"MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Re: "MAHIROV ZAKON" ili ZLOCIN I KAZNA

Postod nevenkagaragic u Sri Maj 11, 2016 20:23:23

nevenkagaragic je napisao:
law je napisao:Gledam sinoc na TV intervju sa direktorom one škole, sve negira kaze imaju kamere u cijeloj školi.

Sta li ce na kraju biti ??!!

Sta ce biti? Treba pitati - zna se koga (cija je drzava privatna prcija).
Bice onako kako se dogovore na kafi...
Jadna li je drzava koja ne stiti i sama ne postuje SVOJE institucije, pogotovo SKOLE i fakultete gde se obrazuju deca i mladi.
A ON SUMNJA! ZNA li ista?

Slika

Direktor Bosna Sema škola u BiH: Sumnjam u ono što govore Mahirovi roditelji - Ramazan Cingil, direktor Bosna Sema međunarodnih škola u Bosni i Hercegovini, gostujući na Face televiziji izjavio je kako smatra nemogućim da se u okviru jedne od škola koja djeluje u sklopu Bosna-Seme događalo bilo šta što bi dječaka Mahira Rakovca moglo navesti na samoubistvo.

VIDEO -FACE TV - 09.01.2016.godine:

Slika

Ramazan Čingil u CD-u: Ništa se u školi nije desilo Mahiru. Sumnjam u priču roditelja
FACE HD TV

Usput, nadjoh jedan stariji tekst objavljen jos 30. 01. 2015.godine...
Jad i cemer, sta drugo reci... :

Slika

Prenosi li se sukob iz Turske u našu avliju - Erdoan traži zatvaranje Hizmetovih škola u BiH? - ... - Internacionalni Burch univerzitet je visokoškolska institucija koja je osnovana i djeluje prema relevantnim propisima BiH te je za svoje djelovanje odgovorna isključivo institucijama ove zemlje - kazali su na Burch univerzitetu. ...50 zemalja dozvolilo rad Hizmetovih ustanova

I jos da se podsetimo na tekstove u vezi skole "Bosna Sema":
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 8
Strana 10
Strana 14
Strana 16
Strana 19
Strana 22
Strana 25
Strana 26
I konacno - CIJE su te skole???
"Erdoan traži zatvaranje Hizmetovih škola u BiH", a oni - "Bosna Sema" tvrde NISU to TE skole?!
KO laze? Ako je to u BiH uopste vazno... kao sto je uostalom MALO STA vazno (ako se ne tice licno vlastodrzaca i njihovog dzepa)!

Slika
Fetullaha Gulen (Foto: EPA)

Turska će tražiti izručenje Gulena zbog osam krivičnih djela - Tužilaštvo u Ankari okončalo je pripremu dokumenta kojim će biti kompletiran zahtjev za izručenje Fetullaha Gulena, vođe organizacije FETO/PDY iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Tursku.... Kao vrijeme izvršenja pomenutih krivičnih djela naveden je period od 2000. do 2016. godine, a u dokumentu su napomene u vezi s izvršenjem krivičnih djela. "Zajednica koju je osnovao i vodio osumnjičeni Fetullah Gulen infiltrirala se u pravosuđe, oružane snage, policiju i birokraciju. Ti kadrovi zloupotrebljavaju vjeru. Organizaciju vodi Fetullah Gulen. Njegova posebna naređenja prenosi poseban kurir koji dolazi iz inostranstva. Osnovne naredbe i nalozi šire se u šifrovanim govorima na okupljanjima. Članovi te organizacije infiltrirani su u svim institucijama u Turskoj, navodi se u dokumentu...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:08:20, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod nevenkagaragic u Sri Maj 11, 2016 20:46:28

nevenkagaragic je napisao:Dokle ce se u ovoj drzava PRAVDA traziti na ULICI???
SRAMOTA!

Slika

Mirni protest "Istina i pravda za Dženana": Tužiteljici ćemo okrenuti leđa kao što je ona cijelom slučaju - Otac, rodbina, prijatelji Dženana Memića i građani Sarajeva okupili su se jutros ispred tržnog centra SCC kako bi mirnim protestom zatražili da se ubrza istraga o ubistvu ovog 22-godišnjaka. Kolona je potom krenula prema zgradi Tužilaštva KS, gdje su predati zahtjevi porodice. - Dženanov otac Muriz poručio je da je izgubio povjerenje u pravosuđe KS i da je izuzetno zabrinut i nezadovoljan zbog spore istrage, s obzirom da porodica već 60 dana nema informacija o rezultatima istrage. "Želim poručiti svima da ovaj slučaj ne smije biti zaboravljen i da se neću smiriti dok se ne sazna ko je odgovoran za smrt mog sina. Također poručujem da ovaj slučaj neće završiti kao predmet rahmetli Mahira Rakovca, ne samo zbog mog djeteta, nego zbog sve druge nevine djece kojoj se to može desiti ako pravosudne institucije ne budu radile svoj posao", stav je oca ubijenog mladića...

Hmmm... jedino u sta sam sigurna je to da je pravda SPORA da sporija ne moze biti (u BiH pogotovo)!

Slika

Dalida Burzić: Pozvala sam Dženanovog oca i tražila ime tužioca kojeg optužuje - "Tužilac radi u svojoj kancelariji gdje izvodi i pribavlja dokaze. Sve građane Sarajeva pozivam da o ovom i drugim slučajevima dođu i svjedoče tužiocu“, izjavila je glavna tužiteljica Tužilaštva Kantona Sarajevo Dalida Burzić nakon današnjih mirnih protesta povodom smrti mladića Dženana Memića. "Tužilac za sve mora imati dokaz, jer je sve suprotno tome nezakonito postupanje i kršenje prava građana. Ja ću kao tužiteljica, ako ocijenim da ima nečije odgovornosti, nastupiti", kazala je Burzić...

I jedan (zaista) IZUZETAK - prosto ne mogu da verujem!

Mostar: Maloljetniku devet godina zatvora za ubistvo 22-godišnjeg Đanija Balića - Sedamnaestogodišnji M. T. iz Livča kod Mostara danas je presudom Općinskog suda u Mostaru osuđen na devet godina robije zbog ubistva Đanija Balića (22). - ... Đani Balić je ubijen 19. decembra prošle godine. Maloljetni M. T. mu je kritičnog dana, a nakon što ga je Balić na ulici upozorio da ne reketari i ne uzima novac od njegovog mlađeg brata i ostale djece u naselju, nožem nanio smrtonosnu povredu s leđa. Ubistvu su svjedočili brojni mještani, a komšije su kasnije ispričale da je Balić pao ispred vrata obližnje prodavnice, a prisutni su ga prebacili u bolnicu gdje je usprkos nadljudskim naporima ljekara, preminuo...

Zalosno, zalosno... i SRAMOTNO za pravosudne institucije!

Istina i pravda za Dženana Memića

Slika

Ko nije imao posla s NJIMA (tuziocima i tuzilastvima u BiH) ne zna NISTA, a "ko ih ne zna skupo bi ih platio"...
Mislim da ih vec velika vecina ipak ZNA (nazalost)!

Alisa Mahmutović: Istina i pravda za Dženana Memića

Autor tačno.net 11.4.2016. u 13:29

Slika

(moje saučešće porodici Memić i izvinjenje što sam bila spriječena učestvovati u šetnji)

Da nema onih kojima je amnezija pokriće za vlastitu neodgovornost, već biste i Vi i Vedranova majka i ja znali ko je sve učestvovao i na koji način u ubistvu naše djece

Piše: Alisa Mahmutović

Još jedna (da li i posljednja!) protestna šetnja Sarajevom nakon još jednog (da li i posljednjeg!) „nerasvijetljenog“ slučaja ubistva svjedoči o bespomoći koju u nama proizvodi aktuelni pravosudni sistem. Nisam sigurna koliko u tom istom pravosuđu razumiju naše poruke, jer ovakava komunikacija pripada civiliziranom svijetu, u kojem se precizno znaju uloge svih društvenih aktera, između ostalog, policije i pravosuđa, a oni, to znam iz vlastitog iskustva, s oštećenima komuniciraju kao sa osumnjičenim, u najmanju ruku. Zato, gospodine Memiću, nemate se Vi kome i zašto izvinjavati za uznemiravanje jer nas učite, i budite iz dubokog sna u koji smo zapali još devedesetih. Građani Sarajeva morali bi Vam biti zahvalni, kao i svima drugima koji mirno šetaju i mirno upozoravaju da bi istu sudbinu u nekim drugim okolnostima mogla doživjeti i njihova djeca. Morali bi, da su građanski solidarni kao što nisu. A da nisu, govori broj učesnika u protestnoj šetnji. Ništa nisu naučili ni iz Vedranovog slučaja, kao ni iz drugih slučajeva, zato što nisu htjeli i zato što je većini lakše patiti od različitih vrsta amnezije, jer amnezija anestetizira. Da nema onih kojima je amnezija pokriće za vlastitu neodgovornost, već biste i Vi i Vedranova majka i ja znali ko je sve učestvovao i na koji način u ubistvu naše djece. Da nema tata i mama koji imaju „svoje ljude“ a koje su sticali zadnjih dvadeset godina, ne bismo morali bespomoćno šetati. Pitate se – ko u svome domu krije Dženanovog ubicu – i tražite da Tužilaštvo radi svoj posao. Da Tužilaštvo radi svoj posao ovo pitanje ne biste ni morali postavljati, dobili biste odgovor prije nego biste i postavili pitanje. I inače na sva Vaša postaveljena pitanja teško ćete dobiti odgovor. Znam to opet iz vlastitog iskustva. I mogu Vam sa sigurnošću reći:

1. Niko nikad neće odgovarati za nerad i pogrešan smjer istrage, kao ni za to što nisu ispitivane okolnosti istrage. Budite sretni da Vas ne počnu istraživati. Da ne dođe do potpune zamjene teza jer se to prečesto dešava. Tako nas Tužilaštvo uvjerava da je efikasnije i da ima smisla što je na budžetu.

2. Ne pitajte se kako se djevojci moglo slijepo vjerovati. Ona ima tatu i mamu koji imaju „svoje ljude“. Nemojte ni pomisliti da bi je u bilo kojem slučaju provjeravali. Vama nije pomogao samo jedan svjedok, a nama čak, kako tvrde u Tužilaštvu, nije moglo pomoći ni 120, koji su svjedočili – čemu? A nisu ni snimci kamera iz 2015. na okolnosti iz 2013/2014.

3. Nemojte se čuditi što nije izuzeto ništa što ima direktne veze sa ubistvom, niti što nije kriminalistički obrađena jer ona se ipak branila. Ovdje se zna desiti da ni oni koji napišu otvoreno „WE ARE THE REASON“ nakon nečije smrti ne budu kriminalistički obrađeni.

4. Uzalud ćete tražiti stručnu i nezavisnu medicinsku dokumentaciju djevojke, prije se može desiti da Vas vještače, da Vam se utvrdi histerija ili nešto slično, pa se Dženanova smrt jednostavno proglasi ubistvom uzrokovanim bježanjem od Vas.

5. Ne čudite se što djevojka lažući štiti sebe, što je na isti način štite roditelji i što pomažu njezinu „amneziju“, jer i u našem slučaju dalo se vremena glavnom svjedoku i za „amneziju“ i bježanje, odnosno majci i dajdži za osmišljavanje „amnezije“ i pored nalaza za hitnu hospitalizaciju, a o forenzičkim pristupima drugom prilikom.

6. I nemojte se začuditi što nećete dobijati informacije o istrazi, budite sretni da ne dobijate glasine kako o Vama vlada animozitet u Tužilaštvu.

Na koncu, moj zadnji savjet Vama stečen vlastitim iskustvom glasi: kad saznate ko su roditelji ubica Vašeg sina, bit će otklonjene i sve ove nedoumice oko vođenja i toka istrage. A ono što sigurno znam, budu li im roditelji neki pravni savjetnici OSCE-ovci, reformatori našeg pravosudnog sistema, razni naši ambasadori, direktori moćnih firmi koji znatno finansiraju glavne stranke i njihove kampanje, a često su i njihovi kadrovi, različiti sportaši ili modni dizajneri, jednom riječju, sve sama sarajevska elita, nikad nećete doći do suda, a o pravdi koja uključuje kaznu za počinitelje da ne govorimo.

tacno.net

Konacno i jedan KONKRETAN potez politicara - KO to ili ko sve stiti ubice Dzenana Memica?

Hoće li se Skupština KS uključiti u slučaj ubistva Dženana Memića?

Video (source.ba):

Slika
Otac Dženana Memića: Alisa Mutap je svjedok, saučesnik, a možda i izvršilac!

SVASTA ovde ima... svasta! KO KOGA STITI???

Slika

Mujanović: Da je Alisa barem nazvala hitnu, Dženan bi imao više šansi da preživi - Admir Mujanović, rođak Dženana Memića, ujedno je i prva osoba koja je razgovarala sa Alisom Mutap u bolnici nakon nemilog događaja u Velikoj Aleji na Ilidži.... "Bio sam tu noć u bolnici, Alisu Mutap su izveli oko 1:30, pitao sam je šta se desilo. Rekla mi je da su otišli krug oko grada, te su otišli na Aleju. Nisu se držali za ruke, Dženan je bio na jednoj strani ulice na Aleji, dok je ona hodala drugom stranom. U sljedećem trenutku, auto je naletilo na njih i više se ništa ne sjećam, rekla mi je Alisa. Mislio sam da se vole, da joj je bilo stalo do njega", izjavio je Mujanović za Source.ba. Ono što je najviše iznenadilo Admira Mujanovića pri samom dolasku u bolnicu, jeste ono što je zatekao. Kada je stigao ispred bolnice, tu je bio otac od Alise Mutap, Armin Bijedić i još jedna nepoznata osoba, koji su upozoravali Mujanovića da ne ulazi u bolnicu, jer je sve uredu...

POLICAJAC i LAZNI iskazi - "krasno" zar ne? No, nije on ni prvi ni poslednji...
I OPET ce se ISTINA i PRAVDA traziti na ulici... samo napred, ne dozvolite lazi i konstrukcije radi nekih "tatinih" (na polozajima) sinova i kceri!

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/62x24zs55/4_Avaz_ ... polica.jpg
"Dnevni avaz", 11.05.2016.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:10:25, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Maj 11, 2016 20:55:47

Pa dokle vise deco draga? Tragedija za tragedijom...

SVI U ŠOKU KAD SU ČULI: Zbog ovoga je dječak (11) skočio s prozora škole pravo u smrt?!

Tragedija u bihackoj skoli "Prekounje"

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/ha1azd455/2_Avaz_ ... g_proz.jpg
"Dnevni avaz", 10.05.2016.

Majka nesrecnog decaka Alana Hodzica:

"Ne znam sta se desilo, je li skocio ili pao, ..."

Slika
Veci format:
http://s26.postimg.cc/xnlaiikah/3_Avaz_ ... _li_sk.jpg
"Dnevni avaz", 11.05.2016.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:11:30, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sri Maj 11, 2016 21:20:13

Koma govoriti?

Komentar dana
Osvijestimo se!

Objavljeno: 11. 05. 2016 - 07:09
Slika

Prebolna je tema kojoj se već suviše često vraćamo, a da, nažalost, kao društvo ništa ne mijenjamo nabolje. Još se nismo bili oporavili od šoka nakon samoubistva 14-godišnjeg Mahira Rakovca u decembru u Sarajevu, da bi samo dva mjeseca kasnije stigla potresna priča da se u Bugojnu ubio 16-godišnji Šefko Hadžić, a sada smo ponovno užasnuti viješću da je Alan Hodžić svoj život prekinuo u 10. godini skočivši s prozora škole u Bihaću.

Šta se tačno dogodilo i zbog čega se ovaj dječak odlučio na takav strašni čin, vjerovatno se nikada neće saznati.

No, vijest o načinu na koji je otišao u smrt novi je malj u glavu svima u bh. sistemu, od kućnog do obrazovnog, vjerskog, socijalno-psihološkog, medijskog i svakog drugog društveno-odgovornog segmenta, da se promjene moraju dogoditi. Jer, suviše smo mi mala država da tako olako gubimo svoju djecu.

Poslije ovako stravičnih slučajeva, svi apeli i analize koje nakon svake takve tragedije slušamo svega dan-dva i onda svi utihnu, postali su izlizana priča. Sistemskih promjena još nema niti se ovom, nažalost, sve učestalijem problemu pristupilo na način da se povede barem ozbiljna i šira društvena rasprava o tome kako zaštititi djecu, pa i od njih samih.

Očigledno je da su odjeljenske zajednice, vjeronauke, kulture religija, demokratije... kao časovi u školama, nedovoljni da djeca na pravi način budu naučena kako se nositi sa sve stresnijim i bržim načinom života i konzumerizmom koji on sa sobom nosi i uzima krvavi danak!

Zato, konačno, osvijestimo se svi! Od roditelja, preko obrazovnih, vjerskih, medijskih i svih drugih institucija. Dok ne bude i zaista prekasno, uđimo u škole, pogledajmo svoju djecu u oči, razgovarajmo s njima, poslušajmo ih, prodrimo im u dušu, jer oni nas trebaju. Učinimo sve da nam se više nikada nigdje ne ponove Mahir, Šefko, Alan!

avaz.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:11:59, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Čet Maj 12, 2016 20:49:32

Poucno...
"Kada prijavis nasilnika pomazes trenutnoj zrtvi, ali i svim buducim zrtvama tog i drugih nasilnika...
Nemoj samo stajati i gledati - BUDI PROTIV NASILJA!"

Vršnjačko nasilje: šta je i kako se boriti protiv njega?

Slika
UKMD Sarajevo
Datum objavljivanja: 7. sij 2016.
Šta je zapravo vršnjačko nasilje i kako se boriti protiv njega ukoliko si u ulozi žrtve ili svjedoka vršnjačkog nasilja?
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:12:28, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Pet Maj 13, 2016 21:01:24

Bez komentara...
Pocivaj u miru dragi decace Mahire... samo ti znas...

Alisa Mahmutović: Ova zemlja izgubila je još jednog dječaka

Autor Alisa Mahmutović 13.5.2016. u 10:38

Slika

Foto: livingtheamericanscream

(neka je rahmet njegovoj duši, moje saučešće porodici, koju niko ne može razumjeti bolje od mene)

Poslije Mahirove smrti 14. 12. 2015. u Bosni i Hercegovini dogodila su se tri suicida maloljetnika i dva pokušaja. Za sada, prema zvaničnim informacijama, smrt je u najnovijem slučaju u Bihaću nastupila usljed teških ozljeda nakon pada s drugog sprata škole. Policijske informacije, u ovom trenutku, vrlo su šture, što je i očekivano. Međutim, ono što je gotovo sigurno, posebne istrage neće biti jer se kod nas djeca, sudeći po svim institucijama koje bi morale biti uključene u ovo istraživanje, od škole, nastavnika, centara za socijalni rad, ministarstava i MUP-ova ubijaju ili od miline, ili je to rezultat neke depresivne faze, a pošto su tragični, takvi događaji kod nas su još uvijek sramota, i porodica se osjeća krivom i postiđenom. To samo olakšava posao onima koji bi se, u ozbiljnom društvu, morali baviti ovim problemom, koji jest kompleksan, ali nije nerješiv.

Prvi korak u ovome poslu trebao bi biti: detabuiziranje suicida. A da bi se detabuizirao suicid, mora se patrijarhalni obrazac mišljenja i djelovanja potpuno preokrenuti. To uključuje rekonceptualizaciju obrazovanja praćenu rekonceptualizacijom znanja do kojeg, bojim se, neće dugo doći. To bi podrazumijevalo da se na majku ne gleda kao na krivca, jer je u ovakvim slučajevima uvijek kriva samožrtvujuća majka koja to nije bila u dovoljnoj mjeri. To mogu svjedočiti vlastitim primjerom. Iako sam radila dva dana u sedmici, bila sa svojim sinom, i planirala naše zajedničke trenutke u budućnosti, promaklo mi je da, ne samo vidim, nego i pomislim, da se bavi suicidalnim idejama. Kako onda da takve znakove prepoznaju žene koje rade od 08.00h do 16.00h, a negdje i duže? Jesu li one manje vrijedne majke, kao što sam i ja bila za mnoge lažnoprofilaše na pojedinim društvenim mrežama, koji po svojoj funkciji i namjeri nisu ništa drugo do radioaktivni otpad. I u tome je prvi odgovor na pitanje – zašto se suicid ne prijavljuje (a naročito se ne prijavljuje u selima, pravoslavnim i katoličkim, jer u tom slučaju samoubice ne mogu biti sahranjene u groblju, nego izvan njega, pa onda moraju upisivati lažni razlog smrti)?

Zato porodica, da ne bi bila targetirana kao loša, a posebno majka, jer nije bila prava majka samožrtvujuća, budući da joj se dijete pred očima ubilo, odlučuje da šuti i pati, kako bi rekla jedna ovdašnja stručnjakinja opće prakse, u tišini. Svaka artikulirana majka, koja se ne predaje sudbini, nego propituje događaj, nije dovoljno dobra majka. I ona u ovom društvu može očekivati sve, kao što je to bilo u mom slučaju: od našminkane kurve do histerične žene. Majka se tretira kao da je počinila čedomorstvo. Ne možemo ne primijetiti da se ni u jedan drugi oblik društvenosti ne smije ulaziti s takvom kritikom, osim u porodici. Odjednom ODREĐENA PORODICA POSTAJE JAVNA STVAR. U centru pažnje je majka. Nekako se očekuje da upravo ona pokaže najviše BRIGE za dijete, a ako to nije, prema sudu nekih društvenih mreža, nju se proglašava nikakvom majkom. Jer, zaboga, gdje je bila dok joj se dijete ubijalo. Porodica postaje meta pod velikim pritiskom, i nerijetko puca, ukoliko ljudi ne znaju šta im se stvarno dešava. Tako je i našem slučaju bilo: nije bio kriv biološki otac koji nije znao adresu svoga sina, koji nikad nije otišao na roditeljski sastanak svoga sina, koji je bezočno lagao o alimentaciji pokazujući uplatnice iz 2015. A ni one nisu bile sa zakonski propisanim iznosom. Osim toga alimentacija je bila najniža u Federaciji (nikad je, tokom četiri godine, nije uplatio u punom iznosu), koji je pred TV kamere donio dječije zubiće koje sam ja skupila – no pametnima je bilo sasvim jasno: uplatnice i zubići idu skupa jedino kod psihopata. Tu su i druge laži o modrici, koju je doktor odavno objasnio, a koja je nastala usljed pada na stranu, tu je i “tajni dnevnik”, a svi znaju da je to bila knjiga Derviš i smrt. Pa stočarska terminologija – nisam bila prava majka jer sam “ganjala knjige”. Sve to sam prošla u trenutku kad mi je pred očima bila samo Mahirova slika, spokojnog, zamotanog na tabutu.

Druga važna stvar zbog koje se porodica zlostavlja je zbog zaštite sistema samog. Jer, ako uočite da dijete ima problem, pa to proslijedite pedagogu, a on obično djeluje u skladu sa svojom kućnom pedagogijom – maskira sve probleme, ne otvaraju se konfliktne situacije i problem se ne rješava nego produbljuje. Pošto nijedan oblik društvenosti ne može “biti kriv” a neko mora, onda je “najprirodnije” da to bude porodica, jer mi smo zdravo društvo, samo su porodice u krizi. Takav odnos i prijezir ponikao je direktno iz straha da se sistem ne propituje. Istraga i istina, koja treba da dovede do pravde, i “zataškavanje” koje ne smije dovesti do nje, jer bi pokazao sve nedostatke sistema, a njih je cijelo more, dva su suprotna i isključujuća principa.

Zato bih voljela da porodica iz Bihaća pokrene istragu, jer ne ubijaju se djeca tek tako, od bijesa i pasjaluka. Svaka istraga je važna, jer bi svaka vodila političkoj suštini, jer bi sistem došao na red, mada pokasno, ali bi došao.

Dijete s deset godina moralo je patiti kao niko živ. Vjerujem da je u tom jednom trenutku postojao samo okidač, i on je skočio. Teško je i zamisliti da je do kraja bio svjestan posljedica svog čina. A to što ga je na kraju slomilo pa je odustao i od samog sebe oko njega je. I tu je bilo svaki dan. Jasna opredijeljenost ka istrajnosti ovog problema, otvorila bi nam oči o tome – ko nam radi u MUP-ovima, FUP-ovima, Tužilaštvima i dr. A samo preko suočavanja sa sistemom možemo ga mijenjati. Nikako drugačije.

Može se u ovom slučaju, kao u Vedranovom ili Harunovom proglasiti “slučajnost” jer mi i jesmo zemlja slučajnosti. Na kraju ipak ostaje statistika – u nepunih pet mjeseci 4 suicida, ubistva ovdje ne računam, kao i dva pokušaja suicida.

tacno.net
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:12:57, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Maj 14, 2016 13:42:53

IN MEMORIAM MAHIR RAKOVAC
14.12.2015. - 14.01.2016.

Pocivaj u miru prekrasni decace...

Slika

Vreme prolazi, ne vraca se... i nikada se vise nece vratiti... nazalost...
5 meseci...
Pocivaj u miru Mahire duso draga cistog srca ranjenog...

Slika
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:45:50, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Sub Maj 14, 2016 20:41:41

Tugo... teska li si...

Zašto ministar Drljača nije odobrio inspekcijski nadzor u Internacionalnoj školi?

14.5.2016. 18:55

Slika

Danas je 14. 05. 2016. i danas je tačno pet mjeseci od tragičnog odlaska mog sina sa ovog svijeta, ali je još manje prošlo od odlaska dječaka iz Bugojna, o čijoj smrti ne saznasmo ama baš ništa, kao da nije ni postojao. I još manje je od odlaska djevojčice iz Bijeljinje, o čijoj smrti također na saznasmo ni jednu jedinu riječ. Opet, kao da je nije ni bilo. A najmanje je proteklo od smrti desestogodišnjeg dječaka iz Bihaća, koji je poslije časa odjeljenske zajednice na kojima su se djeca igrala igrice ustao i jednostavno skočio kroz prozor svoje učionice. Zašto?

Našoj redakciji obratila se Alisa Mahmutović sa pismom, koje u potpunosti prenosimo:

Nećemo saznati, jer istage jednostavno neće biti. A i kad bi je bilo – šta bismo kao društvo uradili, da li bi to uopće utjecalo na nas. Ono što je zajedničko ovoj djeci bila je nepodnošljiva patnja, koja nam je promakla iz nekog razloga. Ako nam je ona promakla, nije nam promakla statistika koju nećemo naći ni u jednim novinama, čak ni na portalima.

Za svaku zemlju bi to bio ozbiljan alarm, ali mi smo naučeni da u drugima tražimo krivce, i kad treba i kad ne treba.Širok je raspon sredstava kojim se preuveličavaju određeni događaji: a) otvoreno javljanje novinara iz Banjaluke, b) izmišljenje priče u unutrašnjim i vanjskim neprijateljima koji će u stotinama autobusa navaliti u Banjaluku da pripomognu ko zna kome... U svemu ovome je toliko propagande da ova politička histerija postaje smiješna. Problem je, međutim, u tome što sve ovo uspijeva. Ako preslistate današnje novine, jedino što možete pomisliti je da živimo u globalnoj gluposti u globalnom selu, gdje se od jednog običnog najavljenog političkog skupa u Banjaluci pravi priča od nekog sudbinskog značaja, gotovo biti ili ne biti. To je neophodno za podjarivanje histerije o raznim političkim burama, proljećima i sl. iako je ovdje odavno samo zima. Tako možete pročitati kao važnu vijesti i to da je ministar obrazovanja npr. mijenjao rukovodstva srednjih škola, ili da je u Travniku nekoliko učenica napustilo školu zbog udaje. U svakom slučaju – iz škole se bježi: u brak ili u smrt. Bit će toga još, dokle god se mi budemo ponašali kao da se sve to oko nas ne dešava. Dokle god ne postanemo stvarno zabrinuti roditelji, a nek kao „zabrinuti roditelji“ iz Internacionalne škole koji bi i ubistvo maloljetnicima oprostili jer imaju 14 godina i nesvjesni su, kako bi rekla Meagan Smith Hrle, da joj, u kojem slučaju, nakon toliko boravaka u BiH bosanski ide od ruke.

Pored svih ovih informacija, pojavila se i jedna ohrabrujuća, a to je da roditelji Dženana Memića, kako kažu, neće stati. I ne treba. Institucije dovoljno stoje. Toliko da je danas npr. u jednim novinama Vesko Drljača ličnost sedmice, čak odlični ministar, iako nije odobrio inspekcijski zahtjev (Broj int. 2016.) koje je Federalnom, odnosno njegovom ministarstvu najavljeno 7. 1. 2016. godine za izlazak u Internacionalnu školu na okolnosti smrti mog sina. Uvjerite se sami zašto mi nagrađujemo ministre i zašto dolaze u fokus:

Slika

Hajdemo zamisliti kako bi ovaj ministar za ovakav „propust“ prošao u jednoj Austriji, npr. Kad postanemo istinski zabrinuto društvo zato što nam se djeca ubijaju svaki mjesec, možda ovakvi ministri budu morali odgovarati za svoj nerad i propuste ovog tipa. Danas bi u epicentru dešavanja u bilo kojem printanom mediju ili portalu morala biti priča o još jednom suicidu, i to suicidu desetogodišnjaka, koji je poslije časa odjeljenske zajednice, gdje su djeca, mjesto razgovora, igrala igrice, kao i u Mahirovoj školi, skočio u smrt. A zašto odgovora nema, zašto informacija o tome nema,zašto nema istrage? Postoji više razloga: 1. Potrebna je akcija društva, a ova „oklijevajuća populacija“ je potpuno sluđena jer živi iluziju, istinski ne živi; 2. Ne bi nam se svidjelo ono što bi rezultat donio i 3. Naša su tužilaštva, našavši svoje mjesto u pravosudnom sistemu ovakvom kakvom jeste, najnesređeniji i najnedisciplinarniji dijelovi. Ilustrirat ću samo jednom činjenicom iz niza ostalih. U svom odgvoru na našu Pritužbu, Glavna tužiteljica Dalida Burzić navodi da su Mahira, sudeći prema praćenim porukama i u kući zvali Mahirica, pa nije nikakav poseban problem što ga je nastavnik zvao Mahira. Odatle možda toliko razumijevanje i za Meagan Smith Hrle, budući da su im poznavanje jezika jednako daleko. S tim što je u slučaju Glavne tužiteljice, koja je prirodni govornik jezika, stvar mnogo ozbiljnija, ali i jasnija za one kojima je, eventualno, nešto poslije tužilačke odluke ostalo nejasno. Dakle, svaki prosječni govornik jednog jezika, a o visoko obrazovanim pojedincima da ne govorim, morao bi znati šta je deminutiv od neke riječi. Mahirca je deminutiv od Mahir, u tom slučaju Mahir je i dalje Mahir. I tako mu jesmo govorili od milja. A Mahira, za one kojima je maternji jezk toliko nepoznat, ženski je mocijski parnjak od muškog oblika imena Mahir. Kada u patrijarhalnoj kulturi muškarca nazivate ženskim oblikom njegovog imena, vi ga, ustvari, unižavate, ismijavate, izvrgavate ruglu – verbalno i psihički zlostavljate.

Zato ja danas ovo pišem. Želim pomoći Memićima i svim budućim memićima kojih će biti sve više. Ovakvi ministri, ovakva propaganda, ovakva politička histerija moguća je samo u totalitarno ideološkom društvu u kojem su intelektualci njezina najslabija karika.

source.ba
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:46:34, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Maj 15, 2016 17:47:24

Zacudih se obracanju javnosti posebno, svako za sebe, u istom danu - juce.
Do sada nigde ne nadjoh da se spominje zalba koju su ulozili na odluku tuzilastva KS (obracanje javnosti Dalide Burzic), odnosno odgovor na istu. Tek OVDE procitah nesto sturo da je zalba odbijena (citiram: "Tužilaštvo Kantona Sarajevo na čelu sa glavnom tužiteljicom Dalidom Burzić, u odgovoru na žalbu vezanu za obustavljanje istrage Tužilaštva u slučaju Mahir Rakovac, pod datumom 27. IV. 2016 (broj T09 0 KTP 0096047 16, str. 20), između ostalog kaže:")
Dakle, odgovor je stigao - zalba je odbijena.
Citirani tekst nadjoh u ovom clanku autora Dubravka Lovrenovica uz opasku na pocetku - citiram:
"(Posvećeno "objektivnosti glavne tužiteljice Dalide Burzić i porodici Memić da ne gaji iluzije")
Pravda jeste spora, ali je dostizna! Nazalost, proci ce jos godina i godina... tako je to u BiH!

Dubravko Lovrenović: PET MJESECI OD MAHIROVE SMRTI

Autor Dubravko Lovrenović 14.5.2016. u 17:46

Slika

(Posvećeno “objektivnosti glavne tužiteljice Dalide Burzić i porodici Memić da ne gaji iluzije)

Tužilaštvo Kantona Sarajevo na čelu sa glavnom tužiteljicom Dalidom Burzić, u odgovoru na žalbu vezanu za obustavljanje istrage Tužilaštva u slučaju Mahir Rakovac, pod datumom 27. IV. 2016 (broj T09 0 KTP 0096047 16, str. 20), između ostalog kaže:

“U odnosu na roditeljski sastanak koji je sniman diktafonom, a na kojem je po navodima Dubravka Lovrenovića došlo do pozivanja na porodično nasilje prema mldb MR i kada on navodi da je jedna majka tvrdila da su djeca spremna o tome svjedočiti, kao i da su nastavnici zataškavali cio slučaj i pozivali se na porodično nasilje, nisu tačni. Naime, prema sadržaju razgovora sa tog roditeljskog sastanka proizilazi da su na tom roditeljskom sastanku roditelji iskazali zabrinutost povodom tragičnog događaja i medijskih istupanja Dubravka Lovrenovića i Alise Mahmutović, kao i objave imena njihove djece. Sva ostala saznanja sa tog transkripta su provjerena saslušanjem svjedoka”.

Moji navodi, provjerivi na osnovi audio zapisa i izjava dviju svjedokinja koje su i dalje o tome spremne svjedočiti, u cijelosti su tačni. Ako je to za “zabrinute roditelje” i pojedince iz uprave Internacionalne škole jasno, manje je jasno zašto se glavna tužiteljica služi neistinama? Zašto se pri svemu tome ne obazire na očite laži iznesene u Pismu “zabrinutih roditelja”? Ili je sve, u uzročno-posljedičnoj vezi, toliko jasno da su pitanja suvišna?

Podsjetit će zato glavnu tužiteljicu na neke od diskusija koje su se mogle čuti na roditeljskom sastanku održanom u Internacionalnoj školi 6. I. 2016:

Roditelj (majka): “Mogu’l ja sad nešto reći, prvo vi trebate riješiti šta se desilo uopšte u razredu te djece, znači je’l se vi pitate. Moje dijete, moj […] se druži sa tim dječacima, zato što je s njima od početka, od prvog razreda. Samo malo, moj […] je primoran da gleda mnoge stvari što su se dešavale u školi, u razredu. Znači ja ne želim da moje dijete uopšte, znači on je odrasto, devet godina s tim nekim dječacima i gledʼo je ta neka iskustva. Meni je sinoć Salko reko: mama što jest, jest, […] i […] su ga (Mahira) snimali i on je morʼo govorit ja sam peder u kameru. To je za mene zlostavljanje. Moje dijete je zlostavljano što je to gledalo na kraju krajeva. Vi ne znate, trebate pitati dječake i djevojčice koji su bili i koji jesu u tom razredu pa da svako ispriča šta se dešavalo. Ja ne vjerujem da moje dijete laže, mislim što će lagati to. Samo to da se je radilo, da je moje dijete gledalo to je za mene zlostavljanje i treba. Zamislite, ti dječaci koji su pravili probleme i vi nastavnici znate koji su to dječaci koji su konstantno pravili probleme. Sutra moje dijete raste u toj bolesnoj sredini što će na kraju reći okej to je normalno, šta mama nismo mu ništa radili. Zašto, jer devet godina konstantno gleda kako neko nekog bije, tuče, govori da je peder. Prvo krenite od prve tačke, to je za mene strašno, oprostite, na stranu ja ne, nemojte me pogrešno shvatit. Ja sutra želim da moje dijete završi ovu školu i srednju školu. Ja imam namjeru da ga upišem ovdje. Ja sam s vama zadovoljna ovdje kao sve je okej, sve je super ali to što se dešava između njih, par dječaka koji su konstantno ugnjetovali drugu djecu a druga djeca su morala šutit i gledat, posmatrat sve to i to godinama, postaje normalno. Vas kad neko tuče, maltretira pa kontaš da je to normalno da to tako treba. Vi trebate uzeti tu djecu koja jesu maltretirala, a jesu maltretirala, pa s njima razgovarat. Ima snimak, mama […] je a […] je snimo. Ja pitam, […], kakav je to snimak, zar postoji snimak. Mama što jest, jest, […] i […] su snimali tog dječaka. Ja hoću da znam, možda se i desilo to, ja stvarno ne znam. Mislim, mene je strah i sama pomisao na to da se desilo silovanje, možda se i desilo, otkud mi znamo šta se desilo u 10 minuta u razredu.

Voditelj sastanka: “Kad govorimo o tom konkretnom slučaju što se tiče te i take situacije, taj učenik […], na kraju je zaključeno da zbog tih i sličnih problema koje pravi njega smo naprimjer izbacili iz škole”.

Roditelj (majka): “Izbacili prošle godine a šta se desilo u sedmom i osmom razredu”.

Roditelj (majka): “Govorit ću na bosanskom jeziku jer to bolje odgovara…….. juče sam bila, obećala sam da ću zvati krivičnog advokata, što jesam, gospođa […] koja zastupa djecu kao maloljetnike, divna osoba. M i smo mislili da nešto… međutim ona nam je sve lijepo objasnila, nema potrebe da se nešto. Ona se slaže da treba da nešto napišemo, nju je strah ako mi nešto više uradimo da će biti još više burna reakcija od majka od Mahir. Sad tu treba biti oprezno vjerovatno bi mogli joj pokazati čak naše izjave da ona vidi da li se slaže, da li ona vidi išta tu. Znači što se tiče samog postupak, ona me potsetila na neke stvari, inače ja radim projekat za pravdu djece, dođe djeca iz različitih sistema…., eto neke informacije samo da znate da djeca koja su ispod 14 godina nisu krivično odgovorni nikako, nikako, što god da radi da je ubistvo pitanje, eto samo da znate neke informacije. Što se tiče samoubistvo, da li ima dokaze o silovanje to zaista tačno ne znam, koje vrste krivične prijave i to. Jedino što znamo. Što se tiče same istrage, opet kažem, ne znam u kojem je obimu taj krivične prijave. Ima novi zakon da stupi na snagu sad u februar što se tiče novi način kako da se ispita djece kao svjedoka…………. tako da je moguće da neće niko uzimati izjave od djece, tužilac može vršiti istragu šest mjeseci a kad je dijete u pitanju hitno. Lično sumnjam da će djeca biti pozvana kao svjedoci, to moje lično ali to može biti još. Jednostavno nemamo informacija o tome. Ali ako dječak ima ispod 14 godina jednostavno ne može ni doći do opcije…. Znači, slažem se da se može dati izjava ali vrlo, vrlo primjereno u akcenat na žalosno prema Mahir ali da je bitno da se ne stvara više žrtva od Mahira i da su svi djeca, nešto u tom smislu. Mislim da pitanje ovo vršnjačkog nasilja, potpuno drugo pitanje, to ne mora se ni vezivati sa samoubistvom Mahira. Nikad nije previše govoriti o vršnjačkom nasilju i mislim da mi kao škola…. suočavati se sa vršnjačkim nasiljem i odgovarati na to. Ima niz alata za sprečavanje vršnjačkog nasilja u škola od mentorstvo između djece pa dalje. Ti vrsti alata nisam vidila da škola primjenjuje a mogla bi, mislim uvijek se može nešto bolje, je li tako ali taj razgovor o vršnjačkom nasilju je za mene nešto odvojeno od samoubistva Mahira i naše djece ne smije osjetiti nizašto. Mi moramo biti njima podrška. Ja mislim da djeci treba dati osnovni savjet sada, mislim u ovaj mjesec januar, februar je već kasno, oni su 24 sati na facebook. Znate šta se dešava, ovo je njima strašan pritisak. Meni je bilo lakše kad sam došla juče s vama, mogu mislit kako je djece. Šta vi mislite o tome, zaista bi voljela da čujem vaše”.

Roditelj (majka): “Svi smo mi od nas pričali s djecom, zašto mi ne bismo rekli da su naša djeca spremna da idu da daju iskaz i da su naša djeca spremna da svjedoče koje je porodično nasilje bilo u toj kući. Molim vas i to jer niko nikad nije spomenuo porodično nasilje u toj kući”.

Roditelj (majka): “Molim vas, ovo se najviše tiče roditelja, slažete li se da javno proglasimo porodično nasilje, da javnost intrigiramo da razmišljaju na ovaj način. Znači roditelji se oglašavaju u par tih rečenica ali i da pomenemo, razmislite da li stojite iza toga. Znači da mi javno proglasimo pojam porodično nasilje i da se upita, ko je svjedok i da li taj svjedok laže”.

A glavna kantonalna tužiteljica tvrdi da navodi o roditeljskom sastanku “nisu tačni” i da vršnjačkog nasilja nije bilo. Pozivam zato gospođu Burzić da se javno suočimo i da zajedno preslušamo snimak. Ili, mogu odmah staviti snimak na Youtube? Jednostavnije je.

Pored ovakve, blago rečeno, selektivnosti u pristupu dokaznom materijalu glavna tužiteljica Kantona Sarajevo pokazuje i notorno neznanje u postupanju s istim. Ne navodeći da je profesor fizičkog vaspitanja, zajedno sa cijelim razredom, ismijavao Mahira tako što ga je javno zvao “Mahira – dakle u ženskom rodu – tužiteljica Burzić (str. 7) ističe: “U odnosu na navod kako je mldb MR nazivan Mahirica, tužilaštvo je uvidom u sms komunikaciju Dubravka Lovrenovića i Čubela Ružice, kao Mahirove nastavnice njemačkog, utvrdilo kako je jedan telefonski broj koji je koristio mldb MR poslan Lovrenoviću sa telefona ove svjedokinje pod imenom ʻMahiricaʼ. Kako je ova svjedokinja bliska prijateljica Alise Mahmutović, ovo upućuje da su članovi porodice i bliski prijatelji mldb MR od milja zvali Mahirica”. Prvo, zar Kantonalno tužilaštvo nije bilo ni toliko sposobno da utvrdi da Ružica Čubela nije uopće Mairova nastavnica njemačkog.

Osim što polazi od pogrešne premise, namjerno ili slučajno drugo je pitanje, tako što izjednačava ono što se ne može izjednačiti – naime: Mahira i Mahirica nemaju isto značenje – glavna tužiteljica pokazuje “zavidno” nepoznavanje pojmova kojima se “neovisno” bavi. Osim toga, glavna tužiteljica iznosi neistinu da je, prema “navodu” (datom u iskazu) “mldb MR [u Internacionalnoj školi] nazivan Mahirica”. Nazvan je Mahiróm. Razlika je ogromna.

Glavna tužitljica, kao visokoobrazovana izvorna govornica b/h/s/c jezika, morala bi znati barem toliko da je Mahirica deminutiv od muškog imena Mahir. Dakle, Mahir i dalje ostaje Mahir, samo što mu se datim oblikom obraćamo od milja, ljepote, tepamo mu. Dok je Mahira ženski oblik imena Mahir, čime se dječak nastoji feminizirati, što u patrijarhalnoj kulturi znači degradirati. Mene samo zanima šta je tužiteljicu navelo na tako javno pokazivanje neznanja? I da li je tu sve skupa povezano sa njezinim nastupom od 4. III. 2016. kada je, tokom pres konferencija zakazane povodom obustave istrage u slučaju Mahir Rakovac, pokazala neskriveni animozitet prema meni. Čime sam se to zamjerio glavnoj tužiteljici? Svojim interesovanjem za svoje dijete, možda? Čemu služi ova zamjena teza, odnosno krivi navod predmetne izjave? Ili je sve tek rezultat elementarne neupućenosti u terminologiju kojom se bavi? Naime, osoba na jednom takvom odgovornom mjestu morala bi toliko znati, a ako sama ne zna onda pitati bolje upućene, i tek onda sastavljati zvanične izvještaje. Ovako se dobiva potpuno iskrivljena slika o samome događaju, a istraga se kompromitira do razine koja vrijeđa elementarnu inteligenciju.

Kome i čemu sve to služi? Kad počnemo postavljati prava pitanja i sami ćemo dolaziti do pravih odgovora, s Tužilaštvom ili bez njega.

tacno.net
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Pet Maj 25, 2018 09:47:09, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Maj 15, 2016 18:26:58

Jos se par puta zacudih...
Naime, na FB-u postoji stranica Gradjanska inicijativa "Pravda za Mahira" na kojoj pronadjoh sliku koju sam postavila na ovaj forum, a uslikala sam Mahirovo poslednje pocivaliste prilikom odavanja pocasti decaku i ostavila crvenu ruzu 14.01.2016.godine na dan prvog meseca od tragedije.

Istu sliku je juce jedna clanica postavila i na FB grupi Pravda za Mahira!
Naravno, u oba slucaja su "odsekli" natpis "Tuzla, 14.01.2016." sa slike...

I ta ista clanica grupe je 04.05.2016. uzela i moj clanak iz "Avaza" koji sam ovde postavila dva dana ranije...

Nije problem, navikla sam vec na to. Cesto sam nalazila svoje skenirane clanke na drugim stranicama i forumima, no ja se ipak trudim da uvek navedem izvor, odnosno postavim link izvora.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno