upravni odbor u javnom preduzeću

Moderator: moderator_dostave

upravni odbor u javnom preduzeću

Postod EMA u Čet Feb 26, 2015 06:32:17

Zanima me da li je Javno preduzeće može imati Upravni odbor? Naime zakon o privrednim društvima i Zakon o javnim preduzećima propisuje organe JP a to su : Skupština, Uprava , Nadzorni odbor i Odbor za reviziju, a čije su nadležnosti u navedenim zakonima slabo definisane, npr. ko je drugostepeni organ u JP odnosno kome se mogu žaliti zaposlenici na rješenja iz radno-pravnog statusa? Molim kolege da se uključe i pomognu mi...
EMA

Pridružio se: Pet Feb 20, 2015 14:58:54

Re: upravni odbor u javnom preduzeću

Postod Kandic u Čet Feb 26, 2015 13:54:41

Moze naravno.

Član 5. Zakona

Organi javnog preduzeća su:

- skupština,

- nadzorni odbor,

- uprava (menadžment) , kao organi upravljanja i

- odbor za reviziju.

2.3. Uprava

Član 11.

Pored nadležnosti utvrđenih u Zakonu o privrednim društvima uprava je nadležna i za:

• izvještavanje nadzornog odbora na zahtjev nadzornog odbora;

• provedbu etičkog kodeksa;

• izradu i nadgledanje realizacije planova poslovanja;

• izradu provedbenih propisa za postupak nabavki i provedbu važećih zakona i propisa o postupku nabavki;

• pripremu prijedloga o raspodjeli profita;

• zapošljavanje i otpuštanje zaposlenika u skladu sa postupcima utvrđenim u poslovniku ili poslovnicima te važećim zakonima.

Član 12.

Upravu bira nadzorni odbor većinom glasova na osnovu javnog konkursa iz reda kandidata koji po menadžerskim znanjima i iskustvu najbolje odgovaraju za izvršenje operativnih i poslovnih potreba javnog preduzeća. U upravu ne mogu biti imenovana lica koja vrše funkciju u političkim strankama.

Član 13.

• Direktor i izvršni direktori javnog preduzeća podliježu dužnostima, odgovornostima i ograničenjima koja su utvrđena ovim Zakonom.

(2) Vršenje neposrednog nadzora nad provođenjem pojedinih odredaba iz člana 19. ovog Zakona direktor može povjeriti izvršnom direktoru.

(3) U slučaju iz stava 2. ovog člana direktor je solidarno odgovoran sa izvršnim direktorom za izvršenje povjerenog zadatka.

Buduci da je u pitanju JP, mozes se zaliti i OMBUDSMENU ZA LJUDSKA PRAVA, cije preporuke JP mora da slusa, za razliku od drugih oblika drustava.
Kandic

Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 14:16:09

Postod EMA u Čet Feb 26, 2015 16:58:43

Ja kako tumačim navedene članove, ne izjednačavam upravu sa upravnim odborom, upravu čine direktor i izvršni direktor i mogu biti imenovani članovi uprave pored tih.
Nisam našla niti jedan primjer nekog JP da ima upravni odbor!
Znate li vi neki primjer?
EMA

Postod Kandic u Čet Feb 26, 2015 21:45:44

EMA je napisao:Ja kako tumačim navedene članove, ne izjednačavam upravu sa upravnim odborom, upravu čine direktor i izvršni direktor i mogu biti imenovani članovi uprave pored tih.
Nisam našla niti jedan primjer nekog JP da ima upravni odbor!
Znate li vi neki primjer?

Vi jako dobro tumacite, tu nema greske, upravni odbor i uprava nije isto to je tacno.

Upravni odbor kako mene sjecanje sluzi su imale:
JAVNOG PREDUZEĆA ŽELJEZNICE FBiH
JP Autoceste FBIH

A onda su promjenile i navele "'Upravnog odbora'' zamjenjuju se riječima: ''Nadzornog odbora"

pokusaj malo prosurfat...
Kandic

Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 14:16:09

Postod EMA u Pet Feb 27, 2015 15:25:00

Kolega tražila sam po netu ali bez uspjeha. Našla sam samo da je Elektroprivreda imala Upravni odbor a sada ima Nadzorni, skupštinu, Upravu koju čine direktori iizvršni direktori. Autoceste isto sada imaju nadzorni. Nadležnosti po mom mišljenju Nadzornog odbora su različite od upravnog odbora i nikako ne mogu se zamijeniti, imaju možda dvije stvari koje može raditi nadzorni a što je radio Upravni. Uprava također ima neke stvari koje radi Upravni odbor kao organ upravljanja. Ne znam koliko je uredu zamijeniti upravni odbor sa Nadzornim u tom smislu i je li to što si našao izmjena odluke o imenovanju članova U.O.? Jer smatram da je Zakonom propisano kako se imenuje nadzorni i da treba raspisati konkurs a ne samo tako promijeniti Upravni u Nadzorni a ne rade isti posao!
EMA

Postod muricenes u Pet Feb 27, 2015 19:27:27

Jel ko vidio ovaj konkurs

Broj: 14-34-784-1/2015
Sarajevo, 26.02.2015. godine

Na osnovu člana 15. stav 3. Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine (»Službeni glasnik BiH« br. 25/04, 93/05, 48/07 i 15/08), te člana 7. stav 3. i člana 8. stav 2. Pravilnika za izradu projektnih prijedloga i izvršenje projekata koje finansiraju donatori Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine, broj: 08-02-3638/2013 od 24.09.2013. godine, a u skladu sa čl. 8. i 16. Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH« br. 26/04, 7/05, 48/05, 60/10 i 32/13) i čl. 30 i 31. Pravilnika o radu državnih službenika i zaposlenika u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH broj: 08-02-1586-1/2014 od 23.04.2014. godine, Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine raspisuje:

JAVNI OGLAS
za popunjavanje pozicija projektnog osoblja u
Sekretarijatu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine

Pravni savjetnik

Broj oglašene pozicije: 001/15
Sekretarijat Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine
„Projekat unaprjeđenja efikasnosti pravosuđa i Projekat unaprjeđenja efikasnosti pravosuđa II“
Broj izvršilaca: 2
Status: Ugovor o radu na određeno vrijeme
Probni rad: 3 mjeseca
Platni razred: 1.969,10 KM do 2.487,29 KM (u skladu sa članom 17. stav 1. tačka f) Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH)

Kako ide ovdje ?
muricenes

Pridružio se: Ned Apr 22, 2012 12:42:50

Postod EMA u Sub Mar 07, 2015 10:24:19

Ja nisam.
EMA

Postod muricenes u Sub Mar 07, 2015 16:43:51

Ovdje su dobre plate do 4.000 KM a nista se sigurno ne radi jer kad vidis (ne)rad VSTV BiH u zadnjih 10 godina i nikakve ucinke sa 150 uposlenih, to je onda Bogovsko radno mjesto.

Vjerovatno se uposljavaja rodbinski.
muricenes

Pridružio se: Ned Apr 22, 2012 12:42:50

Povratak na Dostava sudskih pismena: otvorena pitanja