"MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Re: "MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Postod nevenkagaragic u Sri Avg 10, 2016 01:18:06

Hmmm... ko je sve upetljan, ne nadajte se previse...

BiH je najprije odabrala Gülena, a onda Erdogana u Mahirovoj „zlomovini“

Autor Alisa Mahmutović 6.8.2016. u 10:32

Slika
Foto: AFP

Budu li gülenovci i otjerani iz Mahirove (zlo)movine, što su zaslužili i prije Erdoganove akcije u Turskoj, to ih neće lišiti pravne i krivične odgovornosti za Mahirovo samoubistvo. Oni su Internacionalna, što znači međunarodna škola, kako navode, članica uglednog međunarodnog udruženja sličnih škola, iako ih na svjetskoj karti tog udruženja nema, ali takvo je i pravo po kojem se sudi za međunarodno „pedagoško“ zlostavljanje.

Zovu me ovih dana ljudi kao što Borisa Dežulovića zove njegov legendarni prijatelj Kožo. Svi odreda pitaju jedno te isto: jesam li čula šta traži Erdogan, jesam li čula šta su radili gülenovci u Turskoj, jesam li čula da se hizmećari moraju kupiti odavde kao i iz Albanije…? Zovu me ljudi kao da sam ja, boreći se za istinu o smrti svoga sina, započela i borbu protiv Bosna Sema obrazovnog sistema. A ja sam, očekujući da imam posla s odgovornim pedagozima, skupa s njima i našim institucijama sistema, htjela saznati punu istinu o onome što se dešavlo u IŠ od 2013. do juna 2015. Nisam mogla ni slutiti da će smrt jednog takvog djeteta biti beznačajna za oba sistema jer oba su je ignorirala. Zato odgovaram: čula jesam i pratim šta kaže i radi Erdogan, ali se pitam isto – šta ja imam od toga? I kod nas su u upravljačkim strukturama roditelji djece koja pohađaju Internacionalnu školu, zato se i moglo desiti da oni tuže nas, umjesto mi njih. Osim toga, Kantonalno Tužilaštvo je, kako kaže, završilo svoju istragu što se tiče samoubistva mog sina i eksplicitno utvrdilo da ni fizičkog, emocionalnog, a ni seksualnog zlostavljanja nije bilo. Na što me je stručnjakinja iz dječje psihijatrije, inače vještakinja u ovakvim slučajevima sa višegodišnjim iskustvom, dr. Dubravka Kocijan Hercigonja, pitala – da li je moguće da je odluka donesena bez post mortem vještačenja? Jest, rekla sam, a što je najtužnije, saznala sam da se takva vještačenja kod nas ni ne rade. Jer, kod nas to ide ekspresno. Tužilac čim dođe do slučaja, odmah zna datum kraja istrage. Takva smo mi zemlja. Kad hoćemo, odgovaramo odmah, bilo da se radi o onome što se dešava u Turskoj, bilo kad treba donijeti brzinske tužilačke odluke, koje moraju zaštiti mladunčad sarajevske postratne tzv. „elite“. Oni su, da i to spomenem, njegovi bivši drugovi i drugarice, slavili svoju matursku večer u Hotelu Evropa, došavši u luksuznoj limuzini i ne spomenuvši Mahira s kojim su dvije godine dijelili školski prostor, dok su ga se u sličnoj prilici sjetili iz OŠ „Aleka Šantić“, a išli su s njim u razred samo tri mjeseca (prvo sam saznala od učenice Internacionalne škole koja nije htjela otići na to slavlje u stilu balkanskih folk zvijezda, a drugo od Mahirove bivše razrednice iz OŠ „Aleksa Šanitć“).

Pisala sam, upozoravala, iznosila dokaze da je moje dijete sustavno emocionalno, fizički i seksualno zlostavljano, ali to za Šeilu Heljić, Melihu Dugaliju i Dalidu Burzić nisu bili dokazi, štaviše, čak ni indicije. Kako su se ponašali roditelji Mahirovih školskih drugova na tajnom roditeljskom sastanku možete svi čuti na: sastanak “zabrinutih roditelja“ i zabrinute uprave 6. januara na Youtube. Iako je ključni dio transkripta već objavljen, treba poslušati atmosferu, naročito histerični ispad jedne od prisutnih majki, koja ponavlja da je sve to laž, a Mahira nigdje. Zašto je ona histerisala, jako dobro zna, kao što i gospodin Ahmet zna zašto je izgovorio sve one silne gluposti. A koliko je gospodin Ahmet uopće sposoban artikulirati išta, poslušajte sami. Neću ovdje ponavljati sve što sam već rekla, osim da je Mahira njegov razrednik dvije godine sustavno emocionalno zlostavljao isključujući ga iz zajedničkih druženja – odlazaka na pizzu, jer dijete nije išlo na džumu. Da su zbog toga njegove sveske izbodene znakovima križa, da je bio četnik, ćafir, Mahira, Tuzlak, Dubravkov salamanćer, da je njemu i njegovoj porodici prijećeno smrću itd, sve je to poznato… Voljela bih da mi neko objasni šta je to, ako ne teško emocionalno zlostavljanje? Voljela bih da mi neko objasni da li je dokaz ili indicija to što su dva silovatelja isključena iz Internacionalne škole, a dobro je poznato da se u ovom sistemu, koji košta godišnje 6.800 KM bez knjiga i školske opreme, niko ne isključuje bez nekog velikog razloga, ili preciznije teškog zlodjela? O tome direktor na roditeljskom sastanku kaže kako su ti i ti učenici zbog tih i takvih stvari isključeni, na što jedna suvisla majka kaže – da, isključeni u osmom, a šta je bio u sedmom razredu? Da li je to dokaz ili indicija o nečemu? Ja samo znam, oslanjajući se na svoju struku, da se pokazne zamjenice upotrebljavaju kada se nešto ne želi izgovoriti ili se želi skriti. Osim toga, pedagog Serdar O., a svi su tamo vrsni pedagozi, koji nikad nije održao čas odjeljenske zajednice, pripremio je teren da Mahira zlostavljači i zlostavljačice legalno targetraju isključujući ga iz svih aktivnosti, time ga kažnjavajući za neprimjeren odnos prema islamu. Opće poznata stvar je da su djeca petkom nakon džume slobodna da rade šta hoće, o tome je svjedočio kredibilan svjedok koji je postavljao kamere u toj školi. No, trio iz Tužilaštva smatrao je drugačije. Tada se dešavalo i silovanje oklagijom, koje je kasnije negirano kao dječija prepucavanja, a da inspekcije nisu provjeravale kako to da petkom niko nije s djecom. Da li je dokaz ili barem indicija dijagnosticirani PTSP četrnaestogodišnjaku koji je skupa s Mahirom prošao zlostavljanje? Pitala bih uvažene tužiteljice – da li je i ta dijagnoza, koja se iznimno rijetko dijagnosticira djeci, dječija posla? Da li je dokaz ili indicija trag snimka kojim je Mahir ucjenjivan, koji je nađen na njegovom računaru, a za koji su tužiteljice od nas tražile da mi od YouTube tražimo snimak, kao da smo mi neki organi gonjenja? Kako to da je škola dijelom bh. školskog sistema, kad jedan razrednik vodi sve sedme i osme razrede, što znači da nema časa odjeljenske zajednice? Moje dijete je prvi put čulo za taj čas kad je prebačeno u OŠ „Aleksa Šantić“. Kako to da inspekcije nisu znale da je unutar škole i turistička agencija, da li je i to dio našeg školskog sistema? Da li je dio našeg školskog sistema i vjerska obuka i čitanje profesora nakon džume? Da li je dio našeg školskog sistema nagrađivanje profesora koji odlaze na džumu? Da li je dio našeg školskog sistema nagrađivanje nastavnica koje se vjerski indoktriniraju? Da li je dio našeg školskog sistema razdvajanje dječaka i djevojčica? Pa zar oni nisu samo „nevina djeca“, kako kažu njihovi „zabrinuti roditelji“? Da li je dio našeg školskog sistema da učenik može pohađati jedan predmet, iz kojeg ga se priprema za takmičenje, a da mu se iz svih ostalih upisuju iste ocjene kao iz tog predmeta, iako njima nije ni prisustvovao? U Mahirovom razredu bio jedan učenik fudbaler, koji zbog valjda fudbalerskog talenta nije morao redovno pohađati nastavu. Niko to nije ni registrirao. Da li je dio našeg školskog sistema da se ćirilcom ne piše u školi, i da učenici mogu naređivati nastavnicima kojim pismom hoće, a kojim neće pisati? A kad smo već kod toga, da li je dio našeg sitema i to da pojedini učenici svojim nastavnicima u toj školi, inače Bosancima, jer Turke oni ne unižavaju kao Bosance, naprosto takvog smo mentaliteta, nude bolji posao koji bi im mogli osigurati njihovi „zabrinuti“ očevi? To su oni učenici koji kažu: „Moj babo zna cijelu Bosnu…“ Da li je u skladu s našim obrazovnim sistemom da se učenike upućuje koji je to islamski put jedini pravi? Da li je u skladu s našim obrazovnim sistemom da se djeca snimaju tokom časa i te snimke postavljaju na svoje fb. profile i tako javno unižavaju svoje nemoćne nastavnike koji platu nikad neće dobiti u punom iznosu preko računa? Da li je u skladu s našim školskim sistemom da djeca ne smiju otići u toalet, jer se tamo dešavaju „neke stvari“. O tome također postoji snimak koji čeka suđenje, koje silno priželjkujem. Zato se pitam, onako više za sebe, jer ova su tzv. javna mnijenja potpuno mrtva, kakva je to inspekcija i šta je istraživala? Ili su i oni istraživali kao Tužilaštvo – kamerama iz 2015. ono što se dešavalo 2013/2014.? Nijedna majka koja je svjedočila o tome kako je moj Mahir, ali kako su i njihova djeca, bili (mal)tretirani u toj školi, u Kantonalnom Tužilaštvu nije valjda bila kredibilan svjedok, a kredibilni su bili roditelji s pomenutog snimka. Niko od novinara, ako se već „djeca“ ne mogu primjereno kazniti, nije istraživao roditelje te djece, a kamoli rad sistema – Bosna Sema. Zato je cinično, a može biti i groteskno, papagajsko ponavljanje da inspekcije nisu izlazile iz Bosna Seme nakon Mahirove smrti, kao da ne znamo ko nam radi u inspekcijama. Kao da se ni tada nije znalo da djeca spavaju preko noći u školi i da im se čita birana literatura. Kao da se ne zna da je finansijsko poslovanje škole u zoni sive ekonomije, o čemu su također u javnom prostoru govorili kredibilni svjedoci, bivši uposlenici. Doduše, ni njihova svjedočenja Šeili Heljić, Dalidi Burzić i Melihi Dugaliji nisu bila kredibilna. Isto tako, upućivala sam na to da se provjeri ko je besplatno iz Pedagoškog zavoda išao u Tursku i koliko puta. Čija djeca iz Tužilaštva, MUP-a, pojedinih ministarstava, zdravstvenih i drugih institucija i kompanija pohađaju tu školu, jer to najbolje svjedoči zašto nikome Mahirova priča nije bila bitna, osim tzv. „običnih ljudi“ i rijetkih odgovornih pojedinaca, inače javnih ličnosti, čije sam tekstove o Mahiru u znak trajne zahvalnosti, kompletirala u knjigu, Mahirova priča nije bila bitna.

Dakle, šta rade i šta su radili gülenovci to sam znala i moje dijete je njihov koncept platilo glavom, a da se u njegovoj (Mahirovoj) domovini, ili riječima Viktora Ivančića – zlomovini, u brojnim odgovornim institucijama, niko oko toga nije ozbiljno ni očešao, sramotna je stvar, posebno zato što Mahir nije bio ni po čemu obično dijete. Za razliku od mnogih odraslih Bosanaca i Hercegovaca, jasno je vidio ono što većina oko njega ne želi. Zašto bi me onda bila briga šta kaže Erdogan i šta se sprema gülenovcima, kad je trebalo da se u Turskoj desi pokušaj državnog udara da bi se progovorilo o ovom sistemu i njihovom radu kod nas? Pa ništa od onoga što rade gülenovci nije bilo nepoznato ni onda, što bi sad odjednom bilo problem? I tek sad, kad je finansijska sudbina gülenovaca o koncu, i kad se našla sila jača od njihove, javljaju se zabrinuti pojedinci, javljaju se bivši učenici, dobri poznavaoci strukture ovog koncepta. Gdje su bili kad sam pisala o sistemu, kad je taj sistem ubio jedno a drugo dijete doveo na rub samoubistva? Kako to da je tada jedan od vrhunskih novinara, direktor i osnivač Mediacentra Sarajevo, savjetovao bivšeg učenika Internacionalne škole, a koji je bio spreman govoriti o svemu, o svom zlostavljanju, da ne priča o ovom sistemu? Koji je njegov motiv bio tada? Šta sad misli poštovani direktor Mediacentra? Još gori od ovakvih novinara i gülenovaca su oni koji su obezvređivali vjerodostojnost žrtve na način da su cijelu ovu priču o nekoliko zlostavljača u jednoj školi svodili na „bračne razmirice“, a od pomenutih su gori još samo fabrikanti priča o majci sumnjivog morala, porodičnom nasilju i sličnim glupostima.

I na kraju, ne i najmanje važno: budu li gülenovci i otjerani iz Mahirove (zlo)movine, što su zaslužili i prije Erdoganove akcije u Turskoj, to ih neće lišiti pravne i krivične odgovornosti za Mahirovo samoubistvo. Oni su Internacionalna, što znači međunarodna škola, kako navode, članica uglednog međunarodnog udruženja sličnih škola, iako ih na svjetskoj karti tog udruženja nema, ali takvo je i pravo po kojem se sudi za međunarodno „pedagoško“ zlostavljanje.

tacno.net
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 09:56:00, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Čet Avg 11, 2016 00:14:15

"Nezamislivo"?
Zar nije mnogo, mnogo toga u BiH NEZAMISLIVO, a ipak traje li, traje...

Tursko i(li) naše

Zahtjev turskog ambasadora za zatvaranje turskih škola u Bosni i Hercegovini je neprimjeren, neopravdan, neosnovan i bez presedana

09.08.2016 22:02
Slika
Piše: Prim. dr. Esad Bučuk

Burch univerzitet, međunarodna gimnazija - koledž - turske škole u Bosni i Hercegovini su od 1998. u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, utemeljenim i u dobroj edukativnoj i vaspitnoj funkciji, a generacije svršenih učenika i studenata već su u primjerenom radu. 2015. godine zbog samoubojstva dječaka u Sarajevu (desilo se tri mjeseca nakon pohađanja te škole!) pravno-sudsko-policijski organi pored opsežne istrage nisu ustanovili nikakve neispravnosti u sistemu rada i funkciji ovog školstva.

Burch univerzitet postoji u Pakistanu, Indiji, nekim zemljama Afrike, u Sjedinjenim Američkim Državama, Albaniji, Austriji, Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj... itd. o čemu aktuelno piše hrvatski dnevni list Slobodna Dalmacija i analogno slično drugi ovih dana.

Zahtjev turskog ambasadora za zatvaranje turskih škola u Bosni i Hercegovini uz razlog: “teroristička organizacija” je neprimjeren, neopravdan, neosnovan i suštinski i formalno bez presedana. Slogan - “razlog” - “zbog terorizma u toj školi!” čudan je, bezrazložan, iznenadan... U državnom vrhu Bosne i Hercegovine nikada nije bilo ni slutnje kao ni pomena u medijima o nekim terorističkim elementima u turskim školama kod nas. U našoj sredini razlog za zatvaranje turskih škola - ne postoji, a potom: kako bi izgledalo da Bosna i Hercegovina zatraži ukidanje bosanskohercegovačkih škola u Turskoj? Nezamislivo!

oslobodjenje.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 09:56:27, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Avg 11, 2016 22:19:03

???

VIDEO/ ERDOGANOVO UPOZORENJE IZETBEGOVIĆU - Ko su sve sljedbenici Fethullaha Gulena i koliko ih ima u BiH?!

Nista nije bez razloga i bez interesa... pogotovo kod belosvetskih 2dusebriznika".

Ko su i gdje su Gjulenovi sljedbenici u BIH

Slika
TV1 HD
Datum objavljivanja: 10. kol 2016.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 09:56:50, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Avg 17, 2016 20:49:27

nevenkagaragic je napisao:
nevenkagaragic je napisao:Da vidimo i to cudo bosansko... pardon, SRAMOTU policijsko-pravosudnu...
...
...

klix.ba

Hmmm... hoce li ista BITI?
Hoce li iko ODGOVARATI?
Hoce li se konacno RESITI?
Hoce li iko RADITI?

Disciplinski postupak protiv Vahida Ćosića zbog slučaja Dženana Memića

Komisija za sigurnost Skupštine Kantona Sarajevo inicirala je pokretanje disciplinskog postupka protiv policijskog komesara Vahida Ćosića, saopćeno je iz Press službe KS.

Klix.ba prije 5h 15 min
Slika
Vahid Ćosić (Foto: Arhiv/Klix.ba)

Na danas održanoj sjednici jednoglasno je inicirano pokretanje disciplinskog postupka protiv policijskog komesara Vahida Ćosića zbog davanja netačnih podataka, te prikrivanja činjenica o načinu izvršenja službenih zadataka u slučaju "Dženan Memić".

Inicijativa će biti proslijeđena ministru unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Vedranu Mulabdiću.

Ovakav zaključak donesen je nakon detaljne analize provedenih aktivnosti Komisije za sigurnost i njenog Ad hoc tijela za slučaj "Dženan Memić".

klix.ba

Nista novo...

Sadržaj inicijative za pokretanje disciplinskog postupka protiv komesara Ćosića ostaje tajna - Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo u narednih 60 dana očitovat će se o inicijativi Komisije za sigurnost Skupštine KS o pokretanju disciplinskog postupka protiv policijskog komesara Vahida Ćosića. Predsjednik komsije Elvedin Okerić kazao je kako ne može govoriti o inicijativi zbog istrage i samog procesa.

Ipak...

Tužiteljica Burzić o ubistvu Dženana Memića: Uprkos opstrukcijama okončali smo istragu i podigli optužnicu - Glavna tužiteljica Tužilaštva Kantona Sarajevo Dalida Burzić danas je saopćila da je Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio optužnicu protiv Ljube i Bekrije Seferovića u slučaju Dženan Memić. - Tužiteljica Burzić je kazala kako je Tužilaštvo uprkos opstrukcijama okončalo istragu i podiglo optužnicu, ali i da će tražiti odgovornost osoba koje su ometale istragu zbog curenja informacija za koje ona odgovorno tvrdi da nisu iz Tužilaštva KS. Naglasila je da je istraga od samog početka bila ugrožena jer su curili iskazi i podaci te da je formirana komisija koje će istražiti zakonitost rada MUP-a KS u ovom slučaju. Istakla je kako izjave, protesti i sve u vezi sa slučajem "Dženan Memić" nisu smatrali pritiscima na rad Tužilaštva...

Slika

Vreme ce pokazati...

Burzić: Istraga u slučaju "Dženan Memić" ugrožena od početka - ... "U fazi istrage ne postoji transparentnost i ne raspravlja se o dokazima koji nisu prezentirani sudu. Ovaj slučaj je pokazao šta znači ugrožavanje istrage jer je bila ugrožena od samog početka. Istraga bi inače bila okončana znatno ranije. Tužilaštvo će insistirati na procesuiranju onih koji su ugrozili istragu. Suzdržavali smo se bilo kakvih komentara, te na kraju uspješno okončali istragu i podigli optužnicu. Sud je jedino mjesto gdje se raspravlja o dokazima i Sud je taj koji donosi konačnu odluku"

Samo napred, za istinu i pravdu!

Otac Dženana Memića: Ovaj slučaj će završiti na sudu u Strazburu - Nakon što je danas iz Tužilaštva KS saopćeno da je potvrđena optužnica protiv Ljube i Bekrije Seferovića i slučaju Dženana Memića, njegov otac Muris Memić rekao je kako nikada neće povjerovati u to da je njegovog sina usmrtilo vozilo kojim je upravljao Ljubo. - ... "Od početka vode krivu istragu. Tužiteljica optužuje svakoga samo ona nije kriva i kaže kako svako treba stajati iza svojih riječi. Ona bi trebala stajati iza svojih riječi kada je meni i advokatu Ifetu Feragetu pričala kako je to bilo naguravanje, tuča pa je eskaliralo i da ga nije htio ubiti. To je bilo kod nje u kancelariji 15. marta. Otkud sada saobraćajna nesreća? Na to ništa ne ukazuje. Ni povrede na Dženanu ni dokazi koje ja imam, a ne smijem reći Tužilaštvu KS jer su svaku moju izjavu namjerno upropastili", rekao je Memić za Klix.ba... Tražili su željeznu šipku, a sada se to nigdje ne spominje. Pobijaju nalaz dr. Žuje, ali meni ne trebaju njihovi nalazi. Vidio sam dijete jer smo ulazili dok je bio u komi. Niko me ne može ubijediti da ga je udario kombi koji je išao 45 km/h, a da nema druge povrede", kazao je Memić. Dodao je kako ponašanje tužiteljice Dalide Burzić smatra neprofesionalnim, te je optužio sudske vještake Ševala Kovačevića i Seada Kreštalicu za korupciju... Ovo će završiti na sudu u Strazburu", poručio je Memić.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 09:58:16, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Avg 20, 2016 21:06:42

Sta reci osim da (po ko zna koji put) citiram:
"Ko se bori, taj moze i izgubiti; Ali ko se ne bori, taj je vec izgubio." (Bertold Brecht)

Kad je hafiz za hizmećare ćafir, šta je tek bio Mahir?

Autor Alisa Mahmutović 19.8.2016. u 10:38

Slika

Otkako je u Turskoj sve na nogama nakon neuspjelog vojnog udara koji su, po svemu što je do sada poznato, pripremili i neuspješno izveli pripadnici „terorističke organizacije FETÖ“ (Stav, 18. 08. 2016.) Fetullaha Gülena, pripadnici Hizmeta, Erdoganovi dojučerašnji bliski saveznici, javljaju se kao gljive poslije kiše bivši studenti i učenici da nam svima objasne koliko je ova organizacija u svojoj mimikriji opasna, i koliko se učenici i studenti ideološki indoktriniraju pod krovovima ovih institucija i stanova u njihovom vlasništvu. Novi broj Stav-a (19.08.2016.) donosi ispovijest još jednog studenta Burch univerziteta (Y. B), koji svjedoči: “Javno se zna da je Gülen u svojim obraćanjima savjetovao da se ‘ponašaju kao da nisu pripadnici Hizmeta’. To znači da mijenjaju svoju boju prema potrebi, pa tako im u Bosni odgovara da se predstavljaju kao nezavisne međunarodne škole.“ A prema istom svjedočenju, među prvima koji su došli u Bosnu je Mehmet Karsli. A to je onaj iz Odjela Bosna Sema za odnose sa javnošću, koji je 4.2.2016. mrtav-hladan o mrtvom Mahiru izjavio: “Ovaj slučaj 100% odbijamo. To se nije desilo. Ovdje nema prostora ni za verbalno, ni za fizičko nasilje.“ Međutim, bivši student navodi sve ono što je već bilo poznato kad sam pisala o tome sistemu poslije samoubistva mog sina, da je bilo ucjenjivanja snimcima, fotografijama i sl. To se itekako toleriše ako je neko, u mom slučaju moj sin, bio ideološki neprilagođen. Istina, kazao je Karsli i sljedeće: “Ne trebamo špekulisati. Gdje ima insana ima i problema.“ A reče i: “da je nemoguće da ijedan nastavnik u bilo kojoj Bosna Sema školi dozvoli makar i verbalno nasilje među vršnjacima.“ Dok isti student objašnjava u pomenutom tekstu da se studenti međusobno prate i ogovoraju. Tako na svakog studenta koji je ideološki sumnjiv dođe jedan hizmećar koji je zadužen za njegovo „slamanje“ (Stav, 18.08.2016). A njegov kolega Ali Oge, koji je izjavio da Mahirov slučaj više nije u centru pažnje i da društvo to zaboravlja, na kraju kaže:“Povećali smo broj roditeljskih sastanaka zbog Mahirovog slučaja.“ Logička insuficijencija, ili odsustvo elementarne emocionalne inteligencije, ili nečuvena drskost, ili pak sve skupa?! Doduše, i predsjednika Turske su obilježavali istim nadimcima na svakodnevnim „sohbetima“ na Ilidži, gdje „…su se ti sastanci najviše vodili oko Gülena kao glavnog alima i Erdogana kao ‘lopova, izdajnika i nevjernika…“ I ono što je, valjda, ustaljeno u Bosna Semi, sudeći prema Mahirovim udžbenicima iz sedmog razreda, sveskama, pa čak i kajdankama, a o facebook porukama da ne govorim, diskvalifikacija nepoćudnih, bilo da je riječ o učenicima ili predsjednicima država, počiva na ćafirluku. Sama sam se uvjerila, s obzirom na to koliko je puta Mahiru upisana u knjige i koliko mu je puta utisnut križ u iste, da je biti ćafir ili nevjernik za hizmećare povod za targetiranje i potpuno ignorisanje zlostavljanja onoga koji nije ideološki adaptiran. Ako je Erdogan, koji je inače hafiz, za hizmećare ćafir, onda nije ni čuda da je Mahiru bio namijenjen kolac ili mač, kako stoji u jednoj knjizi ispod koje piše: For ćafir family, od strane njegovih školskih drugova, kao što ne može čuditi da nije bilo reakcije u smislu zaštite od strane nastavnika. A nije moglo biti ni „primjerene istrage“ jer, kako ističe pomenuti student:“…ima onih kojima je pokret Hizmet našao posao u vojsci, policiji, te školama.“ I to smo znali, budući da su se sarajevske škole nakon Mahirove tragične smrti podijelile „za“ i „protiv“ Mahira, što je samo po sebi strašno, a o pedagoškoj odgovornosti da i ne govorim. Iako smo tada pretpostavljali da su platili komentare i pisanje na facebook profilima, naročito se obrušavajući na mene, sad to postaje potpuno razvidno, budući da ovaj svjedok potvrđuje da su morali komentirati događaje u Turskoj za vrijeme Geza protesta (Stav, 18.08. 2016). Što se tiče mene, tu im je svakako išao na ruku naš patrijarhalni ključ koji otvara svaku iole težu bravu. Na kraju ću samo dodati sljedeće: Kantonalno tužilaštvo eksplicitno je utvrdilo da nije bilo zlostavljanja, ni verbalnog, ni fizičkog, ni seksualnog, a o emocionalnom, kao jednom od najtežih psihičkih oblika zlostavljanja, koji je takav jer ostavlja najpogubnije posljedice, nisu se dugogodišnje tužiteljice, inače ekspertice za bullying: Šeila Heljić, Meliha Dugalija i njihova glavnokomandujuća Dalida Burzić, ni izjasnile. Štaviše, utvrdile su preko svjedoka, a bilo ih je „sto i nešto“, kao i putem grafološkog vještačenja da je poruke u udžbenicima i morbidne crteže Mahir crtao i pisao sam sebi (Odgovor Tužilaštva Kantona Sarajevo, 24.04.2016). Možda je i Erdogan, bez obzira što je hafiz, samog sebe nazvao ćafirom. Ko će ga znati? Nije mu još urađen psihološki profil, kao što ni Mahiru nije bio post mortem, a morao je biti, s obzirom na crteže i poruke, kao npr.:

Slika

I ne samo to, nego i ovo, prema pravorijeku vještaka grafološke struke:

Slika

Ili ovo:

Slika

I ovo je Mahir, sudeći prema vještacima, ostavio sam sebi:

Slika

Poslije svega izrečenog, meni ostaje da se pitam, ako je to sam sebi ostavljao, zašto smo ovih nekoliko svesaka i par knjiga, kao i izrezanu školsku uniformu iz IŠ, našli ispod njegovog ormara koje smo našli prevrćući po njegovoj sobi, očajnički se nadajući da nam je ostavio bilo kakvo oproštajno pismo. A ono što bi se buduće istrage Bosna Sema sistema morale pitati jeste – da li su se hizmećari, možda, infiltrirani i u naše pravosudne institucije, budući da onakve rezultate istrage, čini mi se, može iznijeti i potpisati samo onaj ko nastupa sa neupitne pozicije sile i moći. Odnosno, ko je svjestan da mu niko ne može ništa.

tacno.net
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 09:59:25, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Avg 20, 2016 21:21:26

Gülenov uticaj na bh. muslimane

Slika

IZVORNO DW:

Slika
Izetbegović kaže kako je "upozoren od opasnosti" Gülenovog pokreta

Gülenov uticaj na bh. muslimane - Nakon pokušaja vojnog udara u Turskoj, u Bosni i Hercegovini je intenzivirana rasprava o sukobu na relaciji Erdogan – Gülen i Gülenovom uticaju u BiH. U fokusu su ponovo obrazovne institucije Bosna Sema... Najviše optužbi na račun Bosna Sema obrazovnih institucija izneseno je nakon samoubistva maloljetnog učenika Mahira Rakovca krajem 2015. godine. Mahirovi roditelji tvrdili su da je njihovo dijete bilo podvrgnuto „vršnjačkom nasilju“ i „seksualnom zlostavljanju“ u Internacionalnoj školi na Ilidži koja djeluje u okviru „Bosna Sema“ obrazovnih institucija. Mahirov očuh Dubravko Lovrenović i majka Alisa Mahmutović govorili su da su i neka druga djeca u toj ustanovi bila podvrgnuta sličnom nasilju, ali je nadležno Tužiteljstvo Kantona Sarajevo zaključilo da „nema dokaza da je Mahir Rakovac bio žrtva seksualnog i fizičkog zlostavljanja“. Na račun „Bosna Sema“ institucija izneseni su i prigovori koji se odnose na „internatski karakter“ i „stroga“ pravila kojih se učenici navodno moraju pridržavati. Ta su kazivanja, prema svemu sudeći, trebala potvrditi teze o „tajnim druženjima“ i njegovanju kulta ličnosti Fethullaha Gülena, zbog čega je Hizmet u nekim krugovima poređen i sa katoličkom organizacijom Opus Dei. Takva svjedočenja, međutim, nisu imala većeg odjeka u bh. javnosti...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 09:59:59, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Avg 22, 2016 18:29:50

nevenkagaragic je napisao:"Nezamislivo"?
Zar nije mnogo, mnogo toga u BiH NEZAMISLIVO, a ipak traje li, traje...

Tursko i(li) naše

Zahtjev turskog ambasadora za zatvaranje turskih škola u Bosni i Hercegovini je neprimjeren, neopravdan, neosnovan i bez presedana

09.08.2016 22:02
Slika
Piše: Prim. dr. Esad Bučuk

Burch univerzitet, međunarodna gimnazija - koledž - turske škole u Bosni i Hercegovini su od 1998. u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, utemeljenim i u dobroj edukativnoj i vaspitnoj funkciji, a generacije svršenih učenika i studenata već su u primjerenom radu. 2015. godine zbog samoubojstva dječaka u Sarajevu (desilo se tri mjeseca nakon pohađanja te škole!) pravno-sudsko-policijski organi pored opsežne istrage nisu ustanovili nikakve neispravnosti u sistemu rada i funkciji ovog školstva.

Burch univerzitet postoji u Pakistanu, Indiji, nekim zemljama Afrike, u Sjedinjenim Američkim Državama, Albaniji, Austriji, Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj... itd. o čemu aktuelno piše hrvatski dnevni list Slobodna Dalmacija i analogno slično drugi ovih dana.

Zahtjev turskog ambasadora za zatvaranje turskih škola u Bosni i Hercegovini uz razlog: “teroristička organizacija” je neprimjeren, neopravdan, neosnovan i suštinski i formalno bez presedana. Slogan - “razlog” - “zbog terorizma u toj školi!” čudan je, bezrazložan, iznenadan... U državnom vrhu Bosne i Hercegovine nikada nije bilo ni slutnje kao ni pomena u medijima o nekim terorističkim elementima u turskim školama kod nas. U našoj sredini razlog za zatvaranje turskih škola - ne postoji, a potom: kako bi izgledalo da Bosna i Hercegovina zatraži ukidanje bosanskohercegovačkih škola u Turskoj? Nezamislivo!

oslobodjenje.ba

Reagovanje Alise Mahmutovic na gornji tekst... i odgovor prozvanog:

Odgovor prim. dr. Esadu Bučuku

Na reagiranje objavljeno u Oslobođenju povodom kolumne “Tursko i(li) naše” Vildane Selimbegović, reagira svojim pismom majka Mahira Rakovca

16.08.2016 16:18
Slika
Piše: Alisa MAHMUTOVIĆ

Poštovani gospodine primarijusu, doktore Bučuk,

U Vašem novom tekstu, na Vašu žalost, profesionalno - poražavajuće i diskreditirajuće, ponovo se bavite samoubistvom moga sina. Ipak, mora se priznati, u međuvremenu ste ipak napredovali u odnosu na papazjaniju koju ste servirali prvi put. Sada, naime, u prvi plan više ne stavljate činjenicu da je “nažalost, Mahir dijete razvedenih roditelja”, ali ovaj put pravite novu, posebno sa stajališta Vaše struke, katastrofalnu grešku. Sada tvrdite da su pravno-sudsko-policijski organi u primjerenom radu istražili samoubistvo mog sina, koji je pohađao Internacionalnu školu (IŠ) i izvršio suicid “tri mjeseca nakon pohađanja te škole”.

Prvo. “Primjerene istrage” što se tiče, preuranili ste, jer se predmet nakon naše pritužbe koja je usvojena, nalazi u Federalnom tužilaštvu. To ne znati, a iznositi neistine i poluistine jest porazno, ali za Vas je mnogo porazniji drugi dio Vašeg navoda jer pokazujete da ne znate abecedu vlastite struke s jedne strane, dok s druge, koristite istu argumentaciju koju su, nevješto nastojeći zataškati vlastitu odgovornost, koristili iz uprave Bosna Sema IŠ. U kojem je to međusobnom odnosu, nadam se, pokazat će vrijeme, a Vi znate već sad.

Drugo. Što se tiče famozna tri mjeseca, gospodine primarijusu i doktore, ne da ste samo trebali, nego ste i morali naučiti da su posljedice bullyinga pogubnije i neusporedivo dugotrajnije da bi bile otklonjene time što sam sina u junu 2015. ispisala iz IŠ. A da je Vaša škola “u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, utemeljenim i u dobroj edukativnoj i vaspitnoj funkciji” znala sve svjedoče kontradikcije, iznesene samo tri dana nakon njihovog “Saopćenja” od 7. 1. 2016, gdje jedan od direktora Internacionalne škole kaže: “Djecu smo pitali šta znaju o ovom slučaju, rekli su da su se u razredu šalili međusobno. Ono što se sada spominje da su vrijeđali Mahirovog očuha, toga je bilo. Spominjali su pogrdno njegovo ime. Razrednika smo pitali šta je radio povodom tih zezanja, rekao nam je da je, kada je primijetio da se nešto takvo dešava, pozvao Mahira i pitao smeta li mu to. Mahir je negirao i nije htio ništa po tom pitanju da se radi.” Dakle, da po strani ostavimo sve krivične implikacije ove izjave koja se referira na riječi mrtvog djeteta, ona nedvosmisleno pokazuje da su u Internacionalnoj školi znali za zlostavljanje. A da su bar minimalno pedagoški kultivirani, znali bi da je ovakva Mahirova reakcija očekivana i “normalna”, o čemu (Vaša) struka kaže: “Žrtve najčešće pokušavaju sakriti svoju situaciju od ostalih (roditelja, nastavnika) jer osjećaju krivnju za to što im se događa i misle da su sami krivi za to. Strah ih je progovoriti o tome, misleći da će se stvari time samo pogoršati, a ne popraviti”.

Treće. U ovakvim slučajevima bili su obavezni provesti Protokol o prevenciji vršnjačkog nasilja. Da su zanemarili sve doneseno u “Rezoluciji o sprečavanju maloljetničke delinkvencije i postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima”, koju je Parlament FBiH usvojio na sjednici Predstavničkog doma od 19. II. 2008. i na sjednici Doma naroda od 14. II. 2008. (Službene novine FBiH, broj 10/08) gdje se navode obaveze odgojno-obrazovne ustanove u slučaju vršnjačkog nasilja.

Četvrto. O svemu što govorite u prilog ovog sistema, nakon svega što smo već napisali, mogu Vam samo preporučiti komunikaciju učenika Internacionalne škole, koji su bili dobro upućeni šta se s Mahirom dešavalo i kakve su mu muke zadavali pune dvije godine, a i nakon ispisa iz Internacionalne škole. U međuvremenu su o tome skupljeni novi dokazi.

Peto. Navodite gdje ove škole postoje. Zašto ne navodite gdje su zatvorene i zbog čega, a gdje su u procesu zatvaranja? Za mene je, recimo, s obzirom na društveno uređenje, važnija informacija da je škola u procesu zatvaranja u Holandiji jer je uočeno da djecu ne integrira u društvo, već suprotno. A manje mi je važno da postoji u Pakistanu, naprimjer. Važnije je da je u Americi pod istragom, da je u Albaniji zatvorena, nego da radi u nekim zemljama Afrike. Mogla bih na osnovu Vašeg rigidnog i tragikomičnog teksta još puno toga reći, ali neću.

ALISA MAHMUTOVIĆ

oslobodjenje.ba

Besmisleno, bezrazložno, žalosno

Reagiranje na pismo Oslobođenju: “Odgovor prim. dr. Esadu Bučuku” Alise Mahmutović, objavljeno 16. augusta/kolovoza 2016. godine

22.08.2016 16:13
Slika

Piše: Oslobođenje PORTAL

Gospođo Mahmutović,

“Odgovarate” mada nisam ništa pitao niti Vas spominjao (?). Vaše neprimjereno “obraćanje” napadanje (?) sa velikim naslovom i prostorom u Oslobođenju, sa “...ponovo se bavite samoubistvom moga sina”(?!), “...koristite istu argumentaciju koju su, vješto nastojeći zataškati vlastitu odgovornost, koristili iz uprave Bosna Sema”(?!) - je van pameti u kontekstu mene! Udarate javno po pogrešnoj osobi!? Šta ste si utuvili u glavu pogrešno u vezi sa mnom? Jeste li izgubili razum prije nego što ste “osmislili i o meni ovakvo nešto bacili na papir”. Molim vas, redaktori u Oslobođenju, šta je ovo, pročitajte šta sam pisao 9. 8. i 11. 1. 2016? “Odgovor...” reagiranje protiv mene je konkretno na šta, šta sam to uradio? Ko stoji iza ove budalaštine - pisanja meni i o meni: “..Na reagiranje objavljeno u Oslobođenju povodom kolumne Tursko i(li) naše Vildane Selimbegović, reagira svojim pismom majka Mahira Rakovca Alisa Mahmutović” (!?) što nema veze s mojim tekstom i dobrom namjerom. Izgleda kao majka brani urednicu (?), u meni vidi protivnika (?) i još griješi - “vidi me u sprezi s nekim” “(!!?) - i to objavljuje u Oslobođenju.

Nisam ni s kim. Ne poznajete me, ni ja Vas. Besmisleno, bezrazložno, žalosno. Nisam u bilo čijoj funkciji, ni vaš protivnik. Nisam involviran niti ću biti ni u šta pa ni u ovom što piše u tzv. “Odgovoru..” (kakav naslov?!), citati, mišljenja, nagađanja... (Za spominjanje “džume u turskoj školi” obratite se nekom ko ima veze s tim! Ocjenjujete me, bagatelišete, podsmjehujete. Nemojte svašta o mojoj profesiji. Ja neću. Dugo godina bavio sam se drugim poslom u Francuskoj gdje sam imao službeno priliku da radim i vidim epiloge šta može da se desi djetetu razvedenih roditelja! Čitam i pišem u Oslobođenju godinama, ali ovo je nečuveno. Nije dobro. Majka u nezamislivom bolu i žalosti, borac za istinu i epilog kao i svaka pa ima pravo da piše sve što poželi valjda s najboljom namjerom, ali to treba - umno!

Pisao sam o jednom društvenom problemu u BiH i ilustrirao hrvatskom novinom! Kome ovo treba? Vaše iritantno pisanje čudi onog ko je čitao moj(e) tekst(ove). Cijela BiH je ožalošćena - šokirana smrću vašeg sina, svi mi, i ko je roditelj i ko nije, ali vaš novinski napis je niz neistina, insinuacija o meni. Ja vjerujem u Zakon i institucije naše države. Moje reagiranje u Oslobođenju 11. 1. 2016. (potpisano sa prim!) je jasno: “Ishitrenost u medijima: Zatvaranje škole kao mjera? - uz podnaslov: “O državnoj školi u Zenici niko nije ni spominjao zatvaranje takve škole, možda slučajno. Kao član Vijeća roditelja inicirao sam da se ogradi dvorište u OŠ ‘MS’ (900 učenika). U toj školi je policija Novi Grad intervenisala dosta puta, a pojedini učenici unosili čakije, pivo, bilo mobinga, neki izbacivani iz škole” govori i o OŠ “M. Ć. Ćatić” u Zenici gdje je ubijen dvanaestogodišnjak od razrednog druga - bez sudskog epiloga, o žalbi majke na TV da će ići po pravdu do Suda u Haagu itd, pa pišem kao građanin da se to riješi, spominjem i “dijete razvedenih roditelja”, citat iz mog reagiranja: “Samoubistvo dječaka ne smije da se ponovi u našem društvu. Epilog katastrofalnom događaju će dati Sud, Zakon i kazniti krivca(ce)!”; “Već je krenulo u građanstvu i medijima da se Zakon preuredi u ‘Mahirov zakon’ u BiH kao i u Srbiji što je ‘Aleksin zakon’ (gdje nema pomena o zatvaranju škola)”; “Apelujem da se prestane optuživati bilo ko u medijima. Sačekajmo da nam sve saopšte državni krivični organi.”

Moj članak u Oslobođenju 9. 8. napisan je zbog nedokumentovanog zahtjeva turskog ambasadora za zatvaranje turskih škola u BiH. Ne bi bio napisan da se nije oglasila Slobodna Dalmacija, opširno u julu 2016. o turskim školama u svijetu uz spisak od 101 zemlje, sa više njih u funkciji u Zagrebu, Beogradu, Podgorici itd. Slobodna Dalmacija je bila puna podataka koji se izgleda ne čitaju u prilogu. Tu je intervju sa direktorom turske škole Zlatna zvijezda smještene u Ilici u Zagrebu sa pozitivnim novinskim komentarima o tom hrvatskom centru, što sam objavio u Oslobođenju bez parafraziranja. Ne znam ništa o upravi Bosna Sema što mi se imputira (ne znam zašto) u “Odgovoru...”, niti me sve to interesuje. O svemu oglasiće se zakonske instance ako istraga nije okončana pa i sada, biće istina - pravda zadovoljena. Ne znam šta je direktor navedene škole saopštio kako piše u “Odgovoru...” 7. 1. 2016. niti me interesuje. Neka se o tom odredi Sud i tužilaštvo i osudi svakog krivca. Nadam se da neće više biti nesuvislog, đuture ili poput buncanja teksta o meni, mojoj profesiji i pisanju. Nema potrebe ni efekta. Nadam se da ćete vašu energiju usmjeriti prema državnim institucijama i tu tražiti epilog i pravdu. Moje reagiranje je konačno.

PRIM. DR. ESAD BUČUK, Sarajevo

oslobodjenje.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 10:00:59, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Avg 24, 2016 22:54:29

Hmmm... OTKUD SAD TO???
Pa oni "NEMAJU VEZE" sa Gulenom... ZAR NE?
I tako dalje...!

Bosna Sema Islamskoj zajednici u BiH poklanja škole i univerzitet ukupne vrijednosti 120 miliona KM

Bosna Sema obrazovne institucije, koje u BiH djeluju od 1998. godine, poklonit će cjelokupnu imovinu, procijenjenu na preko 120 miliona KM, Islamskoj zajednici u BiH, saznaje Klix.ba od izvora iz vrha Islamske zajednice u BiH.

Klix.ba jučer
Slika

Pod okriljem Bosna Sema obrazovnih institucija djeluje više vrtića te osnovnih i srednjih škola u Sarajevu (Ilidža i Vraca), Tuzli, Zenici i Bihaću. Također, u sklopu Bosna Sema obrazovnih institucija djeluje i Univerzitet Burch.

Prema procjeni sudskog vještaka imovina Bosna Seme (U Sarajevu, Tuzli, Bihaću i Zenici) vrijedna je preko 120 miliona KM.

Pravno gledano, vlasnici Bosna Seme, inače bh. državljani, cjelokupnu imovinu će uvakufiti (pokloniti) Vakufskoj direkciji Islamske zajednice u BiH koja će činom uvakufljenja postati njen vlasnik i upravitelj.

Konačna odluka o prihvatanju uvakufljenja trebala bi biti donesena na prvoj narednoj sjednici Rijaseta Islamske zajednice u BiH.

Nezvanično, službenici Islamske zajednice u BiH već detaljno pregledaju "papirologiju" Bosna Sema obrazovnih institucija.

Bosna Sema bi bio poseban vakuf ili fondacija pod okriljem Vakufske direkcije, a samo upravljanje ovim vakufom i druge pojedinosti bit će detaljno pojašnjenje u vakufnami - dokumentu o uvakufljenju.

U Bosna Sema obrazovnim institucijama zaposleno je oko 500 osoba, a škole i univerzitet će svoj rad nastaviti prema važećim nastavnim planovima i programima po kojima su radile i ranijih godina.

klix.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 10:01:36, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno