SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Sri Jan 18, 2012 23:32:53

nevenkagaragic je napisao:Jos malo o doktorima...svake vrste...a u BiH ih ima kao "kusih pasa"...svakodnevno se "dokazuju".
Danasnji post na Gordaninom blogu...posvecen njenoj sestri Svetlani-Ceci, Marijani Puketa, mom Denisu...
I ja sam upisala imena tzv.doktora u komentaru, iako ih stalno ponavljam na svom blogu :
DENIS – zlocin bez kazne 77 MESECI…

IN MEMORY OF THREE ANGELS - Ovaj post posvećujem Denisu, Marijani i mojoj sestri Svjetlani. Tri anđela koja su izgubila život zbog nemara ljekara. Tri anđela zbog kojih neko plače svaki dan... tri anđela koje niko ne može zamijeniti... tri anđela zbog kojih još niko nije odgovarao... niti je kažnjen... JOŠ UVIJEK!!! I kao što je neko nedavno rekao zbog tih ljudi tzv. doktora vjerujem da postoji PAKAO, da bi oni imali gdje otići jednog dana. Svi ti "ljudi" i "doktori" prepoznat će se. Možete u komentare upisati nijova imena. Ja upisujem ime DOKTORKE SMRT: AMILA CVIJETIĆ KOLDŽO - Pitam se, a pitate li se i vi KO JE SLIJEDEĆI? Možda vi? Ili neko koga jako volite?

Da, KO je sledeci?
Neka Darko, neka ste postavili tekst u centru Sarajeva kako je "mlada Sarajka ubijena u bolnici "Koševo" zbog nepružanja pomoći"...
Borite se svom snagom za istinu, pravdu i kaznjavanje odgovornih tzv. „humanista“.
Ja sam 2 godine postavljala dzambo plakate sa pitanjem „Koliko kosta zivot? A istina i pravda?“
Samo sto mi vlasnici (cini mi se „Europlakat“) nisu dozvolili reci DOKTORE i TUZIOCE...
NEMOJTE PUNO VEROVATI NI PRAVOSUDJU BiH...
Ja cekam vec 6,5 godina, ali NE ODUSTAJEM, niti cu ikada. Krivci treba da budu kaznjeni, na bilo koji nacin!
Dosta je vise, dosta!

DARKO PUKETA PROTIV LJEKARA KCUS KOŠEVO: Molio sam ih da je prime, a oni su joj dali tabletu... Istrajat ću u borbi da pronađem krivca za smrt moje Marijane

Srijeda | 18.01.2012.

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu još vodi predistražne radnje po mojoj prijavi za nesavjesno liječenje moje supruge Marijane koja je umrla 3. decembra u 33. godini, potvrdio je u izjavi za Fenu Darko Puketa

Slika
Darko Puketa sa papirima iz KUM-a: Foto: Dnevni avaz

Ovo je za Fenu potvrdila i glasnogovornica Kantonalnog Tužiteljstva Jasmina Iftić.

"Predistražne radnje su u toku kako bi bile rasvjetljene određene okolnosti ovog slučaja. Kada zaprimimo relevantni materijal te tužilac donese konačnu tužilačku odluku u smislu eventualnog otvaranja istrage, javnost će biti blagovremeno obaviještena", rekla je Iftić.

Puketa je u izjavi za Fenu istakao da su inspektori federalnog MUP-a izuzeli svu dokumentaciju s KUM-a kojom je potvrđeno da je govorio istinu kada je tvrdio da su Marijanu tri puta vraćali s Klinike bez postavljene dijagnoze.

U toku je uzimanje izjava od doktora, njih više od deset, tvrdi Puketa, koji su bili u kontaktu s Marijanom.

"Niko nije htio da joj uradi dijagnostiku već su nas stalno vraćali kući", rekao je Puketa te dodao da će istrajati u borbi za istinu sve dok se ne otkrije krivac za nesavjesno liječnje, zbog kojeg je, tvrdi Puketa, podlegla njegova supruga Marijana.

U KCUS-u je, izjavio je Puketa, pokrenuta interna istraga, a direktor Kliničkog centra Faris Gavrankapetanović uputio mu je pismene izraze saučešća te obećao da će provesti opsežnu istragu o ovom slučaju te da će, ukoliko se utvrde nepravilnosti, primijeniti odgovarajuće sankcije.

"Ne vjerujem u to, vjerujem samo Kantonalnom tužiteljstvu", rekao je Puketa.

Obdukcija umrle pokazala je da je podlegla od posljedica puknuća stomačne aorte koja je najveći krvni sud u ljudskom organizmu, a razlog za to je bio enormno visok pritisak, zbog čega se i javila ljekaru.

Kada se prvi put javila ljekaru, Marijanin pritisak je bio 200 sa 100, tada je zajedno sa suprugom vraćena kući.

Pritisak je sutradan skočio na 220 sa 120, a stanje se pogoršavalo iz sata u sat. Pukete su sa KUM-a, nakon što je Marijana dobila tabletu, poslani u Hitnu po recept za lijek "lopril".

Iako je Darko molio ljekare da njegovu suprugu prime na bilo koji odjel, to nije učinjeno, uz objašnjenje da to nije ništa strašno.

U subotu, 3. decembra, pritisak joj je i dalje bio 220 sa 120, kada je s KUM-a prebačena na Kliniku za bolesti srca i reumatizma.

Zbog toga što je bio vikend, pojašnjava Puketa, ljekari su im kazali da ne mogu uraditi potrebne pretrage te da mora čekati ponedjeljak.

Toga dana, u 17.45 sati, javili su mu telefonom da je Marijana umrla.

"Ne mogu da shvatim, vraćali su je kući, a da nisu znali šta joj je", rekao je Puketa.

Puketa se, pojasnio je, ne može pomiriti s Marijaninom sudbinom, odnosno, spoznajom da su joj doktori mogli pomoći.

Kaže, ne može da sjedi skrštenih ruku i čeka šta će se desiti.

Stoga je danas, u centru Sarajeva, postavio plakate s Marijaninom slikom i tekstom kojim tvrdi da je "mlada Sarajka ubijena u bolnici "Koševo" zbog nepružanja pomoći" i pita "Ko je sljedeći?".

Glasnogovornica KCUS-a Biljana Jandrić je u izjavi za Fenu istakla da dok Tužilaštvo ne završi svoj posao KCUS neće i ne smije komentirati ovaj slučaj.

(FENA, DEPO PORTAL,BLIN MAGAZIN[/url]/eb)

Dve slike plakata sam skinula sa Darkovog facebook profila, uz njegovu dozvolu.
Sarajevo je oblepljeno i neka je, tako treba, puna podrska Darku u njegovoj borbi!

Slika

Slika

I jos malo podsecanja na (NE)rad pravosudja..."savesno", "ekspeditivno", "profesionalno" - nema sta!
Za "cestitati"...?

viewtopic.php?f=28&t=482&st=0&sk=t&sd=a&start=310

viewtopic.php?f=28&t=362&st=0&sk=t&sd=a&start=520
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Apr 20, 2018 20:30:16, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Čet Jan 19, 2012 19:02:39

Veceras na OBN-u u emisiji VOX specijal gosti su Gordana Simic (sestra Svjetlane-Cece Zukic za ciju smrt je sudjenje jos u toku) i Darko Puketa.

Emisija (pise Gordana) je u 19:30h iako u programu pise 19:20h.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Jan 23, 2012 12:30:26

Pratim slucaj nesrecne Marijane Puketa, pogotovo sto je ISTI, potpuno isti slucaju mog Denisa od pre 6,5 godina!
Da, da - 6,5 godina se borim jos uvek za istinu i pravdu...
SRAMOTA za doktore-klinike, SRAMOTA za BH pravosudje!

