SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Sub Feb 08, 2014 23:44:40

Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 08, 2018 23:40:16, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Pon Feb 10, 2014 20:11:16

nevenkagaragic je napisao: “Ako hoces da znas kakva je drzava i njena uprava, i kakva im je buducnost, gledaj samo da saznas koliko u toj zemlji ima cestitih i nevinih ljudi po zatvorima, a koliko zlikovaca i prestupnika na slobodi. To ce ti najbolje kazati.” – Sve je jasno.

Pocivala u miru Dijana, u nekom boljem svetu…
Mrtvi su zivi sve dok ima zivih koji misle na njih…

Tuzla: Sahrana Dijane Milić u subotu, 6. avgusta

objavljeno: 05. 08. 2011

Tragično preminula kantonalna tužiteljica Dijana Milić (43) bit će sahranjena sutra, 6. avgusta, na groblju Bukovčić u Tuzli, saopćeno je danas.

Posljednji oproštaj Dijani Milić bit će organiziran istog dana u 17 sati, ispred Komemorativnog centra u Tuzli.

Slika

Dijana Milić preminula je jučer nakon višednevne kome u koju je zapala zbog iscrpljenog organizma.

Danas je u Kantonalnom tužilaštvu održana komemoracija povodom smrti Dijane Milić za koju je njen bivši kolega, a danas advokat, Damir Alić, rekao da je bila neuporedivo najbolji tužilac kojeg je upoznao.

Poznata kantonalna tužiteljica i jedna od najboljih studentica prava u istoriji Pravnog fakulteta u Sarajevu, žrtva je sistema u kojem veću i bolju zaštitu imaju okorjeli kriminalci, nego iskreni i pošteni pravosudni djelatnici. (tl)

tuzlalive.ba

Da, da, da, bravo Nermine Bajicu!
Valja stvari nazvati njihovim PRAVIM IMENOM!
Mnogo, mnogo mrtvih glava je palo pre nego su se gradjani konacno probudili...
Mnogo, mnogo zlocina je ucinjeno uz blagoslov pravosudja i ostalo NEKAZNJENO!
DOSTA JE, zar ne?
Na kraju krajeva: SVE SE PLACA, kad-tad!
"I nije tačno da u narodnom buntu nije pala mrtva glava. Prva žrtva nepravde, korupcije, nepotizma, bahate politike i uplašenog ili podmićenog pravosudnog sistema je bila pokojna i poštena tužiteljica Dijana Milić iz Kantonalnog tužiteljstva Tuzla. Nju su (4. Augusta 2011) u najboljim godinama ubili političari, napravda i korupcija u kantonu i kantonalnom sudu Tuzla. Upoznao sam je u sudu u Gradačcu još dok sam radio kao advokatski pripravnik. Svi govore i hvale se činjenicom da nije bilo žrtava ovih dana i da je to sreća. Odmah sam se sjetio nje, razgovora sa njom, njene muke i suza. Dijana Milić je prva žrtva revolucije, koju je pokrenula pokušavajući da radi pošteno u korumpiranoj instituciji. Naišla je na jakog neprijatelja i niko nije stao iza nje. Ni u Tužilaštvu TK, ni u VSTS ni u Tuzli ni u Kantonu."

Da je Milorad Novkovic (i prethodnik mu Branko Peric) radio svoj posao, mnogi bi iz njihove branse vec bili s one strane brave, a Dijana Milic ziva, kao i mnoge zrtve Hipokratovih krivokletnika, pre i posle Denisa.
Ivu Iveljica, Slavena Kovala, Andjelka Marijanovica, Branka Perica, Milorada Novkovica, Sesenama Cosica, Zdravka Knezevica...i koga sve ne, rado bih PLJUNULA da nemam kucnog vaspitanja...RADO BIH!

A ova tema je posvecena sramoj tuzlanskoj PRAVOSUDNOJ TRAKAVICI, hronoloski, od prve stranice. Da se NE ZABORAVI "sjaj" i beda BH pravosudja...

Nermin Bajić: Revolucija do kraja ili lafina iz početka?

10.02.2014 09:28

Slika

Tuzla je danas bolji grad. Sarajevo, Zenica, i Bihać takođe. Duhovno čistiji sa mnogo više optimizma koji lebdi čak i u ovom zagađenom zraku za razliku od letargično-usnulog i sveprisutnog beznađa od prije samo 5 dana. Spaljeni su ne simboli države, kako imputira Izetbegović, nego simboli nepotizma, korupcije i lopovluka čiji se smrad više nije mogao trpiti. Spaljeni su simboli uopće politike koja je svojim djelima i nedjelima dovela narod do očaja i gladi. Spaljene su stranačke utvrde odakle su nas izluđivali skoro dvije decenije i čija čak i zgrarišta smrde do neba na dvodecenijsku pljačku naroda i na one koji su do juče mislili da su nedodirljivi. Spaljene su zgrade koje su u običnom obespravljenom, opljačkanom, prevarenom i nezaposlenom građaninu redovno izazivale gađenje kad god je prolazio pored njih. Sve ostalo su floskule političara koji su dva dana bili u mišjim rupama.

Lično mi nije žao ni zgrade kantona ni zgrade općine u Tuzli niti zgrada u Sarajevu i bilo koje zgrade koja je uništena ili spaljena u narodnom buntu. Jedino mi je žao što nisu spaljene i uništene prije deset ili petnaest godina, ili kad su počeli da pljačkaju narod privatizacijom za koju su lagali da će nam donijeti prosperitet. I ne mislim da treba uvijek mirno i dostojanstveno protestvovati, što nam podmeću režimski mediji i “intelektualci plaćenici” koji sve rade kako bi razvodnili postignuto do sada i ocrnili protestante lažima i poluistinama. Mirni protesti nikada i nigdje u svijetu nisu donijeli nikakve značajne promjene u obespravljenim i potlačenim društvima, kakvo je ovo naše. To je istorijska činjenica a ne moje mišljenje.

Aparthejd u Južnoj Africi nije ukinut zbog “pasivnog otpora” pokojnog Mandele. Previše je u toj zemlji zgrada zapaljeno i previše ljudi poginulo boreći se protiv aparthejda i svega onoga nenormalnog što taj sistem nosi sa sobom dok je “Madiba” bio na Robben ostrvu. Pokojni Mandela je imao sreću da je izašao iz zatvora baš u vrijeme pada komunizma, pa ni licemjerni Britanci, Holanđani i Amerikanci nisu više imali strah od širenja komunizma, niti interesa da podržavaju nakaradnu vlast u Južnoj Africi. A ovaj naš sistem ne samo da liči na aparthejd nego je po meni čak i gori. I zato se treba nastaviti boriti da se ovaj sistem, počevši od Ustava i ustrojsva FBiH izmjeni, milom ili silom.

I nije tačno da u narodnom buntu nije pala mrtva glava. Prva žrtva nepravde, korupcije, nepotizma, bahate politike i uplašenog ili podmićenog pravosudnog sistema je bila pokojna i poštena tužiteljica Dijana Milić iz Kantonalnog tužiteljstva Tuzla. Nju su (4. Augusta 2011) u najboljim godinama ubili političari, napravda i korupcija u kantonu i kantonalnom sudu Tuzla. Upoznao sam je u sudu u Gradačcu još dok sam radio kao advokatski pripravnik. Svi govore i hvale se činjenicom da nije bilo žrtava ovih dana i da je to sreća. Odmah sam se sjetio nje, razgovora sa njom, njene muke i suza. Dijana Milić je prva žrtva revolucije, koju je pokrenula pokušavajući da radi pošteno u korumpiranoj instituciji. Naišla je na jakog neprijatelja i niko nije stao iza nje. Ni u Tužilaštvu TK, ni u VSTS ni u Tuzli ni u Kantonu. Sarajevo je čulo za nju tek nešto prije no što je umrla. A umrla je bukvalno od tuge. Dijanu su ubili SDA i SDP i sve ostale stranke na vlasti koje su vršile pritisak na nju, uključujući i “nezavisno” VSTS. Dijanu je ubila i Tuzla koja je tada mirno i nezainteresovano gledala kako se nepravda pretvara u pravilo, korupcija u podsmjeh pravnoj državi, a pravo i pravosudni sistem kantona Tuzla u plastelin koji su političari oblikovali kako je njima volja. Dosta su njenoj smrti kumovali i režimski mediji koji su izmišljali razne laži o ovoj časnoj ženi. I taj sistem treba srušiti i ne dozvoliti da njena žrtva bude uzaludna. Nijedna zgrada u Tuzli i Sarajevu nije vrijedna Dijanina života. A Dijana je bar za mene i sigurno one koji je znaju, pravi i prvi simbol narodnog otpora koja je uvijek išla ispred svog vremena. Žao mi je što nije dočekala da vidi ova dešavanja, jer znam da je na kraju izgubila vjeru i u ljude, pravdu, državu i u one koje je smatrala prijateljima. Neka ti je vječni pokoj drugarice…

Moj apel svim normalnim ljudima je da se nastavi borba za ukidanje kantona, ili da se bar smanji njihov broj a posebno nadležnosti. Ne vidim problem u sljedećem, odnosno ujedinjenju (isključivo radi ušteda, smanjivanje administracije, i konačnog pokretanja privrede i masovnog zapošljavanja).

• Tuzlanskog, Zeničko-Dobojskog, Sarajevskog i Goraždanskog kantona u jednu upravnu oblast,

• Hercegovačko-Neretvanskog i Srednje-Bosanskog (kao multietničkih) u drugu upravnu oblast,

• Zapadno-Hercegovački i kanton 10 u treću upravnu oblast,

• Unsko-Sanski u četvrtu,

• Posavski nek se odluči. Ako se može sam financirati neka bude posebna upravna oblast ako ne, neka se priključi kome hoće.

To su naša “Bonska ovlaštenja”. Znači bile bi dvije većinske bošnjačke upravne oblasti, jedna multietnička, i jedna ili dvije hrvatske. Isto kao i prije smo sa dosta manje administracije. Ionako su i do sada Hercegovačko – Neretvanski i Srednje Bosanski kanton bili pravi i jedini multietnički kantoni a ostali ili većinski bošnjački ili hrvatski. I ne vidim nikakvog razumnog razloga zašto bi Zenica, Tuzla, Sarajevo i Goražde morali imati 4 vlade, 4 premijera četrdesetak ministara, 4 skupštine i armiju administracije. Isto važi za Zapadno – Hercegovački i Kanton 10.

U tom slučaju bi imali 4 ili najviše 5 upravnih oblasti, sa mnogo manje administracije. Sve manje od toga će biti jedno bukvalno ništa, a protekla dešavanja uzaludna. Takođe izvršnu vlast u tim novim upravnim oblastima ne treba zvati “vladama”, njihove šefove ne treba zvati “premijerima i ministrima” nego naći neki prikladniji izraz, nešto kao u Hrvatskoj. Takođe je potrebno tačno razgraničenje nadležnosti i ovlaštenja između tih oblasti i Vlade Federacije čime bi se dale veće ovlasti jedinoj Vladi, odnosno Vladi Federacije isključivo zbog razloga efikasnosti u radu.

Da bi se ovo postiglo i realizovalo treba voditi računa da se Hrvatima kao malobrojnijem narodu u Federaciji novim ustavom osiguraju jednaka prava kao i Bošnjacima, počevši od izbornog zakona pa do prava na svoj televizijski kanal, da se spriječi i zakonom i poslovnikom o radu preglasavanje u Federalnoj Vladi i svim drugim Federalnim institucijama kako bi se obadva naroda osjećala jednako komotno i jednako zastupljenim i važnim u svim sferama političkog i uopšte drušvenog djelovanja i života. Jedino preciznom, konkretnom i fer izbalansiranošću prava ali i obaveza Bošnjaka i Hrvata može se spriječiti nezadovoljstvo bilo kojeg naroda i osigurati miran i prosperitetan napredak Federacije BiH. Svaki Bošnjak treba da shvati jednostavnu činjenicu da može da ima onoliko prava u Federaciji koliko i Hrvat, bez obzira koliko je kojih. Naravno da treba voditi računa o konstitutivnosti naroda u cijeloj BiH, ali ovdje se fokusiram na probleme funkcionisanja Federacije čija je suština i srž odnosi između Bošnjaka i Hrvata, ili tačnije majorizacija, preglasavanje Hrvata na sjednicama Vlade FBiH kao i zanemarivanje izborne volje Hrvata prilikom formiranja Vlade FBiH, u čemu je OHR svojim podmuklim, zlonamjernim i opasnim potezima i odlukama učestvovao i time iziritirao Hrvate u FBiH i okrenuo ih i protiv Federacije i protiv BiH. Ako Bošnjaci kao narod nisu spremni osigurati Hrvatima ova prava, ako se ne odreknu prava da Hrvatima biraju predstavnika u Predsjedništvu BiH, ako ne prestanu da ih preglasavaju na sjednicama Vlade FBiH, onda neka očekuju jedini mogući scenario koji će se prvo manifestovati u ignorisanju institucija FBiH od strane hrvatskog naroda i a onda i konačnom raspadu FBiH, a samim tim i BiH. To naravno i sigurno neće ići mirnim putem, tako da strogo preporučujem dijalog i konačan, brz i praveden dogovor Bošnjaka i Hrvata o načinu ustrojstva i funkcionisanja FBiH.

ŠIRANOVIĆ – POLICIJSKI DOUŠNIK ?

Evo sada upravo čitam da su 09. februara određeni ljudi kao “predstavnici” demonstranata pregovarali sa Kolegijom Skupštine TK. Želim istaći da niko nikome nije dao pravo da pregovara u ime desetak i više hiljada građana Tuzle i okolnih mjesta, svih onih koji su izlazili na demonstracije ovih dana. Počeo je znači lov u mutnom, lov na radna mjesta i pozicije. Već vidim manipulacije starih iskusnih političkih lisaca nad djecom od dvadesetak i kusur godina, za koje sam vidio kako uplašeni izdaju svoje kolege, druge organizatore protesta u policijskim stanicama i čak policiji dozvoljavaju da fotografišu sms poruke koje mu je kolega u povjerenju poslao. Mene takvi ljudi, kao “neformalni vođa” Širanović ne predstavljaju, jer su bez karaktera i nepouzdani su i kao pregovarači i kao ljudi. Bojim se da su promjene sa ovakvim pregovaračima gotove čim Kolegij Skupštine TK zaposli ili tog pregovarača ili njegovu suprugu… Jadno. Aldinu Širanoviću poručujem da se kompromitovao u policijskoj stanici, da je ko navijen sve izbrbljao policiji, da je izdao svoje kolege demonstrante, da je izgubio dostojanstvo i da će vjerovatno prvom prilikom izdati i zacrtane ciljeve zbog kojeg smo se i odazvali na proteste. Jednom pizda (kao karakterna osobina – uvijek pizda Aldine). Aldine Širanoviću, ako imaš ljudskosti i ako ti nije slava udarila u glavu, skloni se u stranu i prepusti nekome iskusnijem da pregovara sa političkim lisicama jer im nisi dorastao intelektualno, a već je procurio tvoj sramni zapisnik sa saslušanja u policijskoj stanici, tako da ti savjetujem da odeš negdje sakriješ se i ne izlazi dugo. Vrlo je vjerovatno da si postao policijski doušnik i samim tim si izgubio sav legitimitet koji si imao dok nismo znali kakav si u stvari kao čovjek. A dobio sam zbog tebe laktom u lice od policajca dok sam skandirao da te puste iz pritvora, govno jedno malo. Dobio si otkaz od naroda ali ćeš ti to vjerovatno dobro naplatiti od “Kolegija Skupštine TK”. Neka ti je sa srećom.

DRAGAN LUKAČ

Čitam, gledam, slušam, analiziram izjave Dragana Lukača, za kojeg sam do davanje te izjave imao samo riječi hvale, da oni koji ruše Ustavni poredak BiH trebaju biti procesuirani. Dragane Lukaču, ja Nermin Bajić iz Tuzle prvi sam za to da se ruši ovaj nakaradni Ustavni sistem na kojem počiva odnosno umire država prvo Federacija a onda sigurno i cijela BiH, i bila bi mi čast da me zbog toga uhapse tvoji specijalci, čim ovo pročitaju. Za tvoju informaciju, Aneks 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma nije nikada ratificiran niti u jednom od dva doma Parlamentarne skupštine BiH, to je jedan oktroirani ustav, nametnuti ustav, koji je sam po sebi pravno nevažeći jer ga nije donio izglasao i odobrio ni narod na referendumu niti narodni predstavnici u PS BiH. A s obzirom da nije ratificiran, bar po važećim, i u svijetu opće prihvaćenim pravnim pravilima, nije ni mogao stupiti na pravnu snagu. Ali pošto je kod nas sve nenormalno, eto zaživilo je čudovište koje je trebalo ubiti i prije no što se rodilo. A ti Lukaču braniš čudovište. Aferim ratni junače. Vidi u šta si se pretvorio. A što se tiče štete napravljene u neredima, ona ne predstavlja ni 0.1% štete od one koju su predstavnici politika prvenstveno SDA i SDP-a izazvali u zadnjih skoro dvadeset godina. I da budem potpuno otvoren, sve to oni iz svog džepa mogu namiriti (naravno od opljačkanog novca) a da ni ne trepnu. Pa kad bi samo prodali one luksuzne audije i pasate u kojima se vozaju po našim najgorim cestama u Evropi i šire, mogli bi nadoknaditi dobar dio štete. Zato pusti se ti politike Lukaču, budi profesionalac i počnii hapsiti velike lopove, a ove male hapsi kasnije. Valjda je veći kriminal prioritet u odnosu na “djelo malog značaja”. Konačno uhapsi neku krupnu ribu (ne sramotite se kao SIPA u slučaju Budimir), i daj nam znak da je policija neovisna od politike. Veliki lopovi unose nemir u narod. Taj nemir može biti tolerisan jedno vrijeme, ali on raste i prerasta u bijes svaki put kad takvog lopova vidimo slobodnog na ulici ili TV-u. Taj na početku mali nemir vremenom eskalira u ono što si vidio proteklih dana jer narod je ovdje trpio 20 godina i ne može ih trpiti više niti dana.

PRIMJERI NEKAŽNJENIH VELIKIH KRIVIČNIH DJELA

Zašto ne ispitaš Izetbegoviće gdje su pare i zlato koje je cijela porodica u ratnim godinama skupljala i trošila kako je htjela po Turskoj. Da li si vidio klip (video) na “you tube” gdje gospođa Halida Izetbegović prima pare i zlato od Turaka i otvoreno govori kako ona troši pare po svom nahođenju? Da ti pomognem, google: “Gospodari bošnjačkih prstenova”, ima da se prekrstiš od muke. Uhapsi bosanske Sanadere kojih ima na stotine i koji i ne kriju kako su se obogatili. Ispitaj otkud Nedžadu Brankoviću, Lagumdžiji i svim ostalim lopovima na Poljinama pare da naprave one viletine? Ili to nije tvoja nadležnost? Uhapsi doktore koji su potpisivali lažna uvjerenja o invalidnosti lažnih boraca, i koji su time toliko opteretili budžet da su danas budžetski korisnici u stvari “strani plaćenici”, jer nam državu, budžet finansiraju stranci odnosno lihvarski MMF koji je uništio svaku državu kojoj je “pomagao”. (Lično mislim da se od svih doktora u FBiH, samo zubari ovim neće naći prozvani).

Uhapsi Lukaču po Tuzli one koji su prevarili stotine ljudi u vezi sa zgradom na Brčanskoj malti koja je trebala biti gotova 2009 godine a ni dan danas nije. Da ti pomognem, adresa je Direkcija za izgradnju općine Tuzla, kojoj su prevareni kupci platili stanove a lopovi iz Direkcije za izgradnju su pare potrošili i još su toliko drski da Udruženju koje predstavlja prevarene kupce uopšte neće da kažu gdje su njihove pare i zašto se zgrada ne završava. Ima tu masla i nekih drugih ali u mnogo manjem obimu od ovog kriminala Direkcije za izgradnju Tuzla, kojoj je, uzgred budi rečeno osnivač općina Tuzla čiji se načelnik (još uvijek) čudi zašto su mu zapalili općinu. Dovedi na razgovor i ispitaj ministra Bijedić Envera koji je vodio i upropastio ovu Direkciju a ojadio i osiromašio i prevario stotine ljudi, kupaca stanova u pomenutoj zgradi. I zašto se ne raspitaš od kojih i čijih se para gradi Melanin centar u Tuzli? Ili nama nije bitno porijeklo novca “važno je da kranovi ne staju” (što je svojevremeno izjavio načelnik Tuzle Imamović). Ispitaj i Radončića i Čovića i sve političare odakle im i pare i imovina ako vrijednost imovine prelazi iznos primanja koja su imali. Nikoga ne štedi. Daj da te opet počnem poštovati

Uhapsi školski primjer lopova i prevaranta Đapu (eno ti ga stanuje u zgradi C-10, naselje Ušće u Tuzli), predsjednika Udruženja građana Sin-Sol iz Tuzle koji je uz pomoć nesposobne i pohlepne administracije u općini Tuzla i Sudu, a u saradnji sa firmom Tehnograd – Company direktora Šarića prodavao godine 2005 – 2009 stanove građanima u naselju Ušće, zgrade C10 i C9. Tehnograd – Company je prodavao stanove i njima su se davale pare. Nakon prodaje stanova kupci su se uselili u stanove, a lopov Đapo je stanove tajno uknjižavao u KPU u Sudu u Tuzli na ime svog Udruženja, (bez znanja kupaca i bez obzira što ih je prije toga prodao kupcima). Nakon što je Đapo godinama lagao kupce stanova, vjerovatno uz znanje firme Tehnograd Company i direktora Šarića, odlukom suda zbog nekog svog prijašnjeg a dospjelog duga upisana je na zahtjev tražioca izvršenja hipoteka u C listu KPU izvadka za stanove koje je ranije prodao, koji nisu njegovi, ali su se vodili u KPU u Sudu na njegovom udruženju Sin-Sol. Tehnograd Company direktora Šarića, firma koja je vršila građevinske radove je uzela novac od kupaca a onda su nastali problemi između Šarića i Đape koji su kulminirali tako što su kupljeni i plaćeni stanovi stavljeni pod hipoteku, kupcima je ograničeno pravo vlasništva, jer svojim stanovima ne mogu prometovati (prodavati ih), i u strahu su od ishoda sudskog postupka. Sve ove mutne radnje su rađene bez znanja kupaca stanova. Ako su kupci i načuli za neki problem Đapo je svaljivao krivicu na Šarića a Šarić na Đapu i tako godinama. Najkrivlji za ovakav razvoj događaja su animoziteti i netrepljivost, odnosno pohlepa Đape i Šarića koji se nisu mogli dogovoriti oko izgradnje zgrade C8 i naposlijetku korumpirano sudstvo kantona Tuzla u ovom slučaju.

I zamisli, Lukaču, [b]sudija koja radi na tom slučaju je , donijela rješenje kojim se djelimično odbija žalba kupaca stanova i ostavlja mogućnost klasičnoj varalici i lopovu Đapi odnosno njegovom povjeriocu (tražiocu izvršenja) da nastavi izvršni postupak nad stanovima koji uopće nisu Đapini
, tako da su vlasnici stanova, na “savjet” svojih advokata morali plaćati advokatu Đape odnosno njegovog povjerioca kako isti ne bi pokrenuli izvršni postupak, odnosno prisilno iseljenje ljudi iz stanova koji su pošteno i u cijelosti plaćeni.

Zamisli da ti u jednoj ovakvoj mućki izgubiš stan koji si pošteno platio od pošteno zarađenih para? Sve po zakonu, što kaže Branković? Da li bi ti zapalio takav sud? Na kraju da li nam uopće trebaju takvi sudovi? Velika je to moralna dilema, a jedan logičan odgovor. I jesu li advokati, sudije u prekršajnom, općinskom i posebno kantonalnom sudu u Tuzli i kantonalni tužitelji [size=14pt]iznad zakona u ovom kantonu?[/size] Znaš li Lukaču? Imaju li to oni imunitet od posebnih istražnih radnji i eventualnog krivičnog gonjenja, naročito kad očigledno donose presude i rješenja koje su u suprotnosti sa zakonima, pravom, i zdravim razumom, ili ako postoji opravdana sumnja da su korumpirani?[/b] O pravdi neki drugi put. Pitam se šta radi FUP u Tuzli, a vidim koliko je efikasan u zaštiti prava građana. Ali tako ti je to kad primate podobne a sposobne tjerate u emigraciju. I šta će vama neko sposoban i pametan? Samo da vam smeta i da nedo Bog nešto zakuha protiv “šefa” ili nekog njegovog? Vama trebaju ovce, a vidim po rezultatima da takve policije, inspektora i načelnika u Tuzli imaš na pretek. Bitno je da ne talasaju….

Zašto ne ispitaš ti ili SIPA način trošenja budžetskih sredstava u općini Tuzla ili davanje beskamatnih ili bespovratnih sredstava i/ili kredita “borcima” u korumpiranom kantonu i resornom ministarstvu? Znaš ko dobija ta sredstva? Oni kojima ta sredstva služe da bi odveli žene i ljubavnice na more u Tursku ili Kubu, a oni jadnici kojima su ta sredstva stvarno potrebna uvijek i po pravilu “zaborave dostaviti” neki papir, ili su odbijeni bez valjana razloga. Provjeri pa ćeš se i sam uvjeriti u istinitost ovoga.

Zašto ne ispitaš kako je Merkator doveden u Tuzlu i koliko je budžet općine Tuzla na gubitku zato što su vlasnici Merkatora naknadu za rentu od nekih 950.000 KM odradili “kompenzacijski” tj. natkrivanjem Jale za izradu parkinga. Rečeno je tada da će parking biti besplatan i da je to “poklon Merkatora Tuzlacima”. Parking naravno nije besplatan, naplaćuje se, a budžet općine Tuzla je silnim “dobronamjernim” malverzacijama oštećen za iznos kojim bi se dosta toga u gradu moglo finansirati. E moj Lukaču… Šta ti rade ovi tvoji nehljebovići od inspektora za privredni kriminal u Tuzli?

JASMIN IMAMOVIĆ (NAČELNIK TUZLE)

A “naš” načelnik Tuzle se pravi naivan i čudi se zašto su se obrušili na zgradu općine ( i ono što ona predstavlja)? Evo ja ću ti javno “pojasniti”. Ja ti lično zamjeram što nisi javno stao u odbranu pokojne tužitejice Dijane Milić IAKO TO NIJE TVOJA NADLEŽNOST. Dalje, zato što si više i psima lutalicama u Tuzli sa svojom pričom dosadio Jasmine Imamoviću. Zato što ti se vidio strah u očima prvog dana demonstracija kad si “izrazio razumijevanje za bunt obespravljenih radnika” na pres konferenciji. Slagao si nas jedan put previše. Podcijenio si narod a precjenio si sebe i svoju korumpiranu stranku i općinsku administraciju jedan put previše. Predugo si na vlasti i previše si se otuđio od naroda. Demagog si. Napravio si nas budalom jedan put više nego što si smio. Zaposlio si ti ili neko tvoj preko štele jednog čovjeka više nego što si smio… I sve to više nije moglo stati u kap vode, kao do sada Jasmine. Eto zašto. Zaboravlja Jasmin da je milion puta izgovorio da zapošljavanje građana nije njegova nadležnost u šta duboko vjeruju mnogi Tuzlaci danas, jer je tu laž ponovio hiljadu puta. Međutim, Zakon o principima lokalne samouprave FBiH, tačno i decidno kaže u članu 8 da je stvaranje uslova za privredni rast i zapošljavanje jedna od nadležnosti i jedinice lokalne samouprave (općine). Bez obzira na ovo, znajući za katastrofalno socijalno stanje, golim okom vidljivo siromaštvo, stopu nezaposlenosti svojih građana, Jasmin hladno spiska nekoliko miliona maraka u Panonska Jezera koja se financiraju iz budžeta općine, i od kojih koristi ima 6 ili 7 gazda koji gore drže kafane, restorane i ama baš niko više u Tuzli. Tip šminka (industrijski) grad od kojeg na silu hoće da napravi neko turističko središte iako zna da je Tuzla saobraćajno slijepo crijevo u Federaciji ali i u citavoj BiH, da imamo samo jedan jedini hotel (sa kojim je uzgred budi rečeno zaratio jer je stao na stranu građevinskog lobija). Zaboravlja da je Tuzla zagađena, prljava, čađava, zapuštena, da nam kanalizacija teče centrom grada od čijeg smrada ljudi u zapadnom dijelu grada ljeti rijetko prozore otvaraju, zaboravlja da nemamo fabriku za preradu otpadnih voda, da pravimo 3 kilometra puta od Kreke do Šićkog Broda već 5 godina, da djeca od 15 godina nisu nikada vidjela pravi voz i da se šale pitajući jedan drugog: Vjeruješ li ti u vozove?”, Zaboravlja da nas termoelektrana zagađuje do besvijesti a mi nikakve koristi niti povlastica u Tuzli od nje nemamo. Zaboravlja da je i pored hiljadu obećanja nivo zagađenosti u gradu od niskih ložišta i termoelektrane na ugalj loše kvalitete toliki da u Tuzli i pušači i nepušači imaju ista pluća. I gdje je on još na svijetu vidio Turistički grad sa termoelektranom na ugalj pet kilometara od centra grada? Ko će doći ovdje na odmor da dobije bolest pluća? …..

Zaboravlja da jedan Split sa Dioklecijanovom palačom, starim gradom i drugim spomenicima kulture, sa prelijepim Jadranskim morem, otocima Brač i Hvar u blizini, modernim auto-putem, modernim aerodromom, i pedesetak modernih hotela ne može da živi od Turizma, nego pokušavaju da spase brodogradilište i druga radna mjesta. Zaboravlja Jasmin Imamović da plaća pojedine internet portale (pod krinkom pomoći nezavisnim medijima), a onda isti ti mediji ako hoće da dobiju pare od općine moraju da dostave izvještaj kada su objavili i afirmativan članak o aktivnostima općine. Lično sam gledao takve izvještaje i imam ih u posjedu. To znači u praksi: “piši protiv općine i nema para, piši kako smo dobri i platićemo ti”. Zaboravlja da je jednoj Fondaciji iz Tuzle unazad nekoliko godina iz budžeta općine isplatio skoro 700.000 maraka. I taj sam dokumetan vidio svojim očima i imam ga. Zaboravlja Jasmin da farba pješačke prelaze i horizontalnu signalizaciju u gradu samo pred općinske izbore i to razvodnjenom bojom koja se izbriše nakon nekoliko kišnih dana. Zaboravlja da mu je trećina grada u mraku. Zaboravlja Jasmin da nije daleko od istine onaj klip (video) na you tube kad demonstrant pita novinarku zna li zašto nema seksa u državnim fimama, općinama, općinskim službama. Pita ona zašto? Kaže joj čovjek: “Pa zato što su svi rodbina”. Zaboravlja Jasmin da zbog svog karaktera, tvrdoglavosti i osjećaja više vrijednosti nadmeno nastupa na svim sastancima (osim pred svojim stranačkim šefom) i da je između ostalog i zbog njegovog takvog nastupa Tuzla na marginama događaja čak i u Federaciji, a kamoli u cijeloj BiH (ako tako nešto još uvijek postoji). Zaboravlja Jasmin da Banja Luka, Sarajevo, Zenica, uskoro i Mostar imaju auto put, a Tuzla će ga imati kada ljudi ne budu kupovali automobile nego lične letjelice. I sve je to po Jasminu u redu jer to “nije njegova nadležnost”, što mu je inače omiljen odgovor na svaku kritiku.

RAHMETLI FADIL BANJANOVIĆ BRACIKA

(kao pozitivan primjer kako se može kad se hoće) Imao sam sreću poznavati ovog velikog čovjeka, SDP-ovac, ljudina. Pravi narodni čovjek. Inače izbjeglica iz Kozluka koji je jedno vrijeme živio u Tuzli. Elem, Bracika se vratio u svoj rodni razrušeni, zapušteni Kozluk pored Drine i bio predsjednik Mjesne zajednice Kozluk. Tražio je od opštinskih vlasti u Zvorniku da poprave put, dovedu struju, vodu, tražio donacije i ništa iz Zvornika nije dobio. Onda je dobri Bracika sjeo u auto i IAKO TO NIJE NJEGOVA NADLEŽNOST, otišao direktno kod Dodika, požalio mu se, zatražio sve ovo pomenuto zahvalio se i vratio u svoj rodni Kozluk. Nije prošlo dugo, popravio se put, došla je struja, voda, donacije i skoro sve što je tražio. Onda je Bracika pozvao Dodika u Kozluk, dočekao ga sa transparentom dobrodošlice, pekao prasad za one koji vole prasad, jagnjetinu za one koji vole jagnjetinu, počastio svog predsjednika, zahvalio mu se i popio sa njim IAKO TO NIJE BILA NJEGOVA NADLEŽNOST. Imamovićev ego mu nije dozvoljavao da uči od rahmetli Bracike kako da se snađe za svoj kraj iako je mogao dosta toga naučiti od predsjednika mjesne zajednice koja je hiljadu puta manja od Tuzle, ali je vodio čovjek hiljadu puta sposobniji od Jasmina Imamovića, IAKO TO NIJE BILA NJEGOVA NADLEŽNOST…

IZETBEGOVIĆ MLAĐI

Licemjerne izjave Izetbegovića mlađeg da je bio jadan tužan, jer eto zgrada Predsjedništva kao simbol države nije ni u ratu spaljena a sada jeste je uvreda za zdrav razum svakog čovjeka koji se sjeća šta je jutros doručkovao. Jadna je ta država ako joj je simbol neka zgrada pa bila to i zgrada Predsjedništva, i ako su joj važnije zgrade od sudbina građana te države. Simbol i ponos normalne države su LJUDI, Izetbegoviću, a ljudi BiH su, nezaposleni, prevareni i opljačkani, većinom od tvoje SDA. Omladina završava fakultete ili neke kurseve da bi mogli da pobjegnu odavde zbog tebe i politike koju ti personificiraš. Tvoja izjava indikativno pokazuje koliko si ti nečovjek i koliko si otuđen od naroda i narodnih muka. Izetbegović podržava narodni bunt u Siriji i Egiptu (iako je veoma diskutabilno šta se sada dešava u Siriji, i koga bi po međunarodnom pravu trebalo podržavati), i kaže da narod ima pravo da iskaže svoje nezadovoljstvo. E pa, Izetbegoviću, ako ima prava narod u Siriji i Egiptu (u čije se unutarnje poslove nisi smio mješati), onda ima i u Bosni. Narod ima pravo i na revoluciju ako ga vlast tlači. A u vezi tvog kukanja zbog istorijskog arhiva BiH, gdje su navodno spaljene knjige i dokumenti “neprocjenjive vrijednosti”. Dobro vam je odgovorio Senad Pećanin kad je rekao da ako su tako neprocjenjivi ti dokumenti, što ste ih ostavili da trunu u vlažnim podrumima zgrade? Zašto niste decenijama bili sposobni naći modus za rad institucija od državnog značaja, kao što je Narodno pozorište, Zemaljski muzej i da ne nabrajam dalje. Kakva je to država ako nije sposobna za 20 godina napraviti jednu veću prostoriju u kojoj će biti kontrolisana temperatura, vlažnost zraka, svjetlost, i sve ostalo što je potrebno za čuvanje tako važne istorijske građe?

REPUBLIKA SRPSKA

Degutantno je providno bilo gledati Izetbegovića, Lagumdžiju i ostale polupolitičare kako porede plate i penzije u RS i FBiH i kao bolje je imati penziju od 390 KM u Federaciji nego 350 KM u Srpskoj. Ma nije. Nije dobro ni jedno ni drugo. I jadan je i patetičan njihov pokušaj da opravdaju stanje u Federaciji još gorim stanjem u Srpskoj. Republika Srpska kao poseban entitet je kolektivno zaluđena Dodikom i po mom mišljenju treba ih pustiti da uživaju u tamošnjem “blagostanju”. Svi koji pokušavaju da prenesu proteste iz FBiH u Srpsku su osuđeni na propast jer Dodik ima jake mehanizme, ima svoju policiju, jedan dio te policije je i tajna (protivustavna i protivzakonita), ali usadio je strahopoštovanje kod tog naroda i da budemo iskreni dosta je pametniji i sposobniji od političara u Federaciji BiH u malverzacijama i manipulacijama narodom. Čovjek i kad krade, krade sa osmjehom i tačno doziranom porcijom patriotizma, a to tamo još uvijek pali narod. Treba većinske Srbe u Srpskoj same pustiti da odrede svoj prag tolerancije. Sve ostalo je uzaludno i samo će pomoći Dodiku u njegovim floskulama o ugroženosti Republike Srpske, što će mu na kraju donijeti samo još jednu pobjedu na izborima. Dodiku će, kako i treba da bude, suditi oni koje je ojadio i opljačkao. Mi trebamo da počistimo svoje gradove, kantone, i Federaciju, lopove koje smo mi birali. Srbi su pametan i ponosan narod, uradiće i oni svoj dio posla, prije ili kasnije. I Milošević je u Srbiji bio predmet obožavanja godinama pa svi znamo kako je završio.

(Danas.info/Autor: Nermin Bajić/Foto: Anadolija)
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 08, 2018 23:41:32, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Feb 10, 2014 20:34:31

"Krasno", zar ne? Isto onaj dr ili medicinar iz UKC-a nedavno...

FOTO/ OBRATILA SE 'ČOBANIMA' PUTEM FACEBOOK PROFILA: Uposlenica MUP-a TK: 'Kerovi će da vam je*u mamu'!

Ponedjeljak | 10.02.2014.
Slika

Glasnogovornik MUP-a TK Izudin Šarić za Tuzlanski.ba je kazao da će ovaj slučaj biti ispitan i ako se utvrdi odgovornost službenice PS Istok Službenica Policijske stanice Istok, će biti sankcionisana prema važećem Zakonu o policijskim služebenicima TK [/b]

Službenica Policijske stanice Istok – Slavinovići Tuzla, se oglasila putem svog Facebook profila na kojem je objavila status u kojem stoji:

„Hvala svim mojim prijateljima na pozivima i porukama, sreća moja živa sam, zdrava... hvala i mojim 'prijateljima' na svakom bačenom kamenu i na svakoj psovki .... Prošlo je sve a mi se Čobani vidimo na mom terenu na cesti opet, gdje niste tako jaki kad nema maski, mase iza vas i računara ispred vas...pa ćete da vidite kako će Kerovi da vama je*u mamu...."

Glasnogovornik MUP-a TK Izudin Šarić za Tuzlanski.ba je kazao da će ovaj slučaj biti ispitan i ako se utvrdi odgovornost službenice PS Istok Službenica Policijske stanice Istok, će biti sankcionisana prema važećem Zakonu o policijskim služebenicima TK.

U vršenju svojih dužnosti, policijski službenik djeluje na nepristrasan i zakonit način, vođen javnim interesom da služi i pomaže javnosti, promovišući razvoj i očuvanje demokratske prakse u skladu sa zaštitom ljudskih prava i osnovnih sloboda. (Zakon o policijskim službenicima TK, Član.3 - Osnove za rad)

Smatramo da je ovakvim stavom i komentarom službenica MUP-a TK, direktno narušila kredibilitet i ugled svojih kolega koji časno, savjesno i profesionalno obavljaju svoj posao i zadatke.

Slika

(Tuzlanski.ba/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Feb 13, 2014 00:53:29

nevenkagaragic je napisao:- S obzirom na to da obdukcija nije rađena, nema ni opisa je li čedo imalo anomalija, ali ja sam po iskustvenom razmišljanju duboko uvjeren da ih nije ni bilo. I da jeste, bebe s ovim parametrima ne umiru na porodu već eventualno nakon toga - kazao je Cihlarž.

Cihlarzu, Cihlarzu... sramoto struke!

Slika
VECI FORMAT:
http://www.zaslike.com/files/q7lz0ia2k5yuxuk34da.jpg
"Dnevni avaz", 03.12.2013.

Zanimljivo kako je Zdenko Cihlarz (vesti "vestak") DUBOKO UVEREN "po iskustvenom razmisljanju" (???)... NEVEROVATNO!
No, kad se uzme u obzir da optuzeni doktori NISU sa UKC-a, niti sa Tuzlanskog kantona, jasno je o kakvom se "nepristrasnom" strucnjaku radi...

Slika

"STRUCNJAK" ZDENKO CIHLARZ

Slika

Slika

UHODANA SPREGA SUDSKI VESTAK - TUZILASTVO TK TRAJE

Kantonalno tuzilastvo TK ne “prepoznaje” kriminal (po ustaljenom PRAVILU kad je UKC u pitanju) i to zahvaljujuci svom (i UKC-ovom) bliskom saradniku - “dzokeru” Cihlarz Zdenku ( kako ga ono zovu u Tuzli?).

Mostarskim ginekolozima presuda u cetvrtak... za NESAVESNO lecenje.
Ja u petak imam rociste na Kantonalnom sudu u Tuzli...
Videcemo sta ce biti.

Slika
Veci format:
http://www.zaslike.com/files/6qf9l3x1agdhjh8t7ogi.jpg
"Dnevni avaz", 11.02.2014.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod muricenes u Čet Feb 13, 2014 18:17:53

Danas je VSTV BiH usvojilo zakljucke - da je Bogdom ovo usvojeno prije 10 godina

Zaključci sa sjednice VSTV-a BiH

(Sarajevo, 13. februar 2014.) – Tokom sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (Vijeće) koja se održava u periodu od 12. do 13. februara 2014. godine, članovi Vijeća su prvog dana sjednice povodom aktualne situacije usvojili sljedeće zaključke:

Vijeće je usvojilo zaključak da je potrebno što prije održati sastanak sa svim glavnim tužiocima u Bosni i Hercegovini. Vijeće je usvojilo zaključak kojim je zadužilo Strateško tijelo tužilaca članova Vijeća da pripreme dnevni red za ovaj sastanak, te obavijeste glavne tužioce o materijalima i podacima koje trebaju pripremiti za sastanak.
Vijeće je usvojilo zaključak kojim je zadužilo predsjednika Vijeća Milorada Novkovića da održi hitan sastanak sa glavnim tužiocem Tužilaštva Bosne i Hercegovine, glavnim tužiocem Tužilaštva Brčko Distrikta BiH, glavnim tužiocem Federalnog tužilaštva Federacije BiH i glavnim tužiocem Republičkog tužilaštva Republike Srpske na temu procesuiranja predmeta privrednog i organizovanog kriminala i korupcije.
Vijeće je usvojilo zaključak da se pod hitno održi sastanak sa svim predsjednicima okružnih privrednih sudova, Višeg privrednog suda, predsjednicima privrednih odjeljenja općinskih sudova i predsjednicima tih općinskih sudova, te predsjednikom Osnovnog suda Brčko Distrikta BiH. Vijeće je zadužilo sljedeće članove Vijeća da organizuju sastanak: Ružicu Jukić, Zijada Kadrića i Gorana Nezirovića.
Vijeće je usvojilo zaključak da je potrebno što hitnije razmotriti izvještaje o radu svih pravosudnih institucija za 2013. godinu, uz analizu za svaki sud i tužilaštvo pojedinačno.
Vijeće je usvojilo zaključak kojim je zadužilo potpredsjednice Vijeća Jadranku Lokmić-Misirača i Ružicu Jukić da posjete Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu.
Vijeće je usvojilo zaključak kojim je zadužilo predsjednika Vijeća Milorada Novkovića da posjeti pravosudne institucije Tuzlanskog kantona.

- KRAJ -
muricenes

Pridružio se: Ned Apr 22, 2012 12:42:50

Postod nevenkagaragic u Čet Feb 13, 2014 23:42:45

"Krasno", zar ne? Krivi, a kao i da nisu!
To je pravosudje BiH...
Tako se sudi doktorima u BiH - trenutno se radi o Mostaru:
"KRIVI SU Ginekolozi Knežević, Bušić i Bošković krivi za smrt bebe"
Ako su krivi, kakva je to kazna?
Zanimljive su olaksavajuce okolnosti:
- NISU kaznjavani (kao ni sada),
- Porodicni su ljudi (?) i
- RODITELJI su (zaboga!)...
Znaci - roditelji njihovih ZRTAVA NISU isti, pravi roditelji kao oni?
Doktori su malo veci i vazniji roditelji?
Neka gradjani znaju... o pravosudju i "zasticenoj vrsti" u BiH!...i po tome se ravnaju!!!

KRIVI SU
Ginekolozi Knežević, Bušić i Bošković krivi za smrt bebe

Objavljeno Četvrtak, 13 Veljača 2014 10:21

Slika

Na Općinskom sudu u Mostaru jutros je izrečeno osam mjeseci zatvora za ginekologa Darku Kneževića, šest za ginekologa Ivana Bušića i četiri za ginekologinju Anu Bošković zbog nesavjesnog liječenja trudnice Ane Šego iz Međugorja.

Svi osuđeni liječnici zaposlenici su Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, a proglašeni su krivima za nesavjesno liječenje, odnosno neprikladno postupanje s pacijenticom, što je rezultiralo smrću bebe.

Prvooptuženi dr. Knežević nije nazočio izricanju presude, a dr. Bušić je izjavio: "Da se mene pitalo, porod bi bio obavljen, žena bi rodila u roku sat vremena i sve bi bilo u redu. Međutim, ja nisam imao podršku od kolega kao ni od same pacijentice koja je govorila da se osjeća dobro i odbijala me poslušati iako sam joj kazao da CT zapis nije u redu i da se mora poroditi".

Slučajno ili ne presuda je izrečena točno na datum kada je Šego izgubila svoje prvo dijete.

Radi se o uvjetnoj zatvorskoj kazni koja neće biti izvršena ukoliko dr. Knežević ne počini isto kazneno djelo u roku tri godine, dr. Bušić u roku dvije godine, a dr. Bošković u roku godinu i pol.

U obrazloženju presude sudac Dominik Krasić je rekao da je liječnicima, kao olakotna okolnost, uzeta činjenica da nisu kažnjavani da su obiteljski ljudi te da su roditelji - doktor Bušić četvoro djece, doktor Knežević dvoje(od čega jedno malodobno), a doktorica Bošković jednog malodobnog djeteta.

Kao otežavajuća okolnost uzeta je činjenica da su počinili djelo koje im se stavlja na teret. Izricanjem presude nazočili su dr. Ivan Bušić i dr. Ana Bošković dok Kneževića nije bilo.

Slika

Vidno potresen osuđujućom presudom, dr. Bušić je rekao da se ne osjeća krivim.
"Da se mene pitalo, porod bi bio obavljen, žena bi rodila u roku sat vremena i sve bi bilo u redu. Međutim, ja nisam imao podršku od kolega, kao ni od same pacijentice koja je govorila da se osjeća dobro i odbijala me poslušati iako sam joj kazao da CT zapis nije u redu i da se mora poroditi. Nije mogla vjerovati da njezina beba nije dobro", rekao je dr. Bušić dodavši da je se tada osjećao poraženim.

"Dalje sam bio u rađaoni, imao sam posla, porodio još dvije žene, bio zauzet na svom odjelu. Šego je bila na Patologiji trudnoće, gdje je bila dežurna doktorica Bošković. Knežević je naložio da dr. Ana Bošković završi porod ako se žena aktivira, a mene je isključio", kazao je Bušić ponovivši da se ne osjeća krivim.

Upitan hoće li se žaliti na presudu, Bušić je rekao da će o tome odlučiti u dogovoru sa svojim odvjetnicima.

Slika

Najveću uvjetnu zatvorsku kaznu dobio je dr. Knežević koji nije bio prisutan u bolnici, a koji je telefonom, a što je na sudu i posvjedočeno i dokazano, dao instrukcije da se žena ne porađa, odnosno, kazao da "ako Bušić dirne tu ženu, svi će na disciplinsku".
Knežević je na Odjelu i nadređeni, što samo govori o snazi te njegove instrukcije.

Inače, u Tužiteljstvu HNŽ-a su kazali da su zadovoljni što su ginekolozi proglašeni krivima, te naveli da će o eventualnoj žalbi odlučiti kada presudu dobiju pismeno.

Dodajmo još i to da će ginekolozi zajedno platiti i troškove suđenja u iznosu od 1300 maraka.

Inače, ni odvjetnici s više desetljeća odvjetničke prakse ne pamte ovakvu presudu u Mostaru. Presuda je zapravo pokazala da nitko nije nedodirljiv te da i liječnici moraju snositi odgovornost za svaki svoj postupak.

Današnja presuda do sada je najjači udar na ugled Sveučilišne kliničke bolnice do sada, gdje zbog ovog slučaja ni do sada uopće nije pokrenut disciplinski postupak.

Pitanje koje se nameće je hoće li nakon ovakve presude "pasti" i ostavke odgovornih?

Slika

Svi liječnici i dalje obavljaju svoj posao, a Knežević im je nadređeni, po nadležnosti odmah ispod doktorice Vajdane Tomić, koja je voditeljica Odjela.

Podsjetimo, u dokaznom postupku županijskog Tužiteljstva svjedočili su sudski vještak dr. Zdenko Cihlarž i specijalista ginekologije i akušerstva Zlatan Fatušić, obadvojica iz Tuzle.

Uz njih svjedočili su i primalja s Porodiljinog odjela SKB-a Mostar i krim inspektor, kao i voditeljica Odjela Vajdana Tomić i ginekolog Marinko Mišić.

Međutim, najupečatljivija su bila mišljenja vještaka koji su izrazili stajalište da je beba imala sve predizpozicije da živi. Naveli su da je bila teška 4,5 kilograma, duga 58 centimetara i bila apsolutno sposobna za život.

Kako obdukcija nije rađena, ne zna se je li čedo imalo ikakve anomalije, no Cihrlaž je istaknuo da je po iskustvenom razmišljanju duboko uvjeren da anomalija nije ni bilo, jer bebe te težine i dužine, odnosno parametara ne umiru na porodu već eventualno nakon toga.

Dalje su naveli da je u trenutku poroda koji je odlagan čedo bilo mrtvo, što samo po sebi govori da porod nije obavljen na vrijeme. Naime, trudnica A.Š je iz rodilišta prebačena u običnu sobu.

"U konkretnom slučaju nije bilo opravdano da se Šego prebaci na Odjel patologije trudnoće gdje neće biti intenzivno praćena, nego je njezino stanje trebalo intenzivno pratiti u rađaonici putem kontinuiranog CTG snimka ili redovnu askultaciju srčane reakcije ploda", nalaz je vještaka.

Naveli su da se od 22 sata 12. veljače do 5 sati 13. veljače razvila intrauterinarna patnja ploda što je rezultiralo smrću čeda prije njegovog rođenja.

Dr. Bušić je kazao da je njegovo naređenje da se žena hitno prebaci u rađaonu i rodi, dr. Knežević nije imao komentara, dok je dr. Bošković kazala da je CTG oštećene pokazivao trudove, no da ona nije imala bolova.

"Ja i sestra Angela smo joj rekle da nas zove ako nešto osjeti. Ona je spavala, neke stvari su sudbonosnog tijeka", kazala je dr. Bošković koja je kobne noći bila dežurna na odjelu patologije, dok je Bušić bio dežurni u rađaonici.

Treba dodati da je svu potrebnu dokumentaciju za sudski proces dostavila glavna sestra Porodilišta Kliničke bolnice u Mostaru Olivera Perić, čime je zapravo spriječila pretres svog odjela naložen od strane Tužiteljstva.

Podsjetimo, gore spomenuti liječnici na sada već davnom ročištu o izjašnjenju krivnje izjasnili su se da nisu krivi. Doktora Kneževića, koji je dopredsjednik Liječničke komore Hercegovačko-neretvanske županije, liječnik Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru, a ima i privatnu praksu u Mostaru zastupa odvjetnik Nenad Rebac.

Doktora Bušića koji je liječnik Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru, a ima i privatnu praksu u Posušju zastupa Ivan Brekalo, dok ginekologinju Bošković zastupa odvjetnik Bojan Krešić.

Optužnicu protiv spomenutih liječnika u srpnju 2011. podiglo je Županijsko tužiteljstvo HNŽ-a zbog krivičnog djela „nesavjesno liječenje“ , a u istom mjesecu ju je i potvrdio Općinski sud u Mostaru.

OPTUŽNICA:

U optužnici koju je magazinu Republika ustupio Općinski sud u Mostaru, a koju je u procesu zastupala tužiteljica Danijela Dalipagić-Rizvanović, navodi se da su spomenuti liječnici u „vremenskom razdoblju od 12. do. 13. veljače 2011. u Mostaru postupili suprotno zdravstvenim propisima, odnosno svojim postupcima ugrozili život i zdravlje ljudi, u ovom slučaju trudnice i njezina nerođenog djeteta.

U optužnici se navodi da je Šego zaprimljena na Odjel za ginekologiju i porodništvo Sveučilišne kliničke bolnice Mostar 12. veljače 2011. oko 14:30 sati.

Primljena je zbog sumnjivog CTG zapisa sa živim plodom, bez kontrakcija, sa dilatacijom 2 cm, a što je ustanovljeno po prethodnom pregledu od strane dr. Ivana Bušića.

„U CTG zapisu koji slijedi istoga dana oko 19:30 registrirala se srčana reakcija ploda sa mogućim znacima intrauterine patnje ploda, te pravilnim kontrakcijama u razmacima od 5 do 6 minuta, što govori u prilog započinjanja porođaja.

U CTG snimak uvid vrše dr. Ana Bošković i dr. Ivan Bušić koji su tog dana bili na poslu, te konstatiraju suženu undulaciju i kontrakcije, pa s obzirom na zadržano stanje na CTG-u dr. Bušić Šego upućuje u rađaonicu oko 21:45 sati radi porođaja“, opisuje se dalje u optužnici.

Dodaje se da je trudnici oko 21:55 sati ponovno urađen CTG zapis koji ponovno govori u prilog patnje ploda sa kontrakcijama maternice na svake 2 minute. Potom slijedi poziv dr. Kneževića.

„Na telefon odjela zove dr. Darko Knežević, koji je inače vodio trudnoću Ane Šego, te je od strane njezina supruga informiran da je radi poroda prebačena u rađaonicu.

Isti sestri s kojom je razgovarao, a nakon što ga je i ona informirala da je Šego prebačena u rađaonicu radi poroda s obzirom na zabilježeno stanje na CTG-u, koristeći se okolnošću da je Šego vodio trudnoću, pa joj je nesvjestan mogućnosti zabranjene posljedice, iako je prema okolnostima i osobnim svojstvima liječnika specijaliste bio dužan i mogao biti svjestan te mogućnosti, rekao telefonski u vidu davanja dijagnoze i medicinskih uputa, da je „taj CTG takav mjesec dana i da Šego vrate iz rađaonice, te ako dr. Bušić dirne tu ženu svi će na disciplinsku, a da ako se žena aktivira, neka porod dovrši dr. Ana Bošković“.

Dalje se u optužnici navodi da Bušić i Bošković ponovno zajedno vrše uvid u CTG zapis, a s obzirom na ovaj poziv dr. Kneževića i njegove izričite upute, svjesni da zbog njihovih radnji može nastupiti zabranjena posljedica, ali olako držeći da neće nastupiti, ili da će je moći spriječiti, odlučuju trudnicu vratiti u sobu oko 22:30 sati na Odjel patologije trudnoće, i ako je po principima medicinske struke i nauke bilo opravdano pacijenticu intenzivno pratiti u rađaonici uz kontinuirani CTG zapis ili redovnu askultaciju srčane reakcije ploda, te pristupiti aktu porođaja.

Oni pak odlučuju da se CTG ponovno obavi tek u 6 sati kako određuje dr. Bušić, odnosno u 5 sati kako određuje dr. Bošković, i to dana 13. veljače, da bi uslijed vraćanja pacijentice na Odjel patologije dok je čedo bilo još živo, došlo do pogoršanja stanja čeda, što je utvrđeno na ponovno urađenom CTG snimku dana 13. veljače oko 5 sati, kada je utvrđena smrt čeda. (K.S.P/republikainfo.com)

republikainfo.com

A sta misle gradjani o ovoj sudskoj smejuriji? Komentari ovde:

Mostarski ginekolozi proglašeni krivim za smrt bebe - Općinski sud u Mostaru danas je nepravomoćnom presudom proglasio krivima mostarske ginekologe Darku Kneževića, Ivana Bušića i Anu Bošković za nesavjesno liječenje i pogrešno postupanje prema trudnici A. Š. iz Međugorja zbog čega su ugrozili njezin život, a nerođena beba je umrla...

Dakle, za SMRT, neodgovorni lekari dobiju USLOVNU kaznu!!!
Doduse, u Tuzli NIKAKVU, tuzlanski tuzioci Ivo Iveljic i Slaven Koval, podrzani od VSTV-a (Branka Perica i Milorada Novkovica) nisu smatrali ni da istragu treba sprovesti. Naravno, po "sjajnom" Cihlarzovom "iskustvenom razmišljanju" i "dubokoumnom" uverenju da MORA zastititi lekare UKC-a, a ne pacijenta. To im je "zajednicki poduhvat!

Uslovne zatvorske kazne za troje ginekologa u Mostaru - Općinski sud u Mostaru nepravosnažno je osudio troje ginekologa Sveučilišne kliničke bolnice Mostar na uslovne kazne zbog nesavjesnog liječenja trudnice, što je dovelo do smrti nerođene bebe.

Ko bi rekao da je i VSTV-e NESTO pocelo raditi, jesu li ih protesti pogurali?
"Vijeće je usvojilo zaključak da je potrebno što hitnije razmotriti izvještaje o radu svih pravosudnih institucija za 2013. godinu, uz analizu za svaki sud i tužilaštvo pojedinačno."

(Sarajevo, 13. februar 2014.) – Tokom sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (Vijeće) koja se održava u periodu od 12. do 13. februara 2014. godine, članovi Vijeća su prvog dana sjednice povodom aktualne situacije usvojili sljedeće zaključke:... Vijeće je usvojilo zaključak kojim je zadužilo predsjednika Vijeća Milorada Novkovića da posjeti pravosudne institucije Tuzlanskog kantona.

DODATAK 14.02.2014, neka na jednom mestu... a i tuzilastvo je ZADOVOLJNO!

Slika
Veci format:
http://www.zaslike.com/files/jid71hbh4q9y9gnjtqrc.jpg
"Dnevni avaz", 14.02.2014.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Feb 14, 2014 22:42:22, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno