"MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

"MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 21:07:57

Morala sam otvoriti ovu temu o ZLOCINU koji je potresao i (konacno) probudio sve uspavano u ovoj drzavi...
ZLOCIN se JESTE desio, uzasan, nepojmljiv, neprimeren veku u kojem zivimo, a pogotovo akterima - maloletnicima u skolskim klupama koji su, po svim informacijama do sada obelodanjenima, uzrokovali samoubistvo jednog decaka koji nije vise mogao izdrzati torturu, nasilje - psihicko i fizicko - prestrasno, prestrasno!
ZLOCIN je tu, desio se nazalost, a da li ce biti i adekvatne KAZNE???
Kako nameravam pratiti ovaj tragican slucaj malog, prelepog i mirnog (vidi se - lice ne vara) Mahira Rakovca, otvorila sam posebnu temu da ovu tragediju ispratim do kraja - do konacne ISTINE i PRAVDE za Mahira Rakovca...
Znam, bice to dugotrajna borba, bice tu masa saopstenja, vrdanja, pranja savesti... i zato ce sve u vezi ove tragedije biti na jednom mestu, u ovoj temi.
Prebacicu post sa strane 258 koji sam danima dopunjavala, te nastaviti dalje...
Sve do objave PRIMERENE KAZNE za ZLOCINCE!
Nadam se da OVAJ PUT BH pravosudje NECE ZAKAZATI pokusajem zataskavanja (sto se REDOVNO godinama dogadja), jer po svemu sudeci ovde se radi o maloletnim sinovima i kcerima takozvane eLITE (da, bez "E")...
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Re: "MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 21:09:44

PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 21:14:19

Post od nevenkagaragic u Sri Dec 30, 2015 20:08:26

STRASNO, PRESTRASNO!
Nadam se da ce se rasvetliti uzroci ove uzasne tragedije...
Pocivao u miru prelepi mali andjele Mahire...
Neka ti je laka ova zemlja... gde i moj sin Denis pociva...

Istraga o samoubistvu 15-godišnjaka ima novi zaplet
ŠOKANTNO Očuh Lovrenović tvrdi da je dječak žrtva nasilja vršnjaka!

Objavljeno: 30. 12. 2015 - 19:08
Slika

Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS) u saradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova (MUP) KS poduzelo je hitne radnje da bi se što prije utvrdile okolnosti samoubistva 15-godišnjeg Mahira Rakovca koji je sredinom decembra skočio sa 8. sprata zgrade na Dobrinji, potvrdila je za „Avaz“ Azra Bavčić iz Odjela za odnose s javnošću.

Prema riječima Bavčić, Tužilaštvo KS o neposrednom uzroku smrti tragično stradalog mladića, koji se ubio pod nerazjašnjenim okolnostima, očitovat će se nakon što dobije nalaz obdukcije.

Tragičan događaj

Na površinu izlazi tek poneki detalj o smrti dječaka koji je odnedavno bio učenik OŠ „Aleksa Šantić“ u Sarajevu. Njegov očuh Dubravko Lovrenović, poznati profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, u tekstu koji je objavio na internetu tvrdi da je Mahir bio žrtva vršnjačkog nasilja. „Dnevni avaz“ je odmah nakon tragičnog događaja imao informaciju da je Lovrenović očuh dječaka, ali s obzirom na to da je riječ o maloljetniku, njegov smo identitet sačuvali od javnosti. Međutim, sam Lovrenović, teško pogođen tragedijom, objavio je tekst u kojem otvoreno govori o slučaju.

Optužbe koje je Lovrenović iznio nekoliko dana nakon tragičnog događaja u porodici o nasilju koje je u školi vršeno nad njegovim pastorkom, provjerava i Kantonalno Tužilaštvo.

- Što se tiče navoda gospodina Dubravka Lovrenovića u vezi s vršnjačkim nasiljem, Tužilaštvo vrši provjeru tih navoda i poduzima potrebne radnje - potvrdila nam je Bavčić.

Lovrenovića smo jučer kontaktirali, ali nam je rekao da se nalazi u MUP-u KS sa suprugom te da detalje zbog istrage koja se vodi ne može otkrivati.

- Ja sam izgubio dijete nepovratno, sve dok traje policijska istraga, o tome ne želimo govoriti - kazao je kratko Lovrenović.

U tekstu koji je objavljen na portalima, a čiju nam je autentičnost potvrdio, on je otvorio dušu.

Bio u policiji

- Borim se s osjećajem najtežeg mogućeg gubitka - gubitka djeteta kojem, istina, nisam bio biološki otac, ali koje me zvalo ocem i bio je moj sin. Dolazim s užasnom spoznajom koju još nisam preradio i ne znam hoću li ikada, da je moj Mahir, prema svemu onome što je, nažalost, tek nakon njegove smrti izašlo navidjelo, žrtva vršnjačkog nasilja. Sve se, brže nego što se očekivalo, raspliće i slaže u sliku na kojoj bi Mahirovim vršnjacima -zlostavljačima i zlostavljačicama, pozavidio i „stanovnik“ Danteovog pakla - kazao je Lovrenović.

Slika
Dječak skočio sa zgrade

Istakao je da odgovorne institucije, policija, tužilaštvo, resorna ministarstva, parlamenti, skupštine, škole, pedagoški zavodi... moraju hitno poduzeti odgovarajuće, za početak privremene mjere, da ovako nešto ne bi zadesilo još nečije dijete izloženo sociopatskim formama ponašanja.

- Žalim tu djecu i od srca im želim da ozdrave od nasilja kojim su dubinski zaražena, siguran sam da ne želim da njih, ili sutra njihovu djecu, zadesi Mahirova sudbina. Iskusni stručnjak za maloljetničku delinkvenciju i nasilje kaže mi da oblik zlostavljanja kojemu je bio izložen Mahir pogubno destruira dječiju ličnost i dovodi je do disocijacije. Krajnji cilj svih navedenih institucija morao bi biti zakon kojim se na odgovarajući način sankcionira vršnjačko nasilje u školama, iz kojeg ne trebaju biti izuzeti ni nastavnici - istakao je Lovrenović.

Odgovori nadležnih

Od istražnih organa očekuje odgovore kada, gdje i kako je nad njegovim djetetom vršeno zlostavljanje i teroriziranje u obrazovnoj ustanovi koju je pohađao.

- Nadam se da će, uz ostala, odgovoriti na pitanje jesu li Mahira, istina "samo" verbalno, zlostavljali čak i neki njegovi nastavnici? A to šta je Mahir mislio o takvim školama i takvim nastavnicima, rekao je time što je, prije nego što će se baciti s osmog sprata zgrade u kojoj je živio, zapalio svoj ruksak s knjigama. Je li moglo biti rječitije oporuke? I njihova odgovornost, ako postoji, mora se poimenično utvrditi - kazao je Lovrenović.
Nasilje se nije desilo u školi "Aleksa Šantić“

Iako dječak koji se ubio 14. decembra nekoliko dana nije bio u školi, što je ostavilo prostor za sumnju da su možda školski problemi razlog samoubistva, nadležni iz OŠ "Aleksa Šantić" nemaju komentara.

Dječak je dugo sjedio u haustoru prije nego što se odlučio za očajnički čin. U jednom momentu zapalio je svoj školski ruksak, a onda je otvorio prozor i skočio.

- Nasilje koje spominje profesor Lovrenović nije se desilo u OŠ "Aleksa Šantić", već vjerovatno u nekoj prethodnoj školi koju je učenik pohađao. Mi zaista nemamo o tom događaju nikakvih komentara - kazali su nam iz škole.

Autor: A. NUHANOVIĆ
avaz.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 23, 2018 22:59:33, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 21:16:52

Post od nevenkagaragic u Čet Dec 31, 2015 22:25:55

nevenkagaragic je napisao:STRASNO, PRESTRASNO!
Nadam se da ce se rasvetliti uzroci ove uzasne tragedije...
Pocivao u miru prelepi mali andjele Mahire...
Neka ti je laka ova zemlja... gde i moj sin Denis pociva...

Istraga o samoubistvu 15-godišnjaka ima novi zaplet
ŠOKANTNO Očuh Lovrenović tvrdi da je dječak žrtva nasilja vršnjaka!

Objavljeno: 30. 12. 2015 - 19:08
Slika

Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS) u saradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova (MUP) KS poduzelo je hitne radnje da bi se što prije utvrdile okolnosti samoubistva 15-godišnjeg Mahira Rakovca koji je sredinom decembra skočio sa 8. sprata zgrade na Dobrinji, potvrdila je za „Avaz“ Azra Bavčić iz Odjela za odnose s javnošću.

Prema riječima Bavčić, Tužilaštvo KS o neposrednom uzroku smrti tragično stradalog mladića, koji se ubio pod nerazjašnjenim okolnostima, očitovat će se nakon što dobije nalaz obdukcije.

Tragičan događaj

Na površinu izlazi tek poneki detalj o smrti dječaka koji je odnedavno bio učenik OŠ „Aleksa Šantić“ u Sarajevu. Njegov očuh Dubravko Lovrenović, poznati profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, u tekstu koji je objavio na internetu tvrdi da je Mahir bio žrtva vršnjačkog nasilja. „Dnevni avaz“ je odmah nakon tragičnog događaja imao informaciju da je Lovrenović očuh dječaka, ali s obzirom na to da je riječ o maloljetniku, njegov smo identitet sačuvali od javnosti. Međutim, sam Lovrenović, teško pogođen tragedijom, objavio je tekst u kojem otvoreno govori o slučaju.

Optužbe koje je Lovrenović iznio nekoliko dana nakon tragičnog događaja u porodici o nasilju koje je u školi vršeno nad njegovim pastorkom, provjerava i Kantonalno Tužilaštvo.

- Što se tiče navoda gospodina Dubravka Lovrenovića u vezi s vršnjačkim nasiljem, Tužilaštvo vrši provjeru tih navoda i poduzima potrebne radnje - potvrdila nam je Bavčić.

Lovrenovića smo jučer kontaktirali, ali nam je rekao da se nalazi u MUP-u KS sa suprugom te da detalje zbog istrage koja se vodi ne može otkrivati.

- Ja sam izgubio dijete nepovratno, sve dok traje policijska istraga, o tome ne želimo govoriti - kazao je kratko Lovrenović.

U tekstu koji je objavljen na portalima, a čiju nam je autentičnost potvrdio, on je otvorio dušu.

Bio u policiji

- Borim se s osjećajem najtežeg mogućeg gubitka - gubitka djeteta kojem, istina, nisam bio biološki otac, ali koje me zvalo ocem i bio je moj sin. Dolazim s užasnom spoznajom koju još nisam preradio i ne znam hoću li ikada, da je moj Mahir, prema svemu onome što je, nažalost, tek nakon njegove smrti izašlo navidjelo, žrtva vršnjačkog nasilja. Sve se, brže nego što se očekivalo, raspliće i slaže u sliku na kojoj bi Mahirovim vršnjacima -zlostavljačima i zlostavljačicama, pozavidio i „stanovnik“ Danteovog pakla - kazao je Lovrenović.

Slika
Dječak skočio sa zgrade

Istakao je da odgovorne institucije, policija, tužilaštvo, resorna ministarstva, parlamenti, skupštine, škole, pedagoški zavodi... moraju hitno poduzeti odgovarajuće, za početak privremene mjere, da ovako nešto ne bi zadesilo još nečije dijete izloženo sociopatskim formama ponašanja.

- Žalim tu djecu i od srca im želim da ozdrave od nasilja kojim su dubinski zaražena, siguran sam da ne želim da njih, ili sutra njihovu djecu, zadesi Mahirova sudbina. Iskusni stručnjak za maloljetničku delinkvenciju i nasilje kaže mi da oblik zlostavljanja kojemu je bio izložen Mahir pogubno destruira dječiju ličnost i dovodi je do disocijacije. Krajnji cilj svih navedenih institucija morao bi biti zakon kojim se na odgovarajući način sankcionira vršnjačko nasilje u školama, iz kojeg ne trebaju biti izuzeti ni nastavnici - istakao je Lovrenović.

Odgovori nadležnih

Od istražnih organa očekuje odgovore kada, gdje i kako je nad njegovim djetetom vršeno zlostavljanje i teroriziranje u obrazovnoj ustanovi koju je pohađao.

- Nadam se da će, uz ostala, odgovoriti na pitanje jesu li Mahira, istina "samo" verbalno, zlostavljali čak i neki njegovi nastavnici? A to šta je Mahir mislio o takvim školama i takvim nastavnicima, rekao je time što je, prije nego što će se baciti s osmog sprata zgrade u kojoj je živio, zapalio svoj ruksak s knjigama. Je li moglo biti rječitije oporuke? I njihova odgovornost, ako postoji, mora se poimenično utvrditi - kazao je Lovrenović.
Nasilje se nije desilo u školi "Aleksa Šantić“

Iako dječak koji se ubio 14. decembra nekoliko dana nije bio u školi, što je ostavilo prostor za sumnju da su možda školski problemi razlog samoubistva, nadležni iz OŠ "Aleksa Šantić" nemaju komentara.

Dječak je dugo sjedio u haustoru prije nego što se odlučio za očajnički čin. U jednom momentu zapalio je svoj školski ruksak, a onda je otvorio prozor i skočio.

- Nasilje koje spominje profesor Lovrenović nije se desilo u OŠ "Aleksa Šantić", već vjerovatno u nekoj prethodnoj školi koju je učenik pohađao. Mi zaista nemamo o tom događaju nikakvih komentara - kazali su nam iz škole.

Autor: A. NUHANOVIĆ
avaz.ba

KO JE IZDAO OVO MALENO???
KO ce i KADA odgovarati za ovaj mladi zivot?
Uzasne informacije sam cula... sta se sve radi u skoli?
KO to tolerise, precutkuje... KOGA stite?
Strasno, prestrasno... zao mi je, jako zao ovog mladog zivota...
Nadam se, iskreno se nadam i verujem da ce tuzlac KS Dalida Burzic savesno i precizno otkriti KRIVCE i da ce isti dobiti zasluzenu kaznu!
Cekamo...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 23, 2018 23:00:36, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 21:20:33

Post od nevenkagaragic u Pet Jan 01, 2016 10:18:24

Nazalost OVO je BH drzava... Zalosno, jadno i izgubljeno (bespovratno) drustvo!
Primera je bezbroj... ovog BOLESNOG drustva sa svojim malim "bogovima" kojima je sve dozvoljeno! A kakvih tek "pedagoga" profesora ima (i ONI "uce" i "vaspitavaju" decu)...
Mogu samo zamisliti kakvu je torturu trpio mali Mahir... i NIKO se nije nasao da mu POMOGNE?!
Cega, KOGA se to plase cak i profesori (kako vidim u tekstu nesrecne majke)?
Malih "bogova" ciji sinovi i kceri ne prezaju ni od cega jer zaboga njihovi roditelji su "neko" i "nesto" i imaju zastitu istih takvih u drzavnim institucijama (zna se kojim)?
GADI MI SE odsustvo ljudskosti, istine i pravde - DA, TRULO smo drzstvo, IZGUBLJENO!
Istina je i sto majka malog Mahira kaze za novinare. I sama sam se sokirala odsustvom ljudskosti kad sam videla tekst "Eksluzive" (cuj to - EKSKLUZIVA!) sa 44 slike sahrane!!!?
DA - 44 slike kao da je rec o nekom spektaklu - SRAMOTA!

MAJKA MALOG MAHIRA, dječaka koji je nesretno stradao, uputila je večeras ovo pismo svima…

31/12/2015
Slika

Ljubazno Vas molim da objavite moj tekst koji je jedina moja reakcija nakon sedamnaest dana šutnje koju više nisam mogla podnositi.
Unaprijed zahvalna,
Alisa Mahmutović

Povezani sadržaj:

PROGOVORIO OČUH DJEČAKA KOJI JE SKOČIO SA ZGRADE NA DOBRINJI: Sad je izašlo na vidjelo, on je bio žrtva vršnjačkog nasilja!

Večeras, 1 sat i 3 minute prije Nove godine, dobili smo ovo pismo. Prenosimo ga u cijelosti…

Otvoreno pismo svima nama kojih se tiče:

JAVNOM TUŽIOCU KANTONA SARAJEVO i
Federalnom ministarstvu obrazovanja
Ministarstvu obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo
Pedagoškom zavodu Sarajevo
Internacionalnoj osnovnoj školi na Ilidži
MUP-u Kantona Sarajevo
Vijeću za štampu BiH
JAVNOSTI

Zovem se Alisa Mahmutović, i da nisam majka Mahira Rakovca, nedavno tragično preminulog četrnaestogodišnjaka, preko ovog teksta bi se prešlo kao preko svakog recepta za brzo mršavljenje. Profesorica sam jezika i književnosti, uposlena na Filozofskom fakultetu u Zenici. Dakle, i pedagog sam. Ovo ističem jer je moje otvoreno pismo upućeno inistitucijama koje se bave obrazovnim i pedagoškim radom.

Majka sam, a moje dijete leži u hladnom grobu. Moj četrnaestogodišnji dječak, sat vremena prije smrti, sjedio je na prozoru zgrade u kojoj je živio, a zatim je zapalio školski ruksak sa udžbenicima i zauvijek otišao sa ovoga svijeta. A posljednjih sat vremena za mene će ostati vječna misterija. Zamislite samo sat vremena i na autobusnoj stanici, a kamoli sat vremena pred sigurnu smrt. Taj i takav sat duži je od vječnosti.

Portali, gladni senzacija i krvi, dok je Mahir još ležao na pločniku ispred zgrade prenijeli su da je anonimna komšnica vidjela dijete kako najmanje sat sjedi pored prozora. Treba li ovo komentirati ili je ovo samo dokaz našeg tradicionalnog merhametluka?

A meni opet, kao majci, ostaje pitanje – kako da nam niko toga dana nije pokucao na vrata? Hoće li nam anonimni komšija bar sad pokucati? Toliko o komšiluku i našem opjevanom merhametluku.

A šta ćemo s policijom i takozvanim procedurama? U trenutku dok se moj suprug i ja pripremamo za poslovni izlazak – zazvonio je interfon, jednom, dugo. A poslije petnaestak minuta ponovo, višekratno: dižem slušalicu – javlja se ženski glas s pitanjem: da li tu živi dječak koji ima četrnaest godina? Odgovorila sam potvrdno, dok je ženski glas zapovjedio da siđem jer nas treba policija. Interfonom su nas, jer je očito sedmi sprat tog dana bio previsoko, pozvali pred ulaz zgrade, da sasvim nepripremljeni svjedočimo užasu, u kojem je već učestvovala radoznala svjetina dajući anonimne izjave.

Zato, Molim vas, policiju ovoga grada, da mi odgovorite na pitanje: imate li djecu? Policija me, u trenu kad svjedočim užasnoj smrti jedinog sina, stavila pred rulju, znatiželjnu masu, vatrogasce i hitnu pomoć. Naravno i kamere su već bile tu jer su svi znali prije mene.

Da li to znači da ćete imati isto ili više srca prema maloljetnim sadistima koji su mi dugotrajnim, sistematskim i nadasve morbidnim zlostavljanjem dijete otjerali u smrt? Znači li to da ćete i njima, čija su vam imena i porodični pedigrei poznati također zvoniti jednom najprije dugo, a zatim i višekratno? I znači li to da ćete i s njima na isti ili sličan način postupiti, ili su oni toliko zaštićeni da mogu uraditi što god požele.

Molim nepoznatog stanara zgrade koji je dao izjavu, pod uvjetom da ostane anoniman, da mi, naravno po uslovom da ostane anoniman, odgovori na sljedeće pitanje – zašto je, zašto cijeli sat gledao dječaka koji sjedi na prozoru požarnih stepenica osmog sprata – a da ga ne upita je li dobro, zašto ne ide kući, muči li ga što, gdje su mu roditelji, ili da ga pozve u svoj stan? Da li ste i za trenutak svjesni da ste samo sa par pitanja i jednom ljudskom gestom mogli spasiti jedno dijete. Imate li, komšija, dušu? Čega se bojite? Koga, pa ste anonimni? Ili Vas je ipak stid?

Majka sam, a djeteta nemam. Živim u svijetu u kojem me policija s ruljom dočekuje na hladnom betonu, gdje krv moga dječaka teče… Niko mi ne kuca na vrata. Moje dijete svojom je voljom otišlo s ovoga svijeta koji ga ni mrtvog nije pustio da spava.

Miralem Dizdarević, novinar nečega što se zove Ekskluziva.ba objavio je više od 40 fotografija sa porodične dženaze. Niko nas nije pitao. Pisao je Miralem Dizdarević o očuhu djeteta, naslađivao se slikama njegove smrti. Vjerujete li, Miraleme, da u ovoj zemlji nikakvoga zakona nema? Je li Vam drago što se na meni možete nekažnjeno iživljavati dok brojim dane od sahrane jedinca? Vaše kolege iz nekog portala koji se zove doznajemo.ba pratili su vaš primjer. Iživljavaju se nad porodicom. Ni njih činjenice ne zanimaju. Da li ste vi novinari – ili strvinari? Da li ikoga od vas zanima zašto je sebi život oduzeo primjeran i dobar dječak koji je živio i patio pored vas? Agencija Patria otišla je možda i najdalje u svojim lažima. Objavili su osmrtnicu, dakle ime žrtve. To krivično djelo je u njihovom izvještaju jedina istina. Sve ostalo je pogana laž.

Dalje, molim Vijeće za štampu da mi pomogne. Molim Vas, kao ljude, i one od Vas koji ste roditelji – da ne dozvolite ovo mučenje i iživljavanje nad roditeljima žrtve. Vi to možete.
Dječak nad kojim su se iživljavali zaštićeni sinovi i kćeri gradske “elite” nije izdržao. Dvije godine Mahir je pohađao Internacionlnu školu na Ilidži.

Šta se uzornom i odličnom djetetu dešavalo u te dvije godine? Šta se može dogoditi djetetu, toliko strašno, toliko neizdrživo da to ne može podijeliti s rođenom majkom? Šta se to užasno i neljudsko i danas dešava u toj školi – da je moglo četrnaestogodišnjaka otjerati u grob? Šta krijete? I za čiji račun? Koliko djece danas šuteći pati i razmišlja o samoubistvu, dok vi šutite, nastavnici, pedagozi, prosvjetni inspektori, silna ministarstva? Može li novac kupiti baš sve? Da li se bojite Boga ili mislite da ste i s njim napravili poslovni aranžman? O procentima ovdje neću. Plata i topli obrok dovoljni su nastavniku da gleda i šuti kako se tope životi djece, čiji roditelji ne pripadaju tranzicijskom miljeu. Istina, ne svima, jer neki su mi sa strahom u očima i sniženim glasom savjetovali da Mahira ispišem iz Internacionalne škole, što sam jedva dočekala i uradila u junu prošle godine, nadajući se da sam riješila problem jer nisam znala i nisam ni mogla znati razmjere zločina koje su maloljetne sadističke strukture ličnosti sposobne i pomisliti, a kamoli uraditi.
Životi naše djece vrijede ljetovanja u Turskoj ili eventualnoj nekoj solidnoj lokaciji na Bosforu.

Majka sam, a djeteta nemam. Moj dječak, moj Mahir, koji nije imao loše ocjene, nije pio, nije se drogirao, nikome nije pravio probleme, a najmanje je bilo koga zlostavljao, izgubio je svaku nadu, jer je u školi bio višestruko izdan. S jedne strane od svojih drugova, s druge strane od onih koji su ga prvi morali zaštiti, ako ništa drugo, onda zato jer im je to zakonska obaveza. Doduše, samo ako bi bili u školskom sistemu BiH. Međutim, ova škola, kao i većina privatnih poslije rata, bez obzira na formalne uzuse, u suštini su eksteritorijalne. U njih će se možda za neko vrijeme početi ulaziti sa vizom i pasošom. Ostaje da se odgovori na kraju:

Odakle dolaze svi ti profesori i ko je izdao licencu školi?
– Koliko se zadržavaju, kada i gdje odlaze profesori, ko ih iz inspekcijskih organa provjerava i na koji način?
– Ko im verifirica i nostrificira diplome, jer se u Bosni teško nostrificira i oxfordska diploma?
– Da li su poznati njihovi radni dosijei, i ako jesu – kome jesu?
– Ko provjerava njihovu stručnost, koliko im se često posjećuje nastava?
– Ko provjera njihov engeski – British Council ne, a oni su jedino nadležni?
– Ko je nadležan za njihov pripravnički i državni ispit? BIH očigledno nije, ali neko ipak jest, pa nas zanima ko?
– Ko provjerava njihove Univerzitete sa kojih dolaze diplome?
– Kako to da u osnovnoj školi nema zajedničkih roditeljskih sastanaka, što je temelj funkcioniranja razreda?
– Zašto su oni do te mjere eksteritorijalni da inspekcija Ministarstva ne može, neće ili ne želi išta provjeravati? Ili se samo radi o tome da struktura učenika određuje pristup nadleženih kantonalnih organa?

Ko će nam odgovoriti na sva ova i još brojna slična pitanja? Niko – to nam je jasno. I dalje ćemo o svemu na kafi i Facebooku. Moramo postati svjesni da se u ovoj zemlji, naročito nakon uvođenja «demokratije» mora oteti ono što ti pripada.

Zašto sam postavila sva ova pitanja svim institucijama u Kantonu Sarajevo kad je Mahir istu školu šest godina pohađao i u Tuzli bez ikakvih problema, za one koji se možda pitaju?

Moj odgovor je sljedeći: učenici su u Tuzli bili Bosanci, kao i velika većina nastavnika, koji su ipak primjenjivali visoke pedagoške standarde koje smo preuzeli iz bivše nam zemlje. Učenici su pripadali istom socijalnom sloju, koje su roditelji nastojali sačuvati suvremenih pošasti. S druge strane, nastavnici su Turcima ipak uspjeli objasniti da su oni u Bosni, i da su ovdje samo gosti, a kao gosti moraju usvojiti običaje domaćina, što su uspijevali učiniti. Osim toga, licenciranje, kako stvari stoje, izgleda, ipak nije dobijeno na Bosforu.

Ne znam ko je ni u kakvoj vezi iz Vlade Kantona sa predstavnicima i vlasnicima škole, to prepuštam policiji i Tužilaštvu.

Dragi moj sin, lišen osjećaja za materijalno kao ideje vodilje u životu, morao je silom prilika živjeti u svijetu u kojem je profit jedino mjerilo stvari, a novac i političke veze u skupoj “elitnoj” školi daju pravo maloljetnim monstrumima na sve što požele, pa i najgore perverzije.

Dragi naši zavodi, inspekcije, internacionalne škole, ministarstva, pedagoški zavodi, nastavni savjetnici – ČESTITAMO VAM – uspješno odgajate monstrume, sinove fudbalera, fudbalere sinove ambasadora, biznismena, monstrume koji se više ne mogu obuzdati ni unutar školskih zidova gdje vulgarni, prosto, nasilnički vrijeđaju, pred nastavnicima maltretiraju, u školi oni bezdušno tuku, mrcvare, i siluju.

Svi šute. I vjerovatno će i dalje tako. Možda će im život tako biti lakši, kao što nedavno rekoh jednoj na smrt uplašenoj nastavnici od koje sam tražila da na sudu posvjedoči samo ono što je i sama vidjela. Neka radi po svojoj savjesti, Moje dijete, na moju beskrajnu tugu, nije izdržalo, ali se svejedno i s razlogom bojim za druge. Bojim se – Čije je dijete sljedeće? Koliko mučenih i mrcvarenih nikada više neće doći kući? Ili će doći, ali trajno traumatizirani. Koja majka više neće ugledati svoje dijete sa ruksakom na vratima? Koja je, majke, od nas sljedeća?

A Vi djevojčice – koje ste Mahira sistemski psihički zlostavljale, kako vulgarnim i ponižavajućim crtežima, tako i pogrdnim riječima, bit ćete jednog dana majke, a ja vam želim da vam vašu djecu ne pokazuju mrtvu na pločnicima zato što su ih, između ostalih, zlostavljale djevojčice poput vas.

Alisa Mahmutović

(Doznajemo.com)

DODATAK:

Nazalost, bojim se da NAJMANJE zanima one koje bi trebalo NAJVISE da zanima!
A javni tuzioci? Oni su farsa BH pravosudja!
Ili se nesto promenilo? Volela bih...
Da, KO je sledeci , to se sve cesce pitamo?

Slika

BOLNO PISMO MAJKE 14-GODIŠNJEK MAHIRA RAKOVCA - Da li ikoga zanima zašto je sebi život oduzeo primjeran i dobar dječak koji je živio i patio pored vas?!

Upravo kako kaze ovaj komentator - to je BH stvarnost:

Slika

EDIT - JOS JEDAN DODATAK 02.01.2016.:

Danima ne mogu izbrisati sliku ovog prekrasnog decaka (videla sam posmrtnicu u Tuzli), pogotovo sto svaki drugi dan vidim njegovo vecno pocivaliste kad obilazim svog sina...
Moram jos jednom editovati post s ovim danasnjim dodatkom i komentrom dana...
Neka tekstova na jednom mestu jer ovu strasnu tragediju, ovaj promasaj bolesnog, trulog drustva u kojem zivimo, delim dalje, neka sto vise ljudi procita, razmisli, TRGNE SE i konacno nesto preduzme (u pravosudje se bas puno ne uzdajte)!
Jer upravo kako kaze Semira Degirmendzic u svom osvrtu "Komentar dana" :
"Zelimo kazne za Mahirove i potencijalne ubice druge djece! Zelimo da se ovo zlo nikome ne ponovi. Zato, neka pismo Alise Mahmutovic bude posljednje pismo majke koja je primorana govoriti o svom djetetu koje je zivotom platilo bolesti cjelokupnog sistema."
A zivotom placaju deca i omladina zbog TERORA svake vrste: u skolskim, zdravstvenim, odgojnim ustanovama, na ulici, u porodici... DOKLE?
Hoce li ovo drustvo (i pravosdje) konacno progledati i rascistiti kriminalnu, nepotisticku, korupcijsku, bolesnu i osionu bagru???!

"Dnevni avaz", 02.01.2016.godine:
Slika

Slika

SlikaSlika

EDIT - I TRECI PUT - DODATAK 03.01.2016.:

PRESTRASNO!
Kako vec rekoh za prethodni (jucerasnji dodatak) neka je sve na jednom mestu, neka se pise, siri, deli, VRISTI, vrsi pritisak na ANEMICNE drzavne institucije koje STITE i ZATASKAVAJU nasilje, kriminal i TEROR svake vrste od strane takozvane eLITE u ovom trulom i propalom drustvu ( od politicke, zdravstvene, prosvetne i svake druge, a koje sistematski teroriziraju gradjane - NEKAZNJENO naravno, a sve zahvaljujuci "profesionalcima" u tuzilastvima (kao sto je ovo TUZLANSKO) i uopste pravosudju.
Nadam se da ovaj tragican slucaj malog Mahira Rakovca ipak NECE uspeti ZATASKATI!

"Dnevni avaz", 03.01.2016.:
"Oni koji su povezani sa smrcu Mahira Rakovca moraju biti izvedeni pred lice pravde!"

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/9f9ve5vw9/2_2_Ava ... ra_Rak.jpg

"Lovrenovic: Znam ko ste i kako ste krvnicki mucili djecake!"

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/ww1qcxhh5/3_2_Ava ... te_800.jpg

VIDEO PRILOG TV1:

U sarajevskoj osnovnoj školi vršnjaci zlostavljali dvojicu dječaka, jedan se ubio a drugi pokušao

Slika

Lovrenović zlostavljačima svog sina: Znam vaša imena i kako ste krvnički i fašistički mučili dječake, svi ste sadisti - ... “Obraćam vam se jer znam vaša imena, obraćam vam se jer su vaša imena poznata policiji i tužilaštvu. Obraćam vam se jer znam, a znaju i svi oni koji su maloprije navedeni sve detalje, sve načine na koje ste monstruozno, krvnički, fašistički mučili te dječake. Vaša krivica i vaša odgovornost je velika ali nije jednaka. Mi znamo jako dobro tko su bili inicijatori, tko su bili podstrekači i tko su među vama bili najveći sadisti jer sadisti ste svi, međutim postoji bitna razlika između onih koji su to "samo gledali" ili onih koji su to činili, kojim predmetima i odakle, vi to znate jako dobro. Dakle, razvrstajte se među sobom jer ćete sutra ili vrlo brzo za to odgovarati”, poručio je Dubravko Lovrenović, Mahirov očuh...

Svaka cast "Dozer" - upravo tako (forum klix.ba)!
Citiram samo deo posta:

"...Da, majka umrlog momka jeste u potpunosti zakazala, ali ne u odgoju svog jedinog djeteta, nego u tme sto u svom pismu nije navela imena i prezimena tih zlostavljaca, kao i imena i prezimena njihovih "elitnih" roditelja, kojima se ja ovom prilikom i ovim putem na@ebem idiotskih majki koje su ih uopste rodile i omogucile im da se dalje razmnozavaju i na svijet donose nove idiote, kretene i mediokritete.

Majka umrlog djecaka je, s obzirom na sve, napisala pismo koje je cak i vrlo blago i kojim pokusava adresirati evidentan siri drustveni problem prema nadleznm institucijama. Ali, svi mi znamo kako ce se ovo zavrsiti - iza debelih elitistickih zavjesa, zataskano, bez ikakvih sankcija za bilo koga..."

I opet "Dozer" - da, sve se ZNA, a tu je i svedok!
Citiram deo:

"Nikoga se ne okrivljuje unaprijed,, ali kako je vec receno - Mahirova majka je vec, u svom pismu, prilicno jasno napisala o kome se radi.
Skola to zna. Nastavnici to znaju. Druga djeca u skoli to znaju. I, na kraju, to vrlo dobro zna i drugi djecak kojem su uradili isto.
On je, srecom, jos uvijek ziv i moze svjedociti.

Ali - i mi, javnost, treba da znamo imena tih balavih monstruma, ali i onih koji su ih tako odgojili, tj. njihovih roditelja.
Ako nistq dugo, da ih mozemo pljunuti na ulici. Ko zeli i smije..."

EDIT - I CETVRTI PUT - DODATAK 04.01.2016.:

Mislim da cu ipak morati otvoriti posebnu temu - zelim pratiti reakcije DRZAVE i preduzimanje konkretnih mera njenih institucija, podsecati javnost i siriti iformacije kako bi sto vise gradjana ove drzave konacno shvatilo u kakvom drustvu NEODGOVORNIH, a DOBRO PLACENIH "lezilebovica" zive i da se bez upornog i svakodnevnog pritiska na iste NECE NISTA PROMENITI! Po obicaju, sve bi se moglo brzo zaboraviti i zataskati! Nemojmo dozvoliti da nam vise lazu, obecavaju i vredjaju inteligenciju (pa zar smo toliko glupi?), nemojmo dozvoliti da nam i dalje NEKAZNJENO ubijaju decu na sve moguce, nemoguce i monstruozne nacine!

"Dnevni avaz", 04.01.2016.:
"Sve zesce reakcije javnosti nakon samoubistva djecaka"
Gradjani traze "Mahirov zakon"

http://s26.postimg.cc/5yv8r9wop/4_0_Ava ... _zakon.jpg

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/h14x3gg55/4_1_2_A ... ov_zak.jpg

"Stravicni detalji isplivavaju nakon Mahirove smrti"
Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/b2r3t7x6h/4_2_2_A ... plivav.jpg

"Roditelji trebaju znati podatke o prosvjetarima"
Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/ckck4s1x5/4_3_2_A ... odatke.jpg

"Ocuh tragicno stradalog 14-godisnjaka ne odustaje od borbe"
Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/44mzn9z21/4_4_2_A ... aje_od.jpg

I ne treba, i ne sme da odustane od borbe!
NIKO ne bi smeo odustajati od borbe za ISTINU i PRAVDU, NIKO!
Ovu strahotu treba rasvetliti do kraja i krivce (i pomagace) kazniti!
Bez obzira ko su i sta su (im roditelji), a bice da su "njuske" iz takozvane BH eLITE (bez "E" - verujem da svi znaju sta je to)...
Ili cemo kao ovaj otac "oko za oko, zub za zub" - treba li ovako?
"Dnevni avaz", 27.10.2009.:

Slika

STOP nasilju i zlostavljanju djece! Jer nas se tiče! - Parlamentu BiH Vijeću ministara BiH Tužilaštvu KS Vladi KS Ministarstvu obrazovanja KS MUP-u KS Ministarstvu pravde KS - Izgubili smo još jedan mladi život – dječaka Mahira, kojeg je brutalno zlostavljala grupa vršnjaka. Spriječimo nove tragedije! Apelujemo da se imenuju i sankcionišu svi odgovorni … direktni počinioci, podstrekači, pomagači, kao i oni koji su znali ili sumnjali na permanentno zlostavljanje dječaka Mahira, a nisu na vrijeme reagovali. Apelujemo i da se hitno poduzmu sve mjere kako bi se stvorile pretpostavke za izmjene Zakona o maloljetničkoj delikvenciji, s ciljem oštrijih sankcija za maloljetne prijestupnike.

Nazalost, SVE je u BiH ZAPUSTENO (a zna se i zasto), a kada ce konacno BUDJENJE???
Ne mogu da shvatim... ne mogu...

A da se "ne zagube" "slucajno" dokumenti i dokazi? Tuziocima se to cesto dogadja, secamo se.

Ismir Jusko: Završena istraga u vezi sa samoubistvom maloljetnog Mahira

Tužilaštvo KS provodi istragu o smrti dječaka Mahira, urađena obdukcija

TEK SADA???
"Dobro jutro" SKOLO (eLITNA), svaka "cast"! I naravno, vi pojma "nemate" ni o cemu (bas verujem").

Reakcija iz škole: Mahir je bio primjeran učenik, žao nam je... - Međunarodna osnovna škola Sarajevo danas je izrazila "duboko žaljenje i dijeli bol" roditelja Mahira Rakovca koji je tragično preminuo 14. decembra 2015. godine.

Nakon samoubistva 14-godišnjaka: Zapustili smo škole

Naravno - DRZAVA je ta koja snosi NAJVECU ODGOVORNOST! Samo KOJA? GDE JE?

Država snosi najveću odogovornost - ... Kako tvrdi naša sagovornica, najveću krivicu za Mahirov slučaj snosi država koja ne obrazuje i ne štiti svoje građane. Adolescentima je to jasna poruka da se mogu ponašati nasilno i provući se bez kazne, smatra ona...

Nasilnici su često najpopularnija djeca u rezredu: Otvoreno pismo Društva psihologa - ... Već dugi niz godina članovi Društva psihologa FBiH upozoravaju na problem nasilja u školama kroz istupe u medijima, komentare i prijedloge kako da se krene sa prevencijom najvećeg problema sa kojim se suočavamo. Ali, očigledno da su ti istupi bili neprepoznati kao upozorenja i pozivi na akciju. Naša odgovornost kao Društva psihologa je što nismo bili agilniji oko zagovaranja mjera prevencije vršnjačkog nasilja...

Video prilog - Al Jazeera Balkans 04.10 2016.:
Lovrenović: Mahira su silovali u školi

Drzite se Lovrenovicu i NE POSUSTAJTE!
A pokusace sec sve ZATASKATI, u to sam sigurna!
Srecom, ni Vi niste "sica" - obican, mali gradjanin BiH, pa se Vasa rec DALEKO CUJE!

Lovrenović: Podrška ljudi produžava nam život, a agoniju nakon Mahirove smrti čini podnošljivijom - Smrt četrnaestogodišnjeg Mahira Rakovca uzburkala je bh. javnost koja traži da se imenuju i sankcionišu odgovorni za brutalno zlostavljanje dječaka, ali i da država donese zakon kako se ovakve tragedije više nikada nikome ne bi dogodile. Profesor Dubravko Lovrenović, koji je očuh nastradalog dječaka, u razgovoru za Klix.ba ističe kako je apsurdan stav Međunarodne škole na Ilidži, u kojem navode kako roditelji upravu škole nisu obavijestili da je njihov sin zlostavljan...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 10:19:13, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 21:24:17

Post od nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 16:24:06

Iskreno se NADAM da ce tako i biti, jer je Dalida Burzic jedina svetla tacka u kompletnom BH tuzilastvu...
Bar sto se mene tice - pokazala se i na prethodnom radnom mestu sudije Kantonalnog suda Sarajevo.
PRVA se usudila kazniti jednog od pripadnika zasticene vrste u BiH, takozvanu "doktorka smrt" - Amilu Cvijetic-Koldzo .
A ima ih jos mnogo, mnogo... pod zastitom trulog BH pravosudja.
Nadam se da ce bar u Sarajevu krenuti zahvaljujuci Dalidi Burzic, AKO ostane ono sto je bila.
Verujem da ce zaista bas ona doci do istine i PRAVDE za malog Mahira Rakovca...

Slika
"Dnevni avaz", 05.01.2016.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 23, 2018 23:06:49, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 21:51:40

Nazalost...

Društvo psihologa: Sve više djece se javlja za pomoć zbog problema vezanih za školu - "Ne postoje riječi izgovorene ili napisane kojima bi se izrazila sućut Mahirovoj porodici, niti kojima bi se mogla izreći tuga zbog izgubljenog života. Jednog djeteta više nema i za njegovu smrt smo odgovorni svi, kao što smo odgovorni i za patnju koju doživljavaju zlostavljana i ponižavana djeca u našim školama", stoji u otvorenom pismu Društva psihologa u FBiH upućenog vladama. "Lako je reći - nismo znali, lako je reći - nismo smjeli ili nismo mogli ništa učiniti. Ovo nas sve zajedno ne lišava lične odgovornosti za nasilje koje trpe djeca u školama", ističu iz ovog društva i navode da već godinama upozoravaju na problem nasilja u školama kroz istupe u medijima, komentare i prijedloge kako da se krene sa prevencijom najvećeg problema sa kojim se suočavamo, ali da ti istupi nisu bili prepoznati kao upozorenje i poziv na akciju. Navode da prevencija vršnjačkog nasilja mora postati prioritet za sve jer živimo u društvu koje ima izuzetno visok prag tolerancije na agresivnost i nasilje...

A dokle vise POLITICARI???

Dok su se političari bavili putem ka EU i preraspodjelom fotelja, čini se da su građani ostali na marginama. Posebno njihova ljudska prava.

KAKO SU SE GRAĐANI U BIH BORILI ZA OSNOVNA LJUDSKA PRAVA (03 01 2016)
Slika

Bas NIJE?

Ministar Kazazović: Poduzet ćemo sve aktivnosti za dokazivanje odgovornosti za smrt dječaka Mahira - Iz Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS izjavili su kako ova institucija nije bila obaviještena o slučaju zlostavljanja nad dječakom Mahirom Rakovcem, ali da će poduzeti sve aktivnosti i radnje koje podrazumijevaju ispitivanje odgovornosti...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 23, 2018 23:07:28, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 22:06:18

Puna podrska Lovrenovicu!
Istina se uvek otkrije - dzaba se krije, brisu kamere...

Slika

Očuh tvrdi da su u zlostavljanje Mahira bili uključeni i nastavnici. „Znamo, gospodo, imena profesora koji su također zlostavljali Mahira. I to znamo. Znamo da znate sve, džaba vam je brisati kamere i sve ostalo“, poručuje. Oglasili su se i iz Međunarodne osnovne škole na Ilidži. U saopćenju koje potpisuje uprava škole negiraju bilo kakvu odgovornost. „Nastavnici naše škole su profesionalni pedagozi i niko od njih nikada ne bi nasilno ili u vidu provokacije nastupao prema bilo kojem učeniku. S obzirom da škola nije imala nikakav kontakt sa Mahirom niti majkom od juna 2015., smatramo da uzrok ovog nemilog događaja treba tražiti na drugom mjestu.“...

Slazem se s OVIM komentarom:

ocam - 05.01.2016 11:07:51 - Ko god da ima veze sa ovim a cuti,nek mu se vrati na najmilije istom mjerom.Mislim da mi je zelja ok?

I ovim, NE odustajati!Sta god bilo, a bice svega (znam) izdrzite!

Sandra - Objavljeno: 05.01.2016. - 14:45 - Divim se ovim roditeljima. Znam da je lako pricati ovako sa daljine, ali ne znam sta bih uradila da mom detetu pvako nesto urade. Jadna nam deca i mladost sa ovakvim ljudima u ovakvoj zemlji. Saucesce roditeljima i ne odustajte!

Prestrasno! Valja sve to izdrzati, preziveti, a monstrume ne...

LOVRENOVIĆ IZNIO STRAVIČNE DETALJE: "Mahira su silovali vršnjaci u školi, to smo saznali nakon njegova pokopa"! - Za detalje seksualnog zlostavljanja saznao je, kaže Lovrenović, šest dana nakon Mahirovog pokopa, od njegovog školskog kolege koji je bio žrtva istog nasilja, ispričao je Lovrenović za All Jazzeru Balkans.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 23, 2018 23:07:56, izmjenjena 2 puta
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 22:19:59

Ja vam NE VERUJEM!

IZ ŠKOLE KOJU JE POHAĐAO MAHIR RAKOVAC KAŽU DA NISU UPOZNATI SA PROBLEMIMA OVOG DJEČAKA - Međunarodna osnovna škola Sarajevo u koju je išao tragično preminuli dječak Mahir Rakovac uputila je saopćenje javnosti i medijima. Prenosimo ga u cjelosti. "Međunarodna osnovna škola Sarajevo izražava duboko žaljenje i dijeli bol roditelja Mahira Rakovca koji je tragično preminuo 14. decembra 2015. godine. Mahir je bio učenik naše škole osam godina, od čega šest godina u Tuzli i dvije godine u Sarajevu, zaključno sa junom 2015. godine i sjećamo ga se kao primjernog učenika. Tokom školovanja Uprava škole je imala redovnu i uobičajenu komunikaciju sa roditeljima. Tokom njegovog školovanja u Tuzli komuniciralo se sa oba roditelja, a tokom školovanja u Sarajevu samo sa majkom stradalog Mahira...

Valja imati snage...

Odgovor Mahirove majke upravi škole: Gdje ste bar na dženazi?

Majka dječaka Mahira Rakovca koji je prije 20-ak dana u Sarajevu izvršio samoubistvo, odgovorila je pismom na saopćenje uprave Međunarodne osnovne škole Sarajevo koju je dječak pohađao. U saopćenju se navodi da škola nije imala nikakav kontakt sa Mahirom niti majkom od juna 2015. godine, te da smatraju da uzrok nemilog događaja treba tražiti na drugom mjestu. Tekst koji je napisala Alisa Mahmutović prenosimo u cijelosti.

Slika

Odgovaram na saopćenje Internacionalne škole iz Sarajeva, iako na njemu nema memoranduma, datuma s protokolom, potpisa odgovorne osobe i pečata.
Odgovoram, dakle, na fantomsko saopćenje iz fantomske škole. Zašto to ipak radim, postat će jasnije iz sadržaja moga teksta, a ono što eventualno ne bude jasno ni iz samoga teksta, razjasnit će se na jednom drugom mjestu. U TO JOŠ VJERUJEM i to me drži na životu.

Komentirat ću prvi dio – iskaz prof. Zečević, kao psihologinje.

Profesorica Zečević u intervjuu tvrdi da je Mahir morao pokazivati simptome djeteta koje je pretrpjelo vršnjačko nasilje – to je tačno. Zato smo neprestano pokušavali doprijeti do njega i poslali smo ga uglednoj psihijatrici čija je specijalnost nasilje i koja danas radi na Medicinskom fakultetu u Lajpcigu. Također, prebacili smo ga iz te škole. U drugoj školi, na prvom roditeljskom sastanku, razrednica mi je tiho saopćila da se vidi jasno da je on nešto preživio, da ne može doći do njega, da je sagradio zidove, ali da je to što je on preživio sigurno nešto strašno. Samim tim što se dijete svojoj nastavnici nije dalo ni dodirnuti, koja je pokušala doći do njega, pokazati da mu je prijatelj – govori o vjerovatnom fizičkom zlostavljanju, da upotrijebim ovaj eufemizam.

Tačno je što prof. Zečević govori da riba smrdi od glave jer kako su u jednoj državi moguće "eksteritorijalne" škole? U njima nema roditeljskih sastanaka, nema časova odjeljenske zajednice, obaveznih praćenja učeničkih sklonosti, sekcija i slično. U njima se, ne samo perfidno, djeca uče korupciji, reklo bi se diplomatski, jer što si prisutniji na džumi – ocjena ti je veća. Tako se barem nagrađuju učenici, a nagrđuje islam na turskom koledžu. Muslimanka sam, pa znam, a imam i vjersku obavezu da o tome govorim.

Ja sam od nastavnika – Bosanaca, istina samo u aluzijama, i čula za zlostavljanje mog djeteta, a od drugih roditelja direktno, ali ne i to da su ga silovali i vezivali, pri tom ga udarajući, za radijator. Ali nastavnici ne smiju u javnost. Pretpostavljam, ne napamet, zbog posla. Nije da ne razumijem, ali se pitam kako će se sutra pogledati u ogledalo, hoće li se sjetiti Mahira kad budu imali svoju djecu? A šta će tek oni koji je već imaju?

Roditelji su preuzimali inicijativu – ali uzalud, ako ne dolazite autom ambasadorskih tablica ili prestižnim džipovima, ili vam neko od roditelja nije postratni tajkun – šanse su vam nikakve.

A sad o sadržaju fantomskog saopćenja:

Prva laž: Nisu u Tuzli mogli komunicirati sa oba roditelja jer je Mahirov biološki otac privatni poduzetnik i nije mogao dolaziti u školu.

U Tuzli se i nije imalo šta prijaviti. Imali smo roditeljske sastanke, a većina uposlenih su bili Bosanci. Istina, ni tada, na naše insistiranje da se osnuje Vijeće roditelja, uprava nije imala sluha.

Druga laž: Uprava škole napominje da se pored održavanja redovnih roditeljskih sastanaka, komunikacija škole generalno sa roditeljima, pa tako i u ovom slučaju, obavlja i u vidu posjeta roditeljskom domu.

Da li su redovni školski sastanci dvaput godišnje, u kojoj je to školi tako? Roditelji se međusobno ne znaju – u kojoj je to školi tako? Komunikacija je bila više neverbalna jer je jedan razrednik bio za sve osme razrede i samo nam je dijelio spisak ocjena i vladanja, a pritom nije ni znao jezik zemlje u kojoj radi – u kojoj je to školi tako? Djeca nisu imala nikakve časove odjeljenske zajednice, na kojima bi mogla iznijeti svoje probleme. Svi smo se patili da razumijemo njihov turski engleski – u kojoj je školi, a i zemlji tako?

Pitam vas sve ovim putem – šta se može vidjeti i o čemu razgovarati jednom godišnje na jednoj kafi od sat vremena? Koje bi se traume tu mogle objelodaniti, kad samim stručnjacima trebaju mjeseci i godine? A pri tome često ne uspiju. Teško je naime, do zlostavljanih dječijih duša naročito, doprijeti čak i uz korištenje najsuvremenijih znanstvenih tehnika i spoznaja.

Njihova "istina": U roditeljski dom dolaze na početku školske godine i pričaju o sebi, o planovima škole, i hvale sve svoje učenike, što nam je i očekivano jer im treba što više ovakvih kao mi – napominjem, školarina s toplim obrokom iznosila je blizu 6.000 KM. Znate li da su djeca, umjesto časa odjeljenske zajednice, igrala igrice, a njihovi profesori stolni tenis, umjesto da su otvoreno govorili o problemima kojih je bilo napretek jer nije Mahir bio jedino zlostavljano dijete? U kojoj to školi postoji? O vrstama igrica ne bih, ali o problemima u razredu se nikad nije govorilo jer u toj školi ne postoji takav koncept rada.

Njihova "istina": "U konkretnom slučaju za vrijeme školovanja u Sarajevu upriličene su dvije takve posjete, tokom kojih, majka nije prijavila nikakav vid pritužbi, a naročito ne u vidu eventualnog zlostavljanja djeteta. Također ističemo da niko od učesnika odgojno-obrazovnog procesa nije upozoren niti upoznat od učenika ili roditelja da je Mahir tokom trajanja školovanja imao problema koji se mogu dovesti u vezu sa njegovom tragičnom smrću. O svemu navedenom svjedoči i e-mail prepiska škole i majke iz koje se jasno vidi da se prepiska isključivo odnosila na ocjene i uspjeh učenika", dodaje se u saopćenju.

Naravno da nije moglo biti pritužbi, PA DOŠLI STE NA SAMOM POČETKU ŠKOLSKE GODINE I NIKAD VIŠE. Kakve pritužbe, kad mi moje dijete nije dalo da vam se približim jer bi ga zlostavljači još više mučili, u tom slučaju bi bio "materin peško", budući da su s vaše strane bili sasvim zaštićeni jer su redovno pohađali džumu namaz, a to je bila ulaznica u VIP klub, što je Mahira od svega toga otjeralo. Jer, kako moj rahmetli Mahir reče – ko ode na džumu i ispuni imanske šarte, kako su ih učili vaši pedagozi, može da radi sve šta hoće. Kako da moje dijete prijavi, i to meni, zlostavljanje kad su ga ucjenjivali da će nauditi njegovoj majci i ocu? Kako da to prijavi, kad su mu prijetili da će mu majku prodati u bijelo roblje? I to je prijavljeno MUP-u i Tužilaštvu, i to iz prve ruke.

Da bezočno lažu pokazat će dopisi i iskazi drugih svjedoka, kao i druga vrsta komunikacije između zlostavljača. Prijetili su mu mnogo, prijetili su mu da će mu ubiti nekog od roditelja, ali nažalost, mi smo za to saznali kasno, a Mahir se u tom strahu pretvorio u čahuru.

Još jedna njihova bezočna laž: Vaši profesori su svi odreda znali da Mahira zovu peder i peško, tako mu se javno izrugivao njegov razred, a to što profesori o tome nisu pričali ne znači da ne postoji. A čulo se i zašto. I o tome postoji autentično svjedočanstvo!

Još jedna njihova bezočna laž: U konkretnom slučaju, pitam jednog profesora, kojem neću radi posla spominjati ime, da li će Mahiru zaključiti četiri ili pet? Na to mi profesor odgovara – gospođo, takvo dijete treba zaštititi. Bila sam šokirana, i u auto gdje me je, nedaleko od škole, čekao muž vratila sam se uplakana, jer nisam znala, a kako sam i mogla znati, zašto mu je trebala zaštita, a on mi je rekao da Mahira toliko zlostavljaju da nikako ne može odgovarati jer ga zovu peder, momak koji se oblači u Hariskomercu jer je indiferentan na marke i tome sl. Također, zvali su ga i Karalovro jer mu je poočim VLAH, a i to su profesori znali, kao što su znali da su mu majku zvali "kurvom". Jer da nisu, moj sin bi mi na kraju dozvolio da sa svima razgovaram o tome, a dozvolio bi to i Dubravku kada je htio otići u školu i vidjeti o čemu je riječ. Međutim, on to nikako nije dozvolio jer me upozoravao da se ja u toj školi ponižavam jer se vidi da nemam novca. Osim toga, vjerovao je da će, povlačeći se, srediti sve. A zašto to vama nije prijavljeno – pa valjda je svima jasno, naročito ko pogleda ugovore naših jadnih nastavnika u vašoj školi. Ne bih im bila u koži. Učinit ćemo zato sve da napokon jednom i za sva vremena shvatite da Bosna i Hercegovina, čak i ovakva kakva je, nije nikakva prostitutka, u kojoj možete šakom i kapom nama uzimati teško stečeni novac i uništavati našu najbolju djecu. To je moj zavjet Mahiru!

I još nešto, recite mi da nije zlostavljenje to što je Alidžan V. donosio svoje kućne zmije i plašio djecu u školi? Ili je i to možda laž, odnosno moje nerazumijevanje dječije igre? Ili je laž, ono što mi je rekao N. N. dječak, da mu je isti nastavnik tu zmiju stavljao oko vrata?

Zašto nikad nisu pristali na Vijeće roditelja, na zajednički roditeljski sastanak? Ili sam i to možda sama izmislila? Trebate biti sretni što imate zaštitu i što ste korupciju ciljano usmjerili jer u bilo kojoj bosanskoj školi to ne bi prošlo šutke. Pokazuju to aktualne reakcije bosanskih nastavnika!

I na kraju, da zaštitim profesore, jer sam i sama samo profesor, koje je njihova država dovela u priliku da se bore za otužne godišnje ugovore i pritom šute na ono što bi svakog insana natjeralo na govor, neću spominjati njihova imena. Dala sam ih MUP-u i Tužilaštvu kantona Sarajevo.

Sljedeća bezočna laž: Također ističemo da niko od učesnika odgojno-obrazovnog procesa nije upozoren niti upoznat od učenika ili roditelja da je Mahir tokom školovanja imao problema koji se mogu dovesti u vezu sa njegovom tragičnom smrću.

Hoće reći da nisu znali šta mu djevojčice crtaju po ormaru? Hoće reći da nisu čuli da dijete ne može odgovarati koliko su ga prekidali urlajući da je peder, karalovro... Između svih pogrdnih naziva zvali su ga i mati, jer je jednom prilikom izgovorio tu, za njih zabranjenu, možda i nerazumljivu, riječ. Zvučala im je tuzlanski, zato su ga zvali Tuzlak. Sram vas bilo, mada znam da ta riječ za vas ne postoji jer u vašem svijetu se sve kupuje novcem, poklonima, ljetovanjem u Antaliji ili Bosforu. Nagradno pitanje glasi: ko je išao na takva ljetovanja? Odgovor očekujem od Tužilaštva!

Njihova rijetka (polu)istina: O svemu navedenom svjedoči i e-mail prepiska škole i majke iz koje se jasno vidi da se prepiska isključivo odnosila na ocjene i uspjeh učenika", dodaje se u saopćenju.

Ovo je tačno, jer je ova majka, naučena situacijama kroz koje su prolazile druge majke, čekala samo da godina prođe i da ih se riješi, s naivnom nadom da će ih se tako zauvijek kutarisati (ovu riječ, i bez faličnog prijevoda kakav im je inače, i oni će razumjeti). To mogu potvrditi majke druge ispisane djece. Dvije su već potvrdile.

Ističu da su nastavnici škole profesionalni pedagozi i stručnjaci iz svoje oblasti i niko od njih nikada ne bi nasilno ili u vidu provokacije nastupao prema jednom učeniku. U to ne bih ulazila jer ih ne znam sve, ali ovdje su prozvani samo oni nastavnici koji su okrenuli glavu, a ne zlostavljači. Prozvan je samo prof. tjelesnog koji je Mahira nekada znao zvati Mahira – dječaka u adolescenciji, čime je sam pokazao koliko je pedagog i koliko je stručan u svojoj oblasti. Smijao se pri tome sa Mahirovim cijelim razredom.

Još nešto o njihovoj priči da su nastavnici škole profesionalni pedagozi i stručnjaci.

Mi to ne znamo jer za mnoge fakultete s kojih dolaze u Turskoj nije se ni čulo. Kako to da oni tako jednostavno nostrificiraju svoje diplome, a naša djeca trebaju godinu dana za diplomu s najprestižnijih fakulteteta? Koga su i koliko puta poslali u Tursku na ljetovanje, možda s namjerom da se ove diplome nostrificiraju? To treba svakako provjeriti, ja znam za neka imena, ali u interesu istrage o njima neću javno.

Njihova bezočna, post mortem manipulacija: S obzirom na to da Međunarodna osnovna škola Sarajevo nije imala nikakav kontakt sa Mahirom niti majkom od juna 2015. godine, smatramo da uzrok ovog nemilog događaja treba tražiti na drugom mjestu.

Ovaj dio saopćenja, osim što je najopskurniji, uvjerljivo je i najneinteligentniji. Jer da ste stručnjaci i pedagozi, kako tvrdite da jeste, znali biste da trauma ne djeluje tako kako vi zamišljate – od danas do sutra. Pobjegnete sa mjesta zločina i, kao rukom odneseno, zaboravite na taj isti zločin! To su pedagozi, to su psiholozi. Tako se naime sami nazivaju. A ljudska, pogotovo dječija duša, funkcionira na sasvim drukčijim principima. Ako je jednom ranite, a Mahirova je ranjavana duži vremenski period, Duša, gospodo pedagozi i stručnjaci, dječija duša tiho i neumitno iskrvari. Trauma djeluje cijeli život, inače da nije tako, Mahir bi danas bio živ, jer nauka kaže da žrtva traume živi s nerješivom dilemom, ona smatra kako ne može pobijediti što god odlučila, zato najčešće odustaje. Ne vjeruje da bilo koja osoba može zaliječiti emocionalnu traumu i da sama mora donijeti odluku hoće li propatiti sve još jednom kao dio procesa izlječenja ili će ostati u tami svoje patnje. Toliko o vašoj stručnosti i znanju. Uostalom, vama su važniji statusni simboli negoli dječije duše.

Znate li da poslije vaše škole Mahir više nije izlazio napolje, bio je prestrašen i stalno je mislio da ga prate ti mladi zlostavljači iz škole, izgradio je zidove oko sebe, bio uznemiren, teško je spavao, povlačio se, bio je anksiozan, izbjegavao sve, osim druga s kojim je prošao isto nasilje. A to je klasični PTSP. Dakle, to je rezultat dvogodišnjeg odgojno-obrazovnog boravka u vašoj školi. Vašoj prestižnoj školi, kamo puste sreće da smo je zaobišli u širokom luku i da smo našega Mahira upisali bilo gdje drugdje.

Druga važna stvar, razrednica iz nove škole, gospođa Biber, potvrdila mi je odmah na drugom roditeljskom sastanku – oko Mahira su veliki zidovi i do njega je teško doći. Ja ne znam šta je preživio u prethodnoj školi, ali pretpostavljam da je bilo nešto STRAVIČNO.

Toliko o boravku u vašoj školi posljednje dvije godine. U školi Aleksa Šantić bilo je sasvim drukčije, drukčije, ali za Mahira kasno.

Još jedna laž: “Povodom cijelog slučaja, Međunarodna osnovna škola poziva sve relevantne državne organe da se aktivno i u što kraćem roku uključe u rasvjetljavanje svih aspekata ovog tragičnog događaja u čemu naš kolektiv, u cijelom svom kapacitetu, stoji na raspolaganju. Bez obzira na to da li je Mahir naš ili učenik neke druge škole duboko suosjećamo sa boli i patnjom njegove majke te razumijemo njenu reakciju kao roditelja”, zaključuje se u saopćenju.

Na stranu elementarna nepismenost pedagoga i stručnjaka, istina bez potpisa, i to tek u dvije-tri rečenice. I oni bi da opismene našu djecu!

Kada je riječ o vašoj spremnosti da sudjelujete u rasvjetljavanju ovog slučaja, za svjedoke ćemo pozvati novinare koji su vas bezuspješno danima pokušavali kontaktirati, ali su svi vaši telefoni bili isključeni. O ostalim sličnim detaljima – drugom prilikom. Da je vaš kolektiv uopće bio svima na raspolaganju do ovoga ne bi ni došlo. O tome govori poduži spisak ispisanih učenika. A to što, nakon njegove smrti, niste posjetili roditelje učenika koji je bio vaš osam godina dovoljno govori. Ili ste se ipak bojali pogledati u oči majci čijem je djetetu put u smrt trasiran u vašoj školi?

Bojim se da ćete sve teško razumjeti, jer o tome govori vaša upisnina i naša tranzicijska elita kojoj treba bilo kakva diploma.

Ne kaznimo li zlostavljače – posljedice će biti višestruke i porazne. MI IH ONDA NAGRAĐUJEMO. A te posljedice će biti krvave.

I na kraju, Mahir je, kako rekoste, bio osam godina vaš učenik. DIRLJIVO. Ali, gdje ste bar na dženazi, a džumu ne propuštate? I gdje su ti isti vaši pedagozi i stručnjaci? Gdje?

Za Mahira se zna gdje je.

klix
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 23, 2018 23:08:41, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 05, 2016 22:40:00

Ne verujem bas puno u te peticije (internetske), ali da treba vrsiti SVAKODNEVNI PRITISAK na institucije drzave (da se pokrenu i pocnu RADITI svako svoj posao) - DA, TREBA!
Posebno to treba da cine JAVNE LICNOSTI i novinari.

Slika
Javnost traži strožiji Zakon o postupanju sa djecom
TV1 HD

"Datum objavljivanja: 5. sij 2016.

Nekoliko hiljada građana od sinoć je potpisalo peticiju za strožiji Zakon o postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku. Trenutno, za djecu za koje se utvrdi da zlostavljaju druge zakon propisuje samo odgojne mjere. O djeci zlostavljačima, kako ih prepoznati i komunicirati sa njima razgovarali smo i sa psiholozima.

Preko šest hiljada građana potpisalo je online peticiju, a broj potpisa raste iz sata u sat. Traže izmjene Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku.

Brojni građani koji su potpisali peticiju ipak ne vjeruju da će ona mnogo promijeniti.

Bez obzira na počinjeno djelo, prema sadašnjem zakonu maloljetnicima može biti propisana samo odgojna mjera, a njihovi roditelji neće snositi zakonske posljedice.

Roditeljstvo je u današnjem vremenu najzahtjevniji posao, naglašavaju stručnjaci. Poručuju i kako su glasnije kritike upućene na račun roditelja djece žrtava, nego djece nasilnika, što nikako nije ispravno.

Roditelji i nastavnici u odgoju djece moraju biti partneri, a ne suprotstavljene strane. Potpuno ograđivanje i odbacivanje odgovornosti u zvaničnom saopštenju škole nakon samoubistva četrnaestogodišnjaka nije pokazataelj dobre prakse.

Društvo psihologa uputilo je otvoreno pismo Vladi KS i Federacije kako bi se konačno počelo raditi na prevenciji nasilja među maloljetnicima. Reagovali su I iz Udruženja učitelja KS, a u otvorenom psimu pozvali su odgovorne da se sami prijave I da se u učionice vrate etika I odgoj."
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sri Maj 23, 2018 23:09:16, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Sljedeća

Povratak na Razno