnih prava sa kojima se suočavamo.

MOJportal: Koji su Vaši najvažniji programski ciljevi?

Salihagić-Brčić: Općina Novi Grad je najmnogoljudnija općina u FBiH, ali odgovorno tvrdim i jedna od najperspektivnijih. Na funkciji načelnice jedan od prvih projekata će biti kreiranje poslovnih zona sa obezbjeđenim priključcima i sa administrativnim aparatom koji će omogućiti brzu i jednostavnu registraciju poslovnih subjekata.

Govorim dakle o dugoročnom kreiranju izvora prihoda za općinu. Raspolažemo sa vrlo malim kapacitetima za predškolski odgoj i obrazovanje, a sa druge strane su ogromne potrebe. Jedna od mojih najvećih zamjerki trenutnom načelniku je upravo zanemarivanje ovog pitanja.

Istina bilo je sporadičnih ulaganja u predškolstvo, najčešće upravo kao odgovor na inicijative vijećnika Naše stranke. Obrazovanje, pa i predškolsko, je jedna od ključnih kompetencija lokalne samouprave. Ulaganje u ovaj segment je višedimenzionalno značajno. Prvenstveno jer olakšavamo roditeljima, finansijski i praktično. Javne predškolske ustanove zbog učešća javnih sredstava su jefitinije za konačnog korisnika.

Štedimo roditeljima novac i vrijeme, jer trenutno imamo situaciju da su roditelji sa naše opštine primorani upisivati djecu u predškolske ustanove u ostalim dijelovima grada, koji su udaljeni, pa dnevno potrošite i po dva-tri sata na prijevoz dijete do vrtića i nazad.

Zaštita okoliša i kreiranje sigurne životne sredine su,takođe,među ključnim politikama Naše stranke.

MOJportal: Kako biste ocijenili rad aktuelnog načelnika Novog Grada Semira Efendića?

Salihagić-Brčić: Cijenim odlučne ljude. Mislim da aktuleni načelnik pripada toj kategoriji. Lokalni izbori su sa aspekta političkih kandidata možda i najobjektivniji.

Jer onda stvari posmatrate iz perspektive građanke ili građanina određene zajednice što vam omogućava vrlo jasnu sliku i neposredan uvid. Kao građanka mogu reći da živim u naselju sa devastiranom infrastrukturom, od centralnog trga, dječijih igrališta i sportskih terena pored kojih vam zbog stanja u kom se nalaze, konstatno treba dežurna ekipa hitne pomoći, do oštećenih trotoara i higijensko-sanitarnih problema sa pacovima, žoharima...

Dakle, mogu reći da nemam ni malo ugodne uslove života.

MOJportal: Područje općine Novi Grad trenutno je jedno od najvećih gradilišta u gradu. Za te projekte potreban je novac. Kako komentirate uvećanje općinskog budžeta na gotovo 40 miliona KM?

Salihagić-Brčić: Kada radite projekte, onda morate posmatrati njihov dugoročni efekat. Međutim, dozvoljavanjegradnje koja donosi sredstva samo trenutno, posebno ako ih dalje ne reinvestirate, nego nepovratno utrošite, nije dobar način upravljanja budućnošću općine. Jako je dobro što danas imamo budžet od 40 miliona KM.

Ali šta ćemo sutra kada tih 40 miliona potrošimo, a nemamo više zemlje za gradnju? Upravo iz tog razloga se za raspolaganje javnim sredstvima, odnosno sredstvima svih nas građana, koristi termin investiranje, a ne trošenje.

Dodatni problem koji zahtjeva posebnu obradu je taj što gradnju ne prati neophodna infrastruktura, kao što su parkinzi, škole, vrtići, ambulante, uređeni prostori za zajedničko korištenje...A buduće načelnike i načelnice čeka izazov kako riješiti te probleme o kojima se nije razmišljalo kada je trebalo.

MOJportal: Šta je to što nedostaje Novom Gradu?

Salihagić-Brčić: Već sam naprijed dobrim dijelom i odgovorila na ovo pitanje. Nedostaju projekti koji donose dugoročne investicije i radna mjesta. Nedostaju sigurna mjesta (otvorene i zatvorene površine) za provođenje slobodnog vremena djece, mladih, odnosno građanki i građana svih generacija.

Nedostaje socijalna politika, odnosno podrška ugroženim kategorijama. Po prirodi sam pozitivna i proaktivna osoba, i daleko više volim pričati o budućim aktivnostima, nego kritikovati. Dakle, lista nedostataka je dugačka, ali zaustavit ćemo je ovdje.

MOJportal: Aktuelni načelnik je svojevremeno izazvao burne reakcije javnosti komentarom o političkom organiziranju žena, konkretnije, nazvavši parlamentarke i aktivistice “frustriranim ženama”. Da li je Bosna i Hercegovina još uvijek konzervativna sredina koja teško prihvata uspjeh žene u političkom i javnom životu?

Salihagić-Brčić: Društvo koje ne koristi potencijale žena, ne koristi 50% svojih ukupnih potencijala. Ne treba puno pameti da zaključimo da je takvo društvo na ogromnom gubitku.

Ipak, mislim da smo se u tom smislu počeli uozbiljavati i sazrijevati. Novi Grad je jedina sarajevska gradska općina koja ima kandidatkinje za načelničku poziciju. Kao što rekoh na početku, ličnog sam mišljenja da smo, pa evo i po ovom iskoraku, jedna od najperspektivnijih općina.

Što se tiče komentara na izjavu aktuelnog načelnika rekla bih da ono što govorimo predstavlja nas, a ne onog o kome govorimo. Nepoznato izaziva strah i oprez, tako da takvu izjavu i reakciju aktuelnog načelnika pripisujem neiskustvu i nepoznavanju.

MOJportal: Da li ste upoznati sa kandidatima za načelnike/ce iz drugih stranaka? Imate li konkurenciju među njima?

Salihagić-Brčić: Kampanja još uvijek nije počela, tako da osim zvaničnih biografija nisam upoznata sa detaljima njihovih programa. Svakako da cijenim svakog konkurenta i konkuretkinju, ali svoju kandidaturu posmatram na drugačiji način.

Usmjerena sam prema našim građankama i građanima, našim životnim poteškoćama sa kojima se svi suočavamo i iznalaženju najkvaltetnijih rješenja, tako da u tom smislu ne razmišljam o političkoj konkurenciji.

MOJportal: Može li novogradska ljevica” dobiti više povjerenja od strane građana u odnosu na “desnicu” na predstojećim izborima?

Salihagić-Brčić: Na proteklim izborima pobjeda desnice sa oko 17-18% osvojenih glasova u odnosu na ukupan broj glasača nije bila pobjeda većine, nego revolt i kazna građanki i građana političkoj opciji koja je iznevjerila njihovo povjerenje.

Program Naše stranke za ove izbore, a koji je rezultat stalne komunikacije sa žiteljima naše općine, će izvesti ponovo ljude na biračka mjesta.

(MOJportal)
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:50:29, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Avg 12, 2016 23:51:32

Dakle ipak Akademija... samo rusite, sve sto niste VI IZGRADILI!

Skupština podržala rušenje Doma armije i izgradnju nove zgrade tuzlanskog općinskog suda - Objekat „Doma Armije“ u Tuzli bit će srušen kako bi se na njegovom mjestu izgradila nova zgrada općinskog suda u Tuzli. Ovu odluku su danas jednoglasno podržali poslanici Skupštine Tuzlanskog kantona na vanrednoj sjednici posvećenoj ovom problemu. Ovo je bilo potrebno učiniti što prije kako bi se iskoristila sredstva IPA fonova za izgradnju jer je kranji rok posljednji dan septembra do kada je potrebno pribaviti i građevinsku dozvolu. Početak radova, ukoliko sve bude teklo po planu bi mogao biti sredinom iduće godine...

Sta je sad ovo?

Slika

Dogovorena podjela BiH: U Banja Luci žele oteti kasarnu u Zalužanima, u Tuzli to rade Domu armije?! - Najavu kantonalnih vlasti u Tuzli da će na mjestu zgrade Doma armije u ovom gradu sagraditi zgradu za smještaj Općinskog suda, ekspert za državnu imovinu BiH Muharem Cero nazvao je udarom na državu Bosnu i Hercegovinu. I tihu etno-teritorijalnu, dogovorenu podjelu zemlje. – Zgrada Doma armije u Tuzli je vlasništvo države BiH, i prema važećim zakonima Bosne i Hercegovine, niži nivoi vlasti u BiH nemaju pravo upravljati tom imovinom – upozorava Cero za novinsku agenciju Patria. Poslanici u Skupštini Tuzlanskog kantona usvojili su Odluku o dozvoli uklanjanja postojećeg objekta Doma armije u Tuzli. Dato je ovlaštenje da se na toj lokaciji izgradi zgrada Općinskog suda u Tuzli. Cero objašnjava kako je posrijedi očito kršenje zakona Bosne i Hercegovine. Jer, uknjižba državne imovine na entitete ili na bilo koji drugi niži nivo vlasti u BiH je protuzakonita... – Trenutno se u BiH živi Dejton po vizuri Milorada Dodika. Pljačka se imovina Bosne i Hercegovine. A građani se na to navikavaju. Niko ne reagira. Sa sigurnošću mogu reći da u razgradnji države možda i najviše učestvuje SDA, jer nisu učinili ništa da BiH dobije zakon o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom, koji bi zaštitio tu imovinu...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:51:00, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Avg 12, 2016 23:58:54

"Setili" se napokon? Hoce li opet dr Emir Talirević i kompanija izbeci zatvor?

Tužilaštvo KS provjerava poslovanja Moje klinike, Opće bolnice i Medicinskog fakulteta - Tužilaštvo Kantona Sarajevo provjerava medijske izvještaje o navodnim nezakonitostima u poslovanju Moje klinike, Javne ustanove Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš" i Medicinskog fakulteta u Sarajevu, potvrđeno je za Klix.ba.

Samo 1 komentar (aludira na presudu u KORIST POLIKLINIKE u predmetu Karabeg-Zvizdic):

Slika

Kako su "brzo" pokrenuli, jos brze ce utvrditi da "nema" elemenata za procesuiranje...
Naravno, to nece biti nista novo niti iznenadjujuce s obzirom na "krasno" tuzilastva BiH na celu sa jos "boljim" GLAVNIM drzavnim tuziocem...

Tužilaštvo istražuje poslovanje „Moje Klinike“

Tužilaštvo Kantona Sarajevo pokrenulo je istragu o poslovanju privatne zdravstvene ustanove „Moja Klinika“, koja je u vlasništvu dr. Emira Talirevića.

Objavljeno 11. 8. 2016.
Slika

Piše: Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)

Kantonalno tužilaštvo provjerava poslovanje privatne zdravstvene ustanove „Moja Klinika“, javne ustanove Opća bolnica „Prim. Dr. Abdulah Nakaš“ i Medicinskog fakulteta u Sarajevu.

Tužilaštvo je pokrenulo istragu nakon što je CIN objavio istraživačke priče o ugovoru za vršenje patohistoloških analiza, koji je Opća bolnica sklopila sa privatnom klinikom dr. Emira Talirevića.

Istraživanje CIN-a pokazalo je da je Opća bolnica, nakon imenovanja Sebije Izetbegović za direktoricu, prestala raditi patohistološke analize. Taj posao je povjeren privatnoj poliklinici dr. Talirevića, dobrog poznanika direktorice, po skoro tri puta višoj cijeni – za oko 550 hiljada maraka godišnje.

U to vrijeme Opća bolnica je sa „Mojom Klinikom“ potpisala i ugovor o najmu 754,5 kvadrata. Prostor je trebalo obnoviti pa su Opća bolnica i „Moja Klinika“ dogovorile da to urade zajedno. Bolnica je uložila skoro 63.000 KM. U dokumentaciji koja je dostavljena CIN-u nije naveden iznos koji je uložila „Moja Klinika“.

Kantonalno tužilaštvo trenutno „prikuplja dokumentaciju i provjerava iznesene informacije oko zakupa poslovnog prostora, te vršenja patohistoloških usluga i drugo“, saopšteno je CIN-u.

Patologijom, koja uključuje i patohistološke usluge, do 2010. godine mogle su se baviti isključivo javne zdravstvene ustanove. Kadar i opremu za patohistološke analize u Sarajevu imali su Klinički centar, Medicinski fakultet i Opća bolnica.

Institut za patologiju Medicinskog fakulteta je radio patohistološke analize za Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) do 2005. godine, kada je ova institucija počela samostalno raditi te poslove.

Izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) iz 2010. godine privatne klinike su dobile dozvolu za bavljenje patohistologijom. Nedugo potom „Moja Klinika“ je registrovala ovu djelatnost.

Prvi ugovor za patohistološke usluge „Moja Klinika“ je sklopila sa KCUS-om u vrijeme kada je njime rukovodio Faris Gavrankapetanović. Talirević kaže da za ovaj posao nije raspisivan poziv te da je to bio pilot-projekt, vrijedan svega 6.000 KM. Projekt nije razvijen u potpunosti jer je Gavrankapetanović napustio KCUS, a nova uprava nije produžila ugovor.

Kada je Gavrankapetanović došao na čelo Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo raspisan je javni poziv za finansiranje usluga patohistoloških analiza, na koji su se mogle javiti samo privatne zdravstvene ustanove. Talirevićeva poliklinika je bila jedina privatna zdravstvena ustanova koja je tada imala registrovanu Patohistologiju u Sarajevskom kantonu.

Budući da nije imao konkurencije, Talirević je tokom 2012. i 2013. godine bez problema pobjeđivao na tenderima Zavoda za usluge patohistologije. Za tri godine pružanja usluga patohistologije „Moja Klinika“ je od Zavoda naplatila skoro 1,8 miliona KM, pri čemu je pojedine usluge naplaćivala jeftinije nego Općoj bolnici.

Talirević je za CIN rekao da se njegove cijene mijenjaju u zavisnosti od toga s kojom ustanovom ugovara posao, koliki je ugovor i koje vrste patologije je potrebno uraditi.

cin.ba

VIDEO:

Skupa patologija Sebije Izetbegovic

Slika
CIN Sarajevo
Datum objavljivanja: 2. kol 2016.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:51:45, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Avg 13, 2016 00:00:23

Ahahaha... KO KOGA i inace stiti u BiH? ZNA SE! Uglavnom su sami sebi svrha.

OTUĐENI CENTAR (NE)MOĆI: Koga štiti Ljekarska komora?

Grupa medicinskih radnika, ogorčena radom Ljekarske komore Kantona Sarajevo, obratila se pismom javnosti u kome iznosi teške optužbe na račun "odmetnih" članova uprave ove insttitucije.

Prije 21h
Slika Slika
Dr Fahrudin Kulenović -------- Dr Dragan Stevanović

- Iako bi po svojoj projiciranoj ulozi institucija ljekarske komore trebala da štiti ovu časnu profesiju, odnosno one koji se njome bave – u Kantonu Sarajevo ovo udruženje je izdalo tu ideju, i to na više načina. Počnimo od primanja. Čak 5.800 od KCUS-a, 3.800 od JU Domovi zdravlja KS i od 2.000 KM od JU Opća bolnica “Prim. dr. Abdulah Nakaš” izdvaja se mjesečno za rad Komore, od od plata medicinara. Sudbina ovog novca je nepoznata jer ne postoje izvještaji o njegovom utrošku, navodi se u pismu.

Dalje se navodi daje "Ljekarska komora KS po svojoj starosno-statusnoj strukturi, u najmanju ruku, nerelevantna. Naime, od desetak članova, čak sedam ih je u penziji. Uvažavajući iskustvo i znanje penzionisanih ljekara, nezamislivo je da oni štite interese svojih aktivnih kolega. Kako neko sa distance i udaljen od stvarnosti može tumačiti i zastupati interes onih koji su involvirani u aktuelnosti ljekarske profesije?

Komora je propustila da se bavi položajem svojih aktivnih kolega dok su radili u nemogućim uslovima, dok se njihova kuća – KCUS – utapao u dugove, dok su ljekari bili bez medikamenata, dok su vršene sulude nabavke nekompatibilne i bespotrebne opreme u ovoj ustanovi. Nisu, također, zaštitili pacijente koje je sve ovo pogađalo i zbog kojih postoje i KCUS i ljekari i Komora. Nijednu priliku za reakciju nisu iskoristili, a imali su ih svakodnevno, godinama, okoliko koliko dugo je urušavan KCUS, navodi se u pismu.

Nadalje se navodi da, međutim, Komora ipak brine o ljekarima, ali stranim. Njihove aktivne kolege iz Srbije i Hrvatske rado dolaze u Sarajevo jer od Komore dobijaju licence za obavljanje abortusa, a što, zatim, rade u privatnim klinikama u glavnom bh. gradu. Teško je, ističu, ne uspostaviti vezu između prvih ljudi Komore i njenog djelovanja.

- Predsjednik Upravnog odbora Komore, dr. Dragan Stevanović, je od Klinike interne medicine u Općoj bolnici napravio regrutni centar za pacijente koje preusmjerava u svoju privatnu kliniku. To dobro znaju upravo pacijenti, ali i svi uposlenici ove bolnice koji svjedoče da dr. Stevanović nikada nije dočekao kraj radnog vremena u ovoj javnoj ustanovi. Svojevremeno je izjavio da zna ko u ovoj bolnici prima mito, ali to nikada nije prijavio. Ovo je svjesno prikrivanje krivičnog djela. Doktori Stevanović i Nakaš su kupili CT, digitalni mamomat i univerzalni RTG što je plaćeno vrtoglavih tri miliona eura u Austriji , a nisu imali stručni kadar koji bi koristio ove skupocjene uređaje.

Mamomat nikad nije korišten, nije pomogao nijednom pacijentu, a u međuvremenu mu je istekla garancija nakon čega se i pokvario, navodi se u pismu.

Nezadovoljni medicinski radnici ističu da predsjednik Komore, prim. dr. Fahrudin Kulenović, bez imalo srama, javno zastupa interese ljekara KCUS-a koji su imali privatnu praksu, a što sada nije dozvoljeno.

-Dr. Kulenović je, mada zvuči nevjerovatno, tako štitio njihov direktan sukob interesa, stajao je na stranu malobrojnih ljekara kojima je važniji pacijent koji ima novca za liječenje u privatnoj praksi! U tim medijskim izletima prim. dr. manipuliše i brojem ljekara koji su izabrali privatnu umjesto javne prakse – nije riječ o stotinama, nego o njih desetak. Aktivni i zaposleni ljekari na KCUS-u nisu važni za Komoru. Dokaz za to je odnos udruženja prema dopisima direktora pojedinih disciplina KCUS-a, među kojima su cijenjena imena: prof. dr. Azra Alajbegović, doc. dr. Nermina Bešlić, prof. dr. Mirsad Kacila, prof. dr. Sandra Vegar-Zubović. Oni i još mnogi potpisnici zvaničnih pisama su pitali u kojem svojstvu nastupa dr. Stevanović – lično ili uime Komore, a s obzirom na to da njegovi stavovi nikada na sjednicama Upravnog odbora Ljekarske komore KS nisu podržani. Zašto se nijednom komora KS nije zauzela za zaštitu ljekara, šta je učinila za njihov bolji status, zašto nije usvojen finansijski izvještaj rada Komore za prethodne godine, gdje su trošena enormna sredstva? – sve su to bila pitanja na koje ljekari nikada nisu dobili odgovore. Dopise su slali i predstavnici Komore medicinskih sestara i tehničara KS u kojima su tražili da Kulenović i Stevanović pomognu rješavanje njihovih problema, ali ovaj dvojac nije nikada odgovorio na te molbe, navodi se u pismu medicinskih radnika.

Napominju da je ovo samo dio rada, odnosno nerada i neaktivnosti Ljekarske komore KS.

-Zahvaljujući svojoj dugogodišnjoj pasivnosti, ova družina nije bila aktivna do te mjere da uopće nije bila poznata stručnoj i široj javnosti. Indikativno je da su se probudili iz decenijskog “zimskog sna” u momentu kada se poboljšava pružanje medicinskih usluga, kada pacijenti i medicinari osjećaju pozitivne promjene. Zbog svega, nemoguće je izbjeći zaključak da Ljekarska komora KS nije legitiman reprezent domaćih i u javnim ustanovama aktivnih ljekara, a u konačnici ni pacijenata – zaključuje se u njihovom pismu.

slobodna-bosna.ba

Odrođeni od struke - Komora za gušenje interesa ljekara i pacijenata
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:52:34, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Avg 13, 2016 00:09:08

I treba! Samo je izgleda probrana eLITA nedodirljiva (sto ne cudi u ovoj drzavi)...

Slika

Banci kazna od 10.000 KM jer je otkrila podatke klijenta - SARAJEVO, BANJALUKA - U Bosni i Hercegovini brojni su slučajevi kršenja Zakona o zaštiti ličnih podataka kao i zloupotreba ovog zakona od pojedinih institucija BiH koje, pozivajući se na njega, odbijaju zahtjeve za pristup informacijama. Ovo se, između ostalog, navodi u Izvještaju o zaštiti ličnih podataka u BiH, a kao primjeri institucija koje zloupotrebljavaju podatke navode se Agencija za osiguranje depozita BiH i Visoko sudsko i tužilačko vijeće, koje je odbilo pristup imovinskim kartonima tužilaca. "Uvjereni smo da javni organi nisu cijenili javni interes, što im je bila obaveza, jer da jesu, njihova odluka bi bila sasvim drugačija", navodi se u izvještaju... Ubjedljivo najveću kaznu zbog kršenja Zakona o zaštiti ličnih podataka od 10.000 KM platila je jedna banka koja je podatke o kreditnoj sposobnosti jednog klijenta dostavila privatnoj firmi u kojoj je taj klijent konkurisao za posao. Možda i najdrastičniji primjeri kršenja Zakona o zaštiti ličnih podataka, o kojima u Agenciji kažu da postaju praksa, zabilježeni su prilikom policijskih istraga i dostavljanja podataka medijima. "Pravljenje predstave za javnost od krivičnih postupaka šteti i privatnom i javnom interesu. Nameće se pitanje kako određeni mediji imaju ekskluzivitet da dobiju određenu informaciju i da li iza toga postoji određen vid korupcije", navodi se u izvještaju i dodaje da snimci hapšenja osumnjičenih u potpuno privatnom ambijentu, pa i u donjem vešu, ne mogu predstavljati javni interes. Izvještaj se još jednom osvrnuo i na probleme s Tužilaštvom BiH, gdje Agenciji za zaštitu ličnih podataka nije dozvoljeno da vrši nadzor, što je prema njima apsurdno. U ovom slučaju, glavnom tužiocu bila je izrečena i kazna jer je navodno zabranio kontrolu agencije, međutim sve je to na kraju poništio Sud BiH. Povodom ovog slučaja, Tužilaštvo BiH 2014. godine čak je i pokrenulo istragu protiv direktora Agencije za zaštitu ličnih podataka, međutim ona još nije završena. "Postupak Tužilaštva BiH u tom smislu je neprihvatljiv. Izjave zvaničnika da 'nema nedodirljivih' izazivaju zebnju. Naime, pošten čovjek mora biti nedodirljiv za državu i ovo je svojevrsno ruganje pravnoj maksimi "Bolje sto krivih na slobodi nego jedan nevin u zatvoru", navodi se u izvještaju, što je pomalo čudno za zvaničan dokument, odnosno izvještaj o kojem će uskoro raspravljati i poslanici parlamenta BiH.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:53:00, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Avg 13, 2016 21:53:04

Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:53:25, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Avg 13, 2016 22:04:44

Zar je pisac ovog teksta poverovao ovom tuzlanskom prodavacu magle???

Otvoreno pismo Jasminu Imamoviću: Da li je Centar72 ili 720?

Jasminu Imamoviću, gradonačelniku Tuzle, upućeno je otvoreno pismo jednog njegovog sugrađanina u vezi sa funkcionisanjem projekta Centar72.

August 13, 2016
Slika

Osim Imamoviću, pismo je upućeno i Ambasadi Velike Britanije u BiH, koja je finansirala ovaj projekta.

-Lično poznajem Jasmina već dugo vremena i znam sve dobre i loše strane. Želim da skrenem svima pažnju da je ovakvo obmanjivanje javnosti nedopustivo, navodi se u pismu, koje prenosimo u cjelosti.

"Uredno, bez kašnjenja, plaćeni druže Imamoviću,

s obzirom da svoju on-line prezentaciju počinješ riječima:

“Poštovani, Srdačno Vas pozdravljam. Dobrodošli u Grad Tuzla. Želim Vas obavijestiti da su državni službenici i namještenici tu da Vam pomognu u ostvarenju Vaših prava iz nadležnosti Grada Tuzla...“

ne vidim drugi način osim da ti pošaljem javno pismo, jer se do tebe doći ne može, a čujem da čitaš sve što pišu o tebi i nerviraš se. Pa se nadam da ćeš se makar malo zapitati koliko se mi svi nerviramo što se ponašaš prema svojim građanima kao da smo mi najveće ovce na planeti.

Ponosno ste 21. aprila predstavili novu komunikacijsku platformu „Centar72“ (objašnjenje na linku ispod), povodom kojeg si izjavio:

"Centar 72 je još jedan korak u nastojanju Grada Tuzle da unaprijedi saradnju sa građanima i ubrza rješavanje njihovih problema iz svoje nadležnosti.”

Vezani tekst: Grad Tuzla pokrenuo komunikacijsku platformu Centar72

Eh, s obzirom da si ovo iskoristio u svoju korist pred unutarstranačke izbore i da se spremaš za nove, ja ti pišem i tražim javno izvinjenje svim građanima Tuzle koje si tada slagao.

Centar 72 ne radi. Ako radi radi samo na onim pitanjima za koja se odgovori - proslijedili smo nadležnoj službi ili nije naša nadležnost, eventualno zašto to nije moguće riješiti. Što bi naš narod rekao „isto sra*e, drugo pakovanje“. Poenta je bila da se u roku od 72 sata mora dobiti neki odgovor. Na fotografijama ispod ti šaljem dokaze da se to ne dešava. Vjerujem da nisam jedini. Zapravo ovaj grad svojim građanima ne odgovara ni nakon mjesec dana. Ukoliko nema nekog da ti izračuna to ti je 720 sati. I prolazi i dalje. Da li vam je izostalo nula na ovo 72 sata?

Želim da pitam, da li će neko odgovarati za ovakav nemar?

Da li ćeš ti dati ostavku jer najobičniji problem više nisi sposoban da riješiš?

Dok si prezauzet svojom političkom kampanjom, sjeti se da ima 267 zahtjeva a na većinu nema odgovora i da postoje građani koji žive ovdje i očekuju da dobiju servis od strane grada koji plaćaju kroz poreze.

Da li će Britanska ambasada u BiH reagovati na ovo? Da li će zbog tvoje neodgovornosti otkazati svaku daljnju saradnju sa Gradom Tuzla???

S obzirom da smo mi generacijski blizu, ne želim da te persiram, jer se persira gospoda. Ljudi od odgovornosti, koji priznaju greške. Vrijeme ti je da napustiš opštinu. Uradi to dok imaš još nekoliko ljudi koji te nisu pročitali.

Srdačan pozdrav."

Uz pismo su priloženi i dokazi da Centar72 ne funkcionira onako kako je najavljeno i kako bi trebalo. A kakvo je stanje na ovoj platformi, provjerite klikom OVDJE.

Slika
Veci format:
https://s26.postimg.cc/odpur28u1/117_bp ... 8_16_2.jpg

bportal.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:54:17, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Avg 13, 2016 22:27:31

Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 16, 2018 08:54:43, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno