SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Čet Dec 31, 2015 23:18:59

"BUDI PONOSAN"...???
I MRTAV!!!
Jos malo o Tuzlanki Almi Sehovic koju je izdala ova DRZAVA i oterala je u smrt!
Strana 218
Strana 235

Slika

Građanska hrabrost - BUDI PONOSAN: Sedam ličnosti koje su obilježile 2015. godinu - Redakcija Žurnala izabrala je sedam osoba koje su obilježile proteklu 2015. godinu: Alma Šehović, Štefica Galić, Josip Šimić, Ervin Turbić, Rajko Kecman, Duško Vagurić i Dalida Burzić - ALMA ŠEHOVIĆ: Posthumna nagrada za borbu protiv korupcije - Alma Šehović bila je ovlašteni revizor i rukovodilac sektora finansija i računovodstva u Službi za zapošljavanje Tuzlanskog kantona. Upozoravala je na nelogičnosti kojima je svjedočila u ovoj instituciji – podcjenu vrijednosti imovine i nepotizam u Službi, nabavka informacionog sistema u vrijeme kada je to isto radila entitetska služba i prekoračenje budžeta za isplatu plata. Zbog tih navoda smijenjena je sa mjesta rukovodioca, premještena u Kladanj gdje je svakodnevno morala putovati i protiv nje je pokrenut disciplinski postupak u kojem je optužena i od uprave osuđena prije nego što je postupak i završen. Alma Šehović nije dočekala kraj istrage o svim prijavama navodnih nepravilnosti na svom radnom mjestu u Službi za zapošljavanje Tuzlanskog kantona. Beživotno tijelo četrdesetdevetogodišnje službenice pronađeno je ispred zgrade u kojoj je živjela na osmom spratu u tuzlanskom naselju Stupine. Policija je zaključila da se radi o samoubistvu. Američka ambasada u Sarajevu je Almi Šehović posthumno dodijelila nagradu za borbu protiv korupcije...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 11, 2018 21:09:40, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Čet Dec 31, 2015 23:25:55

nevenkagaragic je napisao:STRASNO, PRESTRASNO!
Nadam se da ce se rasvetliti uzroci ove uzasne tragedije...
Pocivao u miru prelepi mali andjele Mahire...
Neka ti je laka ova zemlja... gde i moj sin Denis pociva...

Istraga o samoubistvu 15-godišnjaka ima novi zaplet
ŠOKANTNO Očuh Lovrenović tvrdi da je dječak žrtva nasilja vršnjaka!

Objavljeno: 30. 12. 2015 - 19:08
Slika

Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS) u saradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova (MUP) KS poduzelo je hitne radnje da bi se što prije utvrdile okolnosti samoubistva 15-godišnjeg Mahira Rakovca koji je sredinom decembra skočio sa 8. sprata zgrade na Dobrinji, potvrdila je za „Avaz“ Azra Bavčić iz Odjela za odnose s javnošću.

Prema riječima Bavčić, Tužilaštvo KS o neposrednom uzroku smrti tragično stradalog mladića, koji se ubio pod nerazjašnjenim okolnostima, očitovat će se nakon što dobije nalaz obdukcije.

Tragičan događaj

Na površinu izlazi tek poneki detalj o smrti dječaka koji je odnedavno bio učenik OŠ „Aleksa Šantić“ u Sarajevu. Njegov očuh Dubravko Lovrenović, poznati profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, u tekstu koji je objavio na internetu tvrdi da je Mahir bio žrtva vršnjačkog nasilja. „Dnevni avaz“ je odmah nakon tragičnog događaja imao informaciju da je Lovrenović očuh dječaka, ali s obzirom na to da je riječ o maloljetniku, njegov smo identitet sačuvali od javnosti. Međutim, sam Lovrenović, teško pogođen tragedijom, objavio je tekst u kojem otvoreno govori o slučaju.

Optužbe koje je Lovrenović iznio nekoliko dana nakon tragičnog događaja u porodici o nasilju koje je u školi vršeno nad njegovim pastorkom, provjerava i Kantonalno Tužilaštvo.

- Što se tiče navoda gospodina Dubravka Lovrenovića u vezi s vršnjačkim nasiljem, Tužilaštvo vrši provjeru tih navoda i poduzima potrebne radnje - potvrdila nam je Bavčić.

Lovrenovića smo jučer kontaktirali, ali nam je rekao da se nalazi u MUP-u KS sa suprugom te da detalje zbog istrage koja se vodi ne može otkrivati.

- Ja sam izgubio dijete nepovratno, sve dok traje policijska istraga, o tome ne želimo govoriti - kazao je kratko Lovrenović.

U tekstu koji je objavljen na portalima, a čiju nam je autentičnost potvrdio, on je otvorio dušu.

Bio u policiji

- Borim se s osjećajem najtežeg mogućeg gubitka - gubitka djeteta kojem, istina, nisam bio biološki otac, ali koje me zvalo ocem i bio je moj sin. Dolazim s užasnom spoznajom koju još nisam preradio i ne znam hoću li ikada, da je moj Mahir, prema svemu onome što je, nažalost, tek nakon njegove smrti izašlo navidjelo, žrtva vršnjačkog nasilja. Sve se, brže nego što se očekivalo, raspliće i slaže u sliku na kojoj bi Mahirovim vršnjacima -zlostavljačima i zlostavljačicama, pozavidio i „stanovnik“ Danteovog pakla - kazao je Lovrenović.

Slika
Dječak skočio sa zgrade

Istakao je da odgovorne institucije, policija, tužilaštvo, resorna ministarstva, parlamenti, skupštine, škole, pedagoški zavodi... moraju hitno poduzeti odgovarajuće, za početak privremene mjere, da ovako nešto ne bi zadesilo još nečije dijete izloženo sociopatskim formama ponašanja.

- Žalim tu djecu i od srca im želim da ozdrave od nasilja kojim su dubinski zaražena, siguran sam da ne želim da njih, ili sutra njihovu djecu, zadesi Mahirova sudbina. Iskusni stručnjak za maloljetničku delinkvenciju i nasilje kaže mi da oblik zlostavljanja kojemu je bio izložen Mahir pogubno destruira dječiju ličnost i dovodi je do disocijacije. Krajnji cilj svih navedenih institucija morao bi biti zakon kojim se na odgovarajući način sankcionira vršnjačko nasilje u školama, iz kojeg ne trebaju biti izuzeti ni nastavnici - istakao je Lovrenović.

Odgovori nadležnih

Od istražnih organa očekuje odgovore kada, gdje i kako je nad njegovim djetetom vršeno zlostavljanje i teroriziranje u obrazovnoj ustanovi koju je pohađao.

- Nadam se da će, uz ostala, odgovoriti na pitanje jesu li Mahira, istina "samo" verbalno, zlostavljali čak i neki njegovi nastavnici? A to šta je Mahir mislio o takvim školama i takvim nastavnicima, rekao je time što je, prije nego što će se baciti s osmog sprata zgrade u kojoj je živio, zapalio svoj ruksak s knjigama. Je li moglo biti rječitije oporuke? I njihova odgovornost, ako postoji, mora se poimenično utvrditi - kazao je Lovrenović.
Nasilje se nije desilo u školi "Aleksa Šantić“

Iako dječak koji se ubio 14. decembra nekoliko dana nije bio u školi, što je ostavilo prostor za sumnju da su možda školski problemi razlog samoubistva, nadležni iz OŠ "Aleksa Šantić" nemaju komentara.

Dječak je dugo sjedio u haustoru prije nego što se odlučio za očajnički čin. U jednom momentu zapalio je svoj školski ruksak, a onda je otvorio prozor i skočio.

- Nasilje koje spominje profesor Lovrenović nije se desilo u OŠ "Aleksa Šantić", već vjerovatno u nekoj prethodnoj školi koju je učenik pohađao. Mi zaista nemamo o tom događaju nikakvih komentara - kazali su nam iz škole.

Autor: A. NUHANOVIĆ
avaz.ba

KO JE IZDAO OVO MALENO???
KO ce i KADA odgovarati za ovaj mladi zivot?
Uzasne informacije sam cula... sta se sve radi u skoli?
KO to tolerise, precutkuje... KOGA stite?
Strasno, prestrasno... zao mi je, jako zao ovog mladog zivota...
Nadam se, iskreno se nadam i verujem da ce tuzlac KS Dalida Burzic savesno i precizno otkriti KRIVCE i da ce isti dobiti zasluzenu kaznu!
Cekamo...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 11, 2018 21:10:47, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Dec 31, 2015 23:33:24

O cemu ja ovde? O drzavi - gde je?
O pravosudju - sta radi?
Ja jos cekam PRAVDU ZA DENISA (od "azurnih")! Hocu li je doziveti?

Jedanaesta Nova godina bez mog sina Denisa ...

Slika

Pred Novu 2005. godinu nacrtala sam ovo u kompjuteru pomocu misa u programu Paint...
Denisu se svidelo, dopisao je desno tekst cestitke i slao svojim prijateljima...
To je bila poslednja Denisova cestitka... 25.07.2005.godine napustio nas je zauvek...
Njegovi dzelati jos nisu odgovarali... a i Vrhovni sud FBiH jos cuti, gotovo 2 godine.
Koliko li je jos zrtava Hipokratovih krivokletnika... KO TO ZNA...

Slika
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 11, 2018 21:11:29, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Jan 01, 2016 11:18:24

Nazalost OVO je BH drzava... Zalosno, jadno i izgubljeno (bespovratno) drustvo!
Primera je bezbroj... ovog BOLESNOG drustva sa svojim malim "bogovima" kojima je sve dozvoljeno! A kakvih tek "pedagoga" profesora ima (i ONI "uce" i "vaspitavaju" decu)...
Mogu samo zamisliti kakvu je torturu trpio mali Mahir... i NIKO se nije nasao da mu POMOGNE?!
Cega, KOGA se to plase cak i profesori (kako vidim u tekstu nesrecne majke)?
Malih "bogova" ciji sinovi i kceri ne prezaju ni od cega jer zaboga njihovi roditelji su "neko" i "nesto" i imaju zastitu istih takvih u drzavnim institucijama (zna se kojim)?
GADI MI SE odsustvo ljudskosti, istine i pravde - DA, TRULO smo drzstvo, IZGUBLJENO!
Istina je i sto majka malog Mahira kaze za novinare. I sama sam se sokirala odsustvom ljudskosti kad sam videla tekst "Eksluzive" (cuj to - EKSKLUZIVA!) sa 44 slike sahrane!!!?
DA - 44 slike kao da je rec o nekom spektaklu - SRAMOTA!

MAJKA MALOG MAHIRA, dječaka koji je nesretno stradao, uputila je večeras ovo pismo svima…

31/12/2015
Slika

Ljubazno Vas molim da objavite moj tekst koji je jedina moja reakcija nakon sedamnaest dana šutnje koju više nisam mogla podnositi.
Unaprijed zahvalna,
Alisa Mahmutović

Povezani sadržaj:

PROGOVORIO OČUH DJEČAKA KOJI JE SKOČIO SA ZGRADE NA DOBRINJI: Sad je izašlo na vidjelo, on je bio žrtva vršnjačkog nasilja!

Večeras, 1 sat i 3 minute prije Nove godine, dobili smo ovo pismo. Prenosimo ga u cijelosti…

Otvoreno pismo svima nama kojih se tiče:

JAVNOM TUŽIOCU KANTONA SARAJEVO i
Federalnom ministarstvu obrazovanja
Ministarstvu obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo
Pedagoškom zavodu Sarajevo
Internacionalnoj osnovnoj školi na Ilidži
MUP-u Kantona Sarajevo
Vijeću za štampu BiH
JAVNOSTI

Zovem se Alisa Mahmutović, i da nisam majka Mahira Rakovca, nedavno tragično preminulog četrnaestogodišnjaka, preko ovog teksta bi se prešlo kao preko svakog recepta za brzo mršavljenje. Profesorica sam jezika i književnosti, uposlena na Filozofskom fakultetu u Zenici. Dakle, i pedagog sam. Ovo ističem jer je moje otvoreno pismo upućeno inistitucijama koje se bave obrazovnim i pedagoškim radom.

Majka sam, a moje dijete leži u hladnom grobu. Moj četrnaestogodišnji dječak, sat vremena prije smrti, sjedio je na prozoru zgrade u kojoj je živio, a zatim je zapalio školski ruksak sa udžbenicima i zauvijek otišao sa ovoga svijeta. A posljednjih sat vremena za mene će ostati vječna misterija. Zamislite samo sat vremena i na autobusnoj stanici, a kamoli sat vremena pred sigurnu smrt. Taj i takav sat duži je od vječnosti.

Portali, gladni senzacija i krvi, dok je Mahir još ležao na pločniku ispred zgrade prenijeli su da je anonimna komšnica vidjela dijete kako najmanje sat sjedi pored prozora. Treba li ovo komentirati ili je ovo samo dokaz našeg tradicionalnog merhametluka?

A meni opet, kao majci, ostaje pitanje – kako da nam niko toga dana nije pokucao na vrata? Hoće li nam anonimni komšija bar sad pokucati? Toliko o komšiluku i našem opjevanom merhametluku.

A šta ćemo s policijom i takozvanim procedurama? U trenutku dok se moj suprug i ja pripremamo za poslovni izlazak – zazvonio je interfon, jednom, dugo. A poslije petnaestak minuta ponovo, višekratno: dižem slušalicu – javlja se ženski glas s pitanjem: da li tu živi dječak koji ima četrnaest godina? Odgovorila sam potvrdno, dok je ženski glas zapovjedio da siđem jer nas treba policija. Interfonom su nas, jer je očito sedmi sprat tog dana bio previsoko, pozvali pred ulaz zgrade, da sasvim nepripremljeni svjedočimo užasu, u kojem je već učestvovala radoznala svjetina dajući anonimne izjave.

Zato, Molim vas, policiju ovoga grada, da mi odgovorite na pitanje: imate li djecu? Policija me, u trenu kad svjedočim užasnoj smrti jedinog sina, stavila pred rulju, znatiželjnu masu, vatrogasce i hitnu pomoć. Naravno i kamere su već bile tu jer su svi znali prije mene.

Da li to znači da ćete imati isto ili više srca prema maloljetnim sadistima koji su mi dugotrajnim, sistematskim i nadasve morbidnim zlostavljanjem dijete otjerali u smrt? Znači li to da ćete i njima, čija su vam imena i porodični pedigrei poznati također zvoniti jednom najprije dugo, a zatim i višekratno? I znači li to da ćete i s njima na isti ili sličan način postupiti, ili su oni toliko zaštićeni da mogu uraditi što god požele.

Molim nepoznatog stanara zgrade koji je dao izjavu, pod uvjetom da ostane anoniman, da mi, naravno po uslovom da ostane anoniman, odgovori na sljedeće pitanje – zašto je, zašto cijeli sat gledao dječaka koji sjedi na prozoru požarnih stepenica osmog sprata – a da ga ne upita je li dobro, zašto ne ide kući, muči li ga što, gdje su mu roditelji, ili da ga pozve u svoj stan? Da li ste i za trenutak svjesni da ste samo sa par pitanja i jednom ljudskom gestom mogli spasiti jedno dijete. Imate li, komšija, dušu? Čega se bojite? Koga, pa ste anonimni? Ili Vas je ipak stid?

Majka sam, a djeteta nemam. Živim u svijetu u kojem me policija s ruljom dočekuje na hladnom betonu, gdje krv moga dječaka teče… Niko mi ne kuca na vrata. Moje dijete svojom je voljom otišlo s ovoga svijeta koji ga ni mrtvog nije pustio da spava.

Miralem Dizdarević, novinar nečega što se zove Ekskluziva.ba objavio je više od 40 fotografija sa porodične dženaze. Niko nas nije pitao. Pisao je Miralem Dizdarević o očuhu djeteta, naslađivao se slikama njegove smrti. Vjerujete li, Miraleme, da u ovoj zemlji nikakvoga zakona nema? Je li Vam drago što se na meni možete nekažnjeno iživljavati dok brojim dane od sahrane jedinca? Vaše kolege iz nekog portala koji se zove doznajemo.ba pratili su vaš primjer. Iživljavaju se nad porodicom. Ni njih činjenice ne zanimaju. Da li ste vi novinari – ili strvinari? Da li ikoga od vas zanima zašto je sebi život oduzeo primjeran i dobar dječak koji je živio i patio pored vas? Agencija Patria otišla je možda i najdalje u svojim lažima. Objavili su osmrtnicu, dakle ime žrtve. To krivično djelo je u njihovom izvještaju jedina istina. Sve ostalo je pogana laž.

Dalje, molim Vijeće za štampu da mi pomogne. Molim Vas, kao ljude, i one od Vas koji ste roditelji – da ne dozvolite ovo mučenje i iživljavanje nad roditeljima žrtve. Vi to možete.
Dječak nad kojim su se iživljavali zaštićeni sinovi i kćeri gradske “elite” nije izdržao. Dvije godine Mahir je pohađao Internacionlnu školu na Ilidži.

Šta se uzornom i odličnom djetetu dešavalo u te dvije godine? Šta se može dogoditi djetetu, toliko strašno, toliko neizdrživo da to ne može podijeliti s rođenom majkom? Šta se to užasno i neljudsko i danas dešava u toj školi – da je moglo četrnaestogodišnjaka otjerati u grob? Šta krijete? I za čiji račun? Koliko djece danas šuteći pati i razmišlja o samoubistvu, dok vi šutite, nastavnici, pedagozi, prosvjetni inspektori, silna ministarstva? Može li novac kupiti baš sve? Da li se bojite Boga ili mislite da ste i s njim napravili poslovni aranžman? O procentima ovdje neću. Plata i topli obrok dovoljni su nastavniku da gleda i šuti kako se tope životi djece, čiji roditelji ne pripadaju tranzicijskom miljeu. Istina, ne svima, jer neki su mi sa strahom u očima i sniženim glasom savjetovali da Mahira ispišem iz Internacionalne škole, što sam jedva dočekala i uradila u junu prošle godine, nadajući se da sam riješila problem jer nisam znala i nisam ni mogla znati razmjere zločina koje su maloljetne sadističke strukture ličnosti sposobne i pomisliti, a kamoli uraditi.
Životi naše djece vrijede ljetovanja u Turskoj ili eventualnoj nekoj solidnoj lokaciji na Bosforu.

Majka sam, a djeteta nemam. Moj dječak, moj Mahir, koji nije imao loše ocjene, nije pio, nije se drogirao, nikome nije pravio probleme, a najmanje je bilo koga zlostavljao, izgubio je svaku nadu, jer je u školi bio višestruko izdan. S jedne strane od svojih drugova, s druge strane od onih koji su ga prvi morali zaštiti, ako ništa drugo, onda zato jer im je to zakonska obaveza. Doduše, samo ako bi bili u školskom sistemu BiH. Međutim, ova škola, kao i većina privatnih poslije rata, bez obzira na formalne uzuse, u suštini su eksteritorijalne. U njih će se možda za neko vrijeme početi ulaziti sa vizom i pasošom. Ostaje da se odgovori na kraju:

Odakle dolaze svi ti profesori i ko je izdao licencu školi?
– Koliko se zadržavaju, kada i gdje odlaze profesori, ko ih iz inspekcijskih organa provjerava i na koji način?
– Ko im verifirica i nostrificira diplome, jer se u Bosni teško nostrificira i oxfordska diploma?
– Da li su poznati njihovi radni dosijei, i ako jesu – kome jesu?
– Ko provjerava njihovu stručnost, koliko im se često posjećuje nastava?
– Ko provjera njihov engeski – British Council ne, a oni su jedino nadležni?
– Ko je nadležan za njihov pripravnički i državni ispit? BIH očigledno nije, ali neko ipak jest, pa nas zanima ko?
– Ko provjerava njihove Univerzitete sa kojih dolaze diplome?
– Kako to da u osnovnoj školi nema zajedničkih roditeljskih sastanaka, što je temelj funkcioniranja razreda?
– Zašto su oni do te mjere eksteritorijalni da inspekcija Ministarstva ne može, neće ili ne želi išta provjeravati? Ili se samo radi o tome da struktura učenika određuje pristup nadleženih kantonalnih organa?

Ko će nam odgovoriti na sva ova i još brojna slična pitanja? Niko – to nam je jasno. I dalje ćemo o svemu na kafi i Facebooku. Moramo postati svjesni da se u ovoj zemlji, naročito nakon uvođenja «demokratije» mora oteti ono što ti pripada.

Zašto sam postavila sva ova pitanja svim institucijama u Kantonu Sarajevo kad je Mahir istu školu šest godina pohađao i u Tuzli bez ikakvih problema, za one koji se možda pitaju?

Moj odgovor je sljedeći: učenici su u Tuzli bili Bosanci, kao i velika većina nastavnika, koji su ipak primjenjivali visoke pedagoške standarde koje smo preuzeli iz bivše nam zemlje. Učenici su pripadali istom socijalnom sloju, koje su roditelji nastojali sačuvati suvremenih pošasti. S druge strane, nastavnici su Turcima ipak uspjeli objasniti da su oni u Bosni, i da su ovdje samo gosti, a kao gosti moraju usvojiti običaje domaćina, što su uspijevali učiniti. Osim toga, licenciranje, kako stvari stoje, izgleda, ipak nije dobijeno na Bosforu.

Ne znam ko je ni u kakvoj vezi iz Vlade Kantona sa predstavnicima i vlasnicima škole, to prepuštam policiji i Tužilaštvu.

Dragi moj sin, lišen osjećaja za materijalno kao ideje vodilje u životu, morao je silom prilika živjeti u svijetu u kojem je profit jedino mjerilo stvari, a novac i političke veze u skupoj “elitnoj” školi daju pravo maloljetnim monstrumima na sve što požele, pa i najgore perverzije.

Dragi naši zavodi, inspekcije, internacionalne škole, ministarstva, pedagoški zavodi, nastavni savjetnici – ČESTITAMO VAM – uspješno odgajate monstrume, sinove fudbalera, fudbalere sinove ambasadora, biznismena, monstrume koji se više ne mogu obuzdati ni unutar školskih zidova gdje vulgarni, prosto, nasilnički vrijeđaju, pred nastavnicima maltretiraju, u školi oni bezdušno tuku, mrcvare, i siluju.

Svi šute. I vjerovatno će i dalje tako. Možda će im život tako biti lakši, kao što nedavno rekoh jednoj na smrt uplašenoj nastavnici od koje sam tražila da na sudu posvjedoči samo ono što je i sama vidjela. Neka radi po svojoj savjesti, Moje dijete, na moju beskrajnu tugu, nije izdržalo, ali se svejedno i s razlogom bojim za druge. Bojim se – Čije je dijete sljedeće? Koliko mučenih i mrcvarenih nikada više neće doći kući? Ili će doći, ali trajno traumatizirani. Koja majka više neće ugledati svoje dijete sa ruksakom na vratima? Koja je, majke, od nas sljedeća?

A Vi djevojčice – koje ste Mahira sistemski psihički zlostavljale, kako vulgarnim i ponižavajućim crtežima, tako i pogrdnim riječima, bit ćete jednog dana majke, a ja vam želim da vam vašu djecu ne pokazuju mrtvu na pločnicima zato što su ih, između ostalih, zlostavljale djevojčice poput vas.

Alisa Mahmutović

(Doznajemo.com)

DODATAK:

Nazalost, bojim se da NAJMANJE zanima one koje bi trebalo NAJVISE da zanima!
A javni tuzioci? Oni su farsa BH pravosudja!
Ili se nesto promenilo? Volela bih...
Da, KO je sledeci , to se sve cesce pitamo?

Slika

BOLNO PISMO MAJKE 14-GODIŠNJEK MAHIRA RAKOVCA - Da li ikoga zanima zašto je sebi život oduzeo primjeran i dobar dječak koji je živio i patio pored vas?!

Upravo kako kaze ovaj komentator - to je BH stvarnost:

Slika

EDIT - JOS JEDAN DODATAK 02.01.2016.:

Danima ne mogu izbrisati sliku ovog prekrasnog decaka (videla sam posmrtnicu u Tuzli), pogotovo sto svaki drugi dan vidim njegovo vecno pocivaliste kad obilazim svog sina...
Moram jos jednom editovati post s ovim danasnjim dodatkom i komentrom dana...
Neka tekstova na jednom mestu jer ovu strasnu tragediju, ovaj promasaj bolesnog, trulog drustva u kojem zivimo, delim dalje, neka sto vise ljudi procita, razmisli, TRGNE SE i konacno nesto preduzme (u pravosudje se bas puno ne uzdajte)!
Jer upravo kako kaze Semira Degirmendzic u svom osvrtu "Komentar dana" :
"Zelimo kazne za Mahirove i potencijalne ubice druge djece! Zelimo da se ovo zlo nikome ne ponovi. Zato, neka pismo Alise Mahmutovic bude posljednje pismo majke koja je primorana govoriti o svom djetetu koje je zivotom platilo bolesti cjelokupnog sistema."
A zivotom placaju deca i omladina zbog TERORA svake vrste: u skolskim, zdravstvenim, odgojnim ustanovama, na ulici, u porodici... DOKLE?
Hoce li ovo drustvo (i pravosdje) konacno progledati i rascistiti kriminalnu, nepotisticku, korupcijsku, bolesnu i osionu bagru???!

"Dnevni avaz", 02.01.2016.godine:
Slika

Slika

SlikaSlika

EDIT - I TRECI PUT - DODATAK 03.01.2016.:

PRESTRASNO!
Kako vec rekoh za prethodni (jucerasnji dodatak) neka je sve na jednom mestu, neka se pise, siri, deli, VRISTI, vrsi pritisak na ANEMICNE drzavne institucije koje STITE i ZATASKAVAJU nasilje, kriminal i TEROR svake vrste od strane takozvane eLITE u ovom trulom i propalom drustvu ( od politicke, zdravstvene, prosvetne i svake druge, a koje sistematski teroriziraju gradjane - NEKAZNJENO naravno, a sve zahvaljujuci "profesionalcima" u tuzilastvima (kao sto je ovo TUZLANSKO) i uopste pravosudju.
Nadam se da ovaj tragican slucaj malog Mahira Rakovca ipak NECE uspeti ZATASKATI!

"Dnevni avaz", 03.01.2016.:
"Oni koji su povezani sa smrcu Mahira Rakovca moraju biti izvedeni pred lice pravde!"

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/9f9ve5vw9/2_2_Ava ... ra_Rak.jpg

"Lovrenovic: Znam ko ste i kako ste krvnicki mucili djecake!"

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/ww1qcxhh5/3_2_Ava ... te_800.jpg

VIDEO PRILOG TV1:

U sarajevskoj osnovnoj školi vršnjaci zlostavljali dvojicu dječaka, jedan se ubio a drugi pokušao

Slika

Lovrenović zlostavljačima svog sina: Znam vaša imena i kako ste krvnički i fašistički mučili dječake, svi ste sadisti - ... “Obraćam vam se jer znam vaša imena, obraćam vam se jer su vaša imena poznata policiji i tužilaštvu. Obraćam vam se jer znam, a znaju i svi oni koji su maloprije navedeni sve detalje, sve načine na koje ste monstruozno, krvnički, fašistički mučili te dječake. Vaša krivica i vaša odgovornost je velika ali nije jednaka. Mi znamo jako dobro tko su bili inicijatori, tko su bili podstrekači i tko su među vama bili najveći sadisti jer sadisti ste svi, međutim postoji bitna razlika između onih koji su to "samo gledali" ili onih koji su to činili, kojim predmetima i odakle, vi to znate jako dobro. Dakle, razvrstajte se među sobom jer ćete sutra ili vrlo brzo za to odgovarati”, poručio je Dubravko Lovrenović, Mahirov očuh...

Svaka cast "Dozer" - upravo tako (forum klix.ba)!
Citiram samo deo posta:

"...Da, majka umrlog momka jeste u potpunosti zakazala, ali ne u odgoju svog jedinog djeteta, nego u tme sto u svom pismu nije navela imena i prezimena tih zlostavljaca, kao i imena i prezimena njihovih "elitnih" roditelja, kojima se ja ovom prilikom i ovim putem na@ebem idiotskih majki koje su ih uopste rodile i omogucile im da se dalje razmnozavaju i na svijet donose nove idiote, kretene i mediokritete.

Majka umrlog djecaka je, s obzirom na sve, napisala pismo koje je cak i vrlo blago i kojim pokusava adresirati evidentan siri drustveni problem prema nadleznm institucijama. Ali, svi mi znamo kako ce se ovo zavrsiti - iza debelih elitistickih zavjesa, zataskano, bez ikakvih sankcija za bilo koga..."

I opet "Dozer" - da, sve se ZNA, a tu je i svedok!
Citiram deo:

"Nikoga se ne okrivljuje unaprijed,, ali kako je vec receno - Mahirova majka je vec, u svom pismu, prilicno jasno napisala o kome se radi.
Skola to zna. Nastavnici to znaju. Druga djeca u skoli to znaju. I, na kraju, to vrlo dobro zna i drugi djecak kojem su uradili isto.
On je, srecom, jos uvijek ziv i moze svjedociti.

Ali - i mi, javnost, treba da znamo imena tih balavih monstruma, ali i onih koji su ih tako odgojili, tj. njihovih roditelja.
Ako nistq dugo, da ih mozemo pljunuti na ulici. Ko zeli i smije..."

EDIT - I CETVRTI PUT - DODATAK 04.01.2016.:

Mislim da cu ipak morati otvoriti posebnu temu - zelim pratiti reakcije DRZAVE i preduzimanje konkretnih mera njenih institucija, podsecati javnost i siriti iformacije kako bi sto vise gradjana ove drzave konacno shvatilo u kakvom drustvu NEODGOVORNIH, a DOBRO PLACENIH "lezilebovica" zive i da se bez upornog i svakodnevnog pritiska na iste NECE NISTA PROMENITI! Po obicaju, sve bi se moglo brzo zaboraviti i zataskati! Nemojmo dozvoliti da nam vise lazu, obecavaju i vredjaju inteligenciju (pa zar smo toliko glupi?), nemojmo dozvoliti da nam i dalje NEKAZNJENO ubijaju decu na sve moguce, nemoguce i monstruozne nacine!

"Dnevni avaz", 04.01.2016.:
"Sve zesce reakcije javnosti nakon samoubistva djecaka"
Gradjani traze "Mahirov zakon"

http://s26.postimg.cc/5yv8r9wop/4_0_Ava ... _zakon.jpg

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/h14x3gg55/4_1_2_A ... ov_zak.jpg

"Stravicni detalji isplivavaju nakon Mahirove smrti"
Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/b2r3t7x6h/4_2_2_A ... plivav.jpg

"Roditelji trebaju znati podatke o prosvjetarima"
Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/ckck4s1x5/4_3_2_A ... odatke.jpg

"Ocuh tragicno stradalog 14-godisnjaka ne odustaje od borbe"
Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/44mzn9z21/4_4_2_A ... aje_od.jpg

I ne treba, i ne sme da odustane od borbe!
NIKO ne bi smeo odustajati od borbe za ISTINU i PRAVDU, NIKO!
Ovu strahotu treba rasvetliti do kraja i krivce (i pomagace) kazniti!
Bez obzira ko su i sta su (im roditelji), a bice da su "njuske" iz takozvane BH eLITE (bez "E" - verujem da svi znaju sta je to)...
Ili cemo kao ovaj otac "oko za oko, zub za zub" - treba li ovako?
"Dnevni avaz", 27.10.2009.:

Slika

STOP nasilju i zlostavljanju djece! Jer nas se tiče! - Parlamentu BiH Vijeću ministara BiH Tužilaštvu KS Vladi KS Ministarstvu obrazovanja KS MUP-u KS Ministarstvu pravde KS - Izgubili smo još jedan mladi život – dječaka Mahira, kojeg je brutalno zlostavljala grupa vršnjaka. Spriječimo nove tragedije! Apelujemo da se imenuju i sankcionišu svi odgovorni … direktni počinioci, podstrekači, pomagači, kao i oni koji su znali ili sumnjali na permanentno zlostavljanje dječaka Mahira, a nisu na vrijeme reagovali. Apelujemo i da se hitno poduzmu sve mjere kako bi se stvorile pretpostavke za izmjene Zakona o maloljetničkoj delikvenciji, s ciljem oštrijih sankcija za maloljetne prijestupnike.

Nazalost, SVE je u BiH ZAPUSTENO (a zna se i zasto), a kada ce konacno BUDJENJE???
Ne mogu da shvatim... ne mogu...

A da se "ne zagube" "slucajno" dokumenti i dokazi? Tuziocima se to cesto dogadja, secamo se.

Ismir Jusko: Završena istraga u vezi sa samoubistvom maloljetnog Mahira

Tužilaštvo KS provodi istragu o smrti dječaka Mahira, urađena obdukcija

TEK SADA???
"Dobro jutro" SKOLO (eLITNA), svaka "cast"! I naravno, vi pojma "nemate" ni o cemu (bas verujem").

Reakcija iz škole: Mahir je bio primjeran učenik, žao nam je... - Međunarodna osnovna škola Sarajevo danas je izrazila "duboko žaljenje i dijeli bol" roditelja Mahira Rakovca koji je tragično preminuo 14. decembra 2015. godine.

Nakon samoubistva 14-godišnjaka: Zapustili smo škole

Naravno - DRZAVA je ta koja snosi NAJVECU ODGOVORNOST! Samo KOJA? GDE JE?

Država snosi najveću odogovornost - ... Kako tvrdi naša sagovornica, najveću krivicu za Mahirov slučaj snosi država koja ne obrazuje i ne štiti svoje građane. Adolescentima je to jasna poruka da se mogu ponašati nasilno i provući se bez kazne, smatra ona...

Nasilnici su često najpopularnija djeca u rezredu: Otvoreno pismo Društva psihologa - ... Već dugi niz godina članovi Društva psihologa FBiH upozoravaju na problem nasilja u školama kroz istupe u medijima, komentare i prijedloge kako da se krene sa prevencijom najvećeg problema sa kojim se suočavamo. Ali, očigledno da su ti istupi bili neprepoznati kao upozorenja i pozivi na akciju. Naša odgovornost kao Društva psihologa je što nismo bili agilniji oko zagovaranja mjera prevencije vršnjačkog nasilja...

Video prilog - Al Jazeera Balkans 04.10 2016.:
Lovrenović: Mahira su silovali u školi

Drzite se Lovrenovicu i NE POSUSTAJTE!
A pokusace sec sve ZATASKATI, u to sam sigurna!
Srecom, ni Vi niste "sica" - obican, mali gradjanin BiH, pa se Vasa rec DALEKO CUJE!

Lovrenović: Podrška ljudi produžava nam život, a agoniju nakon Mahirove smrti čini podnošljivijom - Smrt četrnaestogodišnjeg Mahira Rakovca uzburkala je bh. javnost koja traži da se imenuju i sankcionišu odgovorni za brutalno zlostavljanje dječaka, ali i da država donese zakon kako se ovakve tragedije više nikada nikome ne bi dogodile. Profesor Dubravko Lovrenović, koji je očuh nastradalog dječaka, u razgovoru za Klix.ba ističe kako je apsurdan stav Međunarodne škole na Ilidži, u kojem navode kako roditelji upravu škole nisu obavijestili da je njihov sin zlostavljan...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 11, 2018 21:24:37, izmjenjena 5 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod Kandic u Pet Jan 01, 2016 13:02:07

Zelim sretnu i uspjesnu novu godinu svima !!!

A posebno gospodji Nevenki !
Kandic

Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 14:16:09

Postod nevenkagaragic u Pet Jan 01, 2016 13:52:46

Kandic je napisao:Zelim sretnu i uspjesnu novu godinu svima !!!

Hvala, hvala postovani Kandicu, a POSEBNO na "posebno"!
Vama i svima ostalim takodje zelim isto, iako sam pesimista u vezi tih zelja...
Evo jedna zimska, verujem da svi zeljno ocekuju sneg (da malo procisti smog i crnilo):

Slika
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 11, 2018 21:25:18, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod Kandic u Pet Jan 01, 2016 14:58:15

nevenkagaragic je napisao:
Kandic je napisao:Zelim sretnu i uspjesnu novu godinu svima !!!

Hvala, hvala postovani Kandicu, a POSEBNO na "posebno"!
Vama i svima ostalim takodje zelim isto, iako sam pesimista u vezi tih zelja...
Evo jedna zimska, verujem da svi zeljno ocekuju sneg (da malo procisti smog i crnilo):

Slika

Neka nam u ovoj 2016 godini krene sve prema naprijed !

Slika je prelijepa, snijega nema...

Srdacno'
Kandic

Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 14:16:09

Postod samuel u Sub Jan 02, 2016 11:20:28

Godina koju (ne) treba pamtiti (2)

"Ipak, 2014. nije za pamćenje, iako će je mnogi pamtiti kao bolju nego 2015."

Gornjom rečenicom ispratili smo prethodnu godinu i dočekali ovu. Može li se primeniti ista formula za ovu koja odlazi i dolazeću? Vrlo verovatno, ali da pogledamo prvo koliko je "prognoza" bila tačna. S istom rezervom prema glasnim samohvalama vlasti i glasnim kritikama.

Najvažnije je pitanje da li su građani Srbije 2015. bolje živeli nego prethodne? Odgovor za ogromnu većinu je - ne. U zemlji u kojoj gro ljudi živi na prihodima iz državnog budžeta (penzije i plate u javnom sektoru, plus podsticaji raznih vrsta) zapažena konsolidacija javne kase mogla je doneti samo minus u kućnim budžetima.

Statistički on se izražava u malim brojevima, nešto oko dva odsto je skuplji decembar 2015. nego onaj 2014, ali, kako kaže pošalica, statistika je kao bikini, svašta otkriva, a najbitnije krije. To što je novembarska prosečna plata odlazeće godine nominalno manja za samo 60 dinara nego ona isplaćena za isti mesec lane ništa ne znači. Ako izračunamo u ovdašnjoj omiljenoj valuti evrima, to je tek pedesetak evrocenti razlike, ali i razlika u kursu malo doprinosi, pa je to nešto više.

Najvažnije je, međutim, što najveći deo kućnih prihoda odlazi na hranu i komunalne troškove, a te cene nisu mirovale; sreća u nesreći je da je ova godina bila bez poplava, pa je pijaca, u proseku, bila čak i povoljnija. S druge strane, meso je značajno poskupelo, poskupela je struja, a u novu godinu ulazimo s novim akciznim nametima.

Dakle, hoće li ljudima biti bolje u 2016? Teško, ne samo zbog toga što će mnogi, a još se ne zna tačno ko sve, kojim ritmom i pod kojim uslovima, iz javnog sektora ostati bez posla. Spisku novonezaposlenih pridružiće se i hiljade ljudi koji ovog poslednjeg dana 2015. "rade" u zaostalim društvenim preduzećima koja će već u ponoć u stečaj ili likvidaciju.

Obe kolone će, logično, povećati ponudu radne snage i dodatno sniziti njenu cenu na tržištu. Ionako već zanemarljivu u poređenju s troškovima života; dostojanstvo smo odavno zaboravili pa ga ne valja ni pominjati, baš kao ni zaboravljeni užitak u poslu.

Ipak, to je za građane Srbije manji problem, a najviše nevolja kućnim budžetima doneće nastavljena politika stezanja (državnog) kaiša, koja se svodi na povećanje prihoda i racionalizaciju rashoda. Tu udarci stižu iz neplaniranih pravaca. Ostavimo po strani novo poskupljenje struje najavljeno za maj - da, da, kilovat u Srbiji je među najjeftinijima u Evropi - iako će ono neminovno povući lanac novih poskupljenja; ostavimo po strani i pominjane akcize i slične stvarčice koje vuku na rasipništvo i pozabavimo se, primerice, lokalnim samoupravama.

Novim zakonom opštine i gradovi će ostati bez značajnog dela tzv. izvornih prihoda, koji će se preliti u nacionalnu kasu, vazda nedovoljno punu. Manjak, kažu predstavnici vlasti i ekonomisti koji naginju njihovoj politici, moći će da napune "preporukom" - povećajte porez na imovinu građana. Dakle, kola će se slomiti na onima koji su i prošlu i oni jedva sastavili.

No, hajdemo dalje u ovoj prigodnoj analizi. U ovu godinu smo ušli s vidno oslabljenom opozicijom, a iz nje izlazimo sa, blago rečeno, satanizovanom politčkom scenom koja ne pripada korpusu vlasti. Naravno, za mnogo toga što im se dešava, poput najnovijih hapšenja zbog sumnje da su protekle decenije činili malverzacije, političari (bivšeg režima, kako bi rekli predstavnici novog) sami su krivi. Ne u smislu krivične odgovornosti, dabome, jer bi u zemlji koja se priprema za otvaranje pregovaračkih poglavlja 23 i 24 pretpostavka nevinosti morala biti visoko na rang-listi društvenih vrednosti i društvenog ponašanja.

Za nas je u ovom trenutku bitno da pred predstojeće lokalne i pokrajinske, a najverovatnije i vanredne republičke izbore, vlast na opoziciju udara iz svih oruđa, nastojeći da je dokusuri pre zvanične izborne kampanje. Pri tome su se jedno vreme "merkale" mogućnosti stvaranja zajedničke liste svih vladajućih stranaka, što je antipod svakom demokratskom izbornom principu. Obesmišljava izbore, kako bi rekao vicepremijer i lider socijalista Ivica Dačić.

Manimo se, ipak, političkih teorija; suština je da ni najbolja vlast ne može biti dobra ako nema kontrolu parlamentarne i vanparlamentarne opozicije i civilnog sektora, u koji spadaju i mediji. A ovdašnja, uprkos stalnim zapomaganjima prvih među vlastodršcima, ne dozvoljava ama baš nikakvu kontrolu. Ni onu po zakonu, u šta se najbolje tokom 2015. uverio zaštitnik građana Saša Janković. Generalno, ova godina je godina značajnog snižavanja standarda i prava, među kojima i osnovno ljudsko pravo da bude pravovremeno i objektivno informisan. Nećemo opet o tamnoj strani medalje medija, koju smo već nebrojeno puta osvetljavali, već o njenoj prvoj posledici - neinformisan čovek ne može pravilno da odlučuje, što je pogubno u izbornoj godini. Ne samo za opoziciju, nego i za samu vlast, koja na tom neznanju može steći još veću moć, a najpogubnije za same ljude, koji uljuljkani najboljim ikada rezultatima vrtoglavo padaju sve dublje u siromaštvo i beznađe.

Nije, dabome, sve bilo crno u 2015. Zaista je hvale vredan napor na konsolidovanju budžeta i smanjenju deficita, bio bi još vredniji da nije novog povećanja javnog duga, koji uprkos boljem stanju javnih finansija preti da pređe granicu stvarnog bankrota, liniju s koje se teško vraća. U tom smislu za Srbiju će biti od izuzetne koristi što će javne finansije biti pod evropskom lupom kroz pregovor o poglavlju 32. Još značajnije je što će ta lupa biti usmerena na tzv. dijalog Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa, jer će se Kosovo kao pitanje kom se vraća svako ko želi da skrene pažnju javnosti jednom staviti ad acta.

Dakle, otvaranje pregovaračkih poglavlja je zaista značajan korak jer će čitav državni aparat terati na ponašanje koje mu nije svojstveno, a sa svakim novim poglavljem stega oko vasti, ma koja bila - biće veća, što će na kraju rezultirati onim tako često pominjanim standardima, većom pravnom, političkim, socijalnom i svakom sigurnošću građana.

I, ne zaboravimo za kraj; Srbija 2015. može s ponosom pamtiti zato što je uspešno odolela ksenofobiji koju izazivaju veliki svetski procesi kakva je migrantska kriza. Nije to malo, pošto ni napredni svet, kako zovemo zemlje EU, nije uspeo da obuzda mržnju.

http://www.bih-pravo.org
samuel

Pridružio se: Pon Mar 17, 2014 10:09:47

Postod samuel u Sub Jan 02, 2016 11:21:33

PRIJEDOR U ŠOKU: ArcelorMittal poslao svih 840 radnika na čekanje!

Rudnik "ArcelorMittal Prijedor" uputio je svih 840 radnika na takozvano čekanje u trajanju od mjesec dana, počev od 1. januara, saopšteno je danas iz ove kompanije.

- Naknada plate za ovaj period biće isplaćena u skladu sa zakonom i pojedinačnim kolektivnim ugovorom. Ovo je privremena mjera donesena radi očuvanja radne snage i zadržavanja svih radnika na radnim mjestima - navodi se u saopštenju.

Odluka je donesena zbog teške situacije na svjetskom tržištu čelika i željezne rude uzrokovane drastičnim padom cijena, što se neminovno odrazilo i na poslovanje u Prijedoru i Zenici.

Za vrijeme privremene obustave proizvodnje radiće samo neophodna dežurstva i obezbjeđenje objekata.

Smanjenje cijena čeličnih proizvoda na svjetskom tržištu, nakon augustovskog pada na berzama, poremetilo je evropsko poslovanje najvećeg svjetskog proizvođača, koncerna ArcelorMittal, koji i na području Bosne i Hercegovine ima svoje proizvodne kapacitete.

U Zenici je Sindikat ArcelorMittala uspio privremeno spriječiti provođenje odluke Uprave kompanije o slanju dijela radnika na takozvano čekanje zbog teškoća u poslovanju.

Prema izvoru uglednog "American Metal Markeat" nakon augustovskog skoka cijene čelika na rekordnih 1.200 dolara, koja je pratila evropsko i američko tržište, došlo je do značajnog pada cijena čelika, koja se polovinom augusta prošle godine zaustavila na cijeni od 505 dolara, da bi nešto kasnije pala na svega 428 dolara po toni.

Slobodna Bosna
samuel

Postod samuel u Sub Jan 02, 2016 11:23:24

POREZNI DUŽNICI: Kladionice u Federaciji BiH duguju preko 40 milijuna KM

BiH je država s najviše registriranih kladionica u Evropi, koje ostvaruju enormne prihode, ali ne plaćaju poreze

Prema zvaničnim podacima, sredinom 2015. godine kladionice u Federaciji su entitetu, na ime poreza, dugovale oko 40 miliona maraka.

BiH je država s najviše registriranih kladionica u Evropi, koje ostvaruju enormne prihode, ali ne plaćaju poreze. Pomenuta cifra je bez zateznih kamata i troškova postupka.

Kada se na 40-ak miliona poreznog duga dodaju kamate i troškovi postupka, dug kladionica prema državi penje se na 60-ak miliona maraka. Razloga što naplate poreza nema je puno, a osnovni je loša zakonska rješenja.

Šerif Isović, v. d. direktora Porezne uprave FBiH: Mi imamo postojeće zakonsko rješenje gdje se za igre na sreću ne plaća PDV. S druge strane, imate da se plaća na sve ostalo između ostalog na lijekove, hljeb, knjige. Mislim da je to stvar koju bi trebalo u narednom periodu promjeniti. Također i sa apsekta zakona o porezu na dohodak, igre na sreću odnosno dobiti do 100 KM nisu oporezovani i ja ne vidim razloga zašto se i taj dio ne bi oporezovao.

Iz Porezne uprave predlažu donošenje interventnog zakona kojim bi se utvrdio rok za plaćanje dugova. Naši izvori ističu i da je ova problematika zapuštena godinama ranije. Svaki od predmeta koji se tiču kladionica, navedeno nam je, treba provjeriti posebno, te vidjeti posjeduju li ikakvu imovinu koja može dati mogućnost naplate.

Aktuelni zakoni idu na ruku kladioničarskim lobijima. Poreznoj upravi ruke su vezane, pa tako i kada dobiju sudsku potvrdu, gotovo je nemoguće prinudno naplatiti dugove kladionica, jer, u skladu s odlukom federalnog Ustavnog suda, nije moguće zaplijeniti imovinu vlasnika, već samo pravnog subjekta. A same kladionice najčešće nemaju imovinu.

Među najvećim dužnicima je kladionica Derby Bet Shop, sa sjedištem u Mostaru. Dug je sredinom ove godine bio veći od 10 miliona maraka. Milion manje dugovala je kladionica Intersport, također iz Mostara.

Vijesti
samuel

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno