Radno zakonodavstvo BiH i ZoR-u

Radno zakonodavstvo BiH i ZoR-u

Postod samuraj u Sri Apr 10, 2013 12:40:22

Pozdrav,
Pošto sam nezaposL(ij)EN,vrijeme trošim na internet i forume.Ima to i dobru stranu kada je spoznaja u pitanju. Kada je zaposlen, čovjek ne može od umora čačkati po pravnim propisima itd, itd...Više puta sam analizirao (iz svog skromnog ugla spoznaje), zakone o radu FBiH,RS,Distrikta Brčko, te Srbije i Hrvatske.I, šta može čovjek zakljućiti nego da ova naša intelektualna elita ne zna čak ni da prepiše ono što umne glave napišu.Od svih tih zakona mogao bi jedan dobar ZAKON da se iskuje, ali svako udara u svoj klin.Samo zakonodavstvo u knjizi (Radno zakonodavstvo BiH i radni odnosi u praksi), priznaje da je zbunjeno nekim neprincipijelnim članovima ZoR-u naročit kada se radi o otkazu i pravima radnika.Kako i ne bi bili kada u mnogim članovima stoji npr: ako to okolnosti dozvoljavaju(čl.128. ZoR RS),ako to poslodavac odluči ( čl.133.), u čl.127.( Primjerak akta kojim otkazuje ugovor o radu poslodavac je dužan da dostavi radniku), ne defeniše formu i sadržaj akta, niti način dostave i td, itd...I, eto belaja.Izgleda da mi nemožemo bez komplikacija, a sve bi moglo biti jednostavnije i brže.Nije ni čudo što nam spor u BiH traje u prosjeku 720. dana i medju poslednjim smo u svijetu po tom pitanju.Ako se već bavite pravom, pravna pomoć pojedincu putem foruma je OK, ali to ne pije vode. Suština je da se Zakoni revidiraju i postanu razumljiviji i praktičniji. Ali,najmanje logike je u pravu, valjda zato što to pravnicima odgovara.Mislim da bi forum mogao uticati i na izmjene i dopune zakona, ako bi priča bila tolerantna i konstruktivna.Naravno, organizacija foruma bi tu odigrala značajnu ulogu.
Pozdrav svima, Samuraj
samuraj

Pridružio se: Čet Feb 14, 2013 05:59:51

Povratak na Razno