SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Pon Apr 21, 2014 23:08:05

Veliko je pitanje HOCE LI mu DOZVOLITI da svedoci...
Da su hteli, bar su Hasana Hodzica davno trebali zadrzati u zatvoru, ali ne u direktorskoj fotelji!
Ali, TO je tuzlansko tuzilastvo - POZNATO!

Slika
Veci format:
http://www.zaslike.com/files/otwamkm1mxc08ns99h9.jpg
"Dnevni avaz", 21.04.2014.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Pon Apr 21, 2014 23:22:43

nevenkagaragic je napisao:"Krasno", zar ne? Krivi, a kao i da nisu!
To je pravosudje BiH...
Tako se sudi doktorima u BiH - trenutno se radi o Mostaru:
"KRIVI SU Ginekolozi Knežević, Bušić i Bošković krivi za smrt bebe"
Ako su krivi, kakva je to kazna?
Zanimljive su olaksavajuce okolnosti:
- NISU kaznjavani (kao ni sada),
- Porodicni su ljudi (?) i
- RODITELJI su (zaboga!)...
Znaci - roditelji njihovih ZRTAVA NISU isti, pravi roditelji kao oni?
Doktori su malo veci i vazniji roditelji?
Neka gradjani znaju... o pravosudju i "zasticenoj vrsti" u BiH!...i po tome se ravnaju!!!

KRIVI SU
Ginekolozi Knežević, Bušić i Bošković krivi za smrt bebe

Objavljeno Četvrtak, 13 Veljača 2014 10:21

Slika

Na Općinskom sudu u Mostaru jutros je izrečeno osam mjeseci zatvora za ginekologa Darku Kneževića, šest za ginekologa Ivana Bušića i četiri za ginekologinju Anu Bošković zbog nesavjesnog liječenja trudnice Ane Šego iz Međugorja.

Svi osuđeni liječnici zaposlenici su Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, a proglašeni su krivima za nesavjesno liječenje, odnosno neprikladno postupanje s pacijenticom, što je rezultiralo smrću bebe.

Prvooptuženi dr. Knežević nije nazočio izricanju presude, a dr. Bušić je izjavio: "Da se mene pitalo, porod bi bio obavljen, žena bi rodila u roku sat vremena i sve bi bilo u redu. Međutim, ja nisam imao podršku od kolega kao ni od same pacijentice koja je govorila da se osjeća dobro i odbijala me poslušati iako sam joj kazao da CT zapis nije u redu i da se mora poroditi".

Slučajno ili ne presuda je izrečena točno na datum kada je Šego izgubila svoje prvo dijete.

Radi se o uvjetnoj zatvorskoj kazni koja neće biti izvršena ukoliko dr. Knežević ne počini isto kazneno djelo u roku tri godine, dr. Bušić u roku dvije godine, a dr. Bošković u roku godinu i pol.

U obrazloženju presude sudac Dominik Krasić je rekao da je liječnicima, kao olakotna okolnost, uzeta činjenica da nisu kažnjavani da su obiteljski ljudi te da su roditelji - doktor Bušić četvoro djece, doktor Knežević dvoje(od čega jedno malodobno), a doktorica Bošković jednog malodobnog djeteta.

Kao otežavajuća okolnost uzeta je činjenica da su počinili djelo koje im se stavlja na teret. Izricanjem presude nazočili su dr. Ivan Bušić i dr. Ana Bošković dok Kneževića nije bilo.

Slika

Vidno potresen osuđujućom presudom, dr. Bušić je rekao da se ne osjeća krivim.
"Da se mene pitalo, porod bi bio obavljen, žena bi rodila u roku sat vremena i sve bi bilo u redu. Međutim, ja nisam imao podršku od kolega, kao ni od same pacijentice koja je govorila da se osjeća dobro i odbijala me poslušati iako sam joj kazao da CT zapis nije u redu i da se mora poroditi. Nije mogla vjerovati da njezina beba nije dobro", rekao je dr. Bušić dodavši da je se tada osjećao poraženim.

"Dalje sam bio u rađaoni, imao sam posla, porodio još dvije žene, bio zauzet na svom odjelu. Šego je bila na Patologiji trudnoće, gdje je bila dežurna doktorica Bošković. Knežević je naložio da dr. Ana Bošković završi porod ako se žena aktivira, a mene je isključio", kazao je Bušić ponovivši da se ne osjeća krivim.

Upitan hoće li se žaliti na presudu, Bušić je rekao da će o tome odlučiti u dogovoru sa svojim odvjetnicima.

Slika

Najveću uvjetnu zatvorsku kaznu dobio je dr. Knežević koji nije bio prisutan u bolnici, a koji je telefonom, a što je na sudu i posvjedočeno i dokazano, dao instrukcije da se žena ne porađa, odnosno, kazao da "ako Bušić dirne tu ženu, svi će na disciplinsku".
Knežević je na Odjelu i nadređeni, što samo govori o snazi te njegove instrukcije.

Inače, u Tužiteljstvu HNŽ-a su kazali da su zadovoljni što su ginekolozi proglašeni krivima, te naveli da će o eventualnoj žalbi odlučiti kada presudu dobiju pismeno.

Dodajmo još i to da će ginekolozi zajedno platiti i troškove suđenja u iznosu od 1300 maraka.

Inače, ni odvjetnici s više desetljeća odvjetničke prakse ne pamte ovakvu presudu u Mostaru. Presuda je zapravo pokazala da nitko nije nedodirljiv te da i liječnici moraju snositi odgovornost za svaki svoj postupak.

Današnja presuda do sada je najjači udar na ugled Sveučilišne kliničke bolnice do sada, gdje zbog ovog slučaja ni do sada uopće nije pokrenut disciplinski postupak.

Pitanje koje se nameće je hoće li nakon ovakve presude "pasti" i ostavke odgovornih?

Slika

Svi liječnici i dalje obavljaju svoj posao, a Knežević im je nadređeni, po nadležnosti odmah ispod doktorice Vajdane Tomić, koja je voditeljica Odjela.

Podsjetimo, u dokaznom postupku županijskog Tužiteljstva svjedočili su sudski vještak dr. Zdenko Cihlarž i specijalista ginekologije i akušerstva Zlatan Fatušić, obadvojica iz Tuzle.

Uz njih svjedočili su i primalja s Porodiljinog odjela SKB-a Mostar i krim inspektor, kao i voditeljica Odjela Vajdana Tomić i ginekolog Marinko Mišić.

Međutim, najupečatljivija su bila mišljenja vještaka koji su izrazili stajalište da je beba imala sve predizpozicije da živi. Naveli su da je bila teška 4,5 kilograma, duga 58 centimetara i bila apsolutno sposobna za život.

Kako obdukcija nije rađena, ne zna se je li čedo imalo ikakve anomalije, no Cihrlaž je istaknuo da je po iskustvenom razmišljanju duboko uvjeren da anomalija nije ni bilo, jer bebe te težine i dužine, odnosno parametara ne umiru na porodu već eventualno nakon toga.

Dalje su naveli da je u trenutku poroda koji je odlagan čedo bilo mrtvo, što samo po sebi govori da porod nije obavljen na vrijeme. Naime, trudnica A.Š je iz rodilišta prebačena u običnu sobu.

"U konkretnom slučaju nije bilo opravdano da se Šego prebaci na Odjel patologije trudnoće gdje neće biti intenzivno praćena, nego je njezino stanje trebalo intenzivno pratiti u rađaonici putem kontinuiranog CTG snimka ili redovnu askultaciju srčane reakcije ploda", nalaz je vještaka.

Naveli su da se od 22 sata 12. veljače do 5 sati 13. veljače razvila intrauterinarna patnja ploda što je rezultiralo smrću čeda prije njegovog rođenja.

Dr. Bušić je kazao da je njegovo naređenje da se žena hitno prebaci u rađaonu i rodi, dr. Knežević nije imao komentara, dok je dr. Bošković kazala da je CTG oštećene pokazivao trudove, no da ona nije imala bolova.

"Ja i sestra Angela smo joj rekle da nas zove ako nešto osjeti. Ona je spavala, neke stvari su sudbonosnog tijeka", kazala je dr. Bošković koja je kobne noći bila dežurna na odjelu patologije, dok je Bušić bio dežurni u rađaonici.

Treba dodati da je svu potrebnu dokumentaciju za sudski proces dostavila glavna sestra Porodilišta Kliničke bolnice u Mostaru Olivera Perić, čime je zapravo spriječila pretres svog odjela naložen od strane Tužiteljstva.

Podsjetimo, gore spomenuti liječnici na sada već davnom ročištu o izjašnjenju krivnje izjasnili su se da nisu krivi. Doktora Kneževića, koji je dopredsjednik Liječničke komore Hercegovačko-neretvanske županije, liječnik Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru, a ima i privatnu praksu u Mostaru zastupa odvjetnik Nenad Rebac.

Doktora Bušića koji je liječnik Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru, a ima i privatnu praksu u Posušju zastupa Ivan Brekalo, dok ginekologinju Bošković zastupa odvjetnik Bojan Krešić.

Optužnicu protiv spomenutih liječnika u srpnju 2011. podiglo je Županijsko tužiteljstvo HNŽ-a zbog krivičnog djela „nesavjesno liječenje“ , a u istom mjesecu ju je i potvrdio Općinski sud u Mostaru.

OPTUŽNICA:

U optužnici koju je magazinu Republika ustupio Općinski sud u Mostaru, a koju je u procesu zastupala tužiteljica Danijela Dalipagić-Rizvanović, navodi se da su spomenuti liječnici u „vremenskom razdoblju od 12. do. 13. veljače 2011. u Mostaru postupili suprotno zdravstvenim propisima, odnosno svojim postupcima ugrozili život i zdravlje ljudi, u ovom slučaju trudnice i njezina nerođenog djeteta.

U optužnici se navodi da je Šego zaprimljena na Odjel za ginekologiju i porodništvo Sveučilišne kliničke bolnice Mostar 12. veljače 2011. oko 14:30 sati.

Primljena je zbog sumnjivog CTG zapisa sa živim plodom, bez kontrakcija, sa dilatacijom 2 cm, a što je ustanovljeno po prethodnom pregledu od strane dr. Ivana Bušića.

„U CTG zapisu koji slijedi istoga dana oko 19:30 registrirala se srčana reakcija ploda sa mogućim znacima intrauterine patnje ploda, te pravilnim kontrakcijama u razmacima od 5 do 6 minuta, što govori u prilog započinjanja porođaja.

U CTG snimak uvid vrše dr. Ana Bošković i dr. Ivan Bušić koji su tog dana bili na poslu, te konstatiraju suženu undulaciju i kontrakcije, pa s obzirom na zadržano stanje na CTG-u dr. Bušić Šego upućuje u rađaonicu oko 21:45 sati radi porođaja“, opisuje se dalje u optužnici.

Dodaje se da je trudnici oko 21:55 sati ponovno urađen CTG zapis koji ponovno govori u prilog patnje ploda sa kontrakcijama maternice na svake 2 minute. Potom slijedi poziv dr. Kneževića.

„Na telefon odjela zove dr. Darko Knežević, koji je inače vodio trudnoću Ane Šego, te je od strane njezina supruga informiran da je radi poroda prebačena u rađaonicu.

Isti sestri s kojom je razgovarao, a nakon što ga je i ona informirala da je Šego prebačena u rađaonicu radi poroda s obzirom na zabilježeno stanje na CTG-u, koristeći se okolnošću da je Šego vodio trudnoću, pa joj je nesvjestan mogućnosti zabranjene posljedice, iako je prema okolnostima i osobnim svojstvima liječnika specijaliste bio dužan i mogao biti svjestan te mogućnosti, rekao telefonski u vidu davanja dijagnoze i medicinskih uputa, da je „taj CTG takav mjesec dana i da Šego vrate iz rađaonice, te ako dr. Bušić dirne tu ženu svi će na disciplinsku, a da ako se žena aktivira, neka porod dovrši dr. Ana Bošković“.

Dalje se u optužnici navodi da Bušić i Bošković ponovno zajedno vrše uvid u CTG zapis, a s obzirom na ovaj poziv dr. Kneževića i njegove izričite upute, svjesni da zbog njihovih radnji može nastupiti zabranjena posljedica, ali olako držeći da neće nastupiti, ili da će je moći spriječiti, odlučuju trudnicu vratiti u sobu oko 22:30 sati na Odjel patologije trudnoće, i ako je po principima medicinske struke i nauke bilo opravdano pacijenticu intenzivno pratiti u rađaonici uz kontinuirani CTG zapis ili redovnu askultaciju srčane reakcije ploda, te pristupiti aktu porođaja.

Oni pak odlučuju da se CTG ponovno obavi tek u 6 sati kako određuje dr. Bušić, odnosno u 5 sati kako određuje dr. Bošković, i to dana 13. veljače, da bi uslijed vraćanja pacijentice na Odjel patologije dok je čedo bilo još živo, došlo do pogoršanja stanja čeda, što je utvrđeno na ponovno urađenom CTG snimku dana 13. veljače oko 5 sati, kada je utvrđena smrt čeda. (K.S.P/republikainfo.com)

republikainfo.com

A sta misle gradjani o ovoj sudskoj smejuriji? Komentari ovde:

Mostarski ginekolozi proglašeni krivim za smrt bebe - Općinski sud u Mostaru danas je nepravomoćnom presudom proglasio krivima mostarske ginekologe Darku Kneževića, Ivana Bušića i Anu Bošković za nesavjesno liječenje i pogrešno postupanje prema trudnici A. Š. iz Međugorja zbog čega su ugrozili njezin život, a nerođena beba je umrla...

Dakle, za SMRT, neodgovorni lekari dobiju USLOVNU kaznu!!!
Doduse, u Tuzli NIKAKVU, tuzlanski tuzioci Ivo Iveljic i Slaven Koval, podrzani od VSTV-a (Branka Perica i Milorada Novkovica) nisu smatrali ni da istragu treba sprovesti. Naravno, po "sjajnom" Cihlarzovom "iskustvenom razmišljanju" i "dubokoumnom" uverenju da MORA zastititi lekare UKC-a, a ne pacijenta. To im je "zajednicki poduhvat!

Uslovne zatvorske kazne za troje ginekologa u Mostaru - Općinski sud u Mostaru nepravosnažno je osudio troje ginekologa Sveučilišne kliničke bolnice Mostar na uslovne kazne zbog nesavjesnog liječenja trudnice, što je dovelo do smrti nerođene bebe.

Ko bi rekao da je i VSTV-e NESTO pocelo raditi, jesu li ih protesti pogurali?
"Vijeće je usvojilo zaključak da je potrebno što hitnije razmotriti izvještaje o radu svih pravosudnih institucija za 2013. godinu, uz analizu za svaki sud i tužilaštvo pojedinačno."

(Sarajevo, 13. februar 2014.) – Tokom sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (Vijeće) koja se održava u periodu od 12. do 13. februara 2014. godine, članovi Vijeća su prvog dana sjednice povodom aktualne situacije usvojili sljedeće zaključke:... Vijeće je usvojilo zaključak kojim je zadužilo predsjednika Vijeća Milorada Novkovića da posjeti pravosudne institucije Tuzlanskog kantona.

DODATAK 14.02.2014, neka na jednom mestu... a i tuzilastvo je ZADOVOLJNO!

Slika
Veci format:
http://www.zaslike.com/files/jid71hbh4q9y9gnjtqrc.jpg
"Dnevni avaz", 14.02.2014.

I treba da se zali, iako me to cudi... doduse, nije to tuzlansko i sarajevsko tuzilastvo.

Slika
Veci format:
http://www.zaslike.com/files/c1oqeu254h3sxfexr08f.jpg
"Dnevni avaz", 21.04.2014.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Apr 21, 2014 23:24:15

Nisam ni sumnjala...
Kada je to ova "KUCA MRAKA", kako je zovem, priznala gresku svojih diletanata?
"UKC Tuzla odlučno demantuje insinuacije..."
Da, da... isto tako 9 godina oni "odlucno demantuju" odgovornost za smrt mog sina Denisa...

Slika

"Gresiti je ljudski...", naravno da jeste, to znamo! Ali malo ko zna istinitost nastavka ove latinske poslovice:
"...ali u greskama ustrajati obelezje je ludaka"!
Ne odustajte od dokazivanja greske, ne odustajte ni po koju cenu!
Pita li se iko zasto je ova pacijentica morala ici u RS po nalaz?
Ja znam zasto, iz iskustva s njima - SPREGA u Tuzlanskom kantonu je cudo jedno... ne samo medicinskih radnika.

21.04.2014. u 16:48

UKC Tuzla odbacuje optužbe o silovanju pacijentice medicinskim predmetom

U Općinskom sudu Tuzla održana su dva ročišta po tužbi 35- godišnje Tuzlanke koja od UKC-a Tuzla traži naknadu štete nastale kao posljedica povrede u toku njenog ginekološkog pregleda.

Slika
UKC Tuzla

Naime, 35- godišnja Tuzlanka izvadila je nalaz u zdravstvenoj ustanovi na području Republike Srpske, koji je temelj njene tužbe protiv UKC-a Tuzla, a u kojoj se navodi kako nakon neadekvatnog tretmana u toj zdravstvenoj ustanovi ima ozbiljne traume, odnosno da joj je nanesena psihička i fizička bol.

U medijskim napisima navedeno je kako je ona prije pregleda upozoravala uposlenike UKC-a Tuzla da je djevica, ali da je oni nisu najozbiljnije shvatili.

Navedeno je kako je do defloracije navodno došlo zbog greške zaposlenika UKC-a Tuzla, koji su tokom pregleda primijenili neadekvatnu metodu. Zbog toga je 35- godišnja Tuzlanka podnijela tužbu zbog, kako je navela, silovanja medicinskim predmetom u vrijeme ginekološkog pregleda.

Tim povodom danas se oglasio i menadžment UKC Tuzla, koji je potvrdio kako se u Općinskom sudu vodi parnični postupak protiv UKC-a Tuzla i dva zaposlenika te ustanove.

"UKC Tuzla odlučno demantuje insinuacije o navodnom silovanju tužiteljice medicinskim predmetom, a koje su se proteklih dana pojavile u medijima. Sudski postupak je u toku i mi ne želimo dalje komentarisati ovaj slučaj“, saopšteno je iz Službe za komunikacije UKC-a Tuzla.

Informaciju o navodnom silovanju 35- godišnje Tuzlanke medicinskim predmetom prenijela je većina domaćih i regionalnih medija. Konačan sud o tome bit će poznat uskoro kada Sudsko vijeće Općinskog suda donese presudu.

(Klix.ba)
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 08, 2018 22:52:47, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Apr 21, 2014 23:25:53

Svaka cast Muhamede Pivicu...

21.04.14 u 18:19

DETALJI O TUZLANKI KOJA JE SILOVANA TOKOM GINEKOLOŠKOG PREGLEDA: A toliko je vjerovala ljekarima i bijelom mantilu!

"Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!“ Biti ljekar, ne znači nužno biti i pametan, isto kao što i biti novinar ne znači da si novinar. Nisam ni jedno ni drugo, ali ne zbog tog' što se pravim pametan ili što sam pak ova budala iz Andrićevog citata no, progovorio sam zato što me sistem na to natjerao. Sistem koji mi nije dao i još uvijek neda da radim, odnosno ne plaća kvalitetno ono za šta sam se školovao. S toga, kao i svatko drugi krenuo sam u borbu za opstanak i one radove koje nikada do sad nisam radio. Zbog tog nekvalitnog plaćanja od strane poslodavaca, koji su širom BiH identični, radio sam i na crno, pisao kolumne ali i volontirao."

Autor: Muhamed Pivić

Nedavno sam u jednoj od kolumni pisao kako „njihovu stručnost plaćamo životima“! te kako je sve manje poštenih ljudi koji žele da se bave politikom dok je sve više „pokvarenih“ koji ulaskom u politiku misle samo na to kako će uticati na tok događaja u skladu s ličnim interesima. Međutim, iako se sve više ljekara odlučuje baviti politikom umjesto stručnim usavršavanjem i cjeloživotnim učenjem, sve više je i pacijenata koji svojim životom ili pak oštećenjima sa trajnim posljedicama plaćaju njihovu "stručnost".

Slučaj silovanja kirurškim putem, odnosno oduzimanja nevinosti 35-godišnjoj Tuzlanki prilikom ginekološkog pregleda najbolji je pokazatelj koliko su stručni i obrazovani i koliko im je stalo do posla kojim se bave, baš kao i novinarima kojima se žrtva obraćala nakon što joj se desio nesretni slučaj.

Po uputi neuropsihijatra, dobrog kolege, žrtva je otišla u „dnevni avaz“ da ispriča priču tog „ginekološkog slučaja“ sa nn inicijalima, nisu je htjeli objaviti. „Kao razlog naveli su „eto kao, naškodit ćete sami sebi. Prvo su htjeli da sve razaberu, a onda opet: eto, ne bi to baš bilo dobro zbog vas, iskrenuće priču pa će vam još više naškoditi, kao oni se tobože još brinu za mene“, ističe žrtva u konverzaciji koju smo imali.

A toliko je vjerovala ljekarima i bijelom mantilu! Prije nesmotrenog slučaja, za nju je to bila zakletva no nije znala da to mogu biti Hipokratovi krivokletnici.
Obzirom da su zaposlenici na Klinici ginekologije postali svjesni učinjene greške, odmah su se organizovali ne dozvoljavajući žrtvi da uradi dodatne preglede i dokaze kako bi joj se jasno konstatovali rascjepi himena od čvrstog predmeta. Gdje god je došla, sve te zdravstvene institucije u Tuzlanskom kantonu i Domovi zdravlja, a posebno UKC Tuzla, znali su za grešku tako da je uspjela dobiti dva djelimično različita nalaza. Jedan od UKC-a Tuzla a drugi od Specijalističke ginekološke ambulante Bijeljina koji UKC Tuzla pokušava pobiti spominjući Bijeljinu sa velikim nipodaštavanjem, što je nepojmljivo sa stajališta ljekarskog profesionalizma.

Tuzlanka, visokoškolovana osoba, sa visoko razvijenim moralnim karakteristikama i crtama ličnosti i savjesnošću u nedostatku energije, volje, elana za život i aktivnosti kao ranije trebala je pomoć, mnogi su je odbili. Nastavila je živjeti ,ali ostale su posljedice po zdravlje.

Osim fizičkih bolova, preživjela je i strah koji i danas traje zbog nepovjerenja prema medicinskom osoblju. Povrijeđena joj je čast i ugled obzirom da je djevičanstvo svačije pravo i izbor te u psihološkom i emocionalnom smislu ima specifičan značaj za svakoga posebno. Pogotovo iz razloga što je došlo do uništenja odnosno rascjepa na himenu čvrstim predmetom, odnosno medicinskim instrumentom i to od strane „priznatog ljekara specijaliste“ a koja u konkretnom slučaju nije obraćala pažnju na upozorenja žrtve da je nevina i da ima bolove nastavila „uguravanje“ spekuluma, odnosno nastavila sa NEPOTREBNIM postupkom koji je ostavio trajne posljedice na žrtvu.

Elem, tkz. priznati ljekari specijalisti nisu uzeli za ozbiljno ili nisu vjerovali upozorenju žrtve da je djevica, te stoga nisu ni zabilježili, iako je to dio redovne ginekologijske procedure ispitivanja pacijenata. I umjesto običnog rutinskog ginekološkog pregleda pristupljeno je a bez ikakvih indikacija da je to potrebno, izvođenju INVAZIVNE METODE sa najvećim spekulumom nad djevicom a koja se metoda ne sprovodi djevicama, nego samo seksualno aktivnim ženama. Dakle, apsolutna neodgovornost, nepropisan rad koji nije u skladu sa važećim ginekologijskim procedurama, neprofesionalizam i bahatost medicinskog osoblja, te neozbiljno shvatanje upozoravajuće činjenice da postoje ženske osobe „in virgo“ a što je dovelo do štete i trajnih posljedica po žrtvu.

Šta reći? Možda bi u najmanju ruku mogli reći da živimo u društvu lako stečenih ili kupljenih diploma prema kojima i mesar ili poslastičar postane specijalista ginekolog ili pak kriminalac vještak, visoki policajac, tužilac i sudija.
Bilo kako bilo, navedeni slučaj je završio na sudu, no ukoliko se desi da je zaista kriminalac kupio sudsku diplomu, ishod tužbe je unaprijed poznat. Do kad ćemo nijemo posmatrati i trpiti iživljavanje i zlostavljanje manjine nad većinom zavisi od nas samih.

Naježim se kada neki likovi ističu kako su nezaposleni demobilisani borci, kako su visoko školovani a još uvijek na biroima za zapošljavanje isl. Ne, vi niste borci, niti ovi drugi školovani. Vi ste samo jedan broj, statistički podatak, jedan od iskorištenih jadnika koji nemaju osnovnih uslova za život....

Sloboda narodu!

ekskluziva.ba

Dojadilo mi je više da im ćutim i klimam glavom!

A toliko je vjerovala ljekarima i bijelom mantilu!
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Apr 22, 2014 22:31:03

"Nezvanično saznajemo da iste osobe optužuju UKC za smrt njihovog supruga i oca, tvrdeći da je njegova smrt nastupila kao posljedica povrede na poslu, te da u to ime zahtjevaju da im se isplati odšteta od nekoliko miliona maraka. U UKC-u, zbog poštovanja prema njihovom rano preminulom kolegi, nisu željeli komentirati ovaj slučaj."
UKC Tuzla i "Avaz" - bas pristaju, rame uz rame...
Znam licno o kome i cemu se radi i NIJE TACNO!
"Avaz" slucajno ili ZLOnamerno dodaje jos TRI NULE... , k`o vele ionako je nezvanicno, pa sta fali napisati milione???!
Almasa, Almasa... (A.Hadzic)

Slika
Veci format:
http://www.zaslike.com/files/6cxmcjn4ol7qpdfm3n.jpg
"Dnevni avaz", 22.04.2014.

Da, da, zataskavanje je odlika UKC-a i tuzlanskog pravosudja...

"Taj nalaz UKC Tuzla pokušava pobiti spominjući Bijeljinu s velikim obezvrjeđivanjem, što je nepojmljivo sa stajališta liječničkog profesionalizma”, tvrdi Pivić. Do sada je, kako se moglo čuti, u ovom slučaju održano i nekoliko sudskih ročišta, a Pivić tvrdi da se već očekivala i sudska presuda, ali je još nema jer se krenulo u zataškavanje slučaja, koji je, govori Pivić;“kao obično kod nas, zagubljen u ladici". Navodno je jučer u Tuzlu krenuo Duško Tomić, koji je odlučio preuzeti ženin slučaj čim je u medijima čuo za njega, jer se dosad žrtva zastupala sama pred Sudom.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Apr 23, 2014 23:11:23

kameleon.ba - Samo pisite, pisite, ohrabrite i druge zrtve UKC-ovih "humanista"...

srijeda, 23. travnja 2014.

Za Tuzlanskog hirurga koji je preminuo od povrede na radu, tvrdili da je od alkohola!

- Supruga preminulog hirurga: "U najgorem slučaju idemo do suda u Strazburu!"

Slika

O ovome slučaju nismo mislili pisati ali iritirana jučerašnjim (22.04.2014. god.) pisanjem dnevnog avaza o staroj tužbi protiv „Univerzitetsko kliničkog centra“ Tuzla, u kojoj stoji da iste osobe optužuju UKC za svog oca i supruga tvrdeći da je njegova smrt nastupila kao posljedica povrede na poslu te da u to ime zahtijevaju da im se isplati milionska odšteta moramo iznijeti slijedeće činjenice.

Navodne insinuacije novinara dnevnog avaza da se radi o milionskom iznosu su u stvari navođenje čitaoca na krive zaključke, jednostavno radi se o traženju samo onog što bi dobio u slučaju dokazivanja povrede na radu koja je završila smrtnim ishodom, dakle prava koja ga pripadaju po zakonu. U tom smislu u prilogu teksta je i dokument koji pokazuje koliko je porodica zaista tražila.

Slika
http://www.zaslike.com/files/78l0xgx7tfmjfhogamjf.jpg

S obzirom da su iz Javne zdravstvene ustanove „Univerzitetsko kliničkog centra“ Tuzla na sve načine zataškavali istinu i manipulirali s porodicom umrlog ljekara, uglednog hirurga, period saznavanja istine trajao je toliko dugo tako da je to bio ujedno i ključni momenat za ne donošenje presude Općinskog suda Tuzla u korist porodice.

Međutim, konačan ishod tužbenog zahtjeva prema riječima supruge preminulog ljekara, zavisit će od Odluke Kantonalnog, Državnog ili u najgorem slučaju suda u Strazburu.

Teško im je bilo naći advokata koji bi zastupao slučaj, a kada su ga napokon pronašli, poslije navodno doživljenog pritiska, advokat daje otkaz i tada porodica ostaje bez advokata.

Dakle, slučaj Tuzlanskog hirurga koji je preminuo u avgustu 2002 od posljedica ranijeg „nesretnog slučaja, povrede na radu“ kontaminiranim skalpelom bolesnika koji je u to vrijeme bio inficiran virusom Hepatitisa B također završio je na sudu protiv UKC Tuzla radi retogradnog priznanja profesionale etiologije bolesti.

Slika
http://www.zaslike.com/files/ypjmfw4hwgz1h2a8zhd.png

S obzirom da inkubacija virusnog hepatitisa B traje od 6 sedmica do 6 mjeseci i potpuno se uklapa u epidemiološku anamezu bolesti i nalaze, neosporno je da se radi o povredi na radu koju „odgovorni“ nisu ispoštovali, odnosno nisu ispoštovali proceduru prijavljivanja povrede na radu te su samim tim iz UKC-a Tuzla uskratili prava po osnovu povređivanja na radu, što potvrđuje i tim ljekara specijalista u sastavu od 3 člana.

Slika
http://www.zaslike.com/files/rt57x4so7vqw741qb86.png

Nakon što mi je dostavila dokumentaciju, očajničkim upitnim pogledom upitala me za slučaj, odnosno dali bi tu šta mogao napisati da ih natjeramo da rade svoj posao jer u njegovom slučaju su 100% dokazi a klinika kao cijeli sustav i mehanizam je zakazala i zataškala slučaj. Njoj je jako stalo DO TOG SLUČAJA jer od njega potiče svo zlo i sve se nadovezuje na njega!

Slika
http://www.zaslike.com/files/ybzmjks1xovhzf3zis4l.png

Prema riječima supruge, iznešenih u završnoj riječi na Glavnom ročištu u novembru 2013.godine, osim što su zataškali slučaj, nakon tri dana od smrti njenog muža, dok je još uvijek bila u žalosti, iz Službe zaštite na radu UKC-a, rekli su joj da joj je muž bio veliki konzument alkohola, pušač itd, i da je preminuo usljed trovanja jetre.

Zbunjena i istovremeno ožalošćena nije puno razmišljala mada je znala da doktor u stvari i nije pio, da je alkohol konzumirao samo prilikom godišnjice braka, i to samo po jednu čašu vina, a u posljednje 4 godine svog života nikako jer se posvetio vjeri.

Slika
http://www.zaslike.com/files/y0ysd01qokifse4ll8cv.png

Neformalna i usmena objašnjenja uposlenika UKC-a su trajala sve dok tim ljekara svojim stručnim i profesionalnim nalazom nisu utvrdili da je uzrok smrti povreda na radu na radnom mjestu u operacionoj sali i to na način što se povrijedio prilikom operacije zaraženom iglom, šavnim materijalom operišući pacijenta dana 29.03.2002 godine.
Njegova kćerka u istoj parnici u završnoj riječi tvrdi kako je zakazao cijeli mehanizam sustav odgovornosti UKC kao cjeline, gdje kao prvo nije blagovremeno temeljito i savjesno uspostavljena dijagnoza, umrlom djelatniku – kolegi, kako bi mu se pružila prva pomoć,odnosno dala šansa da preživi, a što je tada zahtjevalo transport na adekvatniju kliniku koja bi se mogla nositi sa takvom vrstom specifičnog profesionalnog oboljenja hirurga, pod nazivom fulminantni, odnosno gorući hepatis B, kako bi se to zataškalo, potrebno je bilo sakriti, sve materijalno pravne dokaze vezano za stvarni uzrok smrti djelatnika , te ga proglasiti umrlim prirodnom smrću što je i učinjeno iako su ptice na grani znale da nije tako.

Elem, tako dok je familija bila u žalosti dobre, brižne kolege su sakrile podatke.

Kad rudar pogine u rudniku zna se da je poginuo a na UKC-u se krije i još se narušava čast i ugled preminulog kolege i porodice kako bi se izbjegla odgovornost i prikrila greška, ističe na kraju kćerka preminulog ljekara.

Objavio/la Muhamed Pivić u 07:00

tridesetdrugivijecnik.blogspot.com

"...dobre, brižne kolege su sakrile podatke. Kad rudar pogine u rudniku zna se da je poginuo a na UKC-u se krije i još se narušava čast i ugled preminulog kolege i porodice kako bi se izbjegla odgovornost i prikrila greška, ističe na kraju kćerka preminulog ljekara."
Vrlo dobro razumem sve ovo sto rade ovoj porodici, nazalost ZNAM!
Kad je ova "slavna" klinika u stanju tako nesto uciniti svom kolegi - doktoru, onda uopste ne cudi sto su godinama brizno krili Izvestaj NJIHOVOG strucnog tima (prof.dr Abdulah Smajić, prof.dr Ekrem Dizdarević i prof.dr Milivoj Subakov), a po nasem zahtevu od 20.09.2005.godine da sprovedu internu istragu kako mi pravdu ne bi trazili na drugom mestu. Oglusili su se takozvani humanisti!
Iako je izvestaj sacinjen 25.10.2005.godine, tek na PISMENI zahtev Opstinskog sudakonacno su ga 2012.godine dostavili!
ZNA SE I ZASTO SU KRILI - nikako im nije odgovaralo ono sto je tamo pisalo...

Slika
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Apr 26, 2014 23:55:50

nevenkagaragic je napisao:Daaaa..."nije iznađeno konačno rješenje u pogledu sankcija i njenog daljnjeg angažmana, pa je zakazano novo ročište"... nije im lako, kolegica je to, pitanje je da li je usamljen slucaj.
Kako je uopste doslo do toga?
Zar NIKO nije primetio njeno PSIHICKO stanje?
Ili je to "normala"???
I mi gradjani treba da imamo POVERENJE u BH pravosudje? Kako da ne!

GOLA SUTKINJA PROGOVORILA PRED DISCIPLINSKOM KOMISIJOM: Zbog čega je pored prozora gola plesala, vježbala i čitala novine

Novosti, Top News | 09.10.2013. - 12:57:44
Slika

Sutkinja Vrhovnog suda Federacije BiH, koja je gola u svom uredu u sarajevskoj Palači pravde danima plesala, vježbala i čitala novine, prije nekoliko dana prvi put je izašla pred Disciplinsku komisiju Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Bosne i Hercegovine

Povezani sadržaji:

SJEĆATE LI SE GOLE SUTKINJE? Šokirala javnost prije nekoliko mjeseci, a evo šta se očekuje…

NJENO IME SE KRIJE: Sutkinji koja je gola vježbala u kancelariji predložen smještaj na Psihijatriju!

Kako piše Dnevni avaz, tokom ročišta na kojem je kontroverzna sutkinja prvi put imala priliku objasniti svoje čudne postupke, nije iznađeno konačno rješenje u pogledu sankcija i njenog daljnjeg angažmana, pa je zakazano novo ročište. Pravdajući se “specifičnošću slučaja”, u VSTV-u nisu komentirali nezapamćen skandal. Još uvijek javno nije objavljeno ime spomenute ženske osobe, a vrlo vjerovatno da će se i dalje držati u tajnosti, posebno ako je u pitanju medicinsko stanje.

- Disciplinski postupak protiv sutkinje Vrhovnog suda FBiH još je u proceduri, a sutkinja protiv koje se vodi postupak još je udaljena s dužnosti. Imajući u vidu da je u ovom predmetu donesena odluka o isključenju javnosti, VSTV ne može dati više informacija – pojasnili su iz Vijeća, prenosi list.

Detalji iskaza, dakle, nisu objavljeni, ali se iz nekih ranijih vijesti o ovom slučaju – primjerice one kada je sutkinji predložen smještaj na Psihijatriju, ipak može zaključiti da je riječ o poremećaju u ponašaju. Stvar je medicinske struke i pravosudnih tijela da procijene o kakvom je problemu riječ i kakve poteze u vezi sa tim treba poduzeti.

(Doznajemo.com)

Kontroverzna sutkinja progovorila o golotinji - Održano prvo ročište pred Disciplinskom komisijom

JAD I CEMER OD VSTV-a i kompanije! Milorade, Milorade...
Ah,da, zar neko vise uopste moze dovesti "u pitanje poverenje javnosti u kredibilitet sudstva" ???
NEMA nista od BH pravosudje dok metla ne pocisti!

"Golišava sudija" vraćena na posao, skinula se iz nehata
Tanjug | 26. 04. 2014. - 11:24h | Komentara: 38

Sudija Vrhovnog suda Federacije BiH Enisa Bilajac, koja je pre godinu dana disciplinski kaznjena, jer je bez odeće u svojoj kancelariji radila vežbe pored prozora, vraćena je na posao, jer je ocenjeno da se skinula iz nehata, a ne sa predumišljajem.

Slika

Visoki sudski i tužilački savet (VSTS) BiH odbio je žalbu Kancelarije disciplinskog tužioca i potvrdio odluku drugostepene disciplinske komisije kojom je njoj odobren povratak na posao.

Prema toj odluci, prestala je da važi mera udaljenja Bilajčeve sa dužnosti sudije Vrhovnog suda FBiH, koju joj je u julu 2013. izrekla prvostepena disciplinska komisija za sudije VSTS-a.

"Imenovana nije prekršila odredbu Zakona o VSTS-u o ponašanju koje predstavlja ozbiljno kršenje službene dužnosti i koje dovodi u pitanje poverenje javnosti u kredibilitet sudstva. Počinila je samo jedan prekršaj i to iz nehata, koji govori o ponašanju u sudu i izvan suda, a koje šteti ugledu sudijske funkcije", navedeno je u obrazloženju odluke.

Istaknuto je i da je neosnovan žalbeni prigovor Kancelarije disciplinskog tužioca, da je drugostepene disciplinske komisija, koja je sudiju vratila na posao, gotovo u potpunosti zanemarila kodeks sudijske etike.

Naime, VSTS piše u odluci da je tužena disciplinski prekršaj učinila iz neopreznosti, nehata, a ne s namerom i umišljajem, objavio je Glas Srpske.

blic.rs

Komentari (samo 2):

Slika

Sutkinja koja je gola radila vježbe pored prozora vraćena na posao- Enisa Bilajac, sutkinja Vrhovnog suda Federacije BiH, koja je prije godinu dana disciplinski kažnjena jer je gola radila vježbe u svojoj kancelariji pored prozora, vraćena je na posao. Ocijenjeno je da se ona skinula iz nehata, a ne sa predumišljajem.

Komentar na klix.ba:

Slika

Danas.info (tek toliko da se zna sta gradjani kazu na ovu komediju):

“Golišava sutkinja” Vrhovnog suda FBiH vraćena na posao, skinula se iz nehata - KOMENTAR KOLEGE - NištaOsimRealnosti • prije 4 sata: Ja ću se samoubit ekspedirajućim pretis - loncem ! Iz nehata ! Ovoj je mjesto na psihijatriji, ne na poziciji pravnice koja obnaša funkciju sudije ! Žderem se iznutra zbog toga što mi je profesija srozana na najniže moguće grane, a tome, u najvećoj mjeri, kumuje samo pravosuđe ! Zbog ovakvih i milion drugih slučajeva, drugačije prirode, gdje se jasno vidi da je pravna struka puna onih kojima tu ni pod razno nije mjesto. U kafani ili bordelu, da. Očaj, očaj, očaj... Bosna, Bosna, Bosna... Očaj, očaj, očaj...

Jos komentara na danas.info:

Slika

Sudija se slučajno skinula gola!

Izdvojih komentare (nezavisne.com):

Slika

Suvisno je uopste komentarisati NEBULOZNO objasnjenje Novkovicevog VSTV-a.
Godinama tvrdim da je VSTV DNO DNA i to sami besramno dokazuju svakodnevno!
Navescu samo par primera sa bloga na "CAST" BH pavosudju, tacnije VSTV-u, vrhu ovog jada od takozvane "sluzbene duznosti"!

16.12.2008. - UHODANA SPREGA (TUZILASTVO, VESTAK, KLINIKA)?

11.08.2009. - VSTV OPRAVDALO SVOJU ANEMICNOST

21.05.2011. - DENIS – U RALJAMA PRAVOSUDNE KLIKE

09.08.2011. - U raljama pravosudne klike…cak i kolegica Dijana Milic!
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Apr 26, 2014 23:59:32

Tako je to u zemlji apsurda...
I u Tuzli...

Slika

Apsurdistan ili šta ???‏ - Jutros ulazim na Odjel za neurologiju Doma zdravlja Tuzla sa uputnicom za pregled kod neurologa. Zatičem praznu čekaonicu i čekam da mi neko primi knjižicu...Pitam ga pa zašto sve je prazno, kaže on žao mi je za 6 mjeseci, hoćete li ili ne. Izrevoltirana zatečenim stanjem pitam ga [size=14pt]a koliko čekam ako imam vezu[/size] (koju naravno nemam). Kaže on meni kad nađete vezu vidjet ćemo, i uputi mi značajan osmijeh...

Interesantno...

Slika

“Preko zidova” do Općinskog vijeća Tuzla - Više od dva desetljeća lokalna vlast u Tuzli funkcioniše pod vodstvom "jedne Politike", one što je i prije poslednjih ratnih zbivanja imala odvazne ljude, koje i danas naša sjećanja ne napustaju, jer su oni dali značajne i pravične lazurne premaze naše stvarnosti za koje bi mladost opet bila spremna da ih brani. Tome smo svjedočili u rano proljeće ove godine kada su mnogim majkama ponovno potekle suze zbog sudbine njihove djece... Ova tužna priča o deminerima i rodama iz Direkcije, može da ima i svoj ishod, ukoliko se desi, pa se uspije "preko zidova", uz pomoć "Tuzlanskog pokreta" i svih drugih boraca protiv jačih od sebe, da se dođe pred Općinsko vijeće Tuzla. Ovo mjerodavno tijelo, najviši organ lokalne vlasti, može da odluči o sveukupnoj sudbini "privatizacije" JP Direkcija za obnovu i izgradnju Tuzla. Svatko onaj ko misli da nije potrebno raspraviti ovo pitanje, i već danas ga staviti na dnevni red, kao da i sam ućestvuje u "Igri sa medvjedima."

Da, interesantno, ali ne za pravosudne institucije...

Uloga Jasmina Imamovića u kriminalnoj privatizaciji

Autor Vidiportal.ba Ažurirano četvrtak, 24 April 2014 17:11
Slika

Na adresu zastupnika u Kantonalnoj skupštini Zorana Jovanovića nedavno je stigao zahtjev radnika Direkcije za izgradnju Tuzla za poništenje privatizacije, za koju smatraju da je urađena protivno zakonu. Zanimljivo je da za ovaj čin radnici optužuju Općinu Tuzla i načelnika Jasmina Imamovića (SDP), piše Dnevni avaz.

Tvrde da je Općina, koja raspolaže sa 51 posto vlasništva, napravila nezakonitu privatizaciju, iako se nikada nije zvanično sudski registrirala kao većinski vlasnik.

Kriminalna privatizacija ostavila je stravične ožiljke po privredu u Tuzlanskom kantonu. Skoro sve fabrike su privatizirane, a njihovi radnici dovedeni su na rub egzistencije. Na desetine proizvodnih preduzeća je ugašeno ili otišlo u stečaj.

Skretanje pažnje

Radnici i danas na ulicama traže reviziju kriminalne privatizacije. Svake srijede se ispred Kantonalnog suda i tužilaštva u Tuzli okupljaju kako bi skrenuli pažnju na ogromnu pljačku državne imovine.

Iako je skoro kompletna hemijska i drvoprerađivačka industrija na području TK uništena u kriminalnom dijelu privatizacije, na famoznom spisku Vlade FBiH Nermina Nikšića (SDP) traži se očitovanje tužilaštava o tek četiri preduzeća. To su „Polihem", „Soda So" Holding Fabrika soli, „Dita“ i „Tuzlanska banka“.

No, radnici „Guminga", „Gredelj-Revoma" „Integra-inžinjeringa", hotela „Tuzla, „Borca" Tuzla, „Kvarca", „Rudar investa" iz Banovića pitaju se zašto su zaobiđena njihova te na desetine drugih preduzeća koja su opljačkana u privatizaciji.

Radnici „Gredelj-Revoma", nekadašnjeg industrijskog giganta, koji se od 1953. godine bavi opravkom, proizvodnjom i servisiranjem teretnih vagona, tvrde da su njihovi problemi nastali 2002. godine, kada je, kako su naveli, obavljena nelegalna privatizacija između BiH i Hrvatske.

Privatizacija firme „Gredelj-Revom" završena je 2003. godine, kada je 51 posto vlasništva za jedan euro kupila hrvatska firma „Gredelj“ iz Zagreba, koja djeluje u sastavu „Hrvatskih željeznica“. Radnici ove firme spadaju među rekordere onih koji su protestirali na ulicama. Duguju im se na desetine plaća. Od Kantonalnog suda i tužilaštva u više navrata su tražili procesuiranje ove privatizacije, jednako kao i od hrvatskog USKOK-a.

Uposlenici firme „Borac" iz Banovića, koja predstavlja jednu trećinu istoimene kompanije iz Travnika, protestiraju jer nemaju uvezan radni staž od 1998. Ova firma prije više od 12 godina zajedno sa 2.383 radnika i 35 miliona KM kapitala prodana je za dvije KM. Radnici za propast firme krive bivšeg direktora Mehmeda Čorhodžića te bivšeg čelnika Federalne agencije za privatizaciju Rešada Žutića.

Traže stečaj

Radnici Građevinskog preduzeća „Integra-inžinjering" iz Tuzle u junu 2004. godine sami su zatražili pokretanje stečaja nad svojim preduzećem, kako bi dobili novac za plaće neisplaćene u 2001. i 2002. godini. Bio je to očajnički postupak.

Radnici su se žalili Kantonalnom sudu u Tuzli, koji je u decembru 2010. presudio da su tri člana Odbora povjerilaca imenovana nepravilno i da su izostali kontrola rada i nadzor nad provođenjem stečaja. U avgustu 2008. radnici su podnijeli krivičnu prijavu za zloupotrebu položaja protiv odgovornih osoba u Odboru povjerilaca.

Nisu sudski registrirani

Na adresu zastupnika u Kantonalnoj skupštini Zorana Jovanovića nedavno je stigao zahtjev radnika Direkcije za izgradnju Tuzla za poništenje privatizacije, za koju smatraju da je urađena protivno zakonu. Zanimljivo je da za ovaj čin radnici optužuju Općinu Tuzla i načelnika Jasmina Imamovića (SDP).

Tvrde da je Općina, koja raspolaže sa 51 posto vlasništva, napravila nezakonitu privatizaciju, iako se nikada nije zvanično sudski registrirala kao većinski vlasnik.

vidiportal.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 08, 2018 22:54:17, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Apr 27, 2014 23:20:54

Nehat, predumisljaj ili PRESEDAN?
Ili u kontinuitetu i dalje "Trla baba lan" Milorade Novkovicu???

SUDSKI SAVJET PRESUDIO: Sjećate li se gole uposlenice suda FBiH: E, pa, vraćena je na posao jer se skidala - iz nehata! - Sudinica Vrhovnog suda FBiH Enisa Bilajac, koja je prije godinu dana disciplinski kažnjena zbog pomenutog čina, vraćena je na posao jer je ocenjeno da se skinula iz nehata, a ne sa predumišljajem

Slika

Par komentara:

Slika

"Lose sudije i tuzioci lete sa posla" - rece prosle godine Milorad Novkovic i ostade ziv !
Nije slucajno moj najcesci komentar uz njegovo ime "trla baba lan"... bas ON konstantno dokazuje moj nepogresiv izbor.
A evo sta kazu drugi:

"Glas Srpske" - 19.01.2013.

Milorad Novković: Loše sudije i tužioci lete sa posla - Sudije i tužioci koji ne budu efikasno radili svoj posao, odnosno koji ne budu radili kvalitetno, neće moći više da obavljaju taj posao, a krajem februara ili početkom marta daćemo iscrpnu analizu u kojoj će se vidjeti ko kako radi. Rekao je to u intervjuu “Glasu Srpske” predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH Milorad Novković...

Slika

Bravo Jerinicu!
Dragan Jerinić - 13.11.2012. - "Nezavisne novine"

Jači od države - Milorad Novković je jači od države. Tačnije, Visoki sudski i tužilački savjet, skraćeno i popularno VSTS, je država u državi, a njen predsjednik zasad je sudija Milorad Novković. Nikome ti tipovi u tom VSTS-u ne odgovaraju od ovih domaćih izvršnih struktura vlasti, ni parlamentu ni Savjetu ministara, a sa entitetskim predstavnicima ni kafu ne žele popiti. Jedina veza sa domaćim institucijama su plate koje dobijaju iz budžeta i to poprilično visoke. U stvari baš, baš visoke... Za ozbiljnu reformu pravosuđa potrebni svu mladi, obrazovani, ambiciozni kadrovi, koji znaju kako složiti sistem da bi on beskompromisno fukcionisao. Potrebni su ljudi sa vizijom i osjećajem za realnost, a ne stari karijeristi kojima je jedino bitno da im prvog legne ona velika, zakonom definisana plata, a za sve ostalo odgovorni su drugi...

Slobodan Vasković - 18. 08.2011. - blogspot

Slika

Korporativno pravoslavno pravosuđe - Ključna ličnost korporativnog pravoslavnog pravosuđa je Milorad Novković, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine (VSTS BiH), koji je rafiniranim potezima tužioce i sudije stavio pod punu kotrolu i u funkciju izabranih porodica, tako da šef Korporacije i pripadnici novostvorene pravoslavne ergele multimilionera podižu optužnice, sude i presuđuju svima onima koji im se po bilo kom osnovu zamjere ili im smetaju. Za svoj posao Novković je izvanredno plaćen, o čemu svjedoče nekretnine u Banjaluci, Beogradu i Herceg Novom. Upravo u Beogradu, (gdje Novković de fakto živi), i Herceg Novom dogovaraju se „finese“, a glavni Novkovićevi saradnici na ovom poslu su Vitomir Popović, dekan Pravnog fakulteta u Banjaluci i bivši predsjednik RS Rajko Kuzmanović. Njegova „desnica“ u VSTS BiH je Obren Bužanin, koji mu omogućuje obezbjeđivanje većine u tom tijelu za odluke koje donosi...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 08, 2018 22:55:05, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Apr 28, 2014 22:53:23

Hmmm... odavno u celoj drzavi sve lici na ovu trakavicu "Lud, zbunjen, normalan"... samo, GDE SU ovi treci?

Stanje nacije: Jedan lud, drugi zbunjen!

28. 04. 2014
Slika

Trakavica, koja već tri godine traje u općinskoj sudbenoj instituciji, neobično podsjeća na televizijsku seriju «Lud, zbunjen, normalan». Ni nakon tolikih epizoda nije jasno ko je zbunjen, ko lud, a ko normalan! Helem nejse. Publikum najbolje zna ko je ko.

Prvo se zakuhavalo na sjednicama Općinskog vijeća Tuzle, ponajčešće zahvaljujući tada oporbenom Mirnesu Ajanoviću, koji je upornim radom od lidera u autobusu postao lider političke stranke, što mu je bila prednost pri upisu na neki od pravnih fakulteta posijanih širom autobuskih stanica naše domaje. Legenda kaže da je pravničkog znanja više stekao kao pripravnik u odvjetničkom uredu Faruka Balijagića nego tokom studija, što mu je bilo od velike koristi i za vijećničkom govornicom.

Tako potkovan, bez dlake na jeziku, načelniku Jasminu Imamoviću Merkatoru je za govornicom rekao: “Genijalno. Totalitarizam izbija iz svake riječi. Despotizam. Tiranija koja će sigurno preći u teror. To jest jednako Jasmin Imamović”.

Toliko o samovolji i demokratiji Merkatora. Onda Ajanović nastavlja da slika njegov moralni lik kroz imenovanja s okusom pohote:

“Imamo situaciju da se ljudi postavljaju po toj drugoj, po meni nemoralnoj liniji, neko svog ljubavnika ili ljubavnicu nagradi komisijom, jer ne može na drugi način doći do zadovoljenja svojih pohota. To je nemoralno…da li se može desiti da on zloupotrebljava poziciju na način da pokušava, ne znam, platiti nekome odrađivanje nekih radnji”.

Rečeno “zadovoljavanje pohota”, izgovoreno sa javne govornice, veže se i za jednu osobu koja je bila u šest općinskih komisija, ostale u po tri-četiri. Naravno, sve plaćenih! O tome je u više navrata pisao i portal «Dosije» koji je pod kontrolom Ajanovića. Zanimljivi su naslovi tekstova: “Padaj silo i nepravdo”, “Imamović sam sebi dodjeljivao dodatna primanja”, “Jednostavno šizofrenija”, “Imamović urlao zbog partizanske pjesme!”, “Imamović i SDP: 3T-Totalitarizam, Tiranija, Teror”.

Taj portal piše da Imamović za govornicom ne govori, već trubi pa nastavlja: “Ovom tiraninu pokazani su dokazi, te je nakon toga konačno začepio gubicu i povukao se u kafić gdje je vjerovatno popio koju na terapiju, mada mu uporno predlažemo da to ne radi u interesu građana Tuzle”.

Urednik «Dosijea» i predsjednik Udruženja građana “Front”, Danijel Senkić je javno napisao kako mu Imamović i društvance prijete linčom i likvidacijom, pa na portalu piše: “Mislim da je došlo do progresivnog djelovanja moguće bolesti šizofrenije kod Imamovića, te je vjerovatno to razlog konstrukcija koje mi se nameću…”

Zatim slijede drugi tekstovi: “Koliko je bogat Jasmin Imamović”, “Ko je obmanuo OV”, “Danijelu Senkiću prijete fizičkom likvidacijom” i tako sve teže i teže kvalifikacije. Naravno, i drugi su portali pisali na iste teme ili su ih prenosili, dok su dobro honorirani elektronski i printani mediji uporno šutjeli.

Merkator je na sve to reagirao tako što je, za klevetu i nanošenje duševne boli, tužio Mirnesa Ajanovića i četiri portala. Tražio je i novčanu odštetu od 15.000 maraka! Prošle je jeseni bilo zakazano i prvo ročište, a onda je načelnik Merkator u cjelosti povukao tužbu koju su, kakao je sudija obrazložio, četiri tužena “u cjelosti pobila”!

Advokat petooptuženog Armina Omerovića, Muhamed Jusić, tražio je naplatu troškova zbog odustajanja Merkatora i taj spor još traje. Advokat Balijagić je zastupao svog učenika Ajanovića. No, zašto je Merkator odustao od tužbe?

Da li zbog toga što nije mogao pobiti kategorične tvrdnje Ajanovića i novinara portala? Tome u prilog ide i činjenica da su četiri tužena “u cjelosti pobila” navode tužbe! Da li se uplašio još većeg skandala!? Da li zbog bojazni da će na vidjelo izaći sav prljav veš općinske administracije?

Na kraju, biber po pilavu! Rečeni advokat Jusić je tužio Merkatora zbog mobinga nad njegovom suprugom koja radi u općinskoj administraciji. U ovom slučaju, Merkator je za svog odvjetnika uzeo Mirnesa Ajanovića! O tempora, o mores!

Tuzlanska pravosudno-tužilačka trakavica «Lud, zbunjen, normalan» se nastavlja. To je pravi kopernikanski obrt, rekao bi demokrata iz Kikača, makademik, Ahmedinović! (Piše: Ekrem AVDIĆ)

tuzlalive.ba
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Apr 29, 2014 23:45:56

Mozda... a mozda i JESTE necija "prcija", po ugledu na mnoge druge u biH...

Naser Prljača podnosi tužbu: Univerzitet nije ničija prćija

Autor Vidiportal.ba Ažurirano Utorak, 29 April 2014 18:19

Slika

Kandidat za rektora Univerziteta u Tuzli prof.dr Naser Prljača podnijet će tužbu Sudu zbog kršenja Statuta u postupku izbora rektora ove visokoškolske ustanove, o čemu je Vidiportal.ba u više navrata pisao.

- U Statutu jasno stoji na koji način se zakazuje sjednica, te kako se formira kvorum. Ne može se sjednica Senata zakazati dva dana prije ako je u Statutu navedeno da je rok pet dana. Obavijestio sam svog advokata koji će podnijeti tužbu, pa neka nadležne institucije rade svoj posao. Mišljenja sam da je konačno došlo vrijeme da se počne poštovati zakon, jer Univerzitet u Tuzli nije ničija prćija ili moneta za potkusurivanje-rekao je u razgovoru za Vidiportal.ba profesor Prljača.

Prije početka same sjednice Senata na kojoj se biralo između kandidata za rekotra profesor Prljača upozorio je na povredu Statuta i proceduralnu pogrešku, jer poziv protivkandidatima za funciju rektora Enver Halilović nije poslao najmanje pet dana ranije. Profesor Prljača je otišao i korak dalje, te izrazio spremnost da Sud provjeri regularnost izbora čak iako bi on bio izabran za rekotora.

"Čak iako ja budem izabran za rekora, tražit ću da nadležne institucije utvrde da li je izbor legalan".

Ono što je vrijedno pomena, Sud u Tuzli je 2006. godine smijenio tadašnjeg rektora Univerziteta Izudina Kapetanovića zbog nelagalnog izbora.

vidiportal.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 08, 2018 22:46:28, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno