PITANJE ZA KOLEGE ADVOKATSKE PRIPRAVNIKE

PITANJE ZA KOLEGE ADVOKATSKE PRIPRAVNIKE

Postod Buba26 u Sub Feb 22, 2014 20:59:55

Drage kolege,
diplomirala sam :)) Sreci nigdje kraja.. mislila sam da mi je sva muka zavrsena cim dipl., sad je dosla druga, veca-posao..
Igrom slucaja, tatin rodjak mi je ponudio kod njegovog druga advokata da odradim pripravnicki na sto cu, vjerovatno, i pristati.

Zanima me, kakva su vasa iskustva u vezi s vasim placama? Koliko mjesecno primate? Imate li pravo na onih 10% provizije od sporova s potrazivanjima?
Sta nakon sto polozite pravosudni, kakve su tada plate, sta je s procentom?
Unaprijed hvala :)
Buba26

Pridružio se: Sub Feb 22, 2014 20:50:20

Re: PITANJE ZA KOLEGE ADVOKATSKE PRIPRAVNIKE

Postod Kandic u Ned Feb 23, 2014 14:04:00

Cestitke ne diplomiranju, ponudi naravno tu opciju za pripravnicki, sto da ne, bez obzira na primanja.

Kolike su place to ne znam jer nikakvog dodira nemam licno sa tom bransom, ali s obzirom na stanje u drustvu, mislim da nigdje ne cvijetaju ruze.

Sto se tice provizije, oni koji su moralni i koji se drze zakona i kodeksa nikad nece pristati na proviziju, jer je ista i zakonom o advokaturi striktno zabranjena tkz "pactum de quota litis"

Pactum de quota litis

24. Advokat nema pravo sklapati pactum de quota litis.

25. Pod “pactum de quota litis” podrazumjeva se sporazum između advokata i njegove stranke napravljen prije okončanja slučaja, po kojem bi se stranka obavezala da isplati advokatu jedan dio bez obzira da li je to u vidu novca ili neke druge dobiti koju stranka ostvari po okončanju postupka.
Kandic

Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 14:16:09

Postod nevenkagaragic u Pon Feb 24, 2014 00:47:04

Kandic je napisao:Cestitke ne diplomiranju, ponudi naravno tu opciju za pripravnicki, sto da ne, bez obzira na primanja.

Kolike su place to ne znam jer nikakvog dodira nemam licno sa tom bransom, ali s obzirom na stanje u drustvu, mislim da nigdje ne cvijetaju ruze.

Sto se tice provizije, oni koji su moralni i koji se drze zakona i kodeksa nikad nece pristati na proviziju, jer je ista i zakonom o advokaturi striktno zabranjena tkz "pactum de quota litis"
Pactum de quota litis

25. Pod “pactum de quota litis” podrazumjeva se sporazum između advokata i njegove stranke napravljen prije okončanja slučaja, po kojem bi se stranka obavezala da isplati advokatu jedan dio bez obzira da li je to u vidu novca ili neke druge dobiti koju stranka ostvari po okončanju postupka.

Neverovatno Kandicu, zar bas tako?
Koliko znam i cujem, mnogo advokata dogovaraju (parnice) bas "na procenat"!
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod Buba26 u Pon Feb 24, 2014 01:31:18

Za proviziju ne bih ni znala da mi mamu nije nedavno zastupao advokat u radnom sporu. vrijednost spora je bila 2600 km, i kad je mama naplatila, trebala mu je odnijeti 260 km, sto je i ucinila.. mislim da mu je dala oko 300 km sto joj je tuzbu sastavio..
Buba26

Pridružio se: Sub Feb 22, 2014 20:50:20

Postod Kandic u Pon Feb 24, 2014 10:37:28

nevenkagaragic je napisao:
Kandic je napisao:Cestitke ne diplomiranju, ponudi naravno tu opciju za pripravnicki, sto da ne, bez obzira na primanja.

Pactum de quota litis

Neverovatno Kandicu, zar bas tako?
Koliko znam i cujem, mnogo advokata dogovaraju (parnice) bas "na procenat"!

KODEKS ADVOKATSKE ETIKE ADVOKATA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE

---
POVELJA O OSNOVNIM NAČELIMA EUROPSKE ODVJETNIČKE PROFESIJE.. (koja se primjenjuje takodje u BiH)

Pactum de Quota Litis

Advokat nema pravo sklapati pactum de quota litis.

Pod “pactum de quota litis” podrazumijeva se sporazum između odvjetnika i
i njegove stranke napravljen prije okončanja predmeta, po kojem bi se stranka obvezala da isplati odvjetniku jedan dio nagrade bez obzira da li je to u vidu novca ili neke druge dobiti koju stranka ostvari po okončanju postupka.

Dakle, vrhunski profesionalci isti nece praviti, ne kazem da neki ne prave, ali to nije dopusteno.
Kandic

Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 14:16:09

Postod muricenes u Uto Mar 25, 2014 14:26:35

Bas zanimljivo gospodine Kandic, i ja sam cuo da neki uzimaju "na procenat" predmete...

Kome god treba ima super zakona na https://advokat-prnjavorac.com pa odete na ZAKONI - perfektno, svaki dan skoro novosti dopune i izmjene.
muricenes

Pridružio se: Ned Apr 22, 2012 12:42:50

Postod kopitaneskita u Čet Dec 21, 2017 17:41:33

Prije potpisivanja punomoći za advokat, stranka se dogovori o načinu plaćanja.
Malo je adv.koji bi radili po procentu u odnos na visinu spora, a sve iz razloga jer ako radi po izlazu na raspravu i pisanom podnesku itd. onda adv.dosta manje naplati od stranke.

Na to pristane samo adv.: koji je siguran da će postupak dobitii, koji se zalaže za strank, kome je u interesu da održi dobar glas a ne da zaradi ogromno na zazne načine duljenjem postupka.
kopitaneskita

Pridružio se: Čet Dec 21, 2017 14:26:55

Povratak na Razno