SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Re: SLUŽBENA DUŽNOST = KRIMINALNI SUDCI

Postod nevenkagaragic u Pet Jun 14, 2013 23:45:14

Koliko je mladih zivota IZGUBLJENO cekajuci da se skupi novac?
Hoce li iko odgovarati?
NECE, u BiH je zasticena vrsta bas ZASTICENA od svega, pogotovo ODGOVORNOSTI!

ŠOKANTNE TVRDNJE OKO SLUČAJA MALE BELMINE: Isplivala istina da su mnoga druga djeca bespotrebno gubila vrijeme čekajući humanitarne akcije!?

Top News, Život | 14.06.2013. - 17:55:01
Slika

Slučaj tromjesečne bebe Belmine Ibrišević iz Donje Orahovice kod Gračanice, kojoj je potrebno hitno liječenje u Njemačkoj radi presađivanja koštane srži, bio je povod za snažne proteste građana ogorčenih što za to postoji jedna čisto administrativna zapreka – JMBG.

Protesti su dali rezultat: Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je privremenu odluku o početku izdavanja jedinstvenog matičnog broja, što je omogući odlazak male Belmine na liječenje.

Sretan epilog jedne drame – odnosno njezina prvog čina, jer ključni nastavak se odigrava u bolnici u Tübingenu – otvorio je jedno drugo pitanje: Gdje se i na koji način donose odluke o tome koji se građanin ove zemlje može u inozemstvu liječiti o trošku zdravstvenog osiguranja.

Jedna članica Facebook grupe “Hoćemo JMBG za našu DJECU – Banja Luka” je, naime, napisala: “No nije mi promaklo da, gle čuda neviđenoga, (za Belminini liječenje u Njemačkoj, op. ur.) nije bilo potrebno prikupljanje novca.”

Članica grupe dalje piše: “No nakon što jučer pročitah oficijelnu izjavu zamjenice ministra civilnih poslova BiH Denise Sarajlić-Maglić, kad ne padoh u nesvijest. ‘Važno je napomenuti da Federalni fond zdravstvenog osiguranja stopostotno pokriva troškove odlaska, boravka na klinici i liječenja u skladu s njihovim redovnim procedurama, u sklopu tzv. vertikalnog programa. Stoga nema potrebe za prikupljanjem bilo kakvih sredstava u tu svrhu, što je važno kako ne bi došlo do određenih zloupotreba.’

Kakav ‘Vertikalni program’?

Odjednom pomislih na svu preminulu djecu koja su izgubila dragocjeno vrijeme čekajući da njihovi očajni roditelji naprose novac, jer, kao, to naša država ne pokriva, nema se para?! Pa jedan od osnovnih zahtjeva Sarajevskih protesta je smanjenje plate političarima za 30% u korist nekog budućeg fonda koji bi snosio troškove liječenja djece u inostranstvu! A evo, očigledno da cijelo vrijeme (barem od 2004. na ovamo) postoji takav program!”

Ona ističe također da bi se moglo pokazati kako su “milioni maraka za liječenje bolesne djece prikupljeni od bijednog naroda pod izgovorom da para nema (a para, evo, ima). Postavlja se pitanje da li su doktori i u kojoj mjeri involvirani u sve to, postavlja se pitanje ko je do sada imao koristi od tog programa i po kojoj proceduri, ko je ta svemoćna komisija, ako je uopšte ima?! Ili to odlučuju dva-tri čovjeka?”

Što se propisa tiče stvari stoje ovako: Vlada Federacije BiH je još 2004. donijela Odluku o utvrđivanju prioritetnih vertikalnih programa zdravstvene zaštite kojom je utvrđeno za liječenje kojih bolesti će se davati sredstva iz Fonda solidarnosti, a svake godine Vlada FBiH donosi Odluku o izdvajanju sredstava u Fond solidarnosti FBiH. Iz tog fonda se također financira nabavka skupih lijekova, koji nisu na redovnom popisu Zavoda za zdravstveno osiguranje.

Odlukom iz 2004. utvrđeno je liječenje kojih bolesti će se financirati iz Fonda solidarnosti, pri čemu je istaknuto:

“Izuzetno, u slučajevima kada se liječenje bolesti i stanja iz oblasti dječije onkologije ne može uspješno provesti u zdravstvenim ustanovama Federacije, dozvoljeno je upućivanje osiguranih lica (…) u nadležne zdravstvene ustanove u inostranstvu sa kojim Federalni zavod osiguranja i reosiguranja ima zaključen ugovor o pružanju zdravstvenih usluga iz oblasti dječije onkologije.”

Navedeno je da u tim slučajevima Federalni zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja snosi troškove “zdravstvenih usluga pruženih tokom liječenja u nadležnim zdravstvenim ustanovama u inostranstvu i upotrebe lijekova i potrošnog materijala saglasno obimu i strukturi zdravstvene usluge, kao i medicinskoj doktrini, utrošenih tokom liječenja u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi u inostranstvu”.

Kakav je procedura za odobravanje liječenja u inozemstvu jednom prilikom je objasnio prof. dr. Faris Gavrankapetanović, direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (ZZOKS), koji je naglasio da se odobrava samo liječenje ako je u pitanju oboljenje koje se ne može liječiti u Federaciji BiH. “Uz zahtjev za pomoć za liječenje u inozemstvu osigurane osobe trebaju dostaviti otpusno pismo i potvrdu sa klinike o nemogućnosti liječenja u BiH uz potpis šefa klinike i dva ljekara”, rekao je Gavrankapetanović.

Komisija koja djeluje u okviru (ZZOKS) može odobriti pomoć za liječenje u inozemstvu najviše do 10.000 KM. “Od januara do septembra 2012. godine, osiguranicima ZZOKS isplaćeno je 379.062 KM za troškove liječenja u inozemstvu. U cilju osiguranja sredstava federalne solidarnosti u Fond solidarnosti Federacije BiH izdvaja se devet posto sredstava od ukupnih prihoda ostvarenih po osnovu doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje”, rekao je Gavrankapetanović.

Očito je riječ o malim iznosima, o relativno velikom broju pacijenata čije liječenje nije podrazumijevalo milijunske troškove.

Što se tiče skupih medicinskih tretmana, oni se mogu brojati na prste. Prošle godine su predstavnici Federalnog ministarstva zdravstva, Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja, Udruženja Srce za djecu koja boluju od raka u FBiH AMRA i Crvenog križa FBiH potpisali dokument o podršci projektu tog udruženja koji će omogućiti odlazak na liječenje teško oboljele djece iz BiH u Italiju.

Na ceremoniji potpisivanja istaknuto je da je tim dokumentom definiran odlazak na transplantaciju koštane srži petero djece godišnje iz BiH na prestižnu kliniku u Bolonji.

Zasad nije objavljeno kada je i gdje, u kakvoj proceduri donesena odluka u slučaju malene Belmine.

Neslužbena priča o tome kako je tekla procedura objavljena je u medijima. Mostarski Dnevni list tako piše: “Prošli petak počela je prava drama. Odmah nakon što joj je tog dana poslijepodne stigao zahtjev za upućivanje Belmine u Njemačku, Novka Agić, ravnateljica Zavoda zdravstvenog osiguranja, potpisala je odobrenje s jamstvom da će svi troškovi biti plaćeni, a federalni ministar zdravstva prof. dr. Rusmir Mesihović osigurao je svu potrebnu stručnu dokumentaciju. U međuvremenu je po hitnom postupku djevojčica dobila i putovnicu.”

List dalje piše da je ministar Mesihović potegao privatne veze da bi osigurali mjesto u bolnici u Tübingenu. Navodno je pri tome “iskoristio svoje stare privatne liječničke veze u klinikama u Italiji, Austriji i Njemačkoj, čak i u SAD-u”, kad je dobio informaciju da će Belmina ipak biti primljena u kliniku u Tübingenu “odmah je u akciju uključen Ivica Veličan, direktor Međunarodnog aerdoroma Sarajevo”.

Neki su skloni tvrditi da u pozadini svega nije humanost, nego politika. Tako na već spomenutoj Facebook grupi “Hoćemo JMBG za našu DJECU – Banja Luka” piše i ovo: “Ovo je SDP-ova ujdurma u kojoj na račun bolesne djevojčice pokušavaju skupiti jefitne političke poene. Put plaća aerodrom Sarajevo (direktor Veličan – SDP), liječenje plaća ZZO FBiH (Direktorica Novka Agić – SDP)… dakle oni znaju odgovor….”

Bosić šokirao izjavom o Belmini: “Priča o Belmini je orijentalna patetika”

Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) i zastupnik u Poslaničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Mladen Bosić izjavio je danas novinarima u Banjaluci da priča o protestima građana, koji su na ulicu izašli nakon što je doveden u pitanje život tromjesečne Belmine Ibrišević koja zbog nepostojanja jedinstvenog matičnog broja građana (JMBG) nije mogla dobiti putne isprave neophodne za odlazak na liječenje u inostranstvo, ”orijentalna patetika ravna onoj u serijama koje neki ovdje emituju i gledaju”.

Ovakve poruke predsjednika SDS-a, kako prenosi novinar Agencije Anadolija, danas su zgrozile novinare u Banjaluci. Prije svega jer je priča o maloj Belmini, simbolu neodogovorne vlasti i podjela u bh. društvu, izazvala pažnju u cijelom svijetu.

Na pitanje novinara agencije Anadolije da li se osjeća odgovornim što je hiljade djece, uključujući i malu Belimnu, ostalo bez matičnog broja jer od februara ove godine nije izmijenjen Član 5. Zakona o JMBG, Bosić je istakao da se ”niko zbog toga ne treba smatrati odgovornim”.

”Republika Srpska ni pod koju cijenu neće donijeti Zakon o JMBG ukoliko bude predviđen prelazak entitetskih granica”, rekao je Bosić.

(Doznajemo.com)
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Čet Feb 21, 2013 13:04:57

nevenkagaragic je napisao:Skandalozno?
Neeee...pre bih rekla : OCEKIVANO!
Zar nije vec postalo uobicajeno?
Ima covek "duznika" iz vremena kad je bio MINISTAR MUP-a, zar ne?
Trulo, trulo, slazem se s piscem teksta, ali ne samo "na zapadu".

Skandalozno: Nestale fotografije sa uviđaja nesreće u kojoj je Sead Omerbegović udario pješakinju

četvrtak, 20 Oktobar 2011 08:20
Slika

Bivši ministar MUP-a TK Sead Omerbegović u ponedjeljak izjutra svojim automobilom udario je sedamdesetogodišnju pješakinju na pješačkom prijelazu u blizini Livnice čelika u Tuzli. Starica je prebačana na UKC Tuzla, a Sead Omerbegović je ostao da sačeka policijsku patrolu.

Ovo je prva neobičnost: Opće je poznato da je Omerbegović dok je bio ministar napustio mjesto nezgode koju je skrivio, kao i njegov kompanjon - sada već suspendirani policijski komesar - Nedim Mutapčić koji je redovito bježao sa mjesta nesreća u kojima je slupao tri službena automobila.

Zašto Omerbegović nije sada napustio mjesto nesreće? Zato što više nije ministar...

Ali, Omerbegović i Mutapčić imaju svoje poslušnike u MUP-u TK koji su spremni kršiti zakon, pravila i procedure i štititi ova "dva vozača - malo jača" od zakonskih sankcija za nesreće koje izazivaju i u kojima stradaju ljudi, uništavaju se materijalna dobra.

Tako su policajci PS Zapad gdje stoluje komandir Stjepan Jukić, nakon uvađaja izbrisali fotografije koje su dokumentovale mjesto i aktere nesreće koju je izazvao Sead Omerbegović. Slučajno? Nikako!

Naime, sve fotografije svih ostalih nesreća su sačuvane kako u digitalnom foto-aparatu, tako i na policijskim računarima. Samo Omerbegovića nema, pa nema...

Nakon što su se novinari zainteresirali za ovaj slučaj i od zvaničnika MUP-a TK zatražili informacije i fotografije, čelni ljudi su od komandira Stjepana Jukića zatražili informaciju šta je sa fotografijama sa mjesta događaja koje su zapravo - dokazi. Jukić je potvrdio da su fotografije izbrisane.

Nakon toga započinje druga neobičnost: Policajci PS Zapad su cijeli slijedeći dan obilazili fotografske radnje i pitali da li je, ipak, moguće sa digitalnog policijskog foto-aparata vratiti izbrisane fotografije.

Rezultat njihovih nastojanja da vrate izbrisano, za sada nam nije poznat, ali obećavamo: ako se volšebno nestale fotografije ipak pronađu, nastojat ćemo ih objaviti na Vidiportalu.

Za kraj, recimo da je famozna PS Zapad poznata po komandiru i policajcima koji su pokušali zataškati nezgodu koju je skrivio sada već suspendirani komesar Nedim Mutapčić, sletjevši sa zaplijenjenim Audijem u naselju Miladije. Nešto je trulo na Zapadu, zar ne?
Slika

vidiportal

Cuj : "Nešto je trulo na Zapadu, zar ne?"
Ja bih rekla "Na zapadu nista novo"... slicni su bas "dobro ustimani", ali je zato drzava "dobro" propala!

Sead Omerbegović-Dodolić dobro uštimani politikant

Ponedjeljak, 18 Februar 2013 11:47 | Autor K.H. |
Slika

Univerzitet u Tuzli je postao leglo propalih (nazovimo ih!) intelektualaca koji su čitav svoj život posvetili unapređenju vlastite gluposti.

I tako dobijemo Dodolića, profesora Političkih sistema i Uvoda u politologiju, koji u stvari ne zna ništa o politici ali o politikanstvu je doktorirao. Njemu je dovoljno što je i dalje parazit na budžetu TK a ko će držati predavanja nije ni bitno. Ionako je naučio da se bogati na osnovu svog nerada. Dodolićeva predavanja završavaju poslije dvadesetak minuta čekanja da se studenti potpišu i onda svi sretni i zadovoljni napuštaju učionicu. No vrhunac ove frustrirajuće Dodolićeve manipulacije predstavlja njegov referent, predsjednik stranke ASDA BiH, čovjek nesposoban za komunikaciju. Njegovo (ne)poznavanje politike neću dovoditi u pitanje ali kad smo kod dikcije smatram da bi hitno trebao posjetiti logopeda. Zaista je nehumano dopuštati takvim ljudima rad na Univerzitetu.

Studenti godinama tolerišu Dodolića samo zato što na ispitu (ako ne zaboravi da se pojavi) uveliko dopušta prepisivanje, te su visoke ocjene zagarantovane. Politika nikog i ne zanima! Nije bitno što su takvi poput njega na vlasti godinama, što takvi poput njega zaposle sebi slične i brane sebi slične. Nije bitno što na birou bezbroj mladih ljudi čeka posao koji im oduzima Dodolić i njemu slični. Nije bitno što bi ti ljudi profesionalno radili svoj posao. Nije bitno što je BiH tu gdje jeste zahvaljujući takvima kao što je on. Ništa nije bitno! Samo neka on upiše ocjenu, navikli smo da budemo neznalice.

Akademski građani malo sutra. Građani koji su navikli da ništa ne rade, ništa ne vide i ništa ne čuju. Građani koji su nesposobni formirati svoje mišljenje. E moj Dodoliću dok je tebe bit će i budala!

dosije.ba
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Mar 06, 2013 23:46:19

Uzorima "svetlim" u pravosudju Bosne i Hercegovine pridruzio se i Ustavni sud biH...
Da, cesto ponavljam i u pravu sam: "s kim si, takav si" i "iver ne pada daleko od klade"...
"BRAVO, BRAVO, BRAVO, BRAVO"!

SlikaSlikaSlikaSlika

Konacno se, nakon 3,5 godine, Ustavni sud BiH "smilovao" odgovoriti na moju apelaciju! Toliko im je vremena trebalo da se "dosete" kako NISU NADLEZNI!!!?
Zaista, "azurno", "profesionalno", "nezavisno" itd. od najvise pravosudne institucije drzave Bosne i Hercegovine!

Cekajuci ODGOVOR na moju apelaciju upucenu davih dana - avgusta 2009. godine, slucajno 04.01.2013.godine ukucah broj moje apelacije, puna sumnje sto mi jos uvek NIJE dostavljena odluka Veca 5 sudija Ustavnog suda BiH sa 133. sednice od 10.10.2012.godine, a proslo je gotovo 3 meseca...

Potvrda prijema apelacije 27.08.2009.godine pre 3,5 godine

Slika

Imadoh sta videti: ODLUKA je, vec bila postavljena na web stranici Ustavnog suda, JAVNOST je obavestena pre nego je dostavljena apelantu - meni! NEVEROVATNO![/b]

Dakle, Ustavni sud BiH NIJE POSTUPIO PO SVOM PRAVILNIKU, vec je bez pardona prekrsio SVOJE pravilo koje glasi:
"Sve odluke usvojene na sjednici bit će objavljene na web-stranici Ustavnog suda BiH u roku od mjesec dana, nakon što se dostave apelantima."

Dakle, moja apelacija broj: AP-2818/09 od 25.08.2009.godine, koju su zaprimili, registrovali i dopisom od 27.08.2009.godine mi to i potvrdili, te mi takodje dopisom od 11.03.2010.godine dostavili odgovore VSTV-a i Kantonalnog tužilaštva TK, bila je na dnevnom redu 133. sednice 10.10.2012.godine.

Svakodnevno sam ocekivala poštu, SVI RAZUMNI ROKOVI su odavno prosli, a ja nikako da dobijem odgovor... ni gotovo 3 meseca nakon sednice!

A onda jos jedno iznenadjenje: ODLUKA je donesena na 137.sednici Veca pet sudija (pod rednim brojem 95.) od 20.12.2012.godine, a NE na 133.sednici (pod rednim brojem 157.) od 10.10.2012.godine kako je sam Ustavni sud objavio. KAKO? ZASTO? STA TO RADE? PO CIJIM INSTRUKCIJAMA ?

Slika

Zasto apelacija broj AP- 2718/09 nije bila razmatrana 10.10.2012.godine na 133.sednici kako je sam sud stavio na dnevni red?

Zasto je apelacija AP-2718/09 PONOVO RAZMATRANA 20.12.2012.godine na 137.sednici Veća pet sudija Ustavnog suda?

Zasto se u odluci i obrazloženju AP-2718/09 od 20.12.2012.godine uopste NE SPOMINJE datum 10.10.2012.godine, odnosno ne navode RAZLOZI PONOVOG RAZMATRANJA 20.12.2012.godine?

To samo ONI znaju, a JA OSNOVANO SUMNJAM u nepristrasnost Ustavnog suda BiH!

Konacno, ODLUKA stize postom i preuzeh je 09.01.2013.
Dostava odluke na apelaciju 07.01.2013.godine nakon 3,5 godine (primljena 09.01.2013.)

Slika

Slika

Slika

"KRASNO" - svaki "papir" od institucija ove drzave sam cekala godinama:

- 1 godinu odgovor UKC-a i tek onda prijavila ZLOCIN

- 2 godine odgovor VSTV-a (krajnji rok prema njihovoj poznatoj brosurici)

- 1 godinu odgovor na prvu apelaciju Ustavnom sudu BiH

- 3,5 godine odgovor na drugu apelaciju Ustavnom sudu BiH

Nisam iznenadjena, ocekivala sam odbacivanje apelacije (ZNAM s kim imam posla), ali nisam ocekivala da ce najvisa pravosudna institucija Bosne i Hercegovine SVESNO ODUGOVLACITI sa odgovorom i drzati predmet u ladici 3,5 godine!

"Upuceni u rad Suda kazu da je ironicno da ovaj sud donoseci odluku u predmetima krsenja ljudskih prava i sam krsi ljudsko pravo na sudjenje u razumnom roku."

Sta rece Miodrag Simovic:
Slika

"On naglašava da ne postoji predmet koji je stariji od tri godine…" (Simović: Nema politike u sudnici – Vijesti.ba, 22.10.2010.)

Sta nedavno rece Registrar Ustavnog suda BiH Zvonko Mijan:
Slika

"S obzirom da su to društveno najznačajniji predmeti, Ustavni sud je u pogledu njih prilično ažuran i, uglavnom, se riješe godinu dana od prijema. Međutim, kada je riječ o apelacijama građani u nekim slučajevima čekaju i do tri godine na odluku Ustavnog suda, pojasnio je Mijan.” (Građani čekaju godinama - Ustavni sud "zatrpan": Više od 8000 neriješenih predmeta - Vijesti.ba,10.01.2013.)

Konacno sam iscrpila sve pravne mogucnosti u BiH sto se tice KRIVICNE prijave. Evropski sud za ljudska prava u Strazburu je sledeca etapa krivicne prijave, zbog koje sam morala cekati sve ove godine. Osma je godina od zlocina (25.07.212005.godine) koji ucinise lekari Interne klinike UKC-a Tuzla, uz svesrdnu PODRSKU sudskog vestaka Cihlarz Zdenka (njihovog coveka) sa tuziocima Kantonalnog tuzilastva TK (Ivo Iveljic i Slaven Koval), i VSTV--em (Branko Peric, Andjelko Marijanovic, Milorad Novkovic…), - SVE cvrsto uvezano, uhodano i funkcionise godinama… bez da se iko upita kako to i zasto se ne ispituju (po SLUZBENOJ DUZNOSTI) uzroci sve cescih smrtnih ishoda (i to mladih ljudi) u UKC-u?

Kako to da se za IDENTICAN slucaj smrti mlade Marijane Puketa (prsnuce aorte) u Sarajevu VODI ISTRAGA, a u Tuzli NE?
KO DIKTIRA TUZLANSKOM TUZILASTVU NERAD PO SLUZBENOJ DUZNOSTI?
KO STITI KRIMINALNE RADNJE? VSTV-e i Milorad Novkovic? Politika?
KO deli gradjane na PRVI, DRUGI i ko zna koji red?
Zar zakoni u ovoj drzavi nisu isti za sve ili o tome odlucuju pojedinci (Ivo Iveljic, Slaven Koval, Zdenko Cihlarz, Andjelko Marijanovic, Branko Peric, Milorad Novkovic...)???

Slika
"Dnevni avaz", 27.02.2011.

Gost_775 na mom blogu je napisao:
"UČINILI SU SVE DA VAS POKOLEBAJU I OBESHRABRE,ONEMOGUĆE. UZ SAV BOL IZDRŽALI STE I ISTRAJALI.
STRAZBUR, KONAČNO!"

Da, BH pravosudje je ucinilo sve da me ONEMOGUCE u postizanju pravde, no bez obzira i na Strazbur, samo im mogu poruciti "oprosti im boze, ne znaju sta rade"... ali JA ZNAM! Nisu ni svesni dokle sam spremna ici...

KO TO KAZE KO TO LAZE?
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Uto Maj 08, 2018 20:54:43, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jul 23, 2013 22:10:14

Cccc... svasta...
Ipak, kad se uzme u obzir da se radi o tuzlanskom advokatu, mene vise nista ne moze iznenaditi!

Posted 22/07/2013 by Administrator1 in Društvo

Mimica u akciji „Muljaj klijente“!

Slika

Amila Kunosić – Ferizović, poznatija po nadimku Mimica, advokatica iz Tuzle koja je, ko zna kakvom linijom, jedno vrijeme sjedila u fotelji predsjednice Advokatske komore Federacije BiH, ponovo pokazuje sebi svojestvenu profesionalnost u „zavlačenju kajli“ svojim klijentima.

Naime, danas su se našoj redakciji obratili radnici Rudnika „Banovići“, koji su tužili firmu zbog ugrožavanja svog radnog prava. I njih zastupa Mimica.

Kako tvrde pomenuti radnici, Mimica je u cijelom sudskom procesu imala redovne kontakte sa njima – ali samo kada joj je trebalo love. O sudskom procesu za koji su je angažovali, pojma nemaju. Na njihovo pitanje, zašto ih ne obavještava o ročištima, ova čelična dama sa još čeličnijim nadimkom obavijestila ih je da to nije njena obaveza?!

I tako radnici čekaju okončanje procesa. Možda bi i znali o čemo se radi da je neko od njih bio vješt u bacanju graha, ali na žalost mogli su raspolagati samo dostupnim informacijama, kojih nije bilo.

Tako su radnici na kraju dobili šturu informaciju. Njihov predmet je na Kantonalnom sudu. Dakle, na Općinskom sudu predmet je završen. Da li to znači da je Mimica predmet izgubila na prvostepenom sudu? To ne znaju ni radnici koje zastupa. Oni čekaju informaciju, a mi se nadamo da će uskoro uslijediti poziv njihove advokatice sa vrlo jasnim obavještenjem: „Treba mi para!“.

Slika

dosije.ba
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Jul 10, 2013 23:41:16

nevenkagaragic je napisao:SRAM TE BILO DRZAVO!
SRAM TE BILO MILORADE NOVKOVICU!
Zar je to pravda? Faik Zulcic izbeglica u svom gradu?
Cini mi se da ovde treba "uzeti pravdu u svoje ruke", pa se posle mislite!
I pravdajte...
Porucujem gospodi braci Faiku i Abdulahu Zulcicu : ne odustajte, borite se SVOJE sto su vam oteli, makar do kraja zivota!

Slika
Veci format:
http://www.zaslike.com/files/oqjgrm6ov4d9k7ehuzua.jpg
"Dnevni avaz", 08.02.2013.
KOMENTARI

I to je drzava... i to pravda?
I to je BH pravosudje?
Jos bi u Evropu? Daleko je BiH od Evrope...

objavljeno: 06.07.2013. 11:12 | Autor: E. MUSLI

Otvorenim pismom traži bar mrvicu pravde
Faik Zulčić izgubio imovinu i zaboravljen od svih

Slika

Faik Zulčić, povratnik u Bijeljinu koji je u sudskom sporu izgubio svoju imovinu, poslao je otvoreno pismo međunarodnim i domaćim organizacijama koje se brinu o provođenju zakona i zaštiti ljudskih prava. U pismu je pozvao OHR, kao i druge međunarodne organizacije, prvenstveno OSCE i UNHCR, da u skladu sa svojim mandatima ispune svoja obećanja i pokrenu izmjene spornih zakonskih odredbi te spriječe da se slična sudbina ne desi drugim ljudima u BiH.

- Pozivam Vladu RS da ispuni svoju zakonsku obavezu i nadoknadi iznos koji sam izgubio u sporu s privremenim korisnikom moje imovine dok sam ja bio izbjeglica po svijetu – navodi Zulčić, koji se trenutno nalazi u privremenom smještaju za koji više ne može plaćati zakup.

Podsjetimo, Zulčić je u septembru 2002. godine vratio svoju imovinu u Bijeljini, tačnije dio kuće koju je prije rata dijelio s bratom Abdulahom. No, ostao je bez imovine u bizarnom sudskom procesu u kojem nijedan njegov argument nije uvažen. Spor se vodio zbog iznosa novca koji je privremeni korisnik Zulčićeve imovine uložio da bi, kao osoba sa statusom raseljenog lica, u njoj mogao živjeti.

Uprkos preporuci OHR-a i zahtjevu za obnovu suđenja, sud je ostao pri svome. Zulčić nije imao novca da namiri dug od 43.000 KM, te je sud u izvršnom postupku prodao njegovu kuću za 34.000 KM, i to Krsti Furtuli, s kojim se Zulčić sporio, a kojem duguje još 9.000 KM.

Iako je Zulčić dobio silna obećanja da će mu nadležne institucije pomoći, ništa se nije promijenilo. Čak i zakon na osnovu kojeg je vratio, a potom ponovo izgubio svoju imovinu predviđa da su nadležni organi dužni da nadoknade iznos koji vlasnici imovine izgube u sporu s privremenim korisnicima.

U međuvremenu, i Faikov brat Abdulah Zulčić je na sličan način izgubio svoj dio kuće te i njega čeka deložacija.

Faik Zulčić je svoje otvoreno pismo uputio i ambasadama SAD-a, Njemačke, Norveške, Švicarske, Danske i Turske, koje su učestvovale na donatorskoj konferenciji u aprilu 2012., kada je prikupljeno 300 miliona eura pomoći za zbrinjavanje izbjeglih i prognanih na području bivše Jugoslavije.

Faikov slučaj povratnika, a potom beskućnika tada je bio predstavljen kao ekstremni primjer koji ilustrira sve poteškoće s kojima se susreću povratnici.

avaz.ba

Eh, da je SAMO u RS... sta je tek sa Tuzlom?!!!

U RS najviše korupcije u zdravstvu i pravosuđu

Slika
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Jan 30, 2013 12:20:43

Ha, ha, ha... ma nije valjda?
Zar ima nesto u BiH, pa tako i Tuzlanskom kantonu, sto NIJE ZAKONITO?
Ma dajte... "sve po zakonu", rece jedan bivsi premijer...
Kada ce vise prestati prodavati maglu gradjanima BiH?

Naplata zdravstvene markice od 20 maraka nije zakonita

Subota, 26 Januar 2013 16:00 | Autor Dino Durmić
Slika

Premije obaveznog zdravstvenog osiguranja postale su uobičajena praksa u nekim kantonima u Federaciji, s obzirom na to da u budžetima nema dovoljno novca za redovno funkcioniranje budžetskih korisnika. Zdravstvena markica košta dodatnih 20 maraka po osiguraniku. Takav postupak je nezakonit, poručuje federalni ministar Rusmir Mesihović.

Kantoni koji rade na taj način pokušavaju da prevaziđu tešku finansijsku situaciju, kaže ministar Mesihović.

Negiraju to iz kantonalnih ministarstava zdravstva. Ističu, zdravlje građana na prvom je mjestu.

Zakon ne zabranjuje takvo šta, nigdje nema a priori zabrana niti je, mora se naglasiti, obavezno plaćanje godišnje premije u vidu markice, kaže Devleta Čičkušić, sekretar Ministarstva zdravstva TK-a.

Prema sadašanjem modelu u HNK-u, kada je u pitanju participacija u vidu markica, čini nam se da smo u smislu te solidarnosti pronašli možda i najpravičnije rješenje, kaže Pero Pavlović, portparol Vlade HNK-a.

Reforma zdravstva u ovom trenutku jedino je rješenje nagomilanih problema u ovoj oblasti, tvrdi federalni ministar Mesihović. Stoga najavljuje donošenje novog zakona. Pokušat ćemo u tom novom zakonu o zdravstvenom osiguranju da sve obuhvatimo, da nađemo jedno optimalno rješenje i za pacijente i za očuvanje zdravstvenog sistema, kaže on.

Ukinimo markice, ali neka onda i Federacija prebaci dio svojih sredstava kantonu - građani dosad nisu imali priliku osjetiti da je i Federacija BiH njihova, kaže Hamdija Lipovača, premijer USK-a.

U priči o plaćanju premija bitno je istaći da kantoni imaju zakonsko pravo odlučivati o načinu i visini naplaćivanja usluga za građane. A nacrt novog zakona o zdravstvenom osiguranju uskoro će biti prolijeđen na usaglašavanje svim kantonima u Federaciji.

I dok bude trajalo usklađivanje, građani će i dalje morati kupovati zdravstvene markice.

Izvor: RTV Slon/federalna.ba
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Apr 03, 2013 22:04:43

Istina je sto kaze pisac ovog pisma M.O. : "Znam da ovim neću otkriti Ameriku i da će se mnogi koji ovo budu čitali pitati, šta je tu novoga", no pitam se sta misli postici skrivanjem punog imena doticne doktorice S.Č.??? Zar se tako misli boriti protiv strasnih ponasanja nepravdi i zla u ovom drustvu???
Dragi moj M.O. niste ni ovo trebali napisati jer mi sve to znamo... IMENA gspodo, IMENA!!!

A sto se tice Sluzbe za kontrolu kvaliteta da li znate ko je direktor Hitne?
Muz "uvazene" (naravno pod navodnicima) "gospodje ministarke Nade Pavlovic-Cavic! Dakle, nista od od toga...
Znam vrlo dobro sta pricam, upravo ONA je bila direktor Interne klinike UKC-a u cijem su PRIJEMU nezainteresovano i bahato drzali mog sina Denisa 3 dana (od subote do ponedeljka) sa skolskim simptomima ANEURIZME. Kada je preminuo 25.07.2005. god. mislite da su upoznali osobu zaduzenu za kontrolu kvaliteta? NE, KRILI su slucaj od njega, a na sudu se UKC-ov punomocnik PROTIVIO njegovom svedocenju!
A ta ista "gospodja ministarka" u kameru kaze za mog sina kako svako od necega mora umreti! I naravno da su ONI ucinili sve... koja je to etika "humaniste"! Kako se moze uciniti sve kad su totalno pogresili dijagnozu?
Stoga, sumnjam da ce ovaj gospodin ista postici na kulturan nacin (bez dobre MOTKE).
Dok neko od njih DOOOBRO ne nastrada nece se oni prihvatiti posla koji su sami birali. Bagra je to, velika bagra, izuzimam casne izuzetke kojih je malo nazalost.

Posted 02/04/2013 by Administrator1 in Reagovanja

Fenomen zvani “Porodična ili obiteljska medicina” – Civilizacijsko dostignuće ili obmana?!?

Slika

Izgleda da je Internet portal “Dosije” jedino mjesto gdje čovjek može ispričati nešto,reći šta ga muči i to podijeliti s nekim. Upravo to i činim ne želeći da zloupotrijebim ničije strpljenje i pažnju.Znam da ovim neću otkriti Ameriku i da će se mnogi koji ovo budu čitali pitati, šta je tu novoga.

Već odavno smo blagoslovljeni fenomenom zvanim porodična ili obiteljska medicina. 20.marta bio sam naručen kod doktorice sa inicijalima S.Č.,specijaliste porodične- obiteljske medicine Doma zdravlja Tuzla.Termin je bio u 16 i 45 h.Zbog neodloživih obaveza u Službu porodične medicine dolazim u 17 i 30 h,dakle sa 45 minuta zakašnjenja.Ulazim u praznu čekaonicu bez pacijenata i uredno se prijavljujem medicinskoj sestri na šalteru objašnjavajući joj razloge moga kašnjenja.Sestra me uljudno obavještava da je dr.S.Č. izašla na pet minuta i da sačekam.Doktorica dolazi iz prostora za edukaciju iz oblasti porodične-obiteljske medicine nakon 35 minuta iako nije vrijeme za pauzu.Sestra kojoj se ponovo javljam kaže da sačekam da me doktorica prozove iako uvaženu doktoricu ne obavještava da sam stigao sa zakašnjenjem na zakazani termin.U 18h i 10 minuta u čekaonicu ulaze dva pacijenta sa zakazanim terminom kod iste doktorice.Uljudno čekam na red onako kako to “red” i moj odgoj nalažu zaboravljajući pri tome da poštivanje reda kod nas znači uvođenje nereda u vlastiti život. Napominjem da sam dugogodišnji hipertoničar sa često izrazito visokim vrijednostima visokog pritiska koje prelaze 200/100.Zbog visokih vrijednosti šećera u krvi,holesterola i triglicerida uspostavljena mi je dijagnoza – Metabolički sindrom i ranije mi je rečeno da bez obzira na redovan termin mogu doći po potrebi i da zbog navedene dijagnoze ne mogu i neću biti nikada vraćen. U ordinaciju ulazim u 18 h i 52 minuta kada me, uvažena, gore pomenuta doktorica, prekida u pola rečenice sa izjavom da je ona za danas završila i pita me šta mislim o tome da dođem sutra.Na moj upit u koje vrijeme da dođem sutra ona mi ponovo kaže da ne zna jer je za danas završila.Odlazim kući povrijeđen shvativši po ko zna koji put da nije lahko biti fin.Ne dobivam ni recepte za lijekove koje redovno moram piti iako je dosadašnja praksa da u slučaju da se ne pojavim na zakazan termin mogu dobiti svoje recepte za lijekove koji će napisani biti odloženi u moj karton.

27.marta odlazim na sanitarni pregled u Službu higijensko-epidemiloške zaštite gdje sam uljudno primljen.Doktorica ustanovljava maligne vrijednosti pritiska 220/130.Pod njenim nadzorom pijem lodix za izmokravanje i odlazim u Službu porodične medicine obraćajući se sestri kojoj objašnjava m svoj problem i stanje.Sestra ponovo kaže da sjednem i čekam iako stanje u kojem sam se nalazio nije to dozvoljavalo.Uljudno joj objašnjavam da sam prije sedam dana zbog pristojnosti uskraćen za pregled i lijekove i da moj pritisak od 220/130 koji mi je ustanovljen prije nekoliko minuta u sanitarnoj službi to ne dozvoljava. Molim za recepte koji nisu bili u mom kartonu i objašnjavam sestri da ako ponovo budem pristojno čekao na red ni ovaj puta neću biti primljen ni dobiti neophodne lijekove.Sa sobom imam i najnoviji nalaz krvi koji nije nimalo ohrabrujući i koji želim dati svom doktoru.Sestra ulazi u ordinaciju objasnivši doktorici o čemu se radi.Umjesto pregleda koji je zbog visine moga krvnoga pritiska morao hitno uslijediti, dobivam u hodniku recepte za lijekove koje sam trebao dobiti pri ranijem dolasku.Odlazim ponovo kući stavljajući recepte u džep svjestan da nalaz krvi, koji već drugi puta nosim kod ljekara, ne interesira nikoga i da je jedino što mogu učiniti za sebe savremena metodologija liječenja u oblasti porodične-obiteljske medicine “Sam svoj majstor”.

Danas,02.04.2013.godine odlazim sa posla zbog problema sa krvnim pritiskom u Službu porodične-obiteljske medicine.Obraćam se sestri u 13 h i 30 minuta objašnjavajući joj problem i tegobe te zahtijevam pregled kod iste doktorice,inicijali S.Č.Sestra mi mjeri pritisak i ustanovljava da iznosi 200/120 i pored činjenice da sam popio kadril u redovnoj terapiji,lodix i ansilan.Sestra ulazi kod doktorice i obavještava je o mom stanju,a po izlasku me obavještava da uđem odmah kod doktorice što i činim.Dok sam odgovarao na pitanja doktorice koja se odnose na moje trenutno stanje,pokušavam po treći puta da joj dam svoj,ranije pomenuti,nalaz krvi koji ona demonstrativno odbija odmahivanjem ruke govoreći da ona ima sada pacijenta i da odem primiti injekciju te tri puta mokriti,obaviti EKG,a potom da ponovo dođem kod nje.Sve to čini bez ikakvog pregleda i ne razmišljajući o prioritetima koje određuje stanje njenih pacijenata,a ne paušalna procjena jednim kratkim pogledom.I ovaj puta izlazim iz ordinacije sa osjećajem povrijeđenosti koji je u današnjoj Bosni i Hercegovini jedino što vam garantuju kome god i gdje god se budete obratili.Sestra mi po receptu doktorice S.Č. daje jednu injekciju u debelo meso,a potom i u venu te mi reče da joj se nakon tri mokrenja javim kako bi mi ponovo izmjerila krvni pritisak i obavila EKG te da će me ponovo primiti doktorica.Nakon što mi je ponovo izmjeren pritisak i obavljen EKG sestra ponovo ulazi kod ljekara sa EKG nalazom i rezultatima mjerenja pritiska koji sada iznosi 170/110.Sve se to dešava u vremenu između 14 h i 15 min i 15 h i 20 minuta kada doktorica S.Č.izlazi iz ordinacije na pauzu govoreći mi da nastavim sa mokrenjem do kraja njene pauze kada će mi ponovo biti izmjeren krvni pritisak,a ona me odmah primiti na pregled.To je trebalo da bude oko 16 h,dakle nakon dva i po sata od vremena moga dolaska u Službu porodične-obiteljske medicine.Iscrpljen,umoran i povrijeđen odlučim da odem kući svjestan da u pomenutoj službi razlog i tegobe nisu nikada dovoljno veliki da bi ih neko shvatio za ozbiljno i pružio vam očekivani i zasluženi tretman.

Napominjem da Hitna služba Doma zdravlja ne prima pacijente za vrijeme radnog vremena porodične medicine,tj. u vremenu od 07 – 19 h,a da vas u tom vremenu porodična medicina Doma zdravlja,očigledno,ne smatra hitnim slučajem bez obzira u kakvom se stanju nalazili.

Smatram da su gore opisanim postupcima ordinirajućeg ljekara,inicijali S.Č. ugrožena moja ljudska prava i prava pacijenta koji nebrigom i neblagovremenim i neadekvatnim djelovanjem biva uskraćen za adekvatnu ljekarsku pomoć čime je direktno ugroženo moje zdravlje,a možda i život.

Molim vas da Služba za kontrolu kvaliteta Doma zdravlja Tuzla te direktor D.Z. Tuzla razmotre moje navode i reaguju u skladu sa Zakonom obavještavajući me o ishodu ovoga slučaja.

U nadi da u ovoj zemlji postoji neko ko će se postarati oko poštivanja reda i zakonskih procedura i u iščekivanju Vašeg odgovora i s poštovanjem,M.O.(puno ime i prezime poznati redakciji portala “Dosije” te isto potpisano u obraćanju Službi za ispitivanje kvaliteta rada te direktoru Doma zdravlja Tuzla.

(Pismo čitatelja – ime poznato Redakciji)

dosije.ba
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Maj 07, 2013 22:03:33

SVI moguci sudovi! Sta su cekali tolike godine?
I za to cekanje neko treba da odgovara!

Koji sud treba suditi Kačavendi?

Autor DW, Vidiportal.ba Ažurirano Utorak, 07 Maj 2013 17:15
Slika

Pedofilija, bludničenje i "srebroljublje" potresaju Srpsku pravoslavnu crkvu. Ljubomir Kačavenda više nije episkop zvorničko-tuzlanski. Analitičari smatraju da ne bi trebao biti pošteđen ni crkvenog ni građanskog suda.

Crkva je bila strpljiva, ali ne i vladika Vasilije koji je, uprkos obećanju, pokušao zadržati svoju poziciju. Uslijedila je medijska kampanja sa tonskim i video snimcima, pa je Sveti sinod SPC nedavno po hitnom postupku "prihvatio" njegov novembarski zahtjev za penzionisanje iz "zdravstvenih razloga".

Kačavenda se nije strpio

"Crkvena administracija funcioniše na tom nekom starom principu. Rekli su: "Neka, da budemo strpljivi još nekoliko mjeseci." Ali onda se nije strpio Vasilije Kačavenda, vladika, i to ga je koštalo", kazao je za B92 vladika Grigorije Đurić.

O Kačavendi će 21. maja raspravljati Sveti arhijerejski sabor SPC, a kako je najavio vladika Grigorije, po svoj prilici i Veliki crkveni sud. Ukoliko se to desi, crkveni sud bi po prvi put raspravljao o pederastiji i pedofiliji u monaškim redovima, a vladike, prije svega, jesu monasi zakleti Bogu na skromnost. Kao monasi oni ne smiju imati ni seksualne odnose.

Profesor dr Dino Abazović misli da bi se vladika Vasilije mogao pojaviti i pred redovnim pravosudnim organima. No, kao sociolog religije, Abazović smatra da ovaj slučaj može biti prilika da se pokrene rasprava unutar same SPC.

"U religiji je to poznato kao "matanoja", dakle, suočavanje sa tamnom stranom svoje prošlosti i jedna vrsta preobraćenja koja može biti i teološka, ali i moralna. Nisam siguran da to možemo očekivati, ali mi se čini da ovakve ili neke slične druge prilike mogu biti mogućnost za unutarreligijski dijalog u samoj zajednici vjernika."

Linija manjeg otpora

Mediji već mjesecima nabrajaju sve navodne grijehe Ljubomira Kačavende. Advokat Duško Tomić prvi je podnio krivične prijave protiv ovog vladike, ali za Deutsche Welle tvrdi da tužilaštva idu "linijom manjeg otpora".

Odlazi vladika Vasilije Kačavenda

"Nijedno tužilaštvo nije saslušalo vladiku Kačavendu, nije saslušalo Bojana Jovanovića koji je javno svjedočio na okolnosti ubistva Milića Blažanovića, nije saslušalo baku, djeda i majku Blažanovića. Međutim, sada imamo izjavu maloljetnika koji je s Kačavendom bio intiman. Uzeo sam njegovu punomoć i mi ćemo podnijeti novu krivičnu prijavu za seksualno zlostavljanje maloljetnika."

Inače, đakon Milić Blažanović navodno se ubio 1999. u manastiru Papraća, ali se u medijima dugo spekulisalo da je riječ o ubistvu đakona "koji je previše znao" o vladiki.

Zakon treba da važi za sve

Ljubomir Kačavenda je smijenjen s dužnosti vladike zvorničko-tuzlanske eparhije

Vehid Šehić, predsjednik "Foruma građana Tuzle", kaže da u odnosu na Ustav i zakone nema povlaštenih, makar oni pripadali i duhovnoj sferi, vjerskim zajednicama.

"Ako postoje elementi krivičnog djela, institucije ove države bi trebalo da reaguju na način kako reaguju prema drugima. U našoj praksi je bilo kažnjavanja vjerskih službenika kao što su slučajevi u Živinicama i Gluhoj Bukovici, što ukazuje da oni moraju poštivati zakone ove države."

Šehić govori o slučaju imama Rešada Omerhodžića koji je 2009. osuđen na 18 mjeseci zatvora zbog bludnih radnji nad maloljetnicom, polaznicom mektepske nastave.

Sinan Alić, osnivač Fondacije "Istina Pravda Pomirenje", kaže da se sve svodi na "crkveni teren" i sud o pedofiliji i pederastiji čovjeka koji "živi u srednjem vijeku".

"Vladiku Kačavendu treba da jure sva tužilaštva za ratne zločine. I u tome je tragedija što će on, možda, biti samo smijenjen i ukoren zbog tih pedofilijskih sklonosti, a neće biti osuđen zbog poticanja na zločin, pa indirektnog i direktnog sudjelovanja u genocidu. On je pod krinkom Boga, pod mantijom, kao vjerski službenik na zemlji širio samo mržnju."

Podstrekavanje na ratne zločine

Duško Tomić tvrdi da se pogrešnim tumačenjem, ali i manjkavostima zakona često favorizuju, pa i štite vjerski velikodostojnici. Ipak, tvrdi da se istraživačkim radom nevladinih organizacija i medija, te podnošenjem krivičnih prijava mnogo toga može promijeniti u bosanskohercegovačkom društvu.

"Podnijećemo i krivičnu prijavu za podstrekavanje na ratne zločine, u Vlasenici 12. jula 1995. Tada je Kačavenda rekao da krv vapi za osvetom, da su Srbi velike podvige učinili sveteći se i čestita srpskoj vojsci što je očistila Srebrenicu od nekrsta i od križa. Od toga dana počinje zaista da teče krv..."

vidiportal.ba
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno