SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Sri Avg 24, 2011 15:13:08

I tako to...u "krasnoj" Tuzli...
"Krasni" UKC---
"Krasno" Tuzilastvo...
"Krasni" komesar...
Konacno je neko nekoga (izgleda) dobro pricepio?
"Jadnicak" Sesenam Cosic...kad ce njega nogirati?

Slika

vidiportal.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 18:14:53, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Čet Avg 25, 2011 09:21:49

nevenkagaragic je napisao:Bravo FTV na dobrom pamcenju! Necu jos dodavati ... Iveljicu i Kovalu!

Kantonalno tužilaštvo Tuzla optužilo novinare Federalne TV da iznose laži prilikom izvještavanja o radu tuzlanskih tužilaca - međutim, brojne činjenice su prešućene
Sarajevo, 13.10.2010 - FTV

Kantonalno tužilaštvo Tuzla optužilo je novinare Federalne TV da iznose laži prilikom izvještavanja o radu tuzlanskih tužilaca. U saopćenju za javnost ponovo detaljno obrazlažu razloge zbog kojih su odustali od istrage protiv komesara tuzlanskog MUP-a Nedima Mutapčića. Iz Tužilaštva poručuju da su oni otvoreni za sve medije, te da predano rade na svim predmetima. Međutim, brojne činjenice su prešućene.

pripremili: Omer Hasanović i Avdo Avdić
Slika

Glavni tužilac Šesenam Ćosić baš je predan poslu. Toliko, da je, umjesto sa privatnog, svojoj djeci slao kredit sa službenog telefona. Dvije, tri, četiri marke. To je bilo greškom.

I njegov zamjenik Dragan Radovanović, vjerovatno greškom, obustavljao je istrage u predmetima Tuzlanska banka, Gradski saobraćaj, Ričko, Plava bolnica... S medijima je sarađivao - odlazeći od njih.

I Danica Kovačević se greškom smijala na masovnim grobicama. Greškom je organizovala i ražnjeve na iskopavanju masovnih grobnica. Greškom je obustavila i istragu protiv komesara Nedima Mutapčića zbog saobraćajne nesreće. Greškom je pritvorila i policajce koji su za sedam dana nepotrebno otkrili 10 kilograma heroina. I ona je slično sarađivala s medijima.

I Dijana Milić je greškom obustavila istragu protiv ubice Merseda Hadžića Švicarca zbog pucnjave na jezeru Modrac. Greškom nije donijela naredbu o provođenju istrage u predmetu Pravni fakultet. Greškom je sve dokumente o tom predmetu dijelila podobnim novinarkama i uposlenicama OSCE-a. Greškom je uzela i parket koji je je platio kriminalac Mersed Hadžić. I bez greške je sarađivala s medijima, preko portparola.

I nije ovo sve. Tužilac Mugdim Zulčić je greškom prijetio mladiću iz Živinica koji se, vjerovatno, zbog toga i objesio.
Stjepan Ćaćić je prije pet godina greškom obustavio istragu u predmetu Pravni fakultet.
Jasminka Djedović greškom nije pritvorila ubicu Beriza Kabilovića i njegove drugove nakon pucnjave u Romi. Dženeta Hadžić greškom dobija najlakše predmete u tužilaštvu.
Alma Džaferović greškom nije podigla nijednu optužnicu u predmetima ratnih zločina.
Slaven Koval je greškom napastvovao maloljetnicu iz Srebrenice. Greškom su se i u kući Ševala Bašića skrivali kriminalci.
I Kenan Balić je greškom obustavio istragu zbog nezakonite škole u Gornjoj Maoči.
Greškom je i Ivo Iveljić pijan dolazio na uviđaj i greškom je skrivao predmete protiv narko-dilera Emira Kodžage.
I portparol Admir Arnautović greškom je objavio detalje o seksualnom uzenimiravanju maloljetnice.

Dakle, ko griješi taj i ne radi. Dobro.

(FTV)

Radi (malog) podsecanja na "lik i delo" BH pravosudja, posebno tuzlanskog, kopirala sam post sa teme "Clanci o sucima kriminalcima BiH" od 13.10.2010. (strana 15 na kojoj ima jos mnogo slicnih primera). Umesto novog komentara, kopiracu svoj komentar na objavljeni tekst:

Secam se ja...slucaja Umije M. i jos mnogih, mnogih BH pravosudnih "bisera" (citaj sramotnih namestaljki).

Slucaj tuzlanskog tuzioca Koval Slavena je jedan od onih
koji ce i OSTATI skupljati prasinu u necijim ladicama AKO im to novinari
dozvole. Nisam jednom rekla da bas zahvaljujuci novinarima gradjani znaju sta se
radi, a pokusaji zataskavanja u cilju zastite nedodirljivih propadaju...

„Slaven Koval – ko je to?“

„Zrtve, posebno ostecenici u krivicnom postupku, nemaju nikakvih prava“ –
ovo je AKSIOM BH pravosudja! Ustavni sud BiH odbija apelacije ostecenih pod
izgovoroma da NEMA PRESUDE ni jednog suda u BiH! A KAKO ce biti kada zrtva NEMA
PRISTUPA sudovima u krivicnom postupku? Sve ide preko tuzioca po sluzbenoj
duznosti, a „profil“ tuzioca nam je poznat : od pomenutog Koval Slavena, pa
Temim Seada, pa Cosic Sesenama, uostalom i ovog „federalca“ zdravka Knezevica
(slucaj Temim i Dijana Milic)! Zalosno je da Milorad Novkovic, predsednik VSTV,
kao i njegov prethodnik Branko Peric, svoj polozaj koristi i usmerava u
zauzimanju za neprilicne tuzioce, umesto da ih kaznjava. Zato i jeste BiH najkorumpiranija
drzava u regionu, zato i jeste Evropski sud za ljudska prava u Strazburu zatrpan
tuzbama gradjana BiH protiv drzave. A disciplinski tuzioci kao papagaji
ponavljaju „nije
utvrđeno da postoji dovoljno dokaza da je počinjen disciplinski prekršaj ..., osim
naravno kad im se zatrese stolica od nekog savesnog poput nesrecne Dijane
Milic...e onda sve ide ekspresno! Sramota!

„Sluzbena duznost – kriminalni suci“

Zar nije zalosna cinjenica da ja jos uvek cekam odgovor Ustavnog suda na
moju apelaciju od 25.08.2009.godine? ZASTO? Sta pokusavaju? Da umrem? GADE MI
SE! Nema sanse da se da se ova kamarila moze reformisati...nema sanse!

Na kraju kazete „bice dobro ako vuk ne pojede magarca u slucaju
Umije M.“...ja mislim da ga je davno „pojeo“ samo sto mi gradjani to jos ne znamo (ili ne zelimo znati dok "vuk" ne dodje i pred nasa vrata).

Nedostižna pravda
Tuzla: Tri godine nakon napada na djevojčicu Umiju M.

Osumnjičeni i tužiteljica na godišnjem odmoru

Tri godine nakon što je četrnaestogodišnja djevojčica pretrpjela traumu zbog seksualnog uznemiravanja, ništa nije pomaklo s mrtve tačke. Krivac nije pronađen a kamoli procesuiran, papiri se premeću po ladicama a odgovornost prebacuje s jedne institucije na drugu poput vrućeg krompira

Autor Aleksandra Bosiočić-Dronjić
Srijeda, 24 Kolovoz 2011 14:45
Slika
Slavenka Džumhur

Tri godine nakon što je četrnaestogodišnja djevojčica pretrpjela traumu zbog seksualnog uznemiravanja krivac nije ustanovljen a kamoli procesuiran, papiri se premeću po ladicama a odgovornost prebacuje s jedne institucije na drugu poput vrućeg krompira

Autor: Aleksandra Bosiočić-Dronjić

Sjeća li se iko Umije M., četrnaestogodišnje djevojčice koju je pripiti muškarac vukao za ruku i nudio joj da mu s njim “bude dobro”, ispred kafane Leo u Bistarcu kod Tuzle, septembra 2008. godine? Djevojčica, koja je zbog proživljene traume u više navrata tražila pomoć psihologa, kao napadača je, na osnovu fotografija objavljenih u novinama, prepoznala Slavena Kovala, tadašnjeg prvog zamjenika glavnog tužioca i šefa Odjela za krvne i seksualne delikte u Kantonalnom tužilaštvu u Tuzli. Koval, koji je i danas tužilac, svojedobno je saslušan u svojstvu svjedoka potvrdivši da je rečenog dana boravio u kafani Leo ali i negiravši bilo kakvu umiješanost. Počela je, zatim, višegodišnja pravosudna trakavica kojoj se, bar kako sada stvari stoje, kraj ne nazire.

Predmet je oktobra 2008., iz Kantonalnog tužilaštva u Tuzli proslijeđen Federalnom tužilaštvu FBiH koje ga je, ocijenivši da prijavljeni događaj ukazuje na kršenje Zakona o ravnopravnosti spolova BiH, uputilo Tužilaštvu BiH. Odatle je pak ubrzo vraćen:
- Razlog je pravni stav Tužilaštva BiH da se malodobna osoba ženskog spola ne smatra, kako su naveli „ženom“ i zbog toga Tužilaštvo BiH smatra da nisu ostvarena zakonska obilježja krivičnog djela iz Zakona o ravnopravnosti spolova BiH - pojasnila je medijima, svojevremeno, federalna tužiteljica Hajrija Hadžiomerović-Muftić. Gotovo tri godine kasnije, ovaj predmet i dalje skuplja prašinu. U razgovoru za Žurnal Umijin advokat, Suad Kumrić, objašnjava:

- Izgleda da nema previše volje za vođenjem ovog predmeta, koji je neko gurnuo duboko u ladicu. Postoji bar sedam-osam elemenata koji omogućuju Tužilaštvu da donese odluku. Majka djevojčice obavijestila me je da su dolazila dvojica emisara, poslatih od strane lica koje je Umija označila kao napadača, da nude novac i druge pogodnosti u zamjenu za odustajanje od ovog predmeta. Majka je dala iskaz policiji, pod punom moralnom i materijalnom odgovornošću. Tu su i svjedoci koji su spremni sve potvrditi. Međutim, iz Federalnog tužilaštva nisu, tim povodom, kontaktirali ni Umiju niti njenu majku, kako bi dale zvaničnu izjavu. Inače, za tri godine ništa nije urađeno.

Slika
Slaven Koval

U tuzlanskom Tužilaštvu doznali smo da je tužilac Slaven Koval trenutno na godišnjem odmoru van zemlje. Advokat Kumrić nada se skorom očitovanju Federalnog tužilaštva, za koje se nada “da će sprovoditi zakon” prije nego odluči o daljim koracima. Kako je i predmetna tužiteljica Hadžiomerović-Muftić na godišnjem odmoru, za Žurnal govori glavni federalni tužilac Zdravko Knežević:

- Federalni tužilac predmet je proslijedio Tužilaštvu BiH smatrajući da se radi o osnovama sumnje da je počinjeno krivično djelo iz člana 27 u vezi sa članom 4 Zakona o ravnopravnosti spolova, koji je djelo iz pravne nadležnosti Tužilaštva BiH. Nakon dužeg perioda dobili smo obavještenje da se u ovom slučaju ne radi o djelu iz njihove nadležnosti. Tim povodom, pošto nismo našli osnova za gonjenje prema Krivičnom zakonu FBiH, obratili smo se ombudsmanima BiH smatrajući da se radi o interesantnom pravnom slučaju i pitanju iz oblasti ljudskih prava. Nekoliko puta smo urgirali i nismo dobili odgovor, ne znam iz kojih razloga, ali ćemo u svakom slučaju još jednom urgirati kako bi dobili mišljenje te institucije. U međuvremenu ćemo pokušati stupiti u kontakt s advokatom koji zastupa interese malodobne, te s njim dogovoriti da mi riješimo predmet u okviru nadležnosti, u smislu mogućnosti ili nemogućnosti primjene Krivičnog zakona FBiH, kako bi mu otvorili put da se apelacijom obrati Ustavnom sudu BiH radi dalje zaštite prava oštećene. Prema stanju u spisu koji mi imamo na konkretnu situaciju nije, po svemu sudeći, primjenljiv Krivični zakon FBiH ali do donošenja konačne odluke mi ćemo to sve detaljno preispitati i biti stoprocentno ubijeđeni i uvjereni u ispravnost, pravilnost i zakonitost naše odluke.

Žrtve nemaju nikakva prava

Suad Kumrić kaže da “čekanje na mišljenje ombudsmana nikako ne može biti razlog za Tužilaštvo da ne radi svoj posao”. Takođe dodaje da, prema njegovom mišljenju, postoji sasvim dovoljno elemenata za donošenje pravne odluke. Ombudsman Jasminka Džumhur za Žurnal objašnjava:

- Institucija ombudsmana nema mogućnosti da daje mišljenje. Mi nemamo individualnu žalbu, obraćanje jedne institucije protiv druge. Ako se pogleda naša izvorna nadležnost, mi postupamo prvenstveno prema individualnim žalbama. U konkretnom slučaju mi to možemo, prema službenoj dužnosti, u cilju zaštite prava ove malodobne osobe s tim što imamo ograničavajući faktor da ne možemo ulaziti u meritum suda. Ovo je pat pozicija u kojoj se svi ponašaju u stilu “ovo nije moja nadležnost”. Džumhur dodaje da advokatu ostaje mogućnost da podnese apelaciju Sudu u Strasbourgu jer pred sudovima u Bosni i Hercegovini nije osigurana adekvatna zaštita žrtve ili da se eventualno obrati Ustavnom sudu BiH. - Svako dalje odlaganje korištenja pravnih mehanizama i čekanje da će neko donijeti neku drugačiju odluku stavlja ovu žrtvu i dalje u tretman nezaštićenosti, objašnjava ombudsman. Ističe da je problem u tome što se Tužilaštvo BiH nije ni upustilo u proceduru dokazivanja, zbog uskog tumačenja Zakona o ravnopravnosti spolova kad je u pitanju “objekat zaštite”. Sem toga, ističe da “reformom krivičnog zakonodavstva u BiH nije osigurana dovoljna zaštita žrtava, ne samo u konkretnom predmetu već i u slučajevima ratnih zločina”.

- Žrtve, posebno oštećenici u krivičnom postupku, nemaju nikakvih prava – objašnjava Jasminka Džumhur.

U slučaju Umije M., tadašnji potpredsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Zekerija Mujkanović medijima je izjavio da ”tužitelji i suci moraju zadovoljavati visoke standarde kako bi mogli biti imenovani na te dužnosti te da, ako se dogodi neko nedolično ponašanje sudaca i tužitelja, postoji ured disciplinskog tužitelja koji je potpuno neovisan i koji treba ocijeniti ima li u pojedinom slučaju kršenja etičkog kodeksa”:

Slika
Zdravko Knežević

- Očekujem da ova dva postupka, disciplinski i eventualno istražni, dadnu adekvatne odgovore na ovaj slučaj prenijela je, prije gotovo tri godine, Mujkanovićevu izjavu Federalna novinska agencija. Žurnal je uputio pitanje o sudbini ovog slučaja Uredu disciplinskog tužioca VSTV. U odgovoru koji smo dobili navodi se da je “Ured, nakon istrage sprovedene po službenoj dužnosti, okončao predmet bez pokretanja disciplinskog postupka protiv Slavena Kovala, tužioca Kantonalnog tužilaštva u Tuzli, jer nije utvrđeno da postoji dovoljno dokaza da je počinjen disciplinski prekršaj iz člana 57 Zakona o VSTV BiH.” Detaljne informacije o postupanju u predmetu nisu nam mogle biti dostavljene “u skladu s principom povjerljivosti iz člana 70 Zakona o VSTV”.

Nakon svega rečenog laik će zaključiti da se, tri godine nakon što je četrnaestogodišnja djevojčica pretrpjela traumu zbog seksualnog uznemiravanja, ništa nije pomaklo s mrtve tačke. Krivac nije pronađen a kamoli procesuiran, papiri se premeću po ladicama a odgovornost prebacuje s jedne institucije na drugu poput vrućeg krompira. Neko maliciozan još bi mogao pomisliti da će, kako stvari stoje, postati društveno prihvaćeno presretati djecu po sistemu “hodi da ti čiko nešto da”.

Nije, međutim, put ka pravdi uvijek tako spor i trnovit. “Tamo gdje svaki angažman smrdi na podvalu, odjednom se u nama probudi zvijer savjesnosti, brzine, njemačke efikasnosti”, napisao je, u povodu ekspresne demonstracije pravne efikasnosti na primjeru nedavno preminule tuzlanske tužiteljice Dijane Milić, Žurnalov kolumnist Ozren Kebo. Kad smo kod zvijeri, biće dobro ako vuk ne pojede magarca u slučaju Umije M.

Svjedočenje Umije M:

Rekao je: ”Šta fali ako je dijete?”

- Vidjela sam da ide za mnom ali sam mislila da ide svojim putem. On me uhvatio za duksericu, otimala sam, govorila mu da me pusti, a on me stalno vukao i govorio ‘Hajde sa mnom’-prenio je, svojedobno, Umijinu izjavu portal Tuzla Live. -Onda je iz objekta izašao neki muškarac i kako je išao prema nama govorio je ‘Pusti je, zar ne vidiš da je dete’, a ovaj je govorio ‘Neka šta fali’. Taj čovjek mu je još jednom ponovio ‘Pusti je’, kad se ovaj izderao na njega, taj ga je udario i taj napadač je pao. Ja se nisam mogla pomjeriti. Taj što me spasio mi je rekao ‘Idi, ako ustane ja ga ne smijem ponovo udariti’-prepričala je, još prije tri godine, djevojčica ovaj mučni doživljaj.

Na osnovu izjava svjedoka, utvrđeno je da je u kritičnom razdoblju u kafani, između ostalih, boravio i tužitelj Koval s prijateljem, radiologom dr. Draganom Obrenovićem. Ispostavilo se, takođe, da su se s mjesta događaja udaljili u Obrenovićevom crnom Citroenu C3. Djevojčica je izjavila da je napadač otišao u "crnom automobilu sa zasječenim zadnjim krajem".

Umijina majka Fadila M. kazala je Nezavisnim novinama - Tražila sam od inspektora da mi kažu ko je napao moje dijete i tek kad sam insistirala rekli su Slaven. Prezime mi nisu rekli, ali su rekli da je neko jako važan i uticajan i da ću na kraju sve saznati.

Koval ne samo da je negirao napad na djevojčicu, već je u dodao da je za njega, kao tužioca, u pitanju i postojanje krivičnog djela:

- Radnja hvatanja za ruku i ta rečenica, ne bih imao osnova, nema dokaza. Ako je bila neka borba, možda bi se moglo nešto tražiti, ali je to je vrlo klizav teren -konstatovao je tužitelj za Tuzla Live.

zurnal.info
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 18:16:47, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Avg 26, 2011 08:00:18

„Rasulo u tuzlanskom tuzilastvu“ ...pa to traje godinama, zahvaljujuci „uspesnom“ Sesenamu Cosicu i istom takvom Miloradu Novkovicu.
Da, ocito je da smrcu Dijane Milic dobijaju sarajevski profesori i njihovi „duznici“, zna se koji (tatice i mamice buducih delioca „pravde“-„blago“ ovoj drzavi). Konacno mogu odahnuti (ako im novinari dozvole)?

Slika
http://www.zaslike.com/files/imtaol6e2j8cgan287a.jpg
"DANI", 26.08.2011.

EDIT- obnavljanje "izgubljenih" slika-clanaka...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Nov 28, 2013 14:47:34, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Avg 26, 2011 08:05:08

nevenkagaragic je napisao:I tako to...u "krasnoj" Tuzli...
"Krasni" UKC---
"Krasno" Tuzilastvo...
"Krasni" komesar...
Konacno je neko nekoga (izgleda) dobro pricepio?
"Jadnicak" Sesenam Cosic...kad ce njega nogirati?

Slika

vidiportal.ba

Videcemo sta ce biti i od ovog cirkusa...

Nezavisni odbor utvrdio povrede radne dužnosti policijskog komesara Tuzlanskog kantona Nedima Mutapčića

Tuzla, 25.08.2011 - FTV

Nezavisni odbor utvrdio je povrede radne dužnosti policijskog komesara Tuzlanskog kantona Nedima Mutapčića. Povrede radne dužnosti utvrđene su u dvije od pet tačaka koliko se Nedimu Mutapčiću stavlja na teret, dok je za preostale dvije, među kojima je i ona o uzimanju mita od Sedineta Karića, zatražena dodatna dokumentacija od Tužilaštva Tuzlanskog kantona.
Nezavisni odbor je zaključio da ministar unutrašnjih poslova ima pravo od Vlade Tuzlanskog kantona zatražiti suspenziju komesara Nedima Mutapčića. U isto vrijeme je od Vlade zatraženo da formira disciplinsku komisiju.

(FTV)
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 18:17:36, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Avg 26, 2011 13:19:56

Dakle...sve je isto...KPZ Tuzla vec ide stopama buduceg direktora, kako kazu, Sesenama Cosica...koji je "ispekao" zanat u tuzlanskom tuzilastvu.
"Super"!!! Nakon onog jadnika Hodzica u zatvor stize jos "napredniji" i "uspesniji" sef.
A ovaj mladi psiholog Dzanan Berberovic bi lako mogao zavrsiti kao Dijana Milic, kolege mu se dobro "trude".
Nece mu puno pomoci pisanje seminarskih Sanji Vuleti i doktorata sefici Senadi Lukavackic?
Koji jad i cemer...

Slika

Slika

1.
Slika
http://s26.postimg.cc/h4ddcuvy1/67_1_SB ... la_800.jpg

2.
Slika
http://s26.postimg.cc/xtet8rsjd/67_2_SB ... la_800.jpg

3.
Slika
http://s26.postimg.cc/phnnl9kjd/67_3_SB ... la_800.jpg

4.
Slika
http://s26.postimg.cc/fqux91bg9/67_4_SB ... la_800.jpg

"Slobodna Bosna", 25.08.2011.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 18:19:31, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Avg 31, 2011 14:25:37

nevenkagaragic je napisao:Secam se izjava Sesenama Cosica kada je preuzimao duznost Glavnog kantonalnog tuzioca TK…
Koje su to obecavajuce izjave bile!
Naravno, prica samo radi price. A "poslovi" su bili samo radi sebe i onih koji su ga zaduzili!
Medju njima i profesori Pravnog fakulteta...

Kako je moguce da Cosicev sin Nedim Cosic, da sin TUZIOCA i to GLAVNOG, bude primljen za "strucnog" saradnika u Opstinskom sudu u Sarajevu BEZ (nezamislivo!) polozenog pravosudnog ispita?

KAKO je moguce? Moguce je tako sto je clan komisije i predsednik Opstinskog suda u Sarajevu, uz to tuzlanski kadar, Goran Salihovic, primio sina svog "drugara" za svog "strucnog" (???) saradnika!
Ostali kandidati koji su ispunjavali SVE uslove konkursa su se mogli "slikati"!
Nisu ONI sinovi ili kceri Sesenama Cosica i njemu slicnih "pravednika" iz tuzlanske "skole" nepotizma!

Jadno li je pravo (i sa buducim pravnicima koje "uce" ONI profesori)...
Jadna li je pravda u BiH sa ovakvim tuziocima, sudijama i njihovim sefom, takodje tuzlanskim (bivsim) kadrom Miloradom Novkovicem...

Jadna li je i ova medjunarodna zajednica koja misli da moze "reformisati" ovo sto se zove BH pravosudje!

Slika
"Oslobodjenje", 25.06.2011.

Slika
http://www.zaslike.com/files/b8qubbq0oibwuher5odt.jpg

Hoce li Goran Salihovic, predsednik Opstinskog suda u Sarajevu (tuzlanska “skola”) odgovarati za prijem Cosicevog sina bez polozenog pravosudnog ispita, pored mase kandidata koji su ispunjavali SVE uslove trazene konkursom? Sumnjam, jer TAKVI ne odgovaraju. Ovo je BiH gde cak i pravosudje "funkcionise" ustaljenim tokom “i po babi i po stricevima”!

Evo jednog komentara na portalu tuzlalive.ba o "liku i delu" doticnog predstavnika BH pravosudja:

"nederland kaže:
02. 07. 2011 u 12:47 pm
Goran Salihovic je premazan svim mastima. Sudija koji nije u zivotu odsudio 100 predmeta otisao je previsoko u hijerarhiji. U Sarajevskom sudu ga niko ne voli, jer smatraju da je obicni sminker, a osim toga tesko podnose da im provincijalac iz Lukavca komanduje.
On se “istakao” i u nekim slucajevima dok je bio sudija u Tuzli. Opstinari su mu dodijelili stan krseci zakon, a tadasnja Finansijska policija je podnijela krivicnu prijavu protiv sefova opstine (Beslagic i kompanija) zbog izdvajanja tadasnjih, cini mi se, oko 130.000 maraka za stan, a materijal je u formi odluke uoblicio sekretar Jasmin Imamovic.
Tadasnji tuzilac TK Izo Tankic predmet je sakrio u ladicu i prijavljene face nikada nisu procesuirane. Salihovic je vratio dug Imamovicu, kada je ovaj upao u trosobni stan Ninele Markudov na Brcanskoj Malti, u kojem je bila njena cerka s malom bebom Vesna Lukic. tada je Goran Salihovic doveo pet krajnje sumnjivih svjedoka (medju kojima i neke koje je spasio zatvora) da svjedoce da Vesna LUkic nikada nije zivjela u stanu njene majke. Na osnovu takvog svjedocenja sve sudske instance su odlucile protiv Lukicke (mada postoje svjedoci, komsije, da se tu porodila) i stan od oko 100 kvadrata je, kao SLOBODAN, dodijeljen Jasminu Imamovicu!!!! Ostecena strana je poslije tuzbu predala sudu u Strazburu. Toliko o Goranu Salihovicu (pozdrav iz Nederlanda)"

Opet pare, samo pare su vazne...kakvo nezavisno pravosudje, kakvo "uspesno" VSTV-e?
Jos kad to kaze "besprekorni" Goran Salihovic...
"Oprosti mu boze" ne zna sta prica...
Ako je VSTV-e najveci uspeh BH pravosudja, sta je onda neuspeh? Covece!
VSTV je iznad svih sudova i tuzilastava u BiH, pa gde je tu "uspeh" i "nezavisnost"?
Jesu li za sve ove godine postojanja uspostavili ikakav red?
Gde su kazne, otkazi? Zataskano, sve, sve! "Vrana vrani oci ne vadi".
Dovoljno je samo "baciti" pogled na Tuzlu ... Sesenama Cosica... i ostale likove iz pravosudja...
Ah, da...i Goran je Tuzlak, pa kad on tako kaze "sigurno" je bas tako (vidi se to i iz citiranog clanka).

Slika
http://s26.postimg.cc/vpctqnkft/68_2_Av ... TV_u_8.jpg
"Dnevni avaz", 31.08.2011.

EDIT- obnavljanje "izgubljenih" slika-clanaka...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 18:20:24, izmjenjena 3 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Sep 04, 2011 20:18:27

nevenkagaragic je napisao:Dakle, naglasak je na "SVOJE" (zatvore)?
Dugo se pisalo o tuzlanskom zatvoru i direktoru Hasanu Hodzicu.
No, kako to vec ide sa Kantonalnim tuzilastvom TK i njegovim glavnim "bosom" Sesenamom Cosicem, umesto istrage - ode Hasan u penziju i "mirna Tuzla"? Da li bas?
Kako li ce Sanja Vuleta diplomirati pravo? Ma...snaci ce se ona opet...
A tuzlansko tuzilastvo? To je posebna sramotna prica...
Sesename, Sesename Cosicu, nije svacija "do zore gorela"!

Svi mi imamo svoje zatvore!

11:08, 23 Maj, 2011

Centar za pružanje pomoći u borbi protiv korupcije TI BiH

Slika

ALAC Centar za pružanje pomoći u borbi protiv korupcije, Transparency International BiH, je zaprimio anonimno pismo u januaru mjesecu 2010. godine, u kojem se tražilo da ispitamo navodne slučajeve korupcije u kazneno - popravnom Zavodu Tuzla, vršene pod palicom tadašnjeg direktora, Hasana Hodžića.

U prijavama se tvrdilo da je direktor primao mito prilikom raspisivanja konkursa za čuvarsko osoblje. Od dva odvojena izvora se tvrdilo da je H.H. za svakog novoprimljenog stražara uzimao novčane iznose od 15 - 20.000 KM. Takođe se navodilo da je H.H. ispunjavao uslove za penzionisanje po godinama starosti (od 65 godina), što je dovodilo u pitanje legitimitet njegove rukovodeće pozicije.

Centar je usmjerio svoje zahtjeve i upite ka Upravnom Inspektoratu, u sklopu Federalnog Ministarstva Pravde, s ciljem vršenja inspekcijskog pregleda i provjere uslova za penzionisanje. Upravna Inspekcija FMP je po izvršenom pregledu ustanovila da su navodi bili neosnovani i da je prijem novih stražara bio izvršen u skladu sa procedurom. Po pitanju radnog statusa direktora KPZ Tuzla, Upravna Inspekcija FMP nam je razjasnila da je direktor bio imenovani funkcioner po četvorogodišnjem (u to vrijeme aktivnom) mandatu od Vlade FBiH, koja je isključivo odgovorna za njegovo imenovanje i razrješenje. Po kasnijem obavještenju FMP, saopšteno nam je da je H.H. na poziciju direktora KPZ Tuzla imenovala Vlada FBiH 2008. godine.

Zakon o izvršenju krivičnih sankcija u FBiH, omogućava da „direktora i zamjenika direktora kazneno popravnih zavoda, bez konkursa, postavlja i razriješava Vlada Federacije, na prijedlog federalnog ministra. Po mišljenju Centra, Zakon time omogućava favorizam i veliku netransparentnost pri odabiru lica za pomenute položaje. U komuniciranju sa klijentom, se uvijek izvlačio kontekst da je H.H. bio u povlašćenom odnosu sa tadašnjim federalnim ministrom pravde, što i potvrđuje i priroda citirane zakonske odredbe.

KPZ Tuzla je kazneno popravni Zavod poluotvorenog tipa, sa smještajnim kapacitetima za mušku i žensku populaciju. Od 30-etak osuđenica, jedna je imala specifičan, povlašćen položaj u odnosu na ostale. Po anonimnom pismu jedne zatvorenice koja je bila objavljena na kantonalnim web portalima, saopšteno je da je H.H. bio u intimnoj vezi sa zatvorenicom S.V., koja je izdržavala desetogodišnju kaznu za teško ubistvo. Nemoralna veza u tuzlanskom zatvoru je omogućavala S.V. povlašćen položaj i diskriminaciju u odnosu na ostale zatvorenice, ali i mobing koji je direktor sprovodio nad čuvarima. I čuvari su slali svoja pisma novinskim redakcijama Dnevnog Avaza, te putem elektronskih medija, s ciljem objelodanjivanja „mutnih poslova”. U njihovom pismu se navodilo da direktor određuje „koji će čuvar raditi na određenom mjestu; naređuje…koga će pregledati, a koga ne smiju ni pogledati.” Takođe su navodili da je vršena i konzumacija alkohola u zatvorskim prostorijama između H.H i S.V.

Kroz cjelokupan proces korespodencije sa pravosudnim institucijama na nivou kantona Tuzla, se sticao osjećaj protektorata spram direktora KPZ Tuzla, što je potvrđivalo sve sumnje, mišljenja i stavove anonimnih prijavilaca i žrtvi KPZ Tuzla, što povlači automatsku disciplinsku odgovornost po Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija u FBiH.
Centar je predstavio sve informacije Tužilaštvu Tuzlanskog kantona, s ciljem da ispita ovaj slučaj, dostavljanjem u prilogu svih relevantnih medijskih izvora i novinskih članaka. Nikakva istraga nije bila preduzeta, obzirom da nikad nismo dobili povratne informacije da li su izvršene provjere navoda iz medija. Pored upućivanja novinskih saznanja o zluradnoj situaciji koja se odvijala u zatvoru, Centar se ciljano orijentisao na provjeru da li je T TK donosio naredbe o sprovođenju istrage po jednoj od prijava koja je bila upućena od novoformirane Antikorupcijske komisije Skupštine Tuzlanskog kantona, kao i u prijavama svih drugih podnosilaca za zloupotrebu službenog položaja, uzimanje mita i vršenje mobinga.

Slanjem paralelnih upita i samoj Komisiji ispostavilo da su isti proslijedili anonimnu prijavu građana protiv direktora KPZ Tuzla - T TK, bez sprovođenja monitoringa, vršenja institucionalnog pritiska ili dalje saradnje sa TI BiH-om, u cilju prikupljanja procesne građe koja bi mogla pomoći rasvjetljavanju podataka u prijavi. Istini za volju, Skupština se u dva navrata obraćala FMP BiH, kao i jednom T TK s ciljem dobijanja povratne informacije po pitanju proslijeđene prijave, ali bez uspjeha, što navodi na zaključak da međuinstitucionalna saradnja i dužnost pomaganja u istim stvarima nije na zadovoljavajućem nivou.

Tužilaštvo je po zahtjevu Centra dostavilo djelimične informacije po pitanju broja i kratkog opisa formiranih predmeta protiv H.H. u osam odvojenih prijava koja su najviše spadala u krivično djelo zloupotrebe službenog položaja i ovlašćenja. U 7 predmeta je donijeta ista naredba o nesprovođenju istrage zbog nepostojanja sumnje da je H.H. počinio krivično djelo.

Razlog zbog kojeg nismo dobili službene naredbe o nesprovođenju istrage, je bio prvostepenim Rješenjem zamjenika glavnog tužioca okarakterisan, da iste predstavljaju interne tužilačke dokumente, te da, citiramo: „Tužilaštvo ni po odredbama Zakona o slobodi pristupa informacijama niti bilo kojeg drugog zakona nije dužno dostavljati potražiocu informacije.” Za ovakvu konstataciju, TI BiH je odgovorio žalbom u upravnom postupku, ističući da ne postoji zakonska odredba koja omogućava tužilaštvu da izuzme dostavu službenih naredbi na osnovu slobodne procjene da iste predstavljaju interne dokumente.

Kroz cjelokupan proces korespodencije sa pravosudnim institucijama na nivou kantona Tuzla, se sticao osjećaj protektorata spram direktora KPZ Tuzla, što je potvrđivalo sve sumnje, mišljenja i stavove anonimnih prijavilaca i žrtvi KPZ Tuzla. Nakon uložene žalbe na prvostepeno rješenje T TK, glavni kantonalni tužilac je preuzimajući odgovornost za prvostepenu omašku zamjenika, priznao zakonsku relevantnost ZOSPI FBiH koje mu je dalo pravnu podlogu da ga obezvrijedi, time što je naredbe proglasio izuzetim na samovoljan način. Tužilac je dostavljanje naredbi podveo pod izuzetu kategoriju, smatrajući da bi iz njih mogla proizaći šteta za legitimne ciljeve FBiH, u vidu ugrožavanja potencijalnih budućih istraga ili donošenja
eventualno drugačijih odluka od T TK.

Tužilaštvo TK nije prepoznalo ulogu ALAC Centra kao civilnog mosta između građana i institucija i nije željelo da transparentno pošalje naredbe koje su po automatizmu javna dokumenta, te je s drugostepenim rješenjem nastavilo da štiti položaj H.H. TI BiH je po odbijenoj žalbi uložio tužbu u upravnom sporu, nailazeći na još jedan pravni zid sutkinje Kantonalnog suda u Tuzli, koja dovela u pitanje pravnu kvalifikaciju tužbenog zahtjeva, smatrajući da TI BiH- u nije bilo povrijeđeno nikakvo pravo ili lični interes zasnovan na zakonu. Sutkinja je svojim rješenjem, s pravne tačke gledišta, osporila cjelokupni upravni postupak koji je bio vođen u prvom i u drugom stepenu.

Objektivno, pravosuđe je još jednom pokazalo apsolutno defanzivno stajalište i neuvažavanje pravne generacije novih zakona, poput Zakona o slobodi pristupa informacijama. U duhu dosljedne advokature, TI BiH je na rješenje kantonalnog Suda u Tuzli uložio vanredni pravni lijek, tj. zahtjev za vanredno preispitivanje sudske odluke, po kojem će u budućem periodu odlučivati Vrhovni Sud Federacije BiH.

Centar je vršenjem institucionalnog pritiska i pravnom upornošću uspio da postigne pozitivan rezultat u slučaju KPZ Tuzla. To se desilo obavještenjem pomoćnika ministra za izvršenje krivičnih sankcija, u sklopu FMP BiH - da je Hasan Hodžić smijenjen tokom redovne sjednice Vlade FBiH zbog navršenih 65 godina života, a prije isteka redovnog mandata. Tom prilikom je bio dostavljen i izvod iz Službenih novina FBiH, prije zvaničnog objavljivanja u javnosti. Kasnije su dostavljeni i stenogrami sa predmetne sjednice

Naš inicijalni kontakt u slučaju KPZ Tuzla je napisao: „Već sam rekao da ne vjerujem u pravnu državu i bio sam spreman odustati, ali vi doista budite nadu i entuzijazam.” Kontakt je bio cjelo vrijeme whistleblower i za vrijeme korespodencije sa Centrom (od godinu i po dana), je naveo da je njegov profil morao ostati anoniman zbog opasnosti gubitka posla, dodajući da je zbog insajderske pozicije u niz situacija doživljavao razne prijetnje i slučajeve mobinga u KPZ Tuzla.

Klijent i TI BiH smatraju da bi H.H. trebao odgovarati za sve situacije koje su imale osnova za pokretanje istražnog postupka. TI BiH ni u kojoj mjeri nema namjeru niti cilj da nanese štetu legitimnim ciljevima Federacije BiH (kao što to smatra Glavni tužilac TK) , nego opravdano smatra da bi Hasan Hodžić kao i sveprisutni pravosudni protektorat trebao biti podvrgnut transparentnom i javnom procesu razotkrivanja svih krivičnih i disciplinskih elemenata od strane nadležnih institucija koje su spremne i politički nepristrasne da to i urade. Za sad je Vrhovni Sud Federacije BiH na pravnom panou „objektivnog” odlučivanja. Slučaj KPZ Tuzla je jedan od hiljadu slučajeva koji se procesuira putem projekta ALAC - Advocacy and Legal Advice Center, Transparency International BiH.

(TIP/TI)

SKANDAL? Ma ne, kakav skandal...pre bi se reklo RUTINA, pa Tuzla je poznata...
Godinama citamo o Hasanu Hodzicu, Sesenamu Cosicu sa kompanijom, Nedimu Mutapcicu itd...
Ima ona pesmica "Ne moze nam niko nista..."
DOKLE ???

Slika

Slika
http://s26.postimg.cc/rpjgjmy49/69_3_Av ... _gospo.jpg
"Dnevni avaz", 04.09.2011.

Zanimljivi komentari :
DEPO
Dnevni avaz
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 18:21:27, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Sep 08, 2011 19:56:03

Hmmm…daleko je pravda…kao krenulo nesto da se radi?
Nisam bas sigurna da ce se i nastaviti.
Kada ce i KO razdrmati i Tuzilastvo TK na celu sa onim Sesenamom Cosicem? Zar nije krajnje vreme? Bojim se da nema ko da se konacno prihvati METLE i pocisti ovu drzavu.
Zasto nema ko? Zato sto svi funkcionisu po sistemu “spojenih posuda”.
Cak i VSTV-e kojeg Incko hvali...dzaba ti je Incko, NAROD ZNA da se u ovoj drzavi “malom lopovu skida glava a velikom kapa”. Samo, narod se jos uvek nada...(iako je u "nadi i magarac crko").

Kladim se da ce i ovaj slucaj "Mutapcic" zavrsiti kao i mnogi do sada : zataskavanjem i opstrukcijama kao sto je godinama cinjeno sa aferom "Pravni fakultet" koja je izgleda zavrsena smrcu Dijane Milic (za sta ova zena dade zivot???), ili NAGRADOM (odlaskom na visi polozaj…ne bi bio ni prvi, ni poslednji).
Volela bih da gresim, ali sumnjam.

Suspendovan komesar MUP-a TK Nedim Mutapčić

13:54, 8 Septembar, 2011

Jednoglasna odluka Vlade TK

Slika

Vlada Tuzlanskog kantona je donijela rješenje o privremenoj suspenziji Policijskog komesara Nedima Mutapčića do okončanja pokrenutog disciplinskog postupka pred Nezavisnim odborom. U obrazloženju se navodi da je suspenzija potrebna zbog objektivnosti vođenja disciplinskog postupka i zaštite ugleda institucije MUP-a i Vlade TK.

Zbog više povreda službenih dužnosti ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona Bego Gutić je 18.augusta 2011. godine dostavio Nezavisnom odboru Skupštine Tuzlanskog kantona prijedlog za pokretanje disciplinskog postupka i privremenu suspenziju policijskog komesara MUP-a Tuzlanskog kantona. Nezavisni odbor je, nakon razmatranja prijedloga ministra Gutića, donio zaključke o postojanju osnova sumnje da je policijski komesar u dva slučaja počinio teže povrede službene dužnosti, te da za suspenziju policijskog komesara nije potrebna suglasnost Odbora, nego je dovoljan prijedlog ministra. U skladu sa Zakonom o unutrašnjim poslovima Tuzlanskog kantona poslove policijskog komesara Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova od početka do okončanja suspenzije obavljat će načelnik sektora kriminalističke policije MUP-a TK-a, glavni inspektor Zahid Selimbašić.

Podsjećamo, Mutapčiću se na teret stavljao, pored ostalog, udes koji je izazvao vozeći službeni automobil, kao i uzimanje mita kako bi zaposlio bliske osobe osuđenika za organizovani kriminal Sedineta Karića.

Vezani članci:
Nezavisni odbor utvrdio povrede radne dužnosti policijskog komesara TK

Provođenje disciplinskog postupka i suspenzija komesara MUP-a TK?

FTV: Komesar MUP-a TK nije čak ni prekršajno odgovarao

FUP dostavio izvještaj Kantonalnom tužilaštvu protiv Mutapčića

Tužilaštvo TK zaprimilo povjerljiv dokument u vezi s komesarom Mutapčićem

Ocjena ˝5˝ za rad Mutapčiću

Tužilaštvo TK neće provoditi istragu protiv komesara Mutapčića

Mutapčić ponovo izabran za komesara MUP-a TK

Nedim Mutapčić i Zijad Srabović kandidati za policijskog komesara MUP-a TK

Da li je Tužilaštvo FBiH započelo provjeru odluke Tužilaštva TK?

Neće se provoditi istraga protiv komesara MUP-a TK Nedima Mutapčića

Policijskog komesara MUP-a TK bira osuđivani Mirsad Kukić

Da li policija pokušava spriječiti Mutapčićevo krivično gonjenje?

Policijski komesar MUP-a TK službenim automobilom zabio se u stub pored puta

TIP/A.J./Foto:arhiva

Nije lose podsetiti se malo, hronoloski...zar ne?
Svi "profesionalni" i "nezavisni"...da, al` u panjevima!
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Sep 10, 2011 11:39:21

Ima li kraja? Ima li uopste "cistih" u institucijama koji se bore "protiv" (ccc...) kriminala i KRIMINALACA?
Dobro se secam i priloga FTV o Zahidu Selimbasicu, gledala sam...i slusala Zahida kad se "setio" gde je slikan!

Prilog FTV o suspenziji Korumpiranog policijskog komesara Nedima Mutapčića :
http://www.rtvfbih.ba/video/?v=201109/d ... 908-01.flv

Od kriminalca nije samo uzimao mito. Mutapčić ih je i branio u sudskim procesima. Tako je bio vještak odbrane ubice Milenka Lakića, člana zločinačke organizacije Zijada Turkovića. Funkciju policijskog komesara, do okončanja suspenzije, obavljat će načelnik Sektora kriminalističke policije Zahid Selimbašić. Inače, blizak prijatelj Tasima Kučevića.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Sep 10, 2011 21:31:25

Hmmm...policije...drzave...sve na isti kalup (naravno)...
Hoce li sarajevski tuzilac Dijana Kajmakovic doziveti sudbinu Tuzlanke Dijane Milic?
Ili ce neko konacno "mrdnuti" du...prstom?

Slika

Slika

Slika
http://s26.postimg.cc/d9aftntq1/70_2_Os ... ciji_d.jpg

"Oslobodjenje", 10.09.2011.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 18:22:48, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Sep 12, 2011 13:31:51

"Hocemo pravnu drzavu" - ni taj film jos zadugo necemo gledati...
Nemamo (kako se trazi ovim plakatom) ni takvu policiju, ni tuzilastvo, ni sudove...zar ne?

Slika

"Oslobodjenje", 12.09.2011.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 05, 2018 18:23:14, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno