"MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Re: "MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Postod nevenkagaragic u Čet Jan 14, 2016 18:01:38

Nazalost, u Tuzli vec duze vreme nemamo ovaj kanal...

Ekipa Provjerenog jedina u domu obitelji Mahira Rakovca: Svi su sve znali, zašto su šutjeli?

Zag, 14.01.2016., 11:18
Autor: Maja Medaković

U svoj je dom, obitelj Mahira Rakovca, pustila jedino kameru Nove TV.

Slika

U novoj epizodi emisije Provjerenog donosimo potresnu priču o samoubojstvu dječaka koje je potreslo cijelu regiju.

Obitelj Mahira Rakovca našoj novinarki otkrila je da jedino što žele jest da sudbinu njihovog sina ne doživi više ni jedno dijete. Provjereno stražuje: Iako su svi sve znali, zašto su šutjeli?

'Moj sin je sjedio sat vremena na otvorenom prozoru i samo stalno mislim šta je mislio tih sat vremena. Zašto nisam izašla jer to je na osmom spratu. Zašto nisam izašla? Slučajno? Zašto nisam imala potrebu da izađem tih sat vremena, u toku tih sat vremena?' pitanje koje će cijeli život mučiti Mahirovu mamu Alisu.

Njezinog su sina prijatelji iz razreda silovali, kako u Bosni kažu, oklagijom. Ali Mahir nije bio jedini. Zasad je poznato da je žrtva vršnjačkog zlostavljanja bio još jedan dječak.

'Oni su najprije ubili boga u njemu, a onda je Mahir ubio svoje tijelo', kazao je njegov poočim Dubravko. Ostatak ovog tragičnog događaja donosimo večeras u emisiji Provjereno.

Slika

Provjereno donosi još jedan slučaj koji država ne može riješiti i to već tri godine. Konji koji tumaraju Sunjom i uništavaju sve na što naiđu, a umjesto da kazni vlasnika država mu - dodjeljuje poticaje.

Novinarka Provjerenog istražila je koliko često poslodavci od mladih djevojaka traže seks, a rezultati do kojih je došla pokazali su - jako često. Tražeći posao našla je seksualne zlostavljače!

Priča o snazi duha i volje, priča koja je jedinstvena u svijetu. Mlada košarkašica iako nema nogu, uspješna je profesionalna sportašica, i to s protezom poput Oskara Pistoriusa.

Ne propustite današnje izdanje Provjerenog u 22:00 h!

dnevnik.hr

Da, Mahirova smrt jeste potresla celu regiju, osim (verovatno) Mahirovih dzelata koji su ga OTERALI u smrt. Nadam se da ce ih do kraja zivota proganjati Mahirov mio pogled i prekrasan lik...
To sam pozelela i zelim i dzelatima mog sina Denisa.

Potresne detalje zločina zbog kojeg se Mahir ubio- u svom su nam domu ispričali njegovi roditelji - Skok u smrt. S osmog kata. Samoubojstvo dječaka Mahira potreslo je cijelu regiju.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:36:49, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Čet Jan 14, 2016 18:05:49

IN MEMORIAM MAHIR RAKOVAC
14.12.2015. - 14.01.2016.

Pocivaj u miru prekrasni decace...

Slika
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:37:39, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Jan 14, 2016 21:21:40

Sta reci... secam se prvih tekstova u stilu "rekla-kazala"...

TJEDNA HEFTARICA: Zašto smo zašutjeli u slučaju nesretnog Mahira Rakovca?

Uvjeren sam da se u atmosferi histerije, linča, svakovrsnih resentimana nije moguće izboriti za javni interes, a u ovom slučaju javni interes je istina, kompletna, cjelovita i beskompromisna

Prije 3 sata
Slika

Piše: SENAD AVDIĆ

Prošlonedjeljna odluka uredništva portala "Slobodne Bosne" da se do daljnjeg (odnosno dok nadležne državne institucije, policija i Tužiteljstvo ne okončaju svoj dio posla, istrage) neće baviti tragičnim slučajem dječaka Mahira Rakovca, komentirana je i tumačena na mnogo načina, od kojih većina nisu bili dobronamjerni, razboriti, nisu uvažavali naše, crno na bijelo, prezentirane razloge za taj čin.

Učinili smo to kada su legitimni, opravdani zahtjevi široke javnosti da se istraže i identificiraju potencijalni odgovorni za samoubistvo 14-godišnjeg dječaka, prerasli u svoju suprotnost, kada se preko društvenih mreža, ali i preko "konvencionalnih" medija nezaustavljivo i nekontrolirano počela širiti bujica ostrašćenog linča i "kultura" osvete prema potencijalnim vršnjačkim zlostavljačima zlosretnog Mahira, koji su ga otjerali u brutalni suicid.

Vrhunac je bilo objavljivanje na društvenim mrežama imena sedmorice navodnih Mahirovih zlostavljača, njihovih roditelja, adresa njihovog stanovanja... Ko bi na sebe preuzeo odgovornost da je neko od prozvanih sa sramotnog spiska zločinaca, pod pretpostavkom da je ni kriv, ni dužan uvršten na taj morbidni spisak, oklevetan iz anonimnog izvora, učinio isto što i Mahir Rakovac - presudio sam sebi...

Mjesec dana se danas navršilo od tragičnog skoka Mahira Rakovca sa osmog sprata njegove zgrade u naselju Dobrinja. Već prve informacije o toj tragediji bile su konfuzne, zbunjujuće.

"Dječak skočio iz zapaljenog nebodera", glasila je prva vijest u crnim hronikama. Privatno i emocionalno sam se "zagrijao" za ovu tragediju nakon što sam u novinskoj čitulji, među ožalošćenim, vidio ime prof. Dubravka Lovrenovića, očuha tragično stradalog dječaka. Prof. Lovrenovića poznajem cirka 25 godina i, bez obzira na stanovite nesuglasice koje smo imali posljednjih godina, držim ga za čestitog, vrijednog, odgovornog, skoro dragocjenog intelektualca i javnog djelatnika. O njegovu privatnom životu ama baš ništa nisam znao, pa ni to da se razveo od prve supruge i ponovo oženio Mahirovom majkom.

Drugog dana katoličkog Božića, 26. decembra prošle godine, moja supruga je imala poslovni sastanak sa profesorom Dubravkom Lovrenovićem. Ne petljam se u njene poslovne sastanke, na obostranu korist, tek sam je upozorio da bude maksimalno delikatna i uviđavna prema njemu budući da je prije 15-ak dana imao tešku obiteljsku tragediju, o čemu ona nije bila informirana.

Nakon povratka sa sastanka, supruga je bila preneražena, poražena, van sebe: Dubravko joj je otkrio da je njegov pastorak Mahir, prije nego što se odlučio na kobni čin samoubojstva, bio žrtva generacijskog nasilja, koje je podrazumijevalo i obuhvatalo najmorbidnije, najperverznije, najbrutalnije "metode" i "tehnike"- od silovanja, pa do svakodnevne psihičke torture i napastvovanja. Pojedine od tih stravičnih "tehnika" uveliko su nadmašivale najpotresnije stranice o maloljetničkom nasilju koje je ispisao William Golding u "Gospodaru muha", ili scene iz domaćeg filmskog remek-djela Bate Čengića "Mali vojnici", pa i odličnog filma "Takva su pravila" hrvatskog redatelja Ognjena Sviličića.

Nisam znao šta da radim sa tom zastrašujućom informacijom. Povjerio sam je nekolicini kolega u "Slobodnoj Bosni" i glatko smo se dogovorili da ništa pisati nećemo dok se ne provede stručna i profesionalna istraga o "Sodomi i Gomori" u školi na Ilidži. Sa tjeskobom, pomalo i stidom, Dubravkova saznanja o stradanju njegovog pastorka Mahira podijelio sam i sa nekolicinom zajedničkih prijatelja i poznanika. Bili su zgroženi, ništa manje nego što sam dotučen bio ja.

Cijela priča u medije je procurila tri-četiri dana kasnije i proizvela nezapamćene reakcije, od prvobitne konsternacije i nevjerice, do onoga zbog čega smo odlučili da privremeno, do rezultata istrage, zamrznemo ovu temu.

Jesmo li pogriješili, da li smo mogli drugačije, ofanzivnije, bezobraznije, pristupiti ovom slučaju, nije na nama da sudimo. Ali, uvjeren sam da se u atmosferi histerije, linča, svakovrsnih resentimana nije moguće izboriti za javni interes, a u ovom slučaju javni interes je istina, kompletna, cjelovita i beskompromisna. A ne brza, neselektivna, pogromaška, uličarska, jer je to obrnuta rukavica atmosfere koja je Mahira Rakovca gurnula u smrt!

slobodna-bosna.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:38:42, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod law u Pet Jan 15, 2016 14:31:28

Nevjerovatno...

------------
http://epravo.ba
law

Pridružio se: Pon Jun 02, 2008 12:23:47

Postod nevenkagaragic u Pet Jan 15, 2016 15:42:57

Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:39:10, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Jan 15, 2016 15:50:44

Dusa draga... duse drage, nikom krive ni za sta...

Mostar: Svijeće za tragično preminulog Mahira Rakovca

14.1.2016 u 19:24
Slika
Foto: Anadolija

Na Španskom trgu u Mostaru danas su mostarske majke spontanim okupljanjem i paljenjem svijeće za tragično preminulog Mahira Rakovca iz Sarajeva iskazali podršku njegovoj majci, ali i svoj zlostavljanoj djeci.

Tragična smrt četrnaestogodišnjeg Mahira potresla je ne samo Sarajevo i BiH, nego i čitavu regiju, a majke iz Mostara iskazale su veliku zabrinutost za kompletno društvo, te pozvale sve odgovorne osobe da se uključe i pronađu model kako bi se djeci vratila sigurnost barem u školskim prostorijama.

"Ja kao majka, kao ljudsko biće, osjećam se užasno i voljela bih da se ovo više nikada nikome ne desi. Mi kao majke i kao građani Mostara nastojat ćemo naravno da ne zaboravimo Mahira, Aleksu i svu djecu koja su trpjela teror od svojih vršnjaka", kazala je Ajla Jelin nakon što je upalila svijeću za Mahira.

Sve majke, svi građani i svako ljudsko biće, kako je naglasila, moraju poduzeti sve da djeca budu sigurna i zaštićena barem u školama.

"Uvesti osiguranja, inspekcijske nadzore, a nastavnike educirati i podsjetiti na to da oni trebaju djeci biti uzor i odgojitelji, jer na djeci je budućnost svijeta", neki su od prijedloga koje su iznijele majke na Španjolskom trgu u Mostaru.

"Sve ovo što se desilo s Mahirom mogu samo oplakati, jer i moj sin je žrtva ovog nesretnog društva", kazala je Senada Ćustović. Ona je, kako kaže, od samog početka uključena u grupu "Pravda za Mahira" i bit će dio ove borbe do samoga kraja.

"Želim da njegova majka Alisa i njegov očuh ustraju u svojoj borbi do kraja. Znamo da je uzrok Mahirove kao i Aleksine smrti loš sistem i pravda za njih će biti pravda za svu djecu koja su pretrpjela nasilje i zlostavljanje", ustvrdila je Ćustović.

Prisjetivši se patnje koju je njezin sin prošao, nazvala je današnje društvo "bolesnim" koje bi, kako je kazala, iz temelja trebalo mijenjati.

klix.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:39:35, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Jan 15, 2016 16:03:32

Ne, nikada zaboraviti ni oprostiti... zao mi je, ali JA NE!
Doduse, ja sam ateista od kada znam za sebe.
"Gresiti je ljudsi, ali u greskama ustrajati obelezje je ludaka" (latinska),
bez obzira ko su, sta su...

15.01.2016. | PIŠE: Redakcija

Reagiranje: Molitva za Mahirove zlostavljače

Danas, u petak 15. I. 2016, navršilo se sedam dana otkako sam u Centralnom dnevniku gospodina Senada Hadžifejzovića, u ime svoje supruge i u svoje ime, pozvao jedan dio Mahirovih zlostavljača da dođu u Mahirovu sobu da im – HALALIMO.

Slika
Foto: A. KAJMOVIĆ | Internacionakna osnovna škola

Jučer se navršilo mjesec dana od kada je Mahir odlučio da ode sa ovoga svijeta. Vrijeme brojimo prije i poslije Mahirove smrti, nešto kao prije i poslije nove ere.

Niko se nije javio, a još uvijek želim vjerovati da HOĆE. Nikad se neću prestati nadati. Volio bih da se, skupa sa mnom, i dalje nadaju oni koji su zvali i pitali: "Da li se iko od njih javio?" Kaže se: "Nada umire zadnja."

Noć prije Centralnog dnevnika proveo sam budan. San nije htio na oči jer su me razdirale dvije dileme: Da li im halaliti i kako to reći Alisi? Tijelo nije izdržalo pa sam morao zatražiti ljekarsku pomoć. Stigla je međutim i druga, mnogo važnija pomoć.

Nekih pola sata pred polazak na TV FACE, objasnivši uvjete pod kojima bi jednoj grupi zlostavljača halalili, upitao sam, strijepeći pritom, Alisu: "Možeš li im halaliti?" Gledala me je nekim, meni do tada nepoznatim pogledom, i samo rekla: "Mogu". Pao mi je kamen sa srca.

Noć nakon Centralnog dnevnika prvi put sam od Mahirove smrti, u komadu, spavao 7 sati. Shvatio sam zašto: Odgovorio sam na najvažnije pitanje, na najvažnijem životnom ispitu: Na zlo nisam uzvratio zlom. Znao sam za to i ranije, kao teoriju, sada praktično znam blagotvorni utjecaj te "terapije". Zato je želim podijeliti sa svima onima kojih se ovo tiče. To je onaj drugi, mnogo važniji vid pomoći koji sam osjetio.

Inspiraciju sam našao u Bibliji, u jednom od njezinih najljepših dijelova u: "Hvalospjevu o ljubavi". A on glasi:

"Kad bih ljudske i anđeoske jezike govorio,/ a ljubavi ne bih imao,/ bio bih mjed što ječi,/ icimbal što zveči.

Kad bih imao dar proricanja,/ i znao sve tajne/ i sve znanje;/ kad bih imao puninu vjere,/ tako da bih brda premještao,/ a ljubavi ne bih imao,/ bio bih ništa.

Kad bih na hranu siromasima/ razdao sve svoje imanje,/ kad bih tijelo svoje predao/ da se sažeže,/ a ljubavi ne bih imao,/ ništa mi koristilo ne bi.

Ljubav je strpljiva,/ ljubav je dobrostiva;/ ljubav ne zavidi,/ ne hvasta se,/ ne oholi se.
Nije nepristojna, ne traži svoje,/ ne razdražuje se,/ zaboravlja i prašta zlo;/ ne raduje se nepravdi,/ a raduje se istini.

Sve ispričava, sve vjeruje,/ svemu se nada, sve podnosi./ Ljubav nigda ne prestaje./ Proroštva? Ona će iščeznuti!/ Jezici? Oni će umuknuti!/ Znanje? Ono će nestati.
Jer, nesavršeno je naše znanje,/ i nesavršeno naše proricanje./ Kada dođe što je savršeno,/ iščeznut će što je nesavršeno.

Kad sam bio dijete,/ govorio sam kao dijete,/ mislio kao dijete,/ sudio kao dijete./ Kad sam postao zreo čovjek,/ odbacio sam što je djetinje.

Sad vidimo u ogledalu, nejasno,/ a onda ćemo licem u lice./ Sad nesavršeno poznajem,/ a onda ću savršeno spoznati,/ kao što sam spoznat.

Sada ostaje vjera, ufanje i ljubav – to troje – ali je najveća među njima/ ljubav.

Osim ovog pasusa iz Biblije, snagu sam našao u jednoj rečenici iz Kurʼana zbog koje, i ne od jučer, jedan značajan dio moga bosanskog identiteta pripada islamu. A kaže se u Kurʼanu časnom: "Čitaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara, stvara čovjeka od ugruška! Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj, Koji poučava peru, Koji čovjeka poučava onome što ne zna." (El-Alek, 1.-5.). I – čitao sam – i spasio se od Zla.

Zapravo Kurʼan me uputio na Bibliju, spoj Kurʼana i Biblije dao mi je spasonosnu formulu: Ne potonuti u mržnju. Poslije toga sve je bilo i lako i jednostavno. U tom spoju našao sam ono što me odavno fascinira, naime "vjeru bosansku", kako su je nazivali bosanski krstjani sljedbenici Crkve bosanske – ni katoličke, ni pravoslavne, ni rimske, ni carigradske nego – Bosanske. Ono što je jednom bilo opet može biti. Ja sam živi dokaz, a živi sam dokaz da je tu vjeru, kao ljekovitu za Bosnu, vidio i moj Mahir. Ja mu o tome ništa nisam govorio, samo je dijete nadošlo. To je naša, bosanska, zavnobihovska, avnojevska i Titova Bosna i Hercegovina: Ni – Ni – Ni – I – I –I. Bili smo dovoljno maloumni i zli da to pogazimo. (I) zbog toga nam se danas djeca ubijaju. A koliko ih je tek ubijeno u ratu? Koliko samo u Sarajevu? "Rođena" je tako jedna bosanska dječija nacija mrtvih! Neka nam je svima na čast!
Nisam pjesnik i nemam literarnih ambicija, ovo su tek moji nevješti stihovi "Molitve za Mahirove zlostavljače":

Oprosti im Bože, iako znaju šta čine,/ Oprosti im Bože za njihove zle čine,/ Oprosti im Bože jer oprostili smo i mi,/ Oprosti im Bože da ne čame u tmini.

Oprosti im Bože iako su djeca,/ Oprosti im dok naša duša jeca,/ Jer ako smo i mi, oprostili Bože,/ Samo Ti si Onaj koji sve to može.

Majkama djece Bože oprosti,/ Jer one ne znaju šta je bol do kosti,/ Šta je bol kad više nemaš sina,/ Kada je to majčina jedina istina.

Prazna soba, puna tišine,/ Jeca i zove: "Gdje li si sine?"/ U snu Mahir svojoj majci kaže:/ "Ima Boga, majko, Mahir ti ne laže."

Da sastavim ove nevješte stihove najviše mi je pomoglo pismo N.N. dječaka koji je želio doći na Mahirovu dženazu u Tuzli 17. XII 2015, ali mu to nije dozvolilo njegovo zdravstveno stanje. Uputio je pisamce sljedećeg sadržaja:

"Puno pozdravite gospođu Alisu i gospodina Dubravka. Zamolio bih Vas da ovu knjigu neko stavi pored Mahira kada ga budu spuštali. Ako nije problem zamolio bih Vas da gospođa Alisa prenese moje saučešće Mahirovom dedi. Izvinite zbog lošeg rukopisa." (N.N.)

Dječak, najbolji Mahirov drug, koji je zajedno s njim zlostavljan u Internacionalnoj školi u Sarajevu, zamolio nas je da sa Mahirom u njegov mezar spustimo knjigu Meše Selimovića "Derviš i smrt". Uradili smo to, uz Mahira smo "sahranili" i knjigu. Jedno objašnjenje fenomena smrti govori da proces spoznaje ne prestaje ni na drugom svijetu. Ako je tako Mahir je dobio vrhunsku lektiru. Knjigu je inače dječak omotao trakama sa četrnaest različitih boja koje simboliziraju Mahirovih 14 godina.

Sada traje borba za njegov život jer je dijete suicidalno.

Dubravko LOVRENOVIĆ (supotpisuje Alisa MAHMUTOVIĆ)

oslobodjenje.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:40:09, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Jan 15, 2016 16:47:17

Videh clanak prvo na "Depou" , ali me sam naslov odbio obzirom da se clanak odnosi na malog Mahira...
Inace ne citam kolumne Borisa Dezulovica, nije to vise "Feral" koji sam pratila godinama...
Ipak, evo teksta (i naslova) iz "oslobodjenja:

KOLUMNE
Mahir ili priča o Sarajevu

Slika
14.01.2016. | PIŠE: Boris DEŽULOVIĆ

Iza malog Mahira, kako to obično piše na onim tužnim posljednjim stranicama Oslobođenja, ostat će slomljeni i uništeni roditelji, rodbina i prijatelji, ali i slomljen i uništen cijeli jedan grad: nije se o njegovoj tihoj propasti do sad mnogo naglas i javno govorilo, a ne bi ni danas, da nije taj uništeni grad malog Mahira utjerao u smrt, ponudivši mu jedan svoj oronuli neboder da se sa njega baci prije nego ga sam ubije

Zvao me jedne prilike u dva iza ponoći Kožo da ispriča nekakvu zajebanciju iz rata. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic ili kakvu zajebanciju iz rata.
Elem, vratio se on jednoga dana s linije i navratio u kafanu Pozorišta mladih na piće, kad u kafanu upala vojna policija, i od sve raje unutra – pravo na njega.

Selamalejkum, alejkumselam, dobardan, dandobar, daj kaže dokumente. "Nemam", veli Kožo, "sad sam s linije, imam samo vojnu knjižicu". "Dobro", kaže drot – a rmpalije je bilo za razmjenu zarobljenika i još da ostane za dvojicu – pa izvadio tefter i olovku: "Kako je ime?" "Dragan", spremno će Kožo. "Prezime?" "Kožović", odgovorio mu on malo opreznije. "Ime oca?", glasno će bilmez ne dižući oka s teftera, i nesretni Kožo vidi kamo to vodi: "Mihajlo". "Ime majke?" "Rajka", tiho će on, sad već tačno osjećajući kako ga mlad život napušta: još samo fali da ga drot pita koja mu je… "Adresa?", u to će ovaj strogo.

Potonuo Kožo sav, pa jedva promucao, "Gruje Novakovića 6", a rmpalija podigao pogled s teftera: "Može li bar adresa Kaukčije Abdulaha efendije, majketi?"
Trebalo je, naravno, mom prestravljenom drugu neko vrijeme da se sabere, reanimira, povrati osnovne životne funkcije i shvati kako mu je raciju namjestila banda iz kafane. Bio je, jebiga, rat – gubila se i glava zbog imena oca i majke - ali je barem bila zajebancija.
Danas, međutim, nema ni rata ni zajebancije.

Svakako, ne priliči jedna ratna zajebancija niti razmišljanju, a kamoli priči o nesretnoj sudbini malog Mahira Rakovca, ali ovo ionako nije priča o njemu. O tragediji zlostavljanog dječaka i njegovih roditelja saznali smo sve i saznat ćemo još više, a opet premalo da je obuhvatimo. Iza malog Mahira, kako to obično piše na onim tužnim posljednjim stranicama Oslobođenja, ostat će slomljeni i uništeni roditelji, rodbina i prijatelji, ali i slomljen i uništen cijeli jedan grad: nije se o njegovoj tihoj propasti do sad mnogo naglas i javno govorilo, a ne bi ni danas, da nije taj uništeni grad malog Mahira utjerao u smrt, ponudivši mu jedan svoj oronuli neboder da se sa njega baci prije nego ga sam ubije.

Tek onda, eto - tek nakon što smo saznali kako je nesretni dječak maltretiran i ponižavan, a onda i silovan u zahodu Internacionalne škole na Ilidži - iznenađeni smo i osupnuti saznali sve o tom eksteritorijalnom komadu Turske u Sarajevu, nečem poput saudijske džamije kralja Fahda, samo bez munara: saznali smo da je ta škola dio lanca u vlasništvu turskog pokreta Hizmet pod pokroviteljstvom islamskog učenjaka Fethullaha Gülena, da ih ima još i da je riječ o cijelom jednom paralelnom odgojno-obrazovnom sistemu, u kojima se na velikom odmoru umjesto mliječnih namaza iz našeg djetinjstva klanja podne-namaz, i u kojemu slabo vrijedi i bosanski jezik, a kamoli tradicija: kad se nakon Mahirove tragedije konačno javio direktor škole na Ilidži, javio se na perfektnom – turskom.

Saznali smo tako da je ta škola rasadnik nove bosanske elite, mjesto gdje odrastaju sinovi i kćerke sarajevskih guzonja, obijesna i bahata zlatna mladunčad što se od malih nogu definira u odnosu na zlosretnu djecu iz nižih kasta, miljea i kultura, ili naprosto nižih kantona – "Tuzlake", "karavlahe" i "pedere" poput Mahira - koje roditelji u takve internacionalne škole upisuju u tužnoj nadi da im osiguravaju internacionalnu, dakle bolju budućnost.

Saznali smo onda prigodno iznenađeni da ta stvar s turskom školom i nije tako neobična na Ilidži, u kojoj slabo vrijedi i bosanski jezik, a kamoli tradicija: Sarajliji namjerniku tamo se jelovnici, firme, table, putokazi, plakati i billboardi obraćaju na perfektnom arapskom, a u kafanama domalo više neće biti ni Sarajevske niti ikakve druge pive.

U tom okruženju odrasta sarajevska zlatna mladunčad, guzonjini sinovi, mali paše i begovi što će još večeras na skijanju na Bjelašnici porazbijati diskoteku, a već sutra zauzeti svoje mjesto u nekom od pomodnih hookah-lounge-kurac-palac-nargila-barova na Čaršiji - što su je gradski oci konačno popločali da ne zapinju o kaldrmu Louboutinove štikle pod džilbabom iz Dubaija - i cuclati šišu na kokosovom žaru za deset maraka, "jer ima se para i ima se s čim", pa kroz čisto staklo gledati fukaru i kokuze koje smo, sjećaš se, u osnovnoj na Ilidži vezivali za radijatore i tjerali da se bacaju s nebodera na Dobrinji.

Iz tog okruženja izrasta, eto, novo Sarajevo, Sarajevo saudijskih džamija, malezijskih tvrđava i turskih škola, arapskih firmi i blještavih shopping centara bez krmetine, ali s mesdžidima – da se poklone valjda Konvertibilnoj Marki, sallallahu alejhi ve sellem – grada bez ukrasa za tuđe ramazane, ispražnjenog od Djeda Mraza i alkohola, pa od "Tuzlaka" i "pedera", prazan od ljudi kojima se očevi zovu Dubravko ili Mihajlo, pa na kraju prazan od sebe samog i u samom sebi eksteritorijalan, da postane i ostane Prisajedinjeni Arapski Emirat, halal-kasaba od bi-bi-ajeva, iranskih kulturnih centara, katarskih poslovnih škola i anadolskih vrtića čiji direktori govore perfektni arapski i turski, sa pedeset novobegovskih obitelji i mladoturcima iz internacionalnih škola koji će kod nekog sutrašnjeg Andrića nevjernike nabijati na oklagije.

"Može li bar adresa Gruje Novakovića, majketi?" - pitat će sutra Sarajlija namjernik u hookah-lounge-nargila-baru Qalyān u prizemlju Raqs Sharqi Egyptian Belly Dance Saloona, bivšeg Pozorišta mladih, u Sultannem Hürrem Sokaku 8 – ali odavno više neće u Sarajevu biti zajebancije.

oslobodjenje.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:40:44, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Jan 16, 2016 17:52:04

Mahirova majka o izjavama direktora "Bosna Seme"
Alisa Mahmutovic: Zar je rat traziti istinu?

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/70t2k7epl/12_2_Av ... javama.jpg
"Dnevni avaz", 16.01.2016.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:41:21, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Jan 16, 2016 17:55:14

"Mahir i Denis ostali su sami u najtezim trenucima"
"Pravda je jedina satisfakcija porodicama"

Slika
"Dnevni avaz", 16.01.2016.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Čet Maj 24, 2018 09:41:43, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno