Dostava tužbe i rok za odgovor na tužbu

Moderator: moderator_dostave

Dostava tužbe i rok za odgovor na tužbu

Postod luka u Sub Maj 05, 2012 07:39:55

U parničnom postupku sud je dopisom dostavio tužbu tuženom ( živi i radi u sjedištu suda) na odgovor.
Odgovor na tužbu dostavljen je sudu je nakon 62 dana.
Kako sud nije donio presudu zbog propuštanja tražio sam ( i urgirao 2 puta) da mi sud dostavi dostavnicu iz koje se može vidjeti kad je tuženi primio tužbu, ali sud taj zahtjev zanemaruje i zakazuje pripremno ročište.
Na koji način mogu dobiti kopiju dostavnice, te šta drugo mogu preduzeti u konretnom slučaju?
luka

Pridružio se: Sub Maj 05, 2012 06:48:14

Re: Dostava tužbe i rok za odgovor na tužbu

Postod kolinsb u Čet Maj 10, 2012 07:44:05

pozdrav luka. evo da malo pomognem. sve što trebate uraditi jeste da odete u pisarnicu suda u kojem se vodi vaš predmet, i podnesete zahtjev za uvid u spis (ako želite samo da pogledate spis) ili zahtjev za kopiranje spisa (ako želite kopirati cio spis ili samo neke njegove dijelove).
kolinsb

Pridružio se: Pet Mar 25, 2011 10:05:46

Postod mirakolo u Sri Jul 04, 2012 23:06:40

Cesto i pored toga sto Tuzbom se trazi donosenje Presude zbog propustanja(u slucaju ako do 30 dana se neodgovori na Tuzbu) sud u mnogim slucajevima ne moze donjeti Presudu zbog propustanja jer bi uskratio pristup sudu suprotnoj stranci jer cinjenicno stano nebi bilo utvrdjeno jos manje tocno utvrdjeno te bi i doslo do povrede materijalnog prava suprotne stranke sto bi kada se Zalila na presudu bilo bi joj udovoljeno pa postupak bio na pocetku tj.izgubili bi na vremenu za donosenje meritorne odluke i konacne odluke.Zato bih vam savjetovala da se zbog toga previse nezabrinjavate jer bolje je da se i odrzi rasprava prije i tako i postupak prije zavrsi pogotovo ako imate opravdane razloge za truzbeni zahtjev.

u svakom slucaju vi i na raspravi prije zapocinjