"MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Re: "MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Postod nevenkagaragic u Uto Sep 13, 2016 21:24:47

Hmmm... ko bi to rekao? A ko zna (sta se "iza brda valja")?

TAJNA ODLASKA HAFIZA: Je li Sulejman Bugari morao napustiti BiH zbog sumnje da je "gulenovac"?!

Prema jednoj od njih, a o kojoj govore i ozbiljni izvori iz Islamske zajednice, Sulejman Bugari
pripadao je mreži poštovalaca i simpatizera pokreta "Hizmet" i njegovog osnivača imama Fetullaha Gulena, optuženog za pokušaj državnog udara u Turskoj.

11. Sep. 2016
Slika

Ni dvadesetak dana nakon što je hafiz Sulejman Bugari prestao biti imam sarajevske Bijele džamije na Vratniku i preselio u Pogoricu, gdje je postao savjetnik crnogorskog reis-ul-uleme Rifata ef. Fejzića, javnost i vjernici ne prestaju komentirati razloge iznenadnog odlaska omiljenog imama i učenjaka.

Kako je rečeno iz Medžlisa Islamske zajednice BiH, na hafiza Bugarija nije vršen nikakav pritisak, a njegov odlazak u Crnu Goru i za islamsku zajednicu, koliko i za njegove džematlije, predstavljao je iznenađenje.

Sam Sulejman Bugari u pismu kojim se obratio svojim džematlijama i brojnim poštovateljima ne navodi razloge svog odlaska iz Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Odlazak na službu u Crnu Goru naziva "hidžrom". I u intervjuu za "Dnevni avaz" hafiz Bugari izbjegava odgovoriti o razlozima preseljenja - "hidžre", govoreći da "nikada nije mogao ni pomisliti da će napustiti Bosnu i Hercegovinu".

Poznato je da se djelovanje harizmatičnog hafiza Sulejmana Biugarija, po mnogo čemu nekonvencionalno i netipično za vjerske službenike, nije dopadalo nekim utjecajnim strukturama unutar Islamske zajednice.

Njegov ugled, da ne kažemo "popularnost" , tumačeni su kao "jeftini populizam", a tako su ocjenjivana i njegova izuzetno posjećena i čitana predavanja i knjige.

Iako, niko ne želi govoriti o razlozima koji su doveli do odlaska hafiza Bugarija iz BiH u Crnu Goru, a iz tona njegovih riječi lako je zaključiti da taj odlazak nije bio dobrovoljan, počele su se pojavljivati mnoge teorije zavjere.

Prema jednoj od njih, a o kojoj govore i ozbiljni izvori iz Islamske zajednice, Sulejman Bugari pripadao je mreži poštovalaca i simpatizera pokreta "Hizmet" i njegovog osnivača imama Fetullaha Gulena, optuženog za pokušaj državnog udara u Turskoj.

Prema ovim izvorima, političke i vjerske vlasti Bošnjaka u BiH upozorene su na to od turskih kolega i zamoljene, pogotovo s obzirom na njegov ugled i utjecaj, da hafiza Bugarija što hitnije, ali i opreznije, bez velike pompe, sklone iz BiH.

Što je, kako se tvrdi, i učinjeno.

(S. B,)
slobodna-bosna.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 10:02:27, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Uto Sep 20, 2016 21:45:44

nevenkagaragic je napisao:
nevenkagaragic je napisao:
nevenkagaragic je napisao:Da vidimo i to cudo bosansko... pardon, SRAMOTU policijsko-pravosudnu...
...
...

klix.ba

Hmmm... hoce li ista BITI?
Hoce li iko ODGOVARATI?
Hoce li se konacno RESITI?
Hoce li iko RADITI?

Disciplinski postupak protiv Vahida Ćosića zbog slučaja Dženana Memića

Komisija za sigurnost Skupštine Kantona Sarajevo inicirala je pokretanje disciplinskog postupka protiv policijskog komesara Vahida Ćosića, saopćeno je iz Press službe KS.

Klix.ba prije 5h 15 min
Slika
Vahid Ćosić (Foto: Arhiv/Klix.ba)

Na danas održanoj sjednici jednoglasno je inicirano pokretanje disciplinskog postupka protiv policijskog komesara Vahida Ćosića zbog davanja netačnih podataka, te prikrivanja činjenica o načinu izvršenja službenih zadataka u slučaju "Dženan Memić".

Inicijativa će biti proslijeđena ministru unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Vedranu Mulabdiću.

Ovakav zaključak donesen je nakon detaljne analize provedenih aktivnosti Komisije za sigurnost i njenog Ad hoc tijela za slučaj "Dženan Memić".

klix.ba

Nista novo...

Sadržaj inicijative za pokretanje disciplinskog postupka protiv komesara Ćosića ostaje tajna - Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo u narednih 60 dana očitovat će se o inicijativi Komisije za sigurnost Skupštine KS o pokretanju disciplinskog postupka protiv policijskog komesara Vahida Ćosića. Predsjednik komsije Elvedin Okerić kazao je kako ne može govoriti o inicijativi zbog istrage i samog procesa.

Ipak...

Tužiteljica Burzić o ubistvu Dženana Memića: Uprkos opstrukcijama okončali smo istragu i podigli optužnicu - Glavna tužiteljica Tužilaštva Kantona Sarajevo Dalida Burzić danas je saopćila da je Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio optužnicu protiv Ljube i Bekrije Seferovića u slučaju Dženan Memić. - Tužiteljica Burzić je kazala kako je Tužilaštvo uprkos opstrukcijama okončalo istragu i podiglo optužnicu, ali i da će tražiti odgovornost osoba koje su ometale istragu zbog curenja informacija za koje ona odgovorno tvrdi da nisu iz Tužilaštva KS. Naglasila je da je istraga od samog početka bila ugrožena jer su curili iskazi i podaci te da je formirana komisija koje će istražiti zakonitost rada MUP-a KS u ovom slučaju. Istakla je kako izjave, protesti i sve u vezi sa slučajem "Dženan Memić" nisu smatrali pritiscima na rad Tužilaštva...

Slika

Vreme ce pokazati...

Burzić: Istraga u slučaju "Dženan Memić" ugrožena od početka - ... "U fazi istrage ne postoji transparentnost i ne raspravlja se o dokazima koji nisu prezentirani sudu. Ovaj slučaj je pokazao šta znači ugrožavanje istrage jer je bila ugrožena od samog početka. Istraga bi inače bila okončana znatno ranije. Tužilaštvo će insistirati na procesuiranju onih koji su ugrozili istragu. Suzdržavali smo se bilo kakvih komentara, te na kraju uspješno okončali istragu i podigli optužnicu. Sud je jedino mjesto gdje se raspravlja o dokazima i Sud je taj koji donosi konačnu odluku"

Samo napred, za istinu i pravdu!

Otac Dženana Memića: Ovaj slučaj će završiti na sudu u Strazburu - Nakon što je danas iz Tužilaštva KS saopćeno da je potvrđena optužnica protiv Ljube i Bekrije Seferovića i slučaju Dženana Memića, njegov otac Muris Memić rekao je kako nikada neće povjerovati u to da je njegovog sina usmrtilo vozilo kojim je upravljao Ljubo. - ... "Od početka vode krivu istragu. Tužiteljica optužuje svakoga samo ona nije kriva i kaže kako svako treba stajati iza svojih riječi. Ona bi trebala stajati iza svojih riječi kada je meni i advokatu Ifetu Feragetu pričala kako je to bilo naguravanje, tuča pa je eskaliralo i da ga nije htio ubiti. To je bilo kod nje u kancelariji 15. marta. Otkud sada saobraćajna nesreća? Na to ništa ne ukazuje. Ni povrede na Dženanu ni dokazi koje ja imam, a ne smijem reći Tužilaštvu KS jer su svaku moju izjavu namjerno upropastili", rekao je Memić za Klix.ba... Tražili su željeznu šipku, a sada se to nigdje ne spominje. Pobijaju nalaz dr. Žuje, ali meni ne trebaju njihovi nalazi. Vidio sam dijete jer smo ulazili dok je bio u komi. Niko me ne može ubijediti da ga je udario kombi koji je išao 45 km/h, a da nema druge povrede", kazao je Memić. Dodao je kako ponašanje tužiteljice Dalide Burzić smatra neprofesionalnim, te je optužio sudske vještake Ševala Kovačevića i Seada Kreštalicu za korupciju... Ovo će završiti na sudu u Strazburu", poručio je Memić.

Hmmm... dakle ni policijski komesar Vahid Cosic NECE odgovarati? A ni OVI NISU krivi? Po obicaju, opet ce ispasti KRIV onaj koji NIJE ZIV?

Slučaj "Memić": Ljubo i Bekrija Seferović se izjasnili da nisu krivi - Ljubo i Bekrija Seferović izjasnili su se da nisu krivi ni po jednoj tački optužnice u vezi sa slučajem Dženan Memić, potvrđeno je iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Slika

Zalosno... hoce li i oni odgovor Ustavnog suda cekati 2-3 godine i vise?

Advokat oca Dženana Memića: Idemo na Ustavni sud BiH, Muriz vodi privatnu istragu - Advokat Muriza Memića Ifet Feraget potvrdio je za Klix.ba da će zajedno sa svojim štićenikom podnijeti apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, a u vezi sa slučajem smrti Murisovog sina Dženana Memića. - ... Muriz Memić je tokom ovog 15-dnevnog roka odlučio uputiti javno pismo svom advokatu kako bi skrenuo pažnju na neke, kako on tvrdi, netačne navode u prijavi. "Pismom sam htio demantovati navode Dalide Burzić protiv Ifeta Ferageta, a u njemu sam naveo neke detalje. Najviše saznanja koja sam imao došla su mi od Tužilaštva i od tužiteljice. Ona je rekla da se radi o ubistvu i ja sam sve izjave u medijima davao na osnovu onoga što je ona rekla, kao i neki pripadnici MUP-a. Ferageta sam angažovao nakon što sam 4. marta, kada sam rekao da sam pravno neuk i da neću dolaziti bez advokata, jer su se prema meni ponašali drsko, kao i da su zataškavali slučaj od samoga početka. Ja ću ovo raditi do kraja i dokazat ću da se radi o ubistvu", zaključio je Memić.

I jos uvek se nesto "iza brda valja"?

Pismo oca Dženana Memića: Šta nam leži na srcu - Dalida Burzić, glavna tužiteljica Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, podnijela je prijavu protiv advokata Ifeta Ferageta, pravnog zastupnika oca Dženana Memića. Kako je navela u prijavi, razlog je počinjenje teže povrede bavljenja advokatske djelatnosti i narušavanja ugleda advokature. Dženanov otac Muriz odgovorio je tužiteljici Burzić. Muriz Memić i pismu koje je uptio advokatu Feragetu navodi da je "šokiran i iznenađen takvim postupkom obzirom da su u prijavi iznijeti netačni navodi". Pismo prenosimo u cjelosti...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 10:03:24, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pon Okt 10, 2016 21:39:01

nevenkagaragic je napisao:Hmmm... OTKUD SAD TO???
Pa oni "NEMAJU VEZE" sa Gulenom... ZAR NE?
I tako dalje...!

Bosna Sema Islamskoj zajednici u BiH poklanja škole i univerzitet ukupne vrijednosti 120 miliona KM

Bosna Sema obrazovne institucije, koje u BiH djeluju od 1998. godine, poklonit će cjelokupnu imovinu, procijenjenu na preko 120 miliona KM, Islamskoj zajednici u BiH, saznaje Klix.ba od izvora iz vrha Islamske zajednice u BiH.

Klix.ba jučer
Slika

Pod okriljem Bosna Sema obrazovnih institucija djeluje više vrtića te osnovnih i srednjih škola u Sarajevu (Ilidža i Vraca), Tuzli, Zenici i Bihaću. Također, u sklopu Bosna Sema obrazovnih institucija djeluje i Univerzitet Burch.

Prema procjeni sudskog vještaka imovina Bosna Seme (U Sarajevu, Tuzli, Bihaću i Zenici) vrijedna je preko 120 miliona KM.

Pravno gledano, vlasnici Bosna Seme, inače bh. državljani, cjelokupnu imovinu će uvakufiti (pokloniti) Vakufskoj direkciji Islamske zajednice u BiH koja će činom uvakufljenja postati njen vlasnik i upravitelj.

Konačna odluka o prihvatanju uvakufljenja trebala bi biti donesena na prvoj narednoj sjednici Rijaseta Islamske zajednice u BiH.

Nezvanično, službenici Islamske zajednice u BiH već detaljno pregledaju "papirologiju" Bosna Sema obrazovnih institucija.

Bosna Sema bi bio poseban vakuf ili fondacija pod okriljem Vakufske direkcije, a samo upravljanje ovim vakufom i druge pojedinosti bit će detaljno pojašnjenje u vakufnami - dokumentu o uvakufljenju.

U Bosna Sema obrazovnim institucijama zaposleno je oko 500 osoba, a škole i univerzitet će svoj rad nastaviti prema važećim nastavnim planovima i programima po kojima su radile i ranijih godina.

klix.ba

Opa, gle, gle, sta to bi???
U kom "grmu lezi zec"?

Bosna Sema odustala od poklanjanja imovine Islamskoj zajednici BiH

Rukovodstvo obrazovne institucije Bosna Sema povuklo je odluku o poklanjanju cjelokupne imovine Islamskoj zajednici Bosne i Hercegovine.

Klix.ba prije 4h 20 min
Slika
Foto: Arhiv/Klix.ba

Pismenu obavijest o odustajanju od ovog procesa Islamska zajednica je dobila 3. oktobra i to desetak dana nakon što je odabrana revizorska kuća počela vršiti proces revizije.

Podsjetimo, nakon što je sredinom avgusta ove godine na adresu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini došlo pismo namjere rukovodstva Bosna Sema obrazovne institucije u kojem je iskazana spremnost da se imovina i obrazovne institucije koje su u njihovom vlasništvu i kojima oni upravljaju predaju Islamskoj zajednici u BiH u vlasništvo i na upravljanje, obavljene su nužne konsultacije unutar najviših organa te je Islamska zajednica 1. septembra uputila pismo Bosna Semi u kojem se izražava načelna spremnost da preuzme spomenutu imovinu i obrazovne institucije te da nastavi rad na njihovom razvoju na zadovoljstvo učenika i studenata, njihovih roditelja kao i društva u cjelini, navodi se u saopćenju za javnost kojim se danas oglasio Ured za odnose s javnošću Rijaseta.

"U procesu pregovora sa rukovodstvom Bosna Seme pokazalo se da je riječ o velikoj i vrijednoj imovini u kojoj je vršen veliki finansijski promet, te je Islamska zajednica procijenila da je nužno uvesti ovlaštenu revizorsku kuću, čiji bi revizorski nalaz bio osnov za dalji proces preuzimanja imovine i institucija Bosna Seme", navodi se dalje u saopćenju.

Na ovaj zahtjev Bosna Sema je pismeno odgovorila da prihvata da se uvede revizorska kuća koja će uraditi revizorski nalaz u roku od trideset dana. Nakon što je odabrana revizorska kuća uz saglasnost obje strane te nakon što je desetak dana vršen proces revizije, tačnije 3. oktobra 2016. godine na adresu Islamske zajednice stiglo je pismo u kome rukovodstvo Bosna Seme obavještava Islamsku zajednicu da se oni povlače iz pregovora i da je time ovaj proces prekinut", kažu iz Islamske zajednice ističući da su bili spremni da ovaj proces uspješno privedu kraju na zadovoljstvo učenika, studenata, njihovih roditelja i cijele društvene zajednice.

klix.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 10:04:06, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod law u Čet Okt 13, 2016 11:35:25

Sve bolji i bolji clanci kako reform "napreduje" :-)

---------
http://www.epravo.ba - http://www.bih-pravo.org
law

Pridružio se: Pon Jun 02, 2008 12:23:47

Postod nevenkagaragic u Čet Okt 13, 2016 22:52:46

law je napisao:Sve bolji i bolji clanci kako reform "napreduje" :-)

---------
http://www.epravo.ba - http://www.bih-pravo.org

Nazalost, bas "svakoga dana u svakom pogledu..." - mislim da je KULMINIRALO, DOSTA je vise!
Ma sta DOSTA, ovo se vise ne moze ni gledati, a tek izdrzati? E narode, narode...
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Okt 13, 2016 23:01:18

E nema toga u BiH: "bez političkih utjecaja"...

Oglasio se komesar Vahid Ćosić: Unaprijed sam proglašen krivim - Policijski komesar Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Vahid Ćosić oglasio se saopćenjem na službenoj web stranici MUP-a KS-a i traži da rad Nezavisnog odbora Skupštine Kantona Sarajevo bude nezavisan bez političkih utjecaja na rad članstva.

PROČITAJTE Šta je Ćosić pisao Inzku, Ambasadi SAD, Nezavisnom odboru... - Policijski komesar MUP-a KS-a, generalni inspektor policije Vahid Ćosić danas je, u ime Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, na sljedeće adrese:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT - DODATAK 02.07.2016. godine:

Dodatak jer se ne zelim vise oglasavati ovde, a ipak bih zavrsila s ovom temom jer sam zaista ostala u soku procitavsi neki dan (van BiH) strasnu vest:

Nestala kompletna porodica: Nakon ocuha, umrla majka Mahira Rakovca

Slika
Veci format:
https://s26.postimg.cc/lbeqhuh4p/2-_Ava ... a_nako.jpg
"Dnevni avaz", 28.06.2017.

KOLUMNA Tragedija u tri čina - Ako se smrću iko spašava, Mahir, Alisa i Dubravko su se spasili, jer im u tako skrojenoj sudbini, jednostavno, života nije bilo

'Jedan dom je izbrisan': Nakon očuha, umrla i Mahirova majka - Podsjetimo, Mahir je imao 14 godina kada je skočio s osmog kata nebodera u kojem je živio s majkom i očuhom. Nije više mogao trpjeti vršnjačko nasilje - ... "Tri života u godinu dana. Jedan dom i jedna obitelj izbrisana. Da ste u spokoju i miru gdje god sad jeste, presahli od borbe za pravdu, od tuge nepreživljive. Da vaša lica budu vječna opomena ovoj šugavoj zemlji, bezakonju i sustavnom maltretiranju. I nama svima!", napisala je u utorak na Facebooku spisateljica Martina Mlinarević Sopta...

Iako se oprostih od ovog foruma jos 15.10.2016.godine, ne mogu ne mogu odcutati tragican kraj porodice malog Mahira. A evo i zasto se oprostih od foruma - citiracu:

nevenkagaragic je napisao:Dobra vam vece CITAOCI!
Vidim, bude vas i 20-tak odjednom...
Nije mi jasno, KO ste vi koji CITATE bez reci?
Bez "ZA" ili "PROTIV", bez kritike... dakle BOJITE se nekoga ili STA???

Evo, u poslednja 4 (12., 13., 14. i veceras 15.10.2016.godine) pratila sam:
SVAKODNEVNO preko 2.000 CITANJA za nepunih 24 sata!

Pogledajte:

Slika

E, tako nam je kakvi smo mi sami... CUTOLOZI!

Laka vam noc...

Zelim da se ova tema cita, od samog pocetka do kraja...
Da se razmislja... da se zapita svaki pojedinac STA RADITI???
Cekati da svako dodje na red?
O da, doci ce, doci, samo cekajte...
Bravo Aleksandre Trifunovicu, slazem se (samo sto nije nakon 2 godine, vec nakon 1,5 godine nazalost, no nebitno nakon koliko):

"Ako ljudi ispolje suviše hrabrosti na ovom svijetu, društvo ih mora gušiti da bi ih slomilo – i tako ih, naravno, ubija. Društvo slama svakoga, ali poslije toga mnogi postaju jaki baš na onim slomljenim mjestima. A one koje ne može slomiti, njih ubija. Društvo podjednako ubija i dobre, i plemenite, i hrabre. Ako ne spadate među njih, možete biti sigurni da će i vas ubiti, samo bez neke naročite žurbe."
"Samo polako, doći će red i na vas."

KOMENTAR Smrt Mahira, Alise i Dubravka dokaz je da teror većine ubija preciznije od snajpera - SVE sretne obitelji nalik su jedna drugoj, ali nijedna nesretna nije ni nalik obitelji Dubravka Lovrenovića, Alise Mahmutović, i njihovog sina, dječaka Mahira Rakovca. - Dvije godine nakon Mahirove tragične smrti, umrli su i Dubravko i Alisa. Roditelji ovog nesretnog dječaka koji je sebi oduzeo život u prosincu 2015. godine poživjeli su taman još toliko da pokušaju dobiti pravdu za svog sina, koji je, tvrdili su, bio žrtva vršnjačkog nasilja. Pisali su otvorena pisma medijima, javno govorili o zlostavljanju koje je Mahir trpio od svojih školskih kolega, ali javnost je ostala nijema...

Slika
Foto: Obiteljski album

POCIVALI U MIRU!

Kako vec napisah na strani 371 druge teme:

Nepoverenje u BH pravosudje NIJE slucajno! NIKAKO!
Nazalost, nisu u pitanju ZATASKAVANJA samo saobracajnih nesreca.
Zataskava se sve sto ima veze sa politicarima, doktorima, lovatorima, prijateljima, rodjacima, dakle s KORUPCIJOM, KRIMINALOM (na visokom nivou), NEPOTIZMOM...
Da NE POVERUJES ...
I trenutno - "VRH VRHOVA" - strana 364 ... kud ces dalje?!

To je jadna STVARNOST bosanskohercegovackog pravosudja!
Evo samo par primera IMENOM I PREZIMENOM sa ovih stranica:

MARIJANA PUKETA - Sarajevo
IVONA BAJO - BIJELJINA
DANIJELA ARANDJELOVIC - TUZLA
DENIS GARAGIC - TUZLA
NIKOLA DJUROVIC - BANJA LUKA
JOVAN ARBUTINA - BANJA LUKA
DZENAN MEMIC - SARAJEVO

I tako dalje, i tako dalje... ima toga jos...
I pitanje - KOLIKO JOS? Ddanas, sutra, prekosutra? DOKLE VISE?
I zato svakodnevno treba podsecati - NEKA JAVNOST ZNA sta se (ne)RADI, ima pravo na to!

Da, da dodam... a osim sto ZNA, sta RADI???!
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Maj 26, 2018 22:08:22

Potrudih se i na ovoj temi vratiti nestale slike i clanke - da se NE ZABORAVI i da se PAMTI!
I izvuku pouke...
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Prethodni

Povratak na Razno