3 izvršne presude

3 izvršne presude

Postod 55555 u Pet Dec 06, 2013 01:12:23

Poštovani !
Čini mi se da ste mi zadnja nada da dođem do informacije , jer se stalno vrtim ukrug.
Naime, na banci mi se nalaze 3 izvršne presude. Jedna je od 2007.godine , druga od 2011. godine(radi se o razlici plata , toplog obroka i regresu) i treća je od ove godine( radi se o Naknadi u slučaju smrti člana uže porodice). Iako su sve presude u moju korist , još uvijek nisam dobila novac. Kako da ostvarim svoje pravo da dobijem novac koji mi pripada? Molim Vas , pomozite mi savjetom!

Unaprijed hvala !
55555

Pridružio se: Pet Dec 06, 2013 00:39:03

Re: 3 izvršne presude

Postod Kandic u Pet Dec 06, 2013 10:46:48

Postovani,

Moj je savjet da uplatite 15 KM (3x5 KM) na racun Centralne Banke BiH, i zatrazite od iste da vam dostave izvode IZVRSENIKA (preduzeca od kojih cekate novce).

Kako bi ste vidjeli da li su rjesenja o izvrsenju prvo u pravoj banci (mozda su na tom racunu blokirana sredstva), ili privredna drustva imaju novce na drugim racunima u drugim bankama, kako bi znali sta dalje poduzeti.

Odnosno da li su privredna drustva likvidna ili nelikvidna - sve cete dobiti na izvjestajima Centralne Banke BiH.

U konkretnom slucaju ako su vec rjesenja u Banci, banka je vjerovatno blokirala sredstva u vasu korist, ali novaca na racunu nema - tako da sada banka ceka da novci njima legnu, pa proslijede vama.
Kandic

Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 14:16:09

Postod 55555 u Pet Dec 06, 2013 11:53:22

Hvala Vam lijepa na odgovoru ! Javiću se kad odradim šta treba :)

Imam još jedno pitanje , ako nije problem da mi date odgovor.
Da li je protuzakonito tražiti uplatu takse pri podnošenju tužbe. Da bih podnijela tužbu zahtjevano je da prvo platim taksu. Nije li to kršenje prava građana ?
55555

Postod Kandic u Pet Dec 06, 2013 13:05:48

55555 je napisao:Hvala Vam lijepa na odgovoru ! Javiću se kad odradim šta treba :)

Imam još jedno pitanje , ako nije problem da mi date odgovor.
Da li je protuzakonito tražiti uplatu takse pri podnošenju tužbe. Da bih podnijela tužbu zahtjevano je da prvo platim taksu. Nije li to kršenje prava građana ?

U redu.

Sto se tice sudskih taksi, ti ljijepo njih nadmudri, umjesto da predast na pisarnici tuzbu, posalji je postom, i ne mogu ti naplati taksu.

Da je naplata i uslovljavanje straneke u postupku da ne moze predati tuzbu dok ne uplati sudsku taksu protivustavna, to je u svojoj odluci utvrdio i Ustavni sud BiH (broj odluke: U 8 / 12), i kaze:

"Utvrđuje se da odredba člana 4. Zakona o sudskim
taksama Kantona Sarajevo
(„Službene novine Kantona
Sarajevo“ br. 21/09, 29/09 i 14/11) nije u skladu sa
članom II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i članom 6. stav
1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih
sloboda.

Nalaže se Skupštini Kantona Sarajevo, u skladu sa
članom 63. stav 4. Pravila Ustavnog suda Bosne i
Hercegovine, da najkasnije u roku od šest mjeseci od
objave ove odluke u “Službenom glasniku Bosne i
Hercegovine” usaglasi odredbu člana 4. Zakona o sudskim
taksama Kantona Sarajevo („Službene novine Kantona
Sarajevo“ br. 21/09, 29/09 i 14/11) sa članom II/3.e)
Ustava Bosne i Hercegovine i članom 6. stav 1. Evropske
konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda"

Nalaže se Skupštini Kantona Sarajevo da, u skladu sa
članom 74. stav 5. Pravila Ustavnog suda Bosne i
Hercegovine, u roku iz prethodnog stava obavijesti Ustavni
sud Bosne i Hercegovine o mjerama preduzetim s ciljem
izvršenja ove odluke.
Odbija se zahtjev Općinskog suda u Sarajevu
(sutkinje Općinskog suda u Sarajevu Silvane
Brković-Mujagić) za ocjenu ustavnosti člana 384. Zakona
o parničnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine
(„Službene novine Federacije BiH“ br. 53/03, 73/05 i
19/06) u odnosu na član II/3.e) Ustava Bosne i
Hercegovine i član 6. stav 1. Evropske konvencije za
zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Kandic

Postod 55555 u Sub Dec 07, 2013 19:15:25

Velika Vam hvala što ste tako ekspeditivni i odmah odgovorite na moja pitanja, te mi pomažete savjetima !

Ja sam taksu već platila prije (iako mi nije to imalo smisla, a nisam mogla čekati) .Ubuduće ću ih pokušati nadmudriti , kako ste savjetovali ;) Da je bar bilo sreće da ranije pronađem ovaj forum, jer odavno tragam za odgovorima. Forum je odličan i puno pomaže "malom čovjeku".
Meni se sad nameće još jedno pitanje, a to je kako da se svi građani riješe tog problema naplate takse pri podnošenju tužbe, pošto je to odluka donesena na nivou općine(kantona) ne znam više ni sama (dokaz o uplati sam morala dostaviti Općinskom sudu , a svrha uplate je kantonalna taksa) ?

Hvala još jednom !
55555

Postod nevenkagaragic u Sub Dec 07, 2013 23:38:44

Svaka cast nasem vrednom i strucnom forumasu Kandicu!
Od Vas se zaista mnogo toga moze saznati i nauciti, hvala Vam!
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod 55555 u Sub Dec 21, 2013 15:45:52

Postovani,

Moj je savjet da uplatite 15 KM (3x5 KM) na racun Centralne Banke BiH, i zatrazite od iste da vam dostave izvode IZVRSENIKA (preduzeca od kojih cekate novce).

Kako bi ste vidjeli da li su rjesenja o izvrsenju prvo u pravoj banci (mozda su na tom racunu blokirana sredstva), ili privredna drustva imaju novce na drugim racunima u drugim bankama, kako bi znali sta dalje poduzeti.

Odnosno da li su privredna drustva likvidna ili nelikvidna - sve cete dobiti na izvjestajima Centralne Banke BiH.

U konkretnom slucaju ako su vec rjesenja u Banci, banka je vjerovatno blokirala sredstva u vasu korist, ali novaca na racunu nema - tako da sada banka ceka da novci njima legnu, pa proslijede vama.

Kandic

Poštovani Kandic, poslala sam Vam privatnu poruku , međutim nemam informaciju da li ste je primili.
Pozdrav !
55555

Postod 55555 u Pon Jan 13, 2014 21:14:30

Postod 55555 u Sub Dec 21, 2013 14:45:52
Postovani,

Kandic

Imate PP Pozdrav !
55555

Postod nevenkagaragic u Uto Jan 14, 2014 00:28:35

55555 je napisao:Postovani,

Kandic

Poštovani Kandic, poslala sam Vam privatnu poruku , međutim nemam informaciju da li ste je primili.
Pozdrav !

Sumnjam da je primio jer je ovaj forum NAPUSTEN od osnivaca, pustahija je ovo, pustahija (kao u celoj drzavi)!
Danima gledam moje 2 poruke za forumasa "caja" stoje u odeljku "ZA SLANJE" - jedna od 06.01., a druga (kad sam videla da stoji prva) od 08.01.2014.

Kliknite gore levo na Korisnicki Kontrol Panel , pa na poruke i videcete da li su otisle ili jos tu "cuce" ("za slanje"). Bice da ih prvo procitaju, pa salju? Nema drugog objasnjenja. Valjda zbog praznika nisu stigli?
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod Kandic u Uto Jan 14, 2014 11:31:07

odgovorio :-)
Kandic

Sljedeća

Povratak na Razno