Članci o sudcima kriminalcima BiH

Re: Članci o sudcima kriminalcima BiH

Postod chp u Pon Dec 01, 2014 22:44:40

Banjaluka 30. 11. 2014
PRESS
BORBA DAVIDA I GOLIJATA MOMIR DEJANOVIĆ VEĆ DECENIJU VODI BORBU SA NEMILOSRDNIM PRAVOSUDNIM SISTEMOM
Sud "zagubio" tužbu, pa rekao da je nije ni dobio!
Momir Dejanović, predsednik Centra za humanu politiku Doboj, skoro čitavu deceniju bije pravnu bitku sa pravosuđem Srpske oko naizgled "bezazlene" tužbe, koju je podneo protiv svog poslodavca zbog zaštite prava iz radnog odnosa!

Gde je nestala Dejanovićeva uređene tužba Osnovni sud Banjaluka
Tužba protiv poslodavca, s vremenom je dobila novu dimenziju, jer se Dejanović, u međuvremenu, morao uhvatiti ukoštac sa nemilosrdnim pravosudnim aparatom. Kao epilog cele priče, Dejanović danas vodi pravnu bitku i sa sudijama, koje su bile zadužene za njegovu tužbu, jer su je u međuvremenu "zagubili", tvrdeći da je nikada nije ni podneo, ali i sa Specijalnim tužilaštvom RS, koje odbija da pokrene istragu i utvrdi istinu u celom ovom slučaju.
Dejanović za Press kaže da u početku nije ni slutio da će se ova priča pretvoriti u borbu Davida sa Golijatom. Kada je to shvatio, odlučio je da ne odustaje i dalje verujući da će pravda na kraju pobediti. Međutim, kaže on, Golijat je uvek pobeđivao, bez obzira na sve dokaze i činjenice koje je imao na svojoj strani. Ipak, Dejanović naglašava da ga to neće pokolebati, te najavljuje da će pravdu, ukoliko bude potrebno, tražiti čak i u Strazburu.
Bitka kojoj se ne vidi kraj

A sve je, priča Dejanović, počelo u martu 2005. godine kada je Osnovnom sudu u Banjaluci podneo tužbu protiv svog tadašnjeg poslodavca zbog zaštite prava iz radnog odnosa. On pojašnjava da je tužbu podneo jer je smenjen sa funkcije člana poslovodnog odbora u svojoj firmi, nakon čega je tadašnji poslodavac, po ugovoru o radu, trebalo da mu obezbedi drugo radno mesto ili nastavak radnog angažovanja. Međutim, to se nije desilo. Dejanović je ostao bez posla, iako nikada nije dobio pisani otkaz od poslodavca. Odlučio je da tuži svoju tadašnju firmu, verujući da je pravda na njegovoj strani, i ne sluteći koliki put će morati da pređe do nje.
Sudije bez komentara!

Sa prozvanim sudijama Draganom Kovačević i Radanom Radoja, nismo uspeli da razgovaramo o Dejanovićevim optužbama, jer su nam u Osnovnom sudu u Banjaluci kazali da sudije, inače, ne mogu da razgovaraju sa novinarima. Na pismeni upit, koji smo dostavili Osnovnom sudu Banjaluka o navedenoj problematici, dobili smo šturi odgovor da sve odgovore na konkretna pitanja tražimo od Specijalnog tužilaštva RS.
Ništa pričljiviji na ovu temu nisu bili ni u Specijalnom tužilaštvu RS. Kratko su odgovorili da je Dejanovićeva krivična prijava odbijena kao neosnovana.
- Tužilac u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku RS donosi naredbu da se istraga neće sprovoditi ako je iz prijave i pratećih spisa očigledno da prijavljeno delo nije krivično delo, ako ne postoje osnovi sumnje da je prijavljeno lice učinilo krivično delo, ako je nastupila zastarelost ili je delo obuhvaćeno amnestijom ili pomilovanjem ili ako postoje druge okolnosti koje isključuju krivično gonjenje. U konkretnom slučaju tužilac je navedenu odluku doneo jer je iz prijave i pratećih spisa očigledno da prijavljena lica nisu učinila krivična dela, koja im se u prijavi stavljaju na teret. Na navedenu odluku, uložena je protivtužba, koja je 18. novembra ove godine razmatrana na sednici Kolegijuma Specijalnog tužilaštva RS. Ista je odbijena kao neosnovana - naveli su u ovom tužilaštvu.
- Moja tužba se godinama vukla negde po ladicama banjalučkog Osnovnog suda, da bih tek 2009. godine dobio obaveštenje da moram da im dostavim uređenu tužbu. To sam učinio, i na njihovo traženje sam u novembru 2009. godine dostavio sudu uređenu tužbu protiv svog poslodavca. Dobio sam iz suda uredno overenu i potpisanu dostavnicu koja dokazuje da je Osnovni sud Banjaluka, 3. novembra 2009. primio moju uređenu tužbu. Predmet je zadužila sudija Dragana Kovačević. Pola godine kasnije, 17. maja 2010, iz suda dobijam dopis uz koji su mi dostavljeni odgovori tuženih na moju uređenu tužbu. I taj dopis dokazuje da je sudija Dragana Kovačević, postupala po mojoj uređenoj tužbi - priseća se Dejanović.
Dodaje da je sudija Kovačević u leto 2010. godine donela rešenje kojim se njegova tužba odbija kao neblagovremena. Dejanović se nakon toga žalio Okružnom sudu u Banjaluci, koji je potom ukinuo rešenje Osnovnog suda. Predmet je ponovno vraćen Osnovnom sudu na razmatranje.
- Iz obrazloženja Okružnog suda u Banjaluci video sam da u spisu, koji im je dostavljen, nedostaje moja uređena tužba iz 2009. Mislio sam da je neka greška koju će oni ispraviti, i da nije ništa što bi trebalo da me brine. Godine su prolazile, a moja tužba je skupljala prašinu negde u ladicama Osnovnog suda Banjaluka. Tek u martu ove godine dobijam poziv da dođem na sud jer je moja tužba došla na red. Predmet je u međuvremenu preuzela sudija Radana Radoja. Kada sam došao na sud ona me je pošteno izgrdila, tvrdeći da nisam sudu dostavio uređenu tužbu. Bio sam zapanjen i rekao sam joj da sam to uradio još 2009. i da za to imam dokaze. Ona mi kaže da te tužbe nema u sudskom spisu, nakon čega joj ja predlažem da joj dam kopiju uređene tužbe, koju sam imao kod sebe. Međutim, ona to odbija. Ne prihvata uopšte moje dokaze o dostavljenoj uređenoj tužbi. Da apsurd bude veći, ne priznaje moje dokaze, a istovremeno predstavnicima firme, koju sam tužio, na pripremnom ročištu održanom 30. maja ove godine, isti sud prihvata da im se plate troškovi za odgovor na moju uređenu tužbu iz novembra 2009. Pa ko je ovde lud!? - pita Dejanović.
On ističe da je nakon toga odlučio da podnese krivičnu prijavu protiv sudija Dragane Kovačević i Radane Radoja, jer ih smatra odgovornim za nestanak njegove uređene tužbe.
Dejanović u svojoj prijavi tereti Kovačevićevu da je odgovorna za uništavanje ili prikrivanje uređene tužbe za zaštitu prava iz radnog odnosa, kao postupajući sudija u tom predmetu. On kaže da je neoborivi dokazi za ovu osnovanu sumnju, potpisana dostavnica iz koje se vidi da je njegova uređena tužba dostavljena sudu 3.11.2009.
Više krivičnih dela

- Takođe, Kovačevićeva je pomenutu tužbu dostavila tuženim, od kojih je u aprilu 2010. dobila odgovore na tu tužbu. U maju iste godine meni je dostavila odgovore tuženih na tužbu. Međutim, tužbi se nakon toga gubi trag, jer Kovačevićeva potom, po žalbi Okružnom sudu u Banjaluci nije dostavila u spis moju uređenu tužbu iz novembra 2009. Ovo nedvosmisleno znači da je tužbu sakrila ili uništila, pa sam bio primoran da je tužim. Tužbu sam morao podneti i protiv sudije Radane Radoja, koja je u julu 2012. preuzela moj predmet od Kovačevićeve, te odbila da u sudski spis uvrsti moj primerak uređene tužbe iz novembra 2009. Takođe, ona je propustila i odbila da prijavi uništavanje ili prikrivanje moje uređene tužbe, čime mi je svesno i sa namerom nanela štetu te počinila više povreda zakona - kaže Dejanović.
On ističe da je u ovom slučaju počinjeno više krivičnih dela, počev od uništavanja uređene tužbe, pa do neprijavljivanja krivičnog dela ili izvršioca, pomoći učiniocu posle izvršenog krivičnog dela i povrede zakona od sudija. Dejanović kaže da je grubo povređeno i pravo na suđenje u razumnom roku zbog toga što sudski postupak po njegovoj tužbi traje gotovo deset godina, i još je u međuvremenu došlo do sumnjive i neobrazložene promene postupajućih sudija.
Dodaje da su krivične prijave koje je podneo protiv navedenih sudija na kraju završile u Specijalnom tužilaštvu RS, koje je u međuvremenu, odbilo da pokrene istragu i optuži odgovorne. Iz tog razloga, Dejanović sada najavljuje podnošenje krivične prijave i protiv specijalnog tužioca Sanje Zorić i glavnog specijalnog tužioca Miodraga Bajića, zbog nepostupanja u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku i "očiglednom pružanju zaštite izvršiocima najtežeg krivičnog dela". Takođe, najavljuje da će zatražiti od Visokog sudskog i tužilačkog veća da protiv njih pokrene disciplinski postupak i smeni ih sa tužilačkih funkcija.
- Nemam drugog izbora, jer ne vidim kako drugačije da raskrinkam odgovorne. Žalio sam se na odluku Specijalnog tužilaštva RS, ali su oni nedavno odbili, kao neosnovanu, moju pritužbu na naredbu o nesprovođenju istrage protiv sudija Kovačević i Radoje, iako za to postoje neoborivi dokazi. Očigledno je da specijalni tužilac ovakvim ponašanjem i za pravdu uvredljivom tvrdnjom "da ne postoje ni indicije da su prijavljene sudije izvršile krivično delo", želi da zaštiti prijavljene sudije od krivičnog progona. Nepostupanje po ovoj prijavi, za koju postoje neoborivi dokazi i osnovana sumnja da su prijavljene sudije izvršile više krivičnih dela, bilo bi isto kao kada tužilaštvo ne bi postupalo po prijavi da je izvršeno ubistvo ili otmica - tvrdi Dejanović.
Snježana Karić

http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/s ... io%21.html
chp

Pridružio se: Sri Nov 26, 2014 21:53:34

Postod nevenkagaragic u Uto Dec 02, 2014 00:53:25

nevenkagaragic je napisao:Vaskovicu, Vaskovicu... CUVAJ SE!

среда, 02. април 2014.

Paljenje Osnovnog suda u Banjaluci oslobodilo narko-dilere

Piše: Slobodan Vasković

Slika

Paljenjem sobe sa dokazima Osnovnog suda u Banjaluci, koje se desilo 04.11.2010. godine, uništeni su dokazi o trgovini naroticima. Zbog toga je Tužilaštvo Banjaluka moralo da odustane od nekoliko istraga o trgovini drogom, koje su vodili u to vrijeme.

„U vezi sa Vašim pitanjem koje se tiče obustave istrage ili eventualno izmjene optužnica obavještavamo Vas, da je u manjem broju predmeta Tužilaštvo obustavljalo istragu iz razloga što su predmeti iz tih istraga izgorjeli pa se shodno tome nisu mogli vještačiti (to se odnosi na oduzete predmete u vezi sa krivičnim djelom neovlašćena proizvodnja i promet opojnih droga iz člana 224 Krivičnog zakona Republike Srpske)“, odgovoreno mi je iz Okružnog tužilaštva Banjaluka (vidi dodatak).

Koliko je u brojkama „manji dio predmeta“, nisu precizirali.

Nakon ovog odgovora iz Tužilaštva, jasno je da paljenje Suda nije prošlo bez posledica po procese koji su se u njemu odvijali, kako je to tvrdio predsjednik te institucije Milan Tegeltija.

Požar u Sudu je izbio 04. 11. 2010. godine. Tada je dežurna tužiteljka Okružnog tužilaštva Banjaluka Snježana Petković izjavila da je podmetnut i da su u tom nedjelu učestvovala najmanje dva lica.

U požaru su izgorjeli mnogi materijalni dokazi iz krivičnih postupaka. Iako su vatrogasci brzo intervenisali i lokalizovali vatru, više od pola sata u sudu su odjekivale manje eksplozije, jer je vatra zahvatila i naoružanje koje je bilo deponovano kao dokazni materijal.

Tegeltija je rekao tada “Sud nema 24-časovnu zaštitu Sudske policije, jer nema dovoljno ljudi, pa je u skladu sa svojim resursima Sud obezbjedio čuvarsku službu koja je angažovana 24 časa dnevno”.

Znači, Sud je imao zaštitu sve vrijeme, ali su dva NN lica uspjeli da razvale prozore i zapale prostoriju sa dokazima. U kojoj se, kako je iz Tužilaštva potvrđeno, nalazila i zaplijenjena droga.
Naravno, pitanje je da li je, možda, ta droga prvo iznesena iz sudske sobe sa dokazima, prodana na ulici, pa je tek onda soba za dokaze zapaljena, kako bi se taj zločin prikrio?!

Mnogo je pitanja, ali nema nikakvih odgovora već duže od tri godine.

Slika

Pitanje je kako je uopšte moguće da Tegeltija ostane na čelu Suda, a dozvolio je svojim nemarom i neradom (neadekvatnim obezbjeđenjem) da kriminalci hladno zapale dokaze i natjeraju pravosudne institucije da odustanu od njihovog progona.
...
...
slobodanvaskovic.blogspot.com

Malo podsecanje... VSTV JEDINO OVO i radi... IMENUJE!
A posebno "radi" ovo oznaceno crvenom bojom... FUJ!

Arben Murtezić imenovan za glavnog disciplinskog tužioca

(Sarajevo, 29. juni 2014.) - Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV BiH/Vijeće) je na sjednici održanoj 29. maja 2014. godine donijelo odluku o imenovanju Arbena Murtezića na poziciju glavnog disciplinskog tužioca u Uredu disciplinskog tužioca (UDT) pri VSTV-u BiH na mandat od četiri godine, počevši od 1. jula 2014. godine. Ovim je g. Murteziću ponovo iskazano povjerenje za obavljanje dužnosti glavnog disciplinskog tužioca, koju je obnašao u periodu od jula 2010. do jula 2014. godine.

Arben Murtezić je rođen u Sarajevu 1973. godine, gdje je završio Prvu gimnaziju i diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Zvanje magistra stekao je na Univerzitetu u Portsmutu u Velikoj Britaniji (University of Portsmouth). Pravosudni ispit je položio 2004. godine.

U periodu od 2008. do 2010. godine obavljao je dužnost zamjenika glavnog disciplinskog tužioca. Također je bio šef Odjela za pravna pitanja u Sekretarijatu VSTV-a BiH, te pravni savjetnik u Instituciji ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine. Dugogodišnji je edukator centara za edukaciju sudija i tužilaca, autor nekoliko objavljenih stručnih radova a kao predavač je učestvovao i na više međunarodnih seminara.

Ured disciplinskog tužioca je nezavisno tijelo u okviru VSTV-a BiH koje postupa po pritužbama ili na vlastitu inicijativu, odgovara za procjenu pravne valjanosti pritužbi, istražuje navode protiv sudija i tužilaca o povredi dužnosti, pokreće disciplinske postupke i zastupa disciplinske predmete pred disciplinskim komisijama VSTV-a BiH.

- K R A J -

hjpc.ba

Gordana Tadić imenovana za zamjenicu glavnog tužioca

Utorak, 08 Juli 2014 09:56 | Autor Dino Durmić

Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV BiH) je donijelo odluke o imenovanju nosilaca pravosudnih funkcija u Bosni i Hercegovini.

Imenovani su:

- Tadić Gordana, na poziciju zamjenice glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine; Erić Zorka, na poziciju dodatnog sudije Kantonalnog suda u Tuzli; Selman Enes, na poziciju predsjednika Općinskog suda u Sanskom Mostu; Muslić Dino, na poziciju sudije Općinskog suda u Bihaću; Simišić Sanela, na poziciju sudije Općinskog suda u Jajcu; Kulenović Sanjin, na poziciju tužioca Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona; Gazivoda Maja, na poziciju stručnog saradnika Općinskog suda u Sarajevu.

Novoimenovani nosioci pravosudnih funkcija će stupiti na dužnost 1. avgusta 2014. godine.

RTV Slon

(Sarajevo, 7. juli 2014. godine) – Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV BiH) je tokom sjednice koja se održala 7. jula 2014. godine, donijelo odluke o imenovanju nosilaca pravosudnih funkcija u Bosni i Hercegovini.

Auuu... cuj to - MILAN TEGELTIJA!
Al` ce se obradovati Slobodan Vaskovic... imace o cemu (kome) pisati...
Konacno je "odzvonilo" i Miloradu Novkovicu!
Hoce li se i on okusati u novinarstvu kao prethodnik mu Branko Peric?

Milan Tegeltija izabran za predsjednika VSTV-a BiH

(Sarajevo, 8. juli 2014.) - Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV BiH/Vijeće) je na sjednici održanoj 8. jula 2014. godine izabralo predsjednika Osnovnog suda u Banja Luci Milana Tegeltiju za predsjednika VSTV-a BiH na mandat od četiri godine.

Milan Tegeltija zamijenio je, na mjestu člana VSTV-a BiH, Milorada Novkovića, predsjednika Okružnog suda u Banja Luci i dosadašnjeg predsjednika VSTV-a BiH, kojem je 7. jula 2014. godine istekao mandat na mjesto člana VSTV-a BiH.

Na sjednici su izabrane i potpredsjednice VSTV-a BiH Ružica Jukić i Jadranka Lokmić Misirača.

Također, zvanično je dužnost preuzeo i novi član VSTV-a BiH Slavo Lakić, tužilac Federalnog tužilaštva Federacije Bosne i Hercegovine, koji je zamijenio Zdravka Kneževića, glavnog federalnog tužioca Federalnog tužilaštva FBiH.

Biografije novih članova VSTV-a BiH možete pročitati ovdje.

hjpc.ba

Sta ovo rece Milan Tegeltija, novi predsednik VSTV BiH, ove anemicne, nepotrebne i PROPALE pravosudne institucije (inace samo za imenovanja)???
Zar neko veruje praznim recima? Zivi bili, pa videli!

objavljeno: 08.07.2014. 15:10 | Autor: A. DUČIĆ

MILAN TEGELTIJA ODRŽAO PRESS NAKON ŠTO JE PREUZEO FUNKCIJU
Borit ću se da tužioce i sudije i dalje bira VSTV!

Novoizabrani predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Milan Tegeltija izjavio je na današnjoj konferenciji za novinare da će se, između ostalog, boriti kako bi VSTV i dalje ostao ta institucija koja će, kao i do sada, birati sudije i tužioce.

Tegeltija je ovo izjavio odgovarajući na pitanje novinara šta misli o tome da li se tužioci i sudije, kako su to ranije dogovorili predsjednici SDP-a i SNSD-a Zlatko Lagumdžija i Milorad Dodik, trebaju birati u parlamentima.

- Založit ćemo se za očuvanje postojećejeg nivoa nezavisnosti pravosuđa. Nosioci pravosudnih funkcija će u ovom Vijeću imati snažnu podršku da se prihvate ozbiljnog i teškog posla, a to je broba protiv kriminala i korupcije. To znači da ćemo se potruditi da u nekom narednom vremenu političari najmanje pričaju o pravosuđu, a da pravosuđe, uslovno govoreći, priča kroz procese o tome kakva je vlast, ukoliko je ona u određenim segmentima korumpirana – rekao je Tegeltija.

Na pitanje novinare kako komentira optužbe o tome da je usko povezan sa vlasti u RS, Tegeltija je kazao je kako na funkciju ćelnika VSTV-a dolazi kao predsjednik Osnovnog suda u Banja Luci, gdje je, kako kaže, morao da sarađuje i sam ministrom pravde RS koji servisira pravosuđe u RS. Ta saradnja je, kaže, bila usmjerena na obezbijeđivanje materijalnih resursa za funkcioniranje Suda..

-A ove priče o povezanosti…To je rekla kazala… Te priče nemaju veze sa stvarnim životom – naglasio je Tegeltija.

Inače, na današnjoj sjednici VSTV, izabrane su potpredsjednice VSTV-a, a to su Ružica Jukić i Jadranka Lokmić-Misirača.

Lokmić-Misirača je na konferenciji za novinare izjavilak ako se nada da će popunom sudija I tužioca doći do ubrzanja rada na predmetima ratnih zločina. Ipak, podvukla je da u BiH još nije popunjeno 47 tužilačkih pozicija.

Kao najveći problem istakla je nepopunjenost tužilačkih pozicija u Tužilaštvu KS. Kako je istakla, u ovom tužilaštvu nedostaje čak 18 tužilaca.

Jukić je kazala kako će se novo rukovodstvo VSTV-a tražiti podatzke od tužilaštava kako bi se utvrdilo koji tužioci zakazali u radu na predmetima, a s obzirom na informacije o tome, da neki nisu ni započeli određene predmete ratnih zločina. Jukić je navela da će ponovo predlagata izmjena Zakona o VSTV-a u pogledu jačanja ingerencija Ureda disciplinskog tužioca.

Požalila se i na izvršnu i zakonodavnu vlast u BiH, “jer pravovremeno ne donose zakone, koji se predlažu unutar VSTV-a.

avaz.ba

VSTV BiH... DNO DNA bilo i ostalo!

Milan Tegeltija novi predsjednik VSTS

Jedan od komentara:

"kondor 08.07.2014 14:09

KADA SAM VIDIO OVU FACU OCEKIVAO SAM NASLOV DA JE NAPOKON TEGELTIJA UHAPSEN I DA SE VODI ISTRAGA ZA MNOGA KRIVICNA DJELA STO JE NAPRAVIO.JADNA JE OVA TVOREVINA KADA OVAKAV KRIMINALAC DODJE NA CELO NEKE INSTITUCIJE."

Slika
http://youtu.be/Ebn3VC1zWN0
Milan Tegeltija novi predsjednik VSTS
TV BN

Zaista "napreduje" takozvana "reforma" BH pravosudja... bas u kontinuitetu!
Sve zahvaljujuci predsednicima VSTV-a : Branko Peric i Milorad Novkovic (inace "biseri" pravde, pravicnosti i objektivnosti) i sada Milan Tegeltija (dokle ?)...
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 20:26:19, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod muricenes u Pet Dec 19, 2014 11:12:40

JOj ovaj novi predsjednik VSTV BIH, mi ne djeluje ista bolje od prethodnika...
muricenes

Pridružio se: Ned Apr 22, 2012 12:42:50

Postod nevenkagaragic u Ned Dec 21, 2014 23:43:33

nevenkagaragic je napisao:Ma nije valjda? ZAR "VEC"?
Vidis Aida Sejdic kako to ide u BiH... sa kadijama ("kadija te tuzi, kadija ti sudi").

Ispunjen i formalni uslov za podizanje optužnice protiv Zubca

Nakon dugo odlaganja, SIPA je, krajem prošle sedmice, Tužilaštvu BiH dostavila zapisnik o ispitivanju osumnjičenog, Gorana Zubca, u okviru istrage za nesavjestan rad u službi. Ovim je ispunjen i formalni uslov da protiv Zubca bude podignuta optužnica.

Vrijeme objave: 21.04.2014 19:36
Posljednja izmjena: 21.04.2014 20:32

Slika

Nakon što su gotovo mjesec dana to odbijali uraditi, inspektori SIPA-e konačno su Tužilaštvu BiH dostavili zapisnik o ispitivanju svog direktora. Zubac je SIPA-i iskaz dao u svojstvu osumnjičenog, a istraga koju protiv njega vodi Tužilaštvo BiH zbog sumnji da nije poduzeo sve radnje koje su mogle spriječiti teroristički napad na Predsjedništvo BiH na samom je kraju.

"SIPA je Tužilaštvu BiH dostavila zapisnik o saslušanju osumnjičenog Gorana Zubca. Postupajući tužilac saslušat će još nekoliko svjedoka koje je predložio osumnjičeni nakon čega će biti donesena i konačna tužilačka odluka", kaže glasnogovornik Tužilaštva BiH Boris Grubešić.

A konačna odluka tužioca može značiti dvije stvari: ili će obustaviti istragu, što je prema informacijama Federalne televizije malo vjerovatno, ili će podići optužnicu. Ukoliko je Sud BiH potvrdi, Zubac će se naći na optuženičkoj klupi. Nasuprot njemu, kao svjedoci naći će se pripadnici SIPA-e koji će potvrditi da se Zubac oglušio na molbe ministra sigurnosti Fahrudina Radončića, i sada već bivšeg direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Himze Selimovića da SIPA-inu specijalnu jedinicu pošalje na intervenciju pred zgradu Predsjedništva BiH u plamenu.

Jedan od njih trebao bi biti i bivši komandant Specijalne jedinice, koji je na mjestu direktora Direkcije zamijenio Selimovića - Mirsad Vilić. Prema Krivičnom zakonu BiH, ukoliko službena ili odgovorna osoba u institucijama BiH očigledno nesavjesno postupi u vršenju dužnosti, uslijed čega nastane imovinska šteta veća od 10.000 maraka, kaznit će se zatvorom od šest mjeseci do pet godina.

Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu protiv Gorana Zupca

Zubac smijenio zamjenika komandanta Specijalne policije SIPA-e

Goran Zubac smjenjuje i premješta po vlastitom nahođenju

federalna.ba/videoprilog Vildane Kurtić (Dnevnik 2) - VIDEO

Kad pre???
Ja cekala 3,5 godine!

Na sjednici Velikog vijeća donesena odluka

Ustavni sud BiH: Povrijeđena ljudska prava Gorana Zubca zbog izjava zvaničnika

Objavljeno: 18. 12. 2014 - 13:51
Slika

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je djelimično usvojio apelaciju koju je podnio Goran Zubac, direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i to u dijelu koji se odnosi na kršenje prava na pretpostavku nevinosti.

Protiv Zubca se vodi proces pred Sudom BiH zbog optužbi za nesavjestan rad u službi prilikom februarskih demonstracija.

No, Ustavni sud BiH sada je utvrdio da su njegova prava povrijeđena zbog izjava zvaničnika BiH prije nego je proces okončan.

Kako je saopćeno, Ustavni sud BiH je utvrdio povredu člana II/3.e) Ustava BiH i člana 6. stav 2. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u postupku utvrđivanja krivične optužbe u vezi s izjavama nekih državni zvaničnika o apelantovoj „krivici“, a koje su kao takve prejudicirale odluku nadležne sudske vlasti.

- Ustavni sud BiH, podržavajući praksu Evropskog suda za ljudska prava u vezi s tim pitanjem, smatra da su zvaničnici, prilikom davanja svojih izjava, trebali postupati s posebnim oprezom pri izboru riječi za opisivanje apelantove krivične odgovornosti.

S obzirom na sadržaj njihovih izjava, Ustavni sud smatra da su takve izjave ohrabrile javnost da vjeruje da je apelant kriv i prije nego što je u skladu sa zakonom dokazana njegova krivica, te da je uslijed takvih izjava povrijeđeno apelantovo pravo iz člana 6. stav 2. Evropske konvencije - rečeno je u odluci najvišeg suda u BiH.

U apelaciji koja je djelomično prihvaćena, između ostalih navodi se i sporna izjava člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića u kojoj je Zubca već "poslao u zatvor", prije nego je donesena pravosnažna sudska odluka.

U apelaciji se navodi ta Izetbegovićeva izjava kako je prenesena u listu Oslobođenje od 27. avgusta ove godine:

"Govoreći o potrebnom jačanju državnih institucija, naveo je da SIPA, odnosno njen čelnik Goran Zubac nije adekvano reagirao kad je prilikom građanskog bunta u februaru gorila zgrada državnog Predsjedništva. Mi ćemo njega poslati vjerovatno u zatvor kao što smo smijeniti "ministra za (ne)sigurnost"."

Ustavni sud BiH, kako je rečeno, smatra da su takve izjave "ohrabrile javnost da vjeruje" da je Zubac kriv i prije nego što je u skladu sa zakonom dokazana njegova krivica, te da je uslijed takvih izjava povrijeđeno apelantovo pravo.

Autor: A.ALJIMI
avaz.ba

Ustavni sud BiH: Zvaničnici moraju biti oprezni kada govore o "krivnji" Gorana Zubca - Ustavni sud BiH je djelimično usvojio apelaciju koju je podnio Goran Zubac iz Trebinja i to u dijelu koji se odnosi na navodno kršenje prava na pretpostavku nevinosti te utvrdio da su u ovom slučaju povrijeđena ljudska prava Zubca.
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 20:27:16, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod nevenkagaragic u Ned Dec 21, 2014 23:46:35

Je li to OVAJ, bas taj EULEX?

Saopćenje za javnost SBB-a
Sud EULEX-a: Radončić nije optužen niti je pod istragom u predmetu "Keljmendi", prekršena su njegova prava

Objavljeno: 18. 12. 2014 - 14:19
Slika

Međunarodna sutkinja EULEX-a pri Osnovom sudu u Prištini je jučer, a nakon ročišta koje je održano 2. decembra 2014. godine, predmet br. PPKR 86/13 (PPS 42/13), donijela odluku po zahtjevu Fahrudina Radončića, odnosno advokatskog tima koji predvodi poznati britanski advokat John Jones.

Sud je, između ostalog, odlučio da Fahrudin Radončić „nije optuženi u tom predmetu“, da „protiv njega nije podignuta optužnica niti pokrenuta istraga, niti na Kosovu niti u Bosni i Hercegovini“, te da on „ni na koji način nije bio obuhvaćen istragom protiv Nasera Keljmendija“.

Sud je, također, odlučio da predstavlja kršenje njegovih prava to što je „ime Fahrudina Radončića uvršteno u optužnicu protiv Nasera Keljmendija bez obzira na činjenicu da nikakva krivična istraga nije bila pokrenuta protiv njega“, da „niti u jednom stadiju tokom istrage on nije saslušan“, te da se „ne vode nikakvi odvojeni krivični postupci protiv njega u Bosni i Hercegovini iako su zvaničnici iz te zemlje aktivno učestvovali u istražnim radnjama provedenim od strane Specijalnog tužilaštva Republike Kosovo“.

Dodatno, međunarodna sutkinja je potcrtala i da je prekršeno pravilo pretpostavke nevinosti zbog davanja inkriminirajućih izjava pojedinih javnih zvaničnika i prije nego što je nekome dokazana bilo kakva krivica u skladu sa zakonom.

Sud je stoga naložio pravnu mjeru nespominjanja, usmenog ili pismenog, imena osoba protiv kojih nije podignuta optužnica, uključujući Fahrudina Radončića, u predmetu koji se pred tim sudom vodi protiv Nasera Keljmendija – saopćava pres-centar SBB-a.

Autor: Redakcija
avaz.ba

CIN-ovo istrazivanje???
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 20:27:51, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod muricenes u Uto Jan 06, 2015 16:18:43

Odlazak sudije Kitića
Autor je pisac Branko Perić - 8smogodisnji predsjednik VSTV BIH
Slika

Nova godina je počela tužnom vijesti za pravosuđe Bosne i Hercegovine! Sa posljednjim časovima 2014. napustio nas je zauvijek sudija Ljubo Kitić.

Otišao je tiho i neprimijetno, onako kako je živio. Nije bilo lijeka za podmuklu bolest sa kojom se cijelu godinu hrabro borio.

Sud BiH je ostao bez iskusnog sudije, časnog kolege i dobrog čovjeka. Bio je pošten, iskren i predan profesiji. Krasila ga je odanost pravdi, zakonu i profesionalnim principima. Na njegovu principijelnu podršku smo uvijek mogli računati jer smo znali da na njega nikakvi autoriteti nisu mogli uticati. Zbog toga sam mu mnogo puta odao priznanje.

Bolest je bila jedina bitka koju sudija Kitić nije dobio. Sve što je u životu započeo, uspješno je privodio kraju. Nije bilo izazova koji nije savladao. Svemu je prilazio predano, smišljeno i sa punom snagom. Takav entuzijazam se rijetko sreće. Fascinirali su ga izazovi u kojima mi, njegovi prijatelji, često nismo vidjeli smisao i svrhu. Shvatali smo to tek kada nas je vodio da vidimo njegov ostvareni san.

Mala kućica sa maslinom i smokvom i divljim narom po okolnim zaraslim kućištima u jednom pitomom trebinjskom seocetu bilo je posljednje djelo neimara Ljube Kitića. Tu smo posljednji put zajedno pili domaći vranac i maštali o bašti i malom mediteranskom voćnjaku u koji ćemo bježati iz sarajevskog ljetnjeg pakla i zimskog sivila. Bio je to naš zajednički san. Ljubi se nije dalo da dosanja svoj veliki san.

Kad me putevi gospodnji budu vodili kraj sela Drenjani, svratiću da sa Ljubom sjednem pod smokvu koju je zasadio i da odsanjamo još koji san. I da mu kažem da živi sa nama. Dok ispisujem ove redove, Zoran i Staniša putuju za Surčin da se poklone sjenima dragog kolege. Minka, Biljana, Davor i ja im dugujemo neizmjernu zahvalnost što i na taj način pokazuju šta nam je Ljubo značio.

Autor Branko Perić je sudija Suda BiH
muricenes

Postod nevenkagaragic u Sri Jan 07, 2015 00:36:41

muricenes je napisao:Odlazak sudije Kitića
Autor je pisac Branko Perić - 8smogodisnji predsjednik VSTV BIH
...
...
Autor Branko Perić je sudija Suda BiH

Ponestalo mu tema? Jednom novinarcic - uvek novinarcic! Ili je "zakopao ratnu sekiru" sa svojom seficom?
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Postod chp u Sri Mar 18, 2015 21:36:26

http://bljesak.info/rubrika/vijesti/cla ... ude/111672

Žeđ za pravdom i korumpirano pravosuđe

Nedavno uhićenje suca državnog suda obilježilo je tabloidno medijsko bavljenje ovom temom, blebetanje visokih pravosudnih dužnosnika i šutnja plaćenih aktivista, parlamentaraca i intelektualaca. Ovakvi događaji mogu biti povod za ponavljanje više puta izrečenog stava o postojanju ozbiljnih sustavnih grešaka u pravosudnom i drugim dijelovima političkog sustava, nemirenja s uzurpacijom i feudalizacijom pravosuđa, „žeđi za pravdom“ i ukazivanja na opasne namjere vladajućih i drugih struktura da očuvaju, ožive ili vrate kafkijanska vremena.

Osveta

Uhićenje sutkinje državnog suda zbog sumnje da je primila mito dobro je odrađen posao državnog tužiteljstva i suda u fazi istrage i još jedan od dokaza koji potvrđuje korumpiranost sudaca i tižutelja, s najvjerojatnijim ishodom da će iz pravosuđa biti simbolično odstranjeni samo rijetki koji su nedostojni funkcije sudaca i tužitelja. Treba imati u vidu da se ovdje vjerojatno radi samo o pojedinačnom osvetničkom ili sličnom postupanju tužitelja ili tužiteljstva prema nekome tko se zamjerio, prešao mjeru, obesmišljavao njihov rad i bio nezaštićen, što nema nikakve veze sa sustavnom borbom protiv korupcije u pravosuđu.

Iznuđene izjave pravosudnih dužnosnika kreću se u rasponu od toga da se radi o pojedinačnom slučaju, da će Visoki sudski i tužilački savjet razmotriti ovaj slučaj i poduzeti adekvatne mjere ili da se provode reformske aktivnosti koje bi trebale eliminirati ili smanjiti prostor za nedostojno ponašanje sudaca i tužitelja, pa sve do toga da je došlo do skretanja ili zastranjivanja u reformskom procesu i da postoji pravosudna mafija. Poslednje dvije izjave dali su prvi predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća i predsjednica Suda BiH, koje su samo naknadna pamet i pokušaj pranja najodgovornijih za stanje u pravosuđu, insajderski dokazuju da u pravosuđu postoje ozbiljni problemi koji traže sustavno reakciju. Mediji su ovu temu obradili uglavnom tabloidno, nepotpuno i kratkoročno, na način da su od uhićenja i određivanja pritvora pravili dvodnevni spektakl koji će biti brzo zaboravljen ili su imali dosadne televizijske emisije, u kojim je sudjelovala samo pravosudna strana, bez ozbiljne javne debate i nepristranih posmatrača i analitičara. Nije bilo ni odgovarajućeg reagiranja predstavnika organizacija civilnog društva, posebno onih koje imaju plaćene projekte u oblasti reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije, na sustavne probleme i ovaj poslednji događaj, koje ponovo dokazuju da je u BiH civilni aktivizam klijentelistički, projektni, donatorski, kratkoročan, lešinarski i najčešće fokusiran na drugorazredne, trećerazredne ili izmišljene probleme. Potpuno drugačije i neuzurpirano pravosuđe je conditio sine qua non borbe protiv kriminala, a ne strategije, zakoni, transparentnost, sukob interesa, zviždanje i slično.

Oktroirani pravosudni sustav

Reformirano pravosuđe u BiH je samo drugo ime za višegodišnju obmanu o neovisnom, efikasnom, profesionalnom i pravičnom pravosuđu, međunarodni eksperiment, transfer pravde iz partijskog u vlasništvo otuđene pravosudne kaste i projekt u kojem pravosuđe treba biti na usluzi pljačkaških, stranačkih, bankarskih i drugih povlaštenih tranzicijskih struktura i centara moći. Prvih godina reforme obavljen je najprljaviji posao nekritičkog prihvaćenja oktroiranog pravosudnog sustava, prilikom čega su bez javne debate usvojeni zakoni s nefunkcionalnim ili štetnim rješenjima, uspostavljeno pravosuđe kao zatvorena, koristoljubiva, feudalna i nikom odgovorna struktura, formirano Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće kao regulatorna pravosudna institucija u stalnom sukobu interesa, dat faraonski i doživotni status sudima i tužiteljima i izvršeno imenovanje nositelja pravosudnih funkcija pod dominantnim uticajem podobnih pravosudnih, stranačkih, međunarodnih i kriminalnih struktura, prilikom čega je onemogućeno vraćanje ili ponovno imenovanje značajnom broju visokostručnih i poštenih kandidata.

Naknadno imenovanje i popuna sa sucima i tužiteljima imali su uglavnom koruptivna, familijarna, jaranska, zavičajna i slična obilježja, prilikom čega su zapostavljeni kriteriji o stručnosti, iskustvu i moralnosti kandidata. Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće nikada nije postalo neovisna regulatorna pravosudna institucija, jer je ovisan zbog dominantnog sudskog i tužiteljskog članstva i interesa, nema u svom članstvu predstavnika izvan pravosudnih, odvjetničkih i vladinih struktura, potpuno je zatvoren u svom radu i nikome ne odgovara, nema izgrađen sustav kontrole rada sudaca i tužitelja i nekritičan je prema uspostavljenom nakaradnom pravosudnom sustavu.

Nesposobni i nikom odgovorni

Funkcija kaznenog gonjenja i istrage u nadležnosti je nikom odgovornih i uglavnom nesposobnih i korumpiranih tužitelja, koji otkriju manje od 5% stvarno izvršenih krivičnih djela u oblasti gospodarskog i organiziranog kriminala, koji mogu bez ikakve odgovornosti i posljedica donijeti naredbu o neprovođenju istrage, nepodizanju optužnice ili odustati od optužnice, koji imaju zaštitnički odnos prema kriminalnim vladajućim i drugim strukturama i kojim je dat monopol kaznenog gonjenja, s obzirom da je reformom pravosuđa građanima oduzeto pravo i mogućnost kaznenog gonjenja po privatnoj tužbi. Zbog korumpiranosti, otežanog pristupa, neefikasnosti, režimske pristranosti i mogućnosti kupovine oslobađajućih presuda za ubojstvo i druga najteža kaznena djela nepovjerenje u sudove je ogromno.

Novi uzurpatori pravosudne vlasti postale su, uz pomoć OHR i vladajućih partija, otuđene pravosudne strukture. Prvo je OHR, uz podršku njima podobnih pravosudnih radnika i vladajućih partija, uzurpirao politički i zakonodavni prostor kada je kreirao novi pravosudni sustav. U procesu implementacije i reforme novog pravosudnog sistema jačale su pozicije uzurpatora pravosudne vlasti. Umjesto odgovorne i kontrolirane pravosudne vlasti i vladavine prava, uspostavljena je vlast otuđene pravosudne strukture nad pravosuđem. Ta otuđena pravosudna struktura u najširem smislu obuhvaća sve suce, tužitelje i članove Visokog sudskog i tuižiteljskog vijeća, a u užem smislu organiziranu grupu s mafijaškim ambicijama, koju čine najutjecajniji, najmoćniji i najkorumpiraniji predstavnici sudaca i tužitelja, umreženi s kriminalnim strukturama iz izvršene i parlamentarne vlasti i drugih centara moći. Samo takva kriminalna prvosudna struktura može na čelo regulatorne pravosudne institucije imenovati osobu koja je nedostojna bilo koje funkcije u pravosuđu. Uzurpacija pravosudne vlasti odgovara uzurpatorima izvršne i parlamentarne vlasti, zbog zadovoljstva podijeljenim sferama uzurpatorskih interesa, prorežimskim odnosom pravosudne vlasti i zaštićenošću od kaznenog i drugog pravosudnog progona.

Odstraniti najmanje polovinu sudaca i tužitelja

Iz pravosuđa treba odstraniti najmanje polovinu sudaca i tužitelja koji su korumpirani, nesposobni ili nezainteresovani za uspješno obavljanje pravosudne funkcije, na način da se u prelaznom petogodišnjem periodu uspostavi poseban nadzor nad njihovim radom i nakon toga izvrši ponovno imenovanje sudaca i tužitelja u skladu s poštenim kriterijima, čiji bi najbitniji dio bili rezultati rada iz perioda posebnog nadzora. Postoje dvije mogućnosti za imenovanje ili izbor sudaca i tužitelja, jedna je da njihovo imenovanje vrši parlament s liste i po prijedlogu visokog vijeća sudstva i tužiteljstva i druga je da se suci i tužitelji biraju na izborima.

Umjesto jedinstvenog, treba uspostaviti odvojena visoka sudska i tužiteljska vijeća, čiji članovi trebaju biti isključivo ili dominantno kredibilne osobe izvan pravosudnih struktura. Najvažnije funkcije visokih vijeća za sudstvo i tužiteljstvo trebaju biti nadzor nad radom sudaca ili tužitelja, vođenje disciplinskog postupka i provođenje postupka za predlaganje izbora ili imenovanja nositelja pravosudnih dužnosti.

Također, treba ozbiljno razmotriti ideje da budu posebno organizirani sudovi, kao parnični, kazneni, upravni, gospodarski i prekrašajni i posebna tužiteljstzva za organizirani i gospdoarski kriminal, ratne zločine i opći kriminal. Tuiteljstva bi trebalo uspostaviti kao posebne državne, entitetske i županijske organe i izmjestiti ih iz blizine sjedišta sudova, jer sadašnja pozicija tužiteljstava kao pravosudnih organa je sporna s aspekta ravnopravnosti strana u kaznenom postupku pred sudom. Tužiteljstva treba razvlastiti u oblasti kaznenog gonjenja, što znači vraćanje ili proširenje instituta kaznenog gonjenja po privatnoj tužbi. Pristup pravosuđu treba olakšati na način da se unaprijedi pravo na besplatnu pravnu pomoć, ukinu ograničenja prava na tužbu, žalbu i reviziju, umanje ili ukinu sudske pristojbe i ograniče ostali sudski troškovi, definira suđenje u razumnom roku, osigura nepristrano praćenje sudskih postupaka i slično.

*Centar za humanu politiku
chp

Pridružio se: Sri Nov 26, 2014 21:53:34

Postod muricenes u Čet Mar 19, 2015 10:27:26

zanimljivo chp
muricenes

Postod nevenkagaragic u Uto Jul 07, 2015 19:33:07

nevenkagaragic je napisao:Pa dokle vise INSPEKTORI???

Uhapšeni inspektori CJB Banjaluka

"Krasni" inspektori...
A kakvi bi i bili u ovakvoj drzavi i sa ovakvim pravosudjem...
"Inspektori imali dilere koji su "pokrivali" i osnovne i srednje škole"
A nikome ne padaju u oci super gradjevine, pa ni kolegama?

Banjalučki inspektori na čelu narko-grupe, dilovali i po osnovnim školama

Nikola Morača, Foto NN - 17.10.2013 09:01 Foto

Slika

BANJALUKA - Jedinica za organizovani kriminal MUP-a RS uhapsila je juče inspektore za narkotike CJB Banjaluka Srđana Radulovića, Ognjena Stijaka i Marka Kovačevića.

Dan ranije "pao" je i inspektor Slavko Đurić zbog umiješanosti u organizovani kriminal i trgovinu drogama.

Tokom hapšenja inspektora pronađena je i određena količina narkotika.

Akcijom je rukovodilo Specijalno tužilaštvo RS, a ono što je banjalučkim inspektorima stavljeno na teret šokiralo je njihove kolege.

Izvor "Nezavisnih" blizak istrazi izjavio je da je kao organizator kriminalne grupe koja je u Banjaluci i okolini imala odlično razrađenu mrežu narko-dilera označen Radulović, dugogodišnji inspektor za narkotike iz Banjaluke.

Radulović i saučesnici su, kako otkriva naš izvor, u proteklom periodu organizovali mrežu narko-dilera, a svaki od njih je pokrivao određeno naselje u najvećem gradu RS.

"Princip je bio sljedeći: izveli bi akciju u kojoj bi zaplijenili određenu količinu narkotika. Dio narkotika bi odmah strpali sebi u džep i predali svojim dilerima, a dio bi prikazali kao regularnu zapljenu", objašnjava izvor "Nezavisnih".

Dodaje kako su Radulović i saučesnici "uhvaćeni" i tokom višemjesečnog praćenja telefonskih razgovora.

"U ovom dijelu istrage svi smo ostali šokirani, jer smo saznali da naše kolege ne samo da imaju dilere po banjalučkim naseljima, već i dilere koji su pokrivali osnovne i srednje škole u Banjaluci. Posebno nas je zaprepastila činjenica da je droga prodavana maloljetnicima", istakao je izvor blizak istrazi.

Hapšenje Radulovića i saučesnika bacilo je sumnju i na veći broj istraga kojima su rukovodili prvoosumnjičeni i njegove uhapšene kolege, posebno što je tokom posljednje istrage protiv inspektora za narkotike uvrđeno da su prijetili "sitnim" dilerima u Banjaluci, a zatim ih ucjenjivali pakujući im određene optužnice.

Radulović je juče oko 14 časova sproveden u sjedište MUP-a RS.

"Nezavisne" saznaju da je Radulović odveden na poligraf, gdje je, između ostalog, odgovarao na pitanja i o do danas nerasvijetljenim ubistvima narko-dilera. Za čitanje poligrafa angažovan je stručnjak iz Sarajeva kako bi bila obezbijeđena potpuna nepristrasnost.

Prema nezvaničnim informacijama do kojih su došle "Nezavisne", radi se o nerasvijetljenim ubistvima Ruška Pajića, koji je ubijen u februaru 2010. godine iz heklera sa prigušivačem u banjalučkom naselju Čokorska polja.

Osim Pajića, tu je i nerasvijetljeno ubistvo Jasmina Ibiševića Žabinog, koji je hicem u srce ubijen u aprilu ove godine ispred zgrade u banjalučkom naselju Kočićev vijenac.

"Posebno je zanimljivo što su stanari nekoliko trenutka prije ubistva Imširovića čuli povike: 'Policija, policija!'", dodao je izvor blizak istrazi.

"Nezavisnim" je potvrđeno da je klupko oko banjalučkih inspektora počelo da se odmotava krajem prošle godine, a informacije o njihovim kriminalnim radnjama došle su i od Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH.

Kako bi sve proteklo bez bojazni od zataškavanja, istragom su rukovodili Specijalno tužilaštvo RS i Jedinica za organizovani kriminal MUP-a RS.

Tokom hapšenja pretresena je i Radulovićeva luksuzna kuća u banjalučkom naselju Starčevica (na slici), koja se nalazi pod budnim okom krvoločnih pasa.

Radulović i saučesnici bi danas u jutarnjim časovima trebalo da budu sprovedeni na saslušanje u Specijalno tužilaštvo RS.

Marija Markanović, portparol CJB Banjaluka, izjavila je da je uhapšeni Đurić već suspendovan, dok će za preostalu trojicu uhapšenih inspektora biti donesena odluka o suspenziji nakon kriminalističke obrade.

Tvrdili da su ih Radulović i Stijak mučili

Komisija Savjeta Evrope objavila je u septembru ove godine izvještaj o radu policijskih tijela, u kojem je posebna pažnja skrenuta na mučenja privedenih osoba u CJB Banjaluka.

Oštećeni su prenosili kako su ih najviše mučili i tukli inspektori za narkotike Srđan Radulović i Ognjen Stijak, koji su, pak, demantovali ove navode.

Jovičić: Niko nije zaštićen

Radislav Jovičić, ministar unutrašnjih poslova RS, izjavio je juče da je hapšenje četiri inspektora CJB Banjaluka potvrda da niko neće biti zaštićen zbog kršenja zakona.

"To je pokazatelj da radimo svoj posao i da nemamo pardona ni prema pripadnicima MUP-a Republike Srpske koji se ogriješe o zakon", rekao je Jovičić.

Nezavisne novine

Ah, evo nesto malo i odradi pravosudje RS...
KAKO je moguće da se ovi inspektori OPET bave istim (ISTIM??? - da, da istim...) poslom nakon 5 godina zabrane?
Svasta!!!

Inspektorima 23 godine zatvora

Slika
Inspektorima 23 godine zatvora

Dejan Tovilović, Foto V.Stojaković 06.07.2015 16:56 18:56

BANJALUKA - Okružni sud u Banjaluci proglasio je danas krivim Srđana Radulovića, Marka Kovačevića i Ognjena Stijaka, suspendovane inspektore banjalučkog CJB-a, za organizovanu prodaju droge, zloupotrebu službenog položaja, falsifikovanje izvještaja i nezakonitu upotrebu sile te ih osudio ukupno na 23 godine i tri mjeseca zatvora.

Najveću kaznu, u trajanju od 11 godina i pet mjeseci zatvora dobio je Srđan Radulović, organizator ovog udruženja, zatim Kovačević i to šest godina i pet mjeseci, te Stijak koji je osuđen na pet godina i pet mjeseci zatvora. Njih dvojica označeni su kao Radulovićevi saučesnici.

Ostatak ove kriminalne grupe koju su činili Goran Mihajlica, Darijo Dabić, Jovan Miljković, Vladimir Marčeta i Gavrilo Šiniković osuđen je na zatvorske kazne u ukupnom iznosu od dvije godine i šest mjeseci.

Inspektori su, kako se navodi u presudi, od 2011. do 2013. godine organizovali zločinačko udruženje i prodavali drogu maloljetnicima, vršili iznude, mimo zakona upotrebljavali prekomjernu silu i falsifikovali službene zapisnike, te na taj način stekli protivpravnu imovinsku korist.

"Van svake sumnje je jasno da su optuženi izvršili navedene radnje za koje su optuženi. Nažalost, poražavajuće je to što je namjerno ili nenamjerno zatajila Unutrašnja kontrola MUP-a RS koja ovo nije spriječila", rekla je sudija Snježana Kudrić čitajući presudu.

Kako je dodala, ova grupa je pokazala upornost i bezobzirnost u izvršenju krivičnih djela, umjesto da kao organi reda zaštite građane.

Porodice osuđenih presudu su prihvatile mirno i dostojanstveno, a Simo Tošić, advokat Kovačevića, najavio je žalbu. Kako je ocijenio, ova presuda ne može da egzistira, pa će u žalbenom postupku pasti te da je razlika u visini kazni između prvooptuženog i ostalih velika.

Inače, inspektorima će vrijeme provedeno u pritvoru biti uračunato prilikom služenja kazne, a sud im je izrekao i mjeru zabrane rada u policiji od pet godina.

Sud nije mogao da utvrdi koliko je ova grupa zaradila preprodajom droge, pa je zahtjev tužilaštva da im se novac oduzme odbačen.

Podsjećamo, suđenje inspektorima je počelo u septembru prošle godine, gdje su sva trojica negirala krivicu, tokom kojeg su održana 42 ročišta i saslušano preko 100 svjedoka, pa se ovaj proces smatra za jedan od najvećih i najkomplikovanijih u sudskoj praksi RS.

nezavisne.com
Posljednji put menjao nevenkagaragic dana Sub Maj 26, 2018 20:28:56, izmjenjena samo jedanput
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

PrethodniSljedeća

Povratak na Razno