Podjoh citati komentare na ovu vest "Avaz"-a i naleteh na strani 4. na komentar 36-ti koji je dao Almin Zolota:

Slika

Ovaj link slike koju je dao Almin Zolota je clanak koji sam pre 2,5 godine skenirala i postavljala na forume i blog :
Slika
http://s26.postimg.cc/xn3d70jll/1_2_SAN_17_08_2009.jpg

Napisala sam to u komentaru 39-om, a u 40-om dala link za 3 slucaja kao opomenu svima :
DENIS, CECA, MARIJANA… KO JE SLEDECI?

Ma nije proslo par minuta, moj komentar je obrisan...proverite :

Suprug ne odustaje: Puketa oblijepio Sarajevo plakatima - Želim da javnost zna šta se desilo s mojom ženom, a osim toga, želim da upozorim i ostale građane, kaže Darko Puketa...

Sinoc na FTV-u sturo, sturo, cini mi se tek reda radi?
VIDEO:
Sarajevo oblijepljeno plakatima s pitanjem Ko je sljedeći? - Ulice Sarajeva oblijepljene su plakatima sa natpisom KO JE SLJEDEĆI? Plakate je postavio Darko Puketa, suprug 33-godišnje Sarajke koja je umrla zbog, kako kaže, nemara ljekara u Kliničkom centru univerziteta u Sarajevu. - Tvrdi da je u više navrata dovodio sprugu u bolnicu zbog visokog pritiska, a tek treći put i nakon molbi ožalošćenog supruga Marijana je primljena. Osoblje KCUS-a im je objasnilo da će pretrage biti izvršene tek u ponedjeljak, s obzirom na to da je vikend. Istog dana, poslijepodne, javili su mu telefonom da je Marijana umrla. Klinički centar pokrenuo je postupak kako bi bile ustanovljene eventualne nepravilnosti u radu uposlenika Kliničkog centra pri liječenju umrle pacijentice, a izrečene su i mjere za učinjene povrede radne obaveze određenom broju zaposlenika.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 21:16:00, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Jan 23, 2012 12:32:16

Da, sve je politika...interesi i politika, kriminal i politika, pravosudje i poltika...
A Branko Peric, sudija Suda BiH cak i novinarcic...hoce li se konacno odluciti, iako nije bogznasta ni u jednoj "profesiji"?
Sa "profesionalcima" iz teksta (uz pomoc VSTV-a) sve bi i dalje moglo ostati samo "na istrazi" do konacnog zaborava...

Do sada sve ostalo na istrazi

Radovan Stanković svojevremeno se našao na slobodi zahvaljujući jatacima i dobro organizovanom lancu pomagača. Za one slabijeg pamćenja, navest ćemo kako je i vrh Haškog tribunala oštro upozorovao Džerarda Selmana, aktuelnog ministra pravde u Vladi RS-a, na neefikasnost u slučaju procesuiranja pomagača Stankoviću, u čemu je važnu ulogu imao, kako smo to svojevremeno ovdje navodili, Branko Perić, sudija Suda BiH koji je činio sve da pomagače ne procesuira institucija u kojoj Perić zarađuje platu i čije bi interese trebao štititi.

22.01.2012 21:17
Slika

Perić samo potvrđuje pravilo da su interesi i politika vječni, a u ovu devizu savršeno se uklopilo društvo profesora koji su, uvjetno rečeno, svojim angažmanom, kroz ono što se naziva istureno Odjeljenje sarajevskog Pravnog fakulteta u Tuzli, bili predmet istražnih i predistražnih radnji zbog umiješanosti u seks aferu sa studenticama. Do sada je sve ostalo na istrazi.

Šesenama Ćosića, Vildane Helić, Dragana Radovanovića, Alme Mulabdić trebali bi se sjećati studenti sarajevskog Pravnog fakulteta, istureno Odjeljenje u Tuzli. Ako su se ikada pojavili i održali predavanja koja su im po nalogu Fuada Saltage tadašnjeg dekana Pravnog fakulteta uredno naplaćena.

Alma Mulabddić ugovor sa Pravnim faultetom potpisala je 2005. godine. Godinu kasije sudila je u predmetu Pravni fakultet. Sukob interesa očit. Ured disciplinskog tužitelja na potezu. A usput bi trebalo istražiti i Dragana Radovanovića, kantonalnog tužitelja iz Tuzle koji je vodio istragu protiv Fuada Saltage, sa kojim je sklapao ugovore o autorskom honoraru.

Osim Radovanovića, disciplinski bi tužitelj trebao provesti istragu protiv njegovog šefa Šesenama Ćosića, koji je također poslovao sa Pravnim fakultetom i protiv kojeg je Tužiteljstvo u Tuzli vodilo istragu, te protiv Vildane Helić, koja je sudila u drugostupanjskom postupku protiv Jasmina Mašića, vozača profesora Pravnog fakuleta.

Mašić je, inače, jedina oosoba iz čuvenog predmeta Pravni fakultet u kojem su za korupciju i seksualno iskorištavanje studentica prijavljni profesori Fuad Saltaga, Bajro Golić, Enes Durmišević, Nijaz Duraković i Zdravko Lučić, koji je nedavno, zbog suspenzije, podnio krivičnu prijavu protiv Emira Suljgića, ministra obrazovanja Kantona Sarajevo, koji je jedini poduzeo konkretne mjere u vezi sa korupcijom na Pravnom fakultetu u Sarajevu.

Federalna.ba - VIDEO
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Jan 23, 2012 21:18:48

E ministre, ministre...pa iza Lucica i lucicaaa stoji Sesenam Cosic i tuzlansko pravosudje uz "blagoslov VSTV-a, odnosno Milorada Novkovica!
Cuvaj se Suljagicu da ne prodjes kao nesrecna Dijana Milic, a cini se da su vec krenuli u "akciju"...
Casni, posteni i pravedni su samo smetnja BiH, a dokle zavisi od gradjana koji sve to cutke podnose!

Reagiranje ministra Emira Suljagića

Povodom priloga koji je sinoć objavljen u našem drugom Dnevniku, našoj redakciji obratio se ministar obrazovanja i nauke KS Emir Suljagić. U saopštenju ministra Suljagića se navodi.

23.01.2012 14:20
Slika

Do priloga emitovanom u Dnevniku 2 FTV-a, nisam bio informisan o činjenici da je Zdravko Lučić podnio krivičnu prijavu protiv mene, kako se navodi, zbog suspenzije.
No, bez obzira na takvu vrstu pritiska, koja je očekivana i predvidiva, ministarstvo na čijem sam čelu nastaviće da se obračunava sa svim nepravilnostima i kriminalom u obrazovnom sistemu u Sarajevu, uključujući i korupciju, a u okviru svojih zakonskih ovlaštenja.
Indikativno je da pojedini bivši članovi akademske zajednice, kao i oni koji još uvijek rade na visokoobrazovnim ustanovama u Sarajevu, žele da slučaj Dijane Milić, časne, poštene i pravedne žene, postane pravilo za sve one koji žele da se obračunaju sa svim vrstama kriminala u obrazovanju i društvu uopšte. Spreman sam, potpuno svjestan eventualnih posljedica, da idem pred bilo koji sud za moju ulogu u slučaju suspenzije Lučića i Golića.

Federalna.ba
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Jan 26, 2012 10:09:39

nevenkagaragic je napisao:Pratim slucaj nesrecne Marijane Puketa, pogotovo sto je ISTI, potpuno isti slucaju mog Denisa od pre 6,5 godina!
Da, da - 6,5 godina se borim jos uvek za istinu i pravdu...
SRAMOTA za doktore-klinike, SRAMOTA za BH pravosudje!

...

DENIS – 78 MESECI…6,5 GODINA TISINE!
Ne ponovilo se vise nikada NIKOME...
Nazalost, ponavlja se i ne samo u KCUS!

VOX POPULI SPECIAL 19.01.2012 KCUS 1.dio
http://www.youtube.com/watch?v=m-VON7zX6sk

VOX POPULI SPECIAL 19.01.2012 KCUS 2.dio
http://www.youtube.com/watch?v=mLV9gMpOq8k
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 21:20:14, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Jan 28, 2012 23:21:06

Fuj, fuj, fuj, sta rade od ovog momka! NJEMU verujem, NJIMA NE!

Ne samo Tuzla, cela BiH zna sta se radilo jos u vreme prethodnog direktora, Hasana Hodzica, a da li bi bas on mogao sve bez svojih SARADNIKA-zaposlenika u zatvoru?
Nasao se Dzenan Berberovic da JAVNO kaze sta se radi, a momak nema podrsku, zasto?
Zar je bas SVE KORUMPIRANO u ovoj drzavi?
Sta radi Sesenam Cosic? Zna se, kao i obicno - stiti one koje bi MORAO strpati iza resetaka (dovoljno se setiti SAMO trakavice zvane "Pravni fakultet" nikad zavrsene, nakon smrti Dijane Milic).
Pazi se Dzenane...ali ne odustaj!

Disciplinski postupak u KPZ-u Tuzla: Psiholog ponovo suspendiran

Dženan Berberović bez odobrenja davao izjave u medijima iznoseći teške optužbe na račun ostalih uposlenika

Autor A. Mu. | Objavljeno 28.01.2012. u 08:53
Slika
Berberović: Ostao bez plaće jedan mjesec

Džanan Berberović, psiholog u KPZ-u Tuzla, ponovo je dobio jednomjesečnu suspenziju s radnog mjesta i plaće, u trećem disciplinskom postupku koji je u posljednjih nekoliko mjeseci protiv njega vodila Uprava Kaznenopopravnog zavoda Tuzla.

Nakon što je u medijima davao izjave o malverzacijama koje se, kako je rekao, provode u KPZ-u Tuzla, Berberović će tek nakon odrađene suspenzije ponovo odsustvovati s posla.

- On nema pravo davati izjave za medije, kao ni ostali uposlenici u KPZ-u, bez saglasnosti ministarstva. Na račun zatvora i Uprave iznio je niz optužbi bez dokaza, zbog čega je jednomjesečnom suspenzijom s radnog mjesta i neprimanjem plaće ponovo kažnjen - kazao je Nihad Spahić, direktor KPZ-a Tuzla.

Prva suspenzija Berberoviću je bila javni ukor i upozorenje, jer je ustanovljeno da je među maloljetne zatvorenike u krug zatvora unio tuš i igle. Potom je krenulo masovno tetoviranje maloljetnika, a Berberoviću je javno izrečena opomena.

Nedugo zatim psiholog je protiv Uprave i uposlenika zatvora poveo pravi javni rat te je u većem broju medija u BiH govorio o stanju u zatvoru. U drugom disciplinskom postupku dobio je suspenziju s posla i plaće, da bi istu kaznu, a zbog iste stvari, ponovo dobio prije nekoliko dana.

O strahotama, maltretiranju i premlaćivanju maloljetnika, korupciji i moći bivšeg direktora Hasana Hodžića te mnogim drugim nepravilnostima Berberović je javno progovorio i u svojoj nedavno objavljenoj knjizi "Moja zatvorska priča". Mnogi zatvorski službenici već su najavili tužbe protiv njega.

Seksualno uznemiravanje

Kako saznajemo od Uprave zatvora, protiv Berberovića je trebao biti pokrenut i četvrti disciplinski postupak. Riječ je o postupku seksualnog uznemiravanja zatvorenika, od kojeg sada neće biti ništa, jer je jedan od zatvorenika promijenio iskaz.

- Prvobitni iskaz koji je dao jedan zatvorenik, a koji optužuje Berberovića da ga je nagovarao na seks, nakon određenog vremena je promijenjen. Iz kojih razloga je taj isti zatvorenik promijenio iskaz i odustao od svega, nije nam poznato - kazao je direktor Spahić.

Dnevni avaz
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 21:17:53, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Jan 30, 2012 21:50:26

Nadam se da bar neko u ovom pravosudnom cirkusu RADI svoj posao kako treba.
Nadam se da je da to upravo sudija Dalida Burzic i da ce "doktorka smrt" (kako su mediji pre nekoliko godina prozvali Amilu Cvijetic-Koldzo) konacno dobiti ono sto je zasluzila - PRAVEDNU KAZNU!

MOJE ZAVRŠNE RIJEČI - Gordana Simić - Sarajevo, 30. 01. 2012. godine - PRESUDA 01.02.2012. godine u 12.00.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Feb 01, 2012 22:01:44

Da, najbolja i najpravednija kazna bi bila da se Amila Cvijetic-Koldzo oseca kao Gordana...
Cuj njene (Amiline) zavrsne reci : SVE je radila iz etickih, medicinskih i moralnih razloga (?)...
Tragicna stvarnost kaze SVE UPRAVO SUPROTNO!
I jos rece (i ostade ziva): "ne pomislivsi da uzmem neku NAGRADU ZA TO"??? FUJ!

Slika
http://s26.postimg.cc/cojxam915/93_2_Av ... vijeti.jpg

"Dnevni avaz", 31.01.2012.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 21:20:55, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Feb 01, 2012 22:07:53

I KONACNO DANAS PRESUDA - KRIVA JE!
"Doktorka smrt" Amila Cvijetic-Koldzo je kriva naravno!
Konacno malo svetla na kraju tunela zvanog BH pravosudje!
Da, PRAVDA je ipak dostizna, iako je 3 godine i 6 meseci za ugaseni mladi zivot Svjetlane-Cece Zukic malo, premalo.
Ova presuda budi nadu pacijentima ubuduce (nadam se)...

Slika

Mislim da ce Sarajlije vec danas videti u gradu ove plakate.

Smrt Svjetlane Zukić - Doktorica Amili Cvijetić-Koldžo osuđena na 3,5 godina zatvora - Doktorica Amila Cvijetić - Koldžo u srijedu je na Kantonalnom sudu u Sarajevu nepravomoćno osuđena na tri i po godine zatvora za teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi u vezi sa nesavjesnim liječenjem što je uzrokovalo smrt pacijentice Svjetlane Zukić 17. avgusta 2007. godine.

Kakvo je BH pravosudje i koliko su doktori zasticeni u drzavi...neka je bar krenulo...
Kazna je kazna, kolika god bila, PRAVDA je bitna i za istu se treba boriti (u svim sferama, ne samo u ovakvim slucajevima).
Amila Cvijetic-Koldzo je beli mantil nosila sve ove godine (od 2007.) i radila isti posao, bez obzira na sudjenje.
Cini mi se da joj sud ne moze oduzeti licencu...

FOTO/ PRESEDAN U KANTONALNOM SUDU SARAJEVO: Amila Cvijetić Koldžo osuđena na tri i pol godine zatvora zbog nesavjesnog liječenja i smrti Svjetlane Zukić

Srijeda | 01.02.2012.
Slika

Liječnica Amila Cvijetić- Koldžo, zaposlena u Klinici za anesteziju i reanimaciju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, proglašena je danas krivom za teško krivično djelo protiv zdravlja ljudi, a u vezi s nesavjesnim liječenjem koje je uzrokovalo smrt pacijentice Svjetlane Zukić 17. augusta 2007. godine, te osuđena na tri godine i šest mjeseci zatvora

Slika

Epilog je to suđenja u Kantonalnom sudu Sarajevo (KSS), koji je procesuiranje ovog predmeta preuzeo, nakon što je Općinski sud u Sarajevu donio odbijajuću presudu u ovom slučaju.

Sud smatra da su izvedenim dokazima potvrđene inkriminacije prema kojima je okrivljena Cvijetić-Koldžo sredinom jula 2007. kod Zukić primijenila tzv. epiduralnu analgeziju da bi joj omogućila bezbolan porođaj, nakon čega je došlo do probijanja dure, odnosno ovojnice kičmenog stupa kod pacijentice.

Prema inkriminacijama koje Sud smatra dokazanim, Zukić je otpuštena s Klinike za ginekologiju i akušerstvo na kućno liječenje, iako je zbog spomenute komplikacije morala biti zadržana u bolnici duže od 24 sata.

Cvijetić-Koldžo je potom u više navrata samoinicijativno liječila pacijenticu u njenom stanu, bez konsultacije s nadređenima i liječnicima drugih specijalnosti, te primjenjivala neprikladna sredstva i metode liječenja.

Sud je, na temelju izvedenih dokaza, utvrdio da je okrivljena, Zukićevu primala u vrijeme dežurstva na klinici, te joj davala tzv. krvnu zakrpu i otpuštala je kući, usprkos tegobama i pogoršanju zdravstvenog stanja kod pacijentice kojoj je bio po­treban bolnički tretman.

Prema prvostepenoj presudi, okrivljena je dužna izmiriti troškove krivičnog postupka, a sestra i suprug preminule Zukić upućeni su na parnicu.

Kako je u obrazloženju presude istaknula predsjedavajuća Sudskog vijeća, sutkinja Dalida Burzić, Sud nije prihvatio tezu odbrane da se radi o presuđenoj stvari (res iudicata), budući da je Općinski sud u Sarajevu u donio odbijajuću presudu (proglasivši se nenadležnim), odnosno da nije meritorno odlučivao.

Po njenim riječima, Sud u ovom slučaju nije mogao donijeti odluku kojom bi okrivljenoj bila izrečena mjera zabrane obavljanja poslova sa zvanjem doktora specijaliste anestezije, s obzirom na to, da ta materija nije regulirana krivičnim zakonodavstvom.

Slika

Sutkinja Burzić istaknula je da je zdravlje temeljna vrijednost čovjeka, te da su zdravlje i njegova zaštita prava zajamčena Ustavom, ukazujući na specifičnosti liječničke profesije, te odgovornost koja podrazumijeva striktno poštivanje pravila dobre liječničke prakse i pravila medicinske struke i nauke, iz čega proistječe osobna, moralna i pravna odgovornost.

Kako je rečeno, radi se o prvom slučaju u kojem je za spomenuto krivično djelo izrečena osuđujuća presuda, odnosno presedanu u praksi Kantonalnog suda Sarajevo.

(FENA/DEPO/em)

Komentari :
Depo.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 21:22:00, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Feb 02, 2012 22:18:45

Slika
http://s26.postimg.cc/z700ku6nt/94_1_Av ... IVA_JE.jpg

BOLESNA sujeta, bahatost i nezainteresovanost Hipokratovih krivokletnika zbog kojeg se gube mladi zivoti...
Svjetlana Zukic, Denis Garagic, Marijana Puketa...
Konacno i PRVA presuda u BiH, TEK prva, a bice ih jos, krajnje je vreme da i ovi zlocini dodju na red. A DOCI CE!

Slika
"Dnevni avaz", 02.02.2012.

I jos malo, nikad dovoljno...
KO ce biti sledeci osudjeni? "Strucnjaci" UKC-a koji su ubili mog Denisa?
Necu se smiriti dok ne budu kaznjeni! Obecala sam sinu i obecanje cu ispuniti, bez obzira na tuzlanske (nazovi) tuzioce Ivu Iveljica, Koval Slavena,"vestaka" Cihlarz Zdenka...i ostale iz VSTV-a...
Visoko sudsko i tužilačko vijeće treba ukinuti zato što je odgovorno za katastrofalno stanje u pravosuđu, što je imenovao korumpirane i nesposobne na funkcije tužilaca i sudija!

Slika
"Dani", 03.02.2012.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 21:23:33, izmjenjena 3 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno