SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Pon Maj 16, 2011 23:31:51

nevenkagaragic je napisao:Kako ono kaze narod : " Da bog sacuva i sakloni"!!!
Eto, to je BH pravosudje!
Godinama tvrdim da je BH pravosudje DNO DNA, a o tuzlanskom se vise nema sta reci...
Zar neko ocekuje nesto od od tzv.”NOVE” vlasti, bilo na kantonalnom, bilo na drzavnom nivou?
Sve ce biti isto, ili jos gore…Takozvani “ugledni” (profesori, doktori, tuzioci, sudije…itd.) ce i dalje biti “ugledni” (FUJ !!), a nove generacije profilirane od strane takvih “uglednika” degenericne ili pod zemljom.

Ovi "uglednici" pomenutih profila ce i dalje primati plate (NEzaradjene naravno), a Evropski sud u Strazburu ce i dalje biti zatrpan tuzbama gradjana BiH protiv svoje drzave. Jadno, da jadnije ne moze biti...
Naravno, VSTV-e na celu sa Miloradom Novkovicem, kao i Barasin, Kreso, Incko i ostali tzv.“visoki” ce i dalje pametovati o politickim pritiscima na "rad" (cuj RAD !!) pravosudja… i NISTA nece PREDUZIMATI da stanu "na rep" i KAZNE ovakve skandalozne i sramotne istrage i presude? NISTA!!! Pitanje je ZASTO???
Tako se po ko zna koji put pozivam na onu narodnu "Kadija te tuzi, kadija ti sudi" ili "S kim si takav si"...

Seks-afera ‘Pravni fakultet’: Presuda u cjelosti!

14:12, 25 April, 2011

Obrazovno-pravosudni skandal

Slika

Ovaj veliki skandal univerzitetskog obrazovanja pretvorio se kasnije i u pravosudni skandal: Kako to da je neko kriv za navođenje na prostituciju, a ljudi koji su seksualne usluge plaćali ispitima i dalje rade na fakultetu, a imena su im jasno spomenuta u presudi?

Jasmin Mašić, vozač pri Uredu za zajedničke poslove kantonalnih organa Tuzlanskog kantona kriv je što „od septembra mjeseca 2003. godine do početka mjeseca septembra 2008. godine radi ostvarivanja koristi za sebe Duta Korneliju i Morankić Sandru slao hotel ‘Tuzla’ i ugostiteljski objekat ‘Jet Star’ u Živinicama, a Morankić Sandru odveo i u stan u naselju Senjak, gdje su navedene osobe profesorima Pravnog fakulteta Sarajevo, Odjeljenje Tuzla, Lučić Zdravku, Golić Bajru i Sanjinu Omanoviću, pružale seksualne usluge za novac, a zauzvrat je od navedenih profesora dobijao ispitna pitanja koja je predavao studentima Pravnog fakulteta, Odjeljenja u Tuzli.”

Jasmin Mašić također je kriv što je „od početka novembra 2007. godine do mjeseca januara 2008. godine u Tuzli, radi ostvarivanja koristi za sebe, tri ili četiri puta Zoljić Jovanu vodio u ‘Hotel Tuzla’ u Tuzli, da bi pružala seksualne usluge profesoru Pravnog fakulteta Sarajevo, Odjeljenje u Tuzli, Golić Bajri, obećavajući joj da će joj pomoći da položi ispit iz predmeta Ekonomske osnove države i prava, a zauzvrat je od profesora Golić Bajre dobijao ispitna pitanja koja je prodavao studentima Pravnog fakulteta Sarajevo, Odjeljenje u Tuzli.”

Obrazovno-pravosudni skandal

Tako glasi početak presude Kantonalnog suda u Tuzli donešene 25. oktobra 2010. godine. Bjelodano je da su profesori Pravnog fakulteta, koji još uvijek predaju!, seksualne usluge plaćali - ispitima!

Presuda u cjelosti

Ovaj veliki skandal univerzitetskog obrazovanja pretvorio se kasnije i u pravosudni skandal: Kako to da je neko kriv za navođenje na prostituciju, a ljudi koji su seksualne usluge plaćali ispitima i dalje rade na fakultetu, a imena su im jasno spomenuta u presudi? Profesori su se na dugotrajnom suđenju Mašiću, koje je proteklo u pravnim začkoljicama i osporavanjima, pojavljivali kao - svjedoci! Svjedoci Mašićeve prevare u kojoj su, pak, bili saučesnici.

Ispit - spolni odnos s profesorom

Slika

U presudi Mašiću, koju čitateljima u cjelosti stavljamo na raspolaganje, prema iskazima svjedoka koje je sud u potpunosti uvažio, apsolutno je jasno da su profesori seksualnim uslugama studentica, preko Mašića naplaćivali ispite.

„Svjedokinja Zoljić Jovana je svjedočila da je upisala Pravni fakultet u Sarajevu, Odjeljenje u Tuzli, da je optuženog [Mašića, op. a.] upoznala u jednom kafiću, možda prije 2 godine, ne zna tačno, kada je bila sa prijateljicom Šejlom ledenko, koja također studira pravo. razgovarali su da ima profesora kod koji se malo teže položi, da se može srediti, da se ne mora baš sve učiti, a sredi se tako što se plati ispit ili se pak imaju spolni odnosi s profesorom. Navela je da se ispit može platiti Jasku, Jasminu. Sa Mašić Jasminom je postigla dogovor u vezi ekonomije, u vezi profesora Golića. Do tog dogovora je došlo dok je sjedila sa optuženim na piću i pričala mu kako ju je strah u vezi sa ispitom iz predmeta Ekonomija, pa joj je on rekao da se ne sekira ali ništa konkretno. Po dogovoru optuženi je odveo kod profesora Bajre Golića, u sobu u hotelu Tuzla, a kasnije je došao po nju. Prvo su pričali, vodili razgovore, a nakon toga imali spolne odnose. Sastali su se ukupno 3 ili 4 puta…”

Druga svjedokinja, Šejla Ledenko također je potvrdila da je imala „seksualne odnose s profesorom Zdravkom Lučićem da bi položila predmet Ekonomija”. Uz mnoštvo detalja, u presudi je jasno dokazano da su profesori Mašiću davali na papirima ispitna pitanja, a on mi je zauzvrat obezbjeđivao prostitutke.

Šta će uraditi nova vlast?

Suđenju Mašiću uvijek je pratilo iščuđavanje da profesori nisu ni za šta optuženi. Tužiteljica Dijana Milić godinama je vodila istragu, uz mnoge opstrukcije od viših pravosudnih instanci, da bi na kraju bila suspendovana zbog navodnog navođenja svjedoka. Međutim, po nekima, Milićka je i više nego zaslužna za to što su profesori na fakultetu, a ne u zatvoru. Mediji su godinama izvještavali, organizacije osuđivale, analitičari analizirali, a Golić i Lučić i dalje predaju na fakultetima. Ko zna kako sada ocjenjuju na ispitima i kako ucjenjuje studentice.

Istragu je na kraju preuzela državna policijska agencija SIPA, ali, po nekim špekulacijama, sve bi moglo pasti zbog proceduralnih grešaka. Međutim, nijednom pravosudnom tijelu niko ne može spriječiti put da ponovo otvori istragu. Nova kantonalna vlast, u čijoj je nadležnosti Pravni fakultet u Sarajevu, još uvijek ništa konkretno nije poduzelo. Na prošloj sjednici zastupnik Naše stranke Peđa Kojović na sjednici Skupštine Kantona predlagao je uvođenje prinudne uprave na Pravni fakultetu.

“Mi smatramo da sve profesore koji su, kako je sud utvrdio, za seks i novac prodavali prolazne ocjene treba najstrože kazniti i odstraniti iz obrazovnog sistema u BiH i tako pružiti mogućnost akademskoj zajednici šansu da sa sebe skine moralnu ljagu koju joj ovi i ovakvi uposlenici nanose. Ako je premijer Musić zaista mislio ono što je o borbi protiv korupcije rekao u svom ekspozeu onda je ovaj slučaj odlična prilika da s riječi pređe na djelo”, kaže Kojović.
(TIP/tekst preuzet s portala Radiosarajevo.ba/Foto:TIP-arhiva)

Vezani članici:

Mašić kriv za navođenje na prostituciju, osuđen na dvije godine zatvora

Novi Izvještaji o slučaju profesora Pravnog fakulteta Sarajevo

Hoće li biti istrage u slučaju “Pravni fakultet”?

Potvrđeno šta se nalazilo u zapečaćenoj koverti SIPA-e

Tuzla: Poništena presuda, novo suđenje Mašiću

Uskoro nova istraga u predmetu Pravni fakultet Sarajevo

Priča o seks-aferi nije završena

Presuda za aferu na Odjeljenju Sarajevskog pravnog fakulteta u Tuzli

Jasmin Mašić će se branti sa slobode

Nastavljeno suđenje Jasminu Mašiću

Tip.ba

"KRASNO" BH PRAVOSUDJE (TUZLANSKO POSEBNO), ZAR NE MILORADE NOVKOVICU I OSTALI...???

Konacno se i Ministarstvo oglasilo...
Sta ce biti dalje? Hoce li opet "udariti" po ministru Suljagicu?
Ili ce odraditi ono sto NIJE Kantonalno tuzilastvo TK (uz pomoc pravosudne BH eLITE?)

Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo dostavilo Etičkom odboru presude u vezi s aferom »Pravni fakultet«

Sarajevo, 16.05.2011 - FTV
Slika

Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo dostavilo je Odboru za etička pitanja Univerziteta u Sarajevu na razmatranje presude Općinskog i Kantonalnog suda u Tuzli protiv Jasmina Mašića, u vezi s aferom "Pravni fakultet".

U dispozitivu presude navedeni su profesori Pravnog fakulteta u Sarajevu: Zdravko Lučić, Bajro Golić i Sanjin Omanović, kao korisnici seksualnih usluga ženskih osoba - studentica, kojima je zauzvrat obećana pomoć prilikom polaganja ispita.

U saopštenju se kaže da ozbiljnost navoda iz dispozitiva i obrazloženja presude u odnosu na navedene profesore upozorava da oni ne mogu biti zanemareni u moralnoj i profesionalnoj procjeni lika univerzitetskog profesora, kako je propisano Etičkim kodeksom Univerziteta.

(FTV)
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 04, 2018 21:45:49, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Uto Maj 17, 2011 23:15:10

Ocekivano, naravno…DIREKTIVA je DIREKTIVA.
A DISCIPLINSKA komisija VSTV-a? “Jaka” komisija…jos “jacih” im disciplinskih tuzioca.
Treba prvo njih pocistiti, zajedno sa Miloradom Novkovicem, pa onda ici dalje, od “glave” prema “repu” (riba od glave SMRDI). U tome je sav stos.

Odbijena žalba tužiteljice Dijane Milić

17:48, 17 Maj, 2011

Suspendovana do okončanja krivičnog postupka

Slika

Drugostepena disciplinska komisija za tužioce Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine odbila je žalbu tužene Dijane Milić. Time je suspendovana s mjesta tužioca Kantonalnog tužilaštva Tuzla do okončanja krivičnog postupka. Podsjećamo da je Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona podiglo optužnicu protiv Dijane Milić zbog krivičnih djela iznuđivanje iskaza i nagovaranja na spolni odnos zloupotrebom položaja. Optužnica je potvrđena 26. aprila kod Općinskog suda u Zenici.

(TIP/FTV/Foto:TIP-arhiva)

Vezani članci:
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 04, 2018 21:46:30, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Maj 18, 2011 22:20:24

Hmmm...da li je ovo TV magazin ili usmene novine?
Iscitase stasvene o Dijani Milic...

No, dobro je sto nabrojase (i pokazase face) tuzioca, sudija, advokata, profesora, ministara, komesara, novinara...
Kad vidimo sva ta umesana imena u ovu skandaloznu sex-profesorsko-pravosudnu trakavicu...pa i malom detetu bi bilo jasno ZASTO je Dijana Milic u stvari "Pedro" ("Neka visi Pedro"-secate se?)...cackala je veeelike "mecke".
Ah, sta je jedna Dijana u odnosu na ovu i ovako brojnu "intelektualnu" (FUUUJ) i pravosLudnu eLITU.

Politički magazin "Crta" - 17.5.2011

http://www.bhrt.ba/video/?id=8888&v=crta17052011.flv
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Maj 19, 2011 13:08:04

Lucic i kolege - suspenzija?
Videcemo i to cudo nevidjeno, iako kasno, prekasno "Marko na Kosovo stize"...

Slika
http://s26.postimg.cc/l88bhyb7d/33_Dani ... ra_800.jpg
"DANI", 20.05.2011.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 04, 2018 21:47:07, izmjenjena 3 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Maj 19, 2011 13:10:22

Saopstenja, protesti, saopstenja…
Kome? Kantonalnom tuzilastvu i Kantonalnom sudu?
Gluvima i slepima na stavove javnosti-gradjana?
Unapred pisi propalo, oni su bogovi na zemlji, pardon, KADIJE!

Sramna presuda „Živinčkoj devetorki“ - Saopštenje nevladinih organizacija povodom presude Kantonalnog suda u Tuzli
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Maj 19, 2011 13:12:15

E, da...
Zahvaljujuci upravo pravosudju (i politicarima) BiH je odavno RAJ,
ali ne za gradjane, vec za kriminalce i monstrume svake vrste.

Slika
"DANI", 20.05.2011.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 04, 2018 21:49:38, izmjenjena 3 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Maj 21, 2011 21:36:01

nevenkagaragic je napisao:
antimafija je napisao:Slika

Tema emisije: "Sumrak pravosuđa u Fedraciji BiH: Seks skandal profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu!"

Dijana Milic - od 120 podignutih optuznica Tuzilastva TK u 2010 godini, 80 je od Dijane Milic, ostatak (40), je od svih ostalih tuzilaca (tuzilaca ima 35).

Vrijeme emitovanja: Četvrtkom, 21:10 sati
Repriza: Petkom, 13:10 sati
Urednik emisije: Senad Pećanin
Dužina trajanja: 50 minuta
E-Mail: direktno@tv1.ba

"Krasno", zar ne? Nije sumrak, vec je gotovo potpuni MRAK!
Hvala antimafija, iako sam kasno videla ovo (ne pratim taj kanal).

Ovo je vrlo zanimljiv podatak . KO je RADIO, a KO PLANDOVAO!
Dakle : JEDNA osoba (Dijana Milic) podigla 80 optuznica, a ostali (njih 35) UKUPNO 40...
A sex-profesorsko-pravosudna trakavica je od pocetka bila pod BUDNIM okom Sesenama Cosica.
Zasto? ZNA SE.
Pa da se malo podsetimo na tekst Suzane Mijatovic ("Slobodna Bosna, 23.10.2009.) objavljen na portalu tuzlalive.ba:

Posebno je zanimljiv ovaj deo :

"MINISTRI, TUŽITELJI, PROFESORI U KRIMINALNOJ MREŽI
U januaru ove godine, još dok je suđenje vozaču Jasminu Mašiću bilo na samom početku, pisali smo kako je istraga protiv perverznih i korumpiranih sarajevskih profesora od samog početka bila strogo kontrolirana, i to prema uputama glavnog kantonalnog tužitelja Šesenama Ćosića. Tada smo objavili da je Ćosićev sin završio Pravni fakultet u Sarajevu (a potom radio kao pripravnik kod predsjednika Općinskog suda u Sarajevu Gorana Salihovića, također Tuzlaka), i da na istom fakultetu studira i tužiteljeva kćerka.

No, kako je Pravni fakultet u Sarajevu završio i sin kantonalnog tužitelja Ive Iveljića, dok u tuzlanskom odjeljenju studira kćerka suca Suda BiH Ize Tankića i djeca tuzlanskih tužitelja Hajrudina Mujanovića, Fikrete Vrankovine i Mirsade Kalabe, nije teško zaključiti kakva je neugodna zadaća zapala tužiteljicu Dijanu Milić, kao i iz kojih je razloga njezina istraga bila sustavno opstruirana. No, unatoč brojnim pritiscima, pokušajima da se istraga usmjeri na krivi trag i od dalje provjere zaštite “diplome” gotovo tristo studenata, tužiteljica Milić je, istina u neformalnim razgovorima, jasno poručila kako će svoj posao dovesti do kraja. Sada je na redu sarajevska “akademska zajednica”…"

Sex-afera: Dvije stotine svjedoka o sprezi profesora i kriminalaca

EDIT (izgubljenog linka)
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Okt 08, 2013 23:23:10, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Maj 22, 2011 23:41:15

Opaaaa... Sejla Jugo-Turkovic optuzuje tuzioca Tuzilastva BiH Olega Cavku?
Nista me ne moze iznenaditi kada je BH pravosudje u pitanju.
Intervju je vise nego zanimljiv.
Izgleda da ce nastavak biti jos zanimljiviji...
Da, SMRDI, SMRDI vec dugo, no niko ne CISTI.

Ispovijest supruge Zijada Turkovića: Tužilac Čavka od mog muža uzeo 30.000 eura

Dragan Sladojević - 22.05.2011 17:30
Slika

Moj muž nije odgovoran za ubistva pet osoba, već mu je taj proces montiran, a ko su prave ubice, zna Oleg Čavka, tužilac Tužilaštva BiH, rekla je u ispovijesti "Nezavisnim" Šejla Jugo-Turković, supruga Zijada Turkovića, osumnjičenog vođe zločinačke organizacije u do sada najvećoj istrazi za organizovani kriminal u BiH.

Turković je osumnjičen da je vođa zločinačke organizacije odgovorne za pet ubistava, dva pokušaja ubistva, te krađu 2,5 miliona KM 2007. godine iz Kargo centra Aerodroma Sarajevo, ali i za međunarodnu trgovinu drogom, a uhapšen je u septembru prošle godine, od kada je u pritvoru.

I pored pronalaska leševa nakon svjedočenja osumnjičenih pripadnika zločinačke organizacije, Turkovićeva supruga kaže da su optužbe protiv njenog muža besmislice i dodaje da ima dokaze koje će kompromitovati tužioca Čavku, koji, kako tvrdi, pretenduje na pozciju glavnog tužioca BiH. Ona tvrdi da niko od medija u Sarajevu ne želi da čuje drugu stranu priče, jer u svemu ima političke pozadine, prozivajući SDP BiH i njima bliske novinare na FTV-u.

NN: S obzirom na to da tvrdite da su optužbe protiv Vašeg muža montirate, možete li nam otkriti ko stoji iza te montaže i s kojim motivima?

JUGO-TURKOVIĆ: Trenutno ne mogu reći ko stoji iza montaže, ali ću progovoriti kada krene taj sudski proces. Nemam namjeru braniti svog muža, on ima advokata, ali sam pod tolikim pritiskom iza kojeg stoji Oleg Čavka, tužilac Tužilaštva BiH. Za njim ne zaostaje ni tužiteljica Dijana Kajmaković, pa sam bila prinuđena oglasiti se i progovoriti za "Nezavisne". Više ne želim da šutim, čula sam da je Čavka rekao da mu je životna želja da me uhapsi, pa neka izvoli. Apelujem na Tužilaštvo da što prije protiv mene podigne optužnicu, ali neka to bude javno, a ne kao u slučaju mog muža, jer se zna da, kad je god nešto tajno, nešto se i muti.

Optužnica
Apelujem na Tužilaštvo da što prije protiv mene podigne optužnicu, ali neka to bude javno, a ne kao u slučaju mog muža

NN: Možete li bliže objasniti zašto optužujete Čavku?

JUGO-TURKOVIĆ: Pazite, meni prisluškuju telefone, prate me, oko moje kuće ljudi vrše nadzor. Pretres moje kuće vršen je tri puta. Čavka je očekivao da je dokaz koji imam protiv njega u mojoj kući. O tom dokazu ne bih da govorim sada, već ću to učiniti tokom sudskog postupka.

NN: Spominjali ste ranije neki novac koji je Vaš muž, navodno, dao Čavki.

JUGO-TURKOVIĆ: Tu veče kada je moj muž uhapšen, ili sutradan, dala sam intervju jednoj televiziji, a tad sam i saznala da je Čavka uzeo 30.000 evra od mog muža. Novac je uzeo za Isljama Kalendera, koji se sada pojavljuje kao svjedok pokajnik gospodinu Čavki. Nakon što sam javno progovorila o tome, Čavka je dobio srčani udar, ne od rekreacije već od moje prozivke. Milorad Barašin, glavni tužilac BiH, mogao je tada reći: "Daj da vidim šta ta žena priča?" Ali, on to nije učinio. Čavka se nada da će se izvući, ali ja garantujem da neće!

NN: Ima li ikakve veze proces protiv Vašeg muža s time što trenutno neki mediji napadaju Barašina?

JUGO-TURKOVIĆ: Čavka je ambiciozan i prljavi su mu postupci. Znam da bi on volio u Barašinovu fotelju. Imam i SMS poruke koje ga kompromituju. U vrijeme jedne velike bitke između jednog printanog i elektronskog medija Čavka je bio na strani tog elektronskog. Čavki je bilo poznato da posjedujem dokumentaciju koja kompromitira "drugu stranu". Lično sam mu je ponudila, rekavši da to nama ne treba. Njega je zapravo zanimalo posjeduje li to "prva strana". Rekla sam mu "ne" i ponudila da da čovjeku kojem pripada. Odgovorio je SMS-om: "Neću, hvala ti, nek čuva (moj muž) na sigurnom mjestu, ako ništa nek' đubre zna da postoje i nek' dršće." A to đubre je njegov prijatelj.

NN: Pa, mogu li se napadi na Barašina u emisiji "60 minuta" na FTV-u povezati sa slučajem "Turković"?

JUGO-TURKOVIĆ: I te kako! Naglašavam, Čavka se tamo prikazuje kao borac za pravdu. A, isto tako, vrlo je indikativno da na FTV-u nikada nije progovoreno o kriminalu Čavke. Oleg Čavka ruši Milorada Barašina kako bi prikrio vlastiti kriminal . Iako me Tužilaštvo pokušava odsjeći od svijeta, ja još imam dobre kontakte i znam šta se dešava. Ovim ne mislim braniti Barašina, koji zajedno sa Čavkom radi na predmetu mog supruga, ali sam način na koji se "ruši" govori da nešto "smrdi". Čavka je duboko ogrezao u kriminal i jedina alternativa mu je doći na Barašinovo mjesto, čime bi sebi obezbijedio dodatnu zaštitu.

NN: Postoji li politička pozadina iza ovog što se dešava Vašem mužu?

JUGO-TURKOVIĆ: Naravno. Vi znate ko stoji iza emisije "60 minuta" i Olega Čavke. Ja Bakira Hadžiomerovića kao pojedinca cijenim, ali ne cijenim da se po direktivi ruše ljudi koji se ruše. Ako optužuju glavnog tužioca, zašto ne i ostale?

NN: Nećete jasno i glasno kazati koja stranka je u pitanju?

JUGO-TURKOVIĆ: SDP BiH.

NN: Da li to znači da je i SDP-u cilj da Vaš muž bude proglašen krivim za sve što mu se stavlja na teret?

JUGO-TURKOVIĆ: Pa, ima i toga.

NN: Zašto bi im to bio cilj?

JUGO-TURKOVIĆ: Ne mogu Vam to reći, ali mogu reći da je u odbrani mog muža na početku bio angažiran advokat Senad Kreho. Tužiteljica Kajmaković kasnije ga je pozvala kao svjedoka za jednu od optužbi protiv moga muža, a poznato je da taj advokat brani Zlatka Lagumdžiju. Senad Kreho se odazvao tom pozivu i automtski je eliminiran sa odbrane mog muža. Ja znam odakle vjetar duva kada je ovaj slučaj u pitanju.

NN: Kakve još prozivke idu na adresu Vašeg muža i Vas na FTV-u?

JUGO-TURKOVIĆ: Navešću Vam jedan primjer. Kada je moj muž uhapšen, objavili su da sam i ja uhapšena, što je direktiva FUP-a i Čavke. Pokušala sam sa kućnog telefona demantirati to da sam uhapšena, ali mi nisu dozvolili.

Novac
U slučaju da Čavka optuži Kalendera za bilo šta, a ima mnogo štošta, onda dovodi sebe u situaciju da će Kalender potvrditi da je Čavki dato 30.000 evra

NN: Vratimo se na dokaze, koje tvrdite, imate protiv Čavke?

JUGO-TURKOVIĆ: Da. Možete li Vi meni garantovati da će proces protiv mog muža biti častan ako u njemu sudjeluje čovjek kojeg smo ja i moj muž optužili da je od nas uzeo 30.000 evra? U slučaju da Čavka optuži Kalendera za bilo šta, a ima mnogo štošta, onda dovodi sebe u situaciju da će Kalender potvrditi da je Čavki dato 30.000 evra. Čavka je pohapsio sve ljude koji su popili kafu sa mojim mužem, pa i one koji nisu.

NN: Vratimo se na to što, kako tvrdite, Vaš muž nekome ne odgovara. Zašto i kome?

JUGO-TURKOVIĆ: To ćete čuti na suđenju.

NN: Tvrdili ste da svjedoci lažno govore protiv Vašeg muža. Zbog čega bi to radili?

JUGO-TURKOVIĆ: Ako ja Vama kažem da ćete, ako ne potpišete protiv Turkovića, dobiti 30 godina robije, šta biste Vi uradili? Neki moji prijatelji su mi poručili da im je gospođa Kajmaković prijetila da će dobiti robiju ako ne potpišu izjavu protiv mog muža.

NN: Taj proces će otvoriti Pandorinu kutiju?

JUGO TURKOVIĆ: I te kako. Oni znaju šta ja znam i šta zna moj muž i mnogi su u strahu zbog toga.

NN: Ali, ne možete mi tvrditi da Vaš muž nije kriv ni za šta.

JUGO-TURKOVIĆ: Da se razumijemo, Zijad Turković nije cvjećka, radio je sve i svašta ranije, a pola od toga sam pročitala u novinama ili mi je on ispričao. Ali, od onog momenta od kad je sa mnom, znam da nije griješio.

NN: Podsjećam, pobijeno je pet ljudi.

JUGO-TURKOVIĆ: To pripisuju mom mužu, jer žele prikriti nesposobnost policije i tužilaštva za sve neriješene slučajeve u Kantonu Sarajevo i FBiH.

NN: Da li iza likvidacija tih osoba, za koje sumnjiče Vašeg muža, te pljačke na aerodromu stoji ista grupa?

JUGO-TURKOVIĆ: Bili su u sprezi oni koji su pobili te ljude, ali mislim da s tim nema veze pljačka na aerodromu.

NN: Zna li Čavka ko ih je pobio?

JUGO-TURKOVIĆ: Apsolutno. I ko ih je pobio i ko je naredio, ali o tome poslije, ne bih o tome.

NN: U istragu vezanu za Vašeg muža uključeni su FUP, MUP KS, Tužilaštvo BiH, Sud BiH, SIPA... Da li su institucije protiv Zijada Turkovića ili pojedinci iz tih institucija?

JUGO-TURKOVIĆ: Upravo tako kako kažete, krivi su pojedinci. Međutim, uz medijsku podršku, kakvu ima Čavka, ali i stranačkom podrškom, možda i te institucije okrenu list. Navikla sam na podmetanje policije i tužilaštva.

Ničega se ne stidim

NN: Da li kroz Sarajevo idete s velikim sunčanim naočalama preko cijelog lica?

JUGO-TURKOVIĆ: Ne! Ja se ničega ne stidim, jer nemam razloga za to. Nemam nikakve mrlje u životu niti karijeri. Više bi trebalo da se stide oni koji me pokušavaju oblatiti. Moj muž nema veze sa ubistvima, niti ostalim što im stavljaju na teret.

Nezavisne novine
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Maj 22, 2011 23:43:27

O velikom smradu ( Bosnom se siri zadah kriminala… ) koji se siri iz BH pravosudja
vec dugo govorim (i dalje cu).

DENIS – U RALJAMA PRAVOSUDNE KLIKE…
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Maj 25, 2011 00:51:35

Eh, eh, tuzlanski "eksperti"... stvarno : ZASTO su tuzlanske sudije blage prema sadistima, pedofilima?
Valjalo bi se tim pozabaviti VSTV-e (?), a s obzirom da je isto ANEMICNO, valjalo bi da se neko konacno pozabavi i VSTV-em i Miloradom Novkovicem a?
Priznanje krivice - olaksavajuca okolnost...podseca me na scene iz filmova - nakon zlocina sledi ispovedaonica, pa pop zada neke ocenase, gresi oprosteni i hajde opet "Jovo nanovo"...
Sacekacemo odgovor (??) ministra Alena Taletovica(auuuu, vec ministar!?).

Zašto su tuzlanske sudije blage prema silovateljima

Sadisti i pedofili kažnjavaju se jednogodišnjim zatvorom

Počinioci su maloljetnu žrtvu držali zatočenu tri dana u kući u Živinicama. Njihovo iživljavanje u presudi se opsuje na pet stranica, a zanimljivo je da je sudsko vijeće, kojim je predsjedavala Rozalija Džanić, kao olakšavajuću okolnost u ovom slučaju uzelo priznanje krivice

Autor Branka Mrkić-Radević
Utorak, 24 Svibanj 2011 13:48
Slika

Vrhovni sud FBiH uvažio je žalbu koju je podnijelo Kantonalno tužilaštvo Tuzla na Rješenje Kantonalnog suda Tuzla o ukidanju pritvora za Selmira Čelebića, Asima Ferhatbegovića, Aldina Beširovića, Sabahudina Mazića, Armina Ibriševića i Eldara Klopića osuđene za silovanje maloljetnice. Podsjećamo, Kantonalni sud Tuzla je u prvostepenom postupku izrekao jedinstvenu kaznu zatvora Selmiru Čelebiću u trajanju od 3 godine, Sabahudinu Maziću 2 godine i 1 mjesec, Arminu Ibriševiću 1 godinu i 7 mjeseci, Asimu Ferhatbegoviću 1 godinu i 10 mjeseci, Aldinu Beširoviću 1 godinu i 7 mjeseci za krivično djelo počinjeno u sticaju sa drugim krivičnim djelima, te kazne zatvora u trajanju od jedne godine također za krivično djelo spolni odnos s nemoćnom osobom Eldaru Klopiću, Jasminu Fejziću, Besimu Huriću i Ernesu Rahmanoviću.

Iako je, nasreću, Vrhovni sud uvažio žalbu Tužilaštva TK, ostaje činjenica da ovo nije prvi put da tuzlanski kantonalni sud silovatelje osuđuje niskim kaznama.

U ovom slučaju, počinioci su maloljetnu žrtvu, petnestogodišnju djevojčicu sa blagom mentalnom retardacijom, držali zatočenu tri dana u kući u Živinicama. Njihovo iživljavanje u presudi se opsuje na pet stranica, a zanimljivo je da je sudsko vijeće, kojim je predsjedavala Rozalija Džanić, kao olakšavajuću okolnost u ovom slučaju uzelo priznanje krivice.

Upravo zbog toga su nakon presude osuđeni pušteni na slobodu, uz obrazloženje da su im izrečene kazne manje od pet godina, te se čekalo odgođeno služenje. Nasreću, Kantonalno tužilaštvo uložilo je žalbu na ovu presudu, pa su počinioci vraćeni u pritvor i očekuje ih novo suđenje. Žrtva se u ovom trenutku nalazi pod stručnim nadzorom.

Nakon što je sud objavio presudu, reagovale su tek nevladine organizacije iz Tuzlanskog kantona. Jasna Zečević iz Udruženja Vive žene Tuzla kaže kako je presuda nedopustiva:

“Pored svega što su učinili, jer žrtva je bila zatočena, drogirana i nuđena drugima, osuditi ih ovako niskom kaznom za nas je sramotno i nedopustivo. Mi ćemo u narednom periodu insistirati na promjeni takve sudske prakse i u tome nam zaista treba podrška nevladinih organizacija.”

Za ovo krivično djelo Krivičnim zakonom FBiH predviđena je kazna zatvora od tri do 15 godina, a u najblažem slučaju od jedne do 10. Što znači da su sudije Kantonalnog suda u Tuzli počiniocima u ovom slučaju izrekli minimalne ili kazne koje su i ispod zakonom propisanog minimuma.

Godina za silovanje

Prema zvaničnim podacima Federalne uprave policije, na području Federacije BiH u posljednje tri godine prijavljena su 52 slučaja silovanja. Na području opštine Tuzla u tom periodu prijavljeno je sedam slučajeva.

Krajem prošle godine prijavljen je slučaj silovanja u blizini SKPC Mejdan, ali je Tužilaštvo obustavilo istragu jer nisu potvrđeni osnovi sumnje da je počinjeno krivično djelo silovanja. Zanimljivo je ipak da su isto to tužilaštvo i MUP TK nakon prijave događaja zaključili da tragovi pronađeni na licu mjesta nesporno ukazuju na silovanje.

Tim povodom oglasilili su se i NVO-i iz Tuzle saopštenjem u kojem stoji: S obzirom da je evidentna nekonzistentnost u dosadašnjem obavještavanju javnosti, pozivamo tužilaštvo da još jednom razmotri odluku o obustavi istrage.

Ovo nije prvi put da je presuda za silovanje u Tuzlanskom kantonu izazvala negodovanje javnosti. Jedan od upečatljivijih primjera u posljednjih nekoliko godina je i slučaj silovanja maloljetnice u tuzlanskoj dvorani Mejdan. Počinioci Zoran Jovanović (tada 21-godišnjak), Edis Mehmedović (20) i Elvis Bajrić (20) žrtvu (16), koja se u Mejdanu nalazila sa sestrom, odvukli su u toalet i silovali više puta. Za to vrijeme, njena sestra nalazila se sa druge strane vrata. Lupala je i pokušavala pomoći sestri. U pomoć joj je pritekao i srednjoškolac koji se nalazio u blizini, udarivši nogom u vrata, pokušavajući spriječiti silovanje. Nije uspio. Nakon što su počinioci otvorili vrata, dječak je brutalno pretučen i završio je bez svijesti.

Bilo je to 2006. godine i Kantonalni sud tada ih je osudio na po godinu dana zatvora. Sudskim vijećem tada je predsjedavala sutkinja Hurija Sarajlić.

Studenticu iz Tuzle 2005. godine u Živinicama na brutalan način osam sati silovali su Arslan Kavgić iz Tuzle i Edin Avdić iz Sarajeva. Njenu jezivu ispovijed tada su prenijeli brojni mediji. Na ljekarskom pregledu ustanovljene su ozljede na vaginalnom otvoru, krvni podljevi, nagnječenja rebra, ozljede kičme i vrata, a na fotografijama je bilo vidljivo da je djevojka I višestruko premlaćivana. Kavgić je tada osuđen na tri a Avdić na pet godina zatvora. Ali ni to, očito, nisu bile dovoljno blage kazne, pa je Avdiću odlukom članova Komisije za uslovni otpust kazna smanjena za 15 mjeseci. Prvih godinu dana boravio je u popravnom domu u Zenici a kasnije je premješten u zatvor poluotvorenog tipa. Iako mu je Ustavni sud BiH prvo odbio apelaciju za uslovno puštanje na slobodu, Komisija je odluku kasnije preinačila I pustila ga 15 mjeseci ranije. Kavgić je također pušten ranije zbog primjerenog ponašanja.

Javnost sigurno pamti i jeziv slučaj iz ovog kantona star skoro deceniju kada je 73-godišnjak silovao 13-godišnju djevojčicu koja je nakon toga rodila dijete. Osuđen je na četiri godine!

Šta misli ministar?

Slika

Ovo su samo neki od primjera niskih kazni za teške zločine. Počinitelji su na slobodi a o žrtvama niko ne vodi računa. O slučajevima silovanja i presudama teško je razgovarati sa nadležnima. Tužioci i sudije uglavnom ne komentarišu presude kolega ili presude na koje su uložene žalbe, kao što je slučaj sa predmetom s početka teksta.

Iako su, kako je navedeno NVO-i TK od nadležnih tražili izmjenu zakona aii i prestanak prakse izricanja niskih kazni, posebnih rezultata nema. Novi ministar pravosuđa i uprave Tuzlanskog kantona je Alen Taletović, rođen 1980. Dva jednostavna pitanja koja su novinari Žurnala uputili ministru lično prvo su, prema informacijama iz njegovog kabineta, proslijeđena sekretaru, ali odgovor do završetka teksta nije stigao. Pitanja za ministra Taletovića bila su:

- Kako, kao ministar pravosuđa i uprave ocjenjujete kazne koje se u Tuzlanskom kantonu izriču za silovanja učinjena na naročito ponižavajući i okrutan način?

- Hoćete li u skorije vrijeme pokrenuti inicijativu za promjenu zakonskih odredbi u slučajevima silovanja, kao što to od vas traže nevladine organizacije Tuzlanskog kantona? Ukoliko ne, zbog čega ne?

zurnal.info
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Maj 25, 2011 13:36:24

Hoce li se konacno "dohakati" i ovoj anemicnoj nakaradnoj instituciji? Krajnje je vreme!
VSTV je najveca sramota BH pravosudja jer STITI svoje potcinjene (tuzioce i sudije).

25-05-2011 02:00

Tužioci i advokati su u sukobu interesa

Slika

Neophodne reforme pravosuđa nema bez potpunog remonta Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH. Ovo je jedinstven stav oba entiteta i izvjesno je da će oni na tome do kraja insistirati bez obzira na otpore koji se već pojavljuju.

Naime, Visoko sudsko i tužilačko vijeće drži u svojim rukama i upravlja kompletnim pravosuđem samom činjenicom da imenuje sudije i tužioce na svim nivoima u državi. To je presedan u Evropi, jer u drugim državama ministar pravde potpisuje imenovanje tužilaca i sudij, a na prijedlog posebne komisije.

Prema onome što „San" saznaje, i iz Federacije BiH i iz Republike Srpske se zahtijeva da se takva praksa ukine i da se koriste evropski standardi u pravosuđu.

To, drugim riječima, znači da bi se sudije i tužioci birali na sasvim drugačiji način. Prema nekim prijedlozima, formirale bi se dvije komisije, odnosno dva vijeća - jedan za sudije, a drugi za tužioce. Tako bi se stvorili uslovi da sudije biraju sudije, a tužioci tužioce.

- Sadašnja situacija je takva da u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH sjede sudije, tužioci i advokati i da oni odlučuju o svemu pošto imenuju sudije i tužioce. To je klasični sukob interesa pošto su tužioci i advokati stranke u postupku - izjavio je Džerard Selman, ministar pravde Republike Srpske.

Prema izvorima „Sana", zahtijeva se da entitetska ministarstva pravde ubuduće imaju glavnu ulogu u izboru članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća.
S.V.

Pet advokata u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću

Predsjednik aktuelnog Visokog sudskog i tužilačkog vijeća je sudija Milorad Novković kojem mandat ističe 2014. godine. Potpredsjednice su sudija Danijela Mikić i tužilac Enisa Hadrović kojima mandat ističe 2012. godine.

Članovi su tužilac Biljana Simeunović ( mandat do 2012. godine), sudija Obren Bužanina ( 2011.), sudija Slavica Čurić (2012.), sudija Zijad Kadrić ( 2013.), tužilac Svetlana Borković (2012.), tužilac Zdravko Knežević (2014.), tužilac Mirsada Hodžić ( 2015.).

Članovi Visokog sudskog i tužilačkog vijeća su i advokati Zlatko Knežević ( mandat ističe 2014. godine), Asim Crnalić ( 2013.), Zahid Kovač (2012.), Zdravko Rajić (2012.) i Norvežanin Sven Urke kojem mandat traje do 2012. godine.

SAN
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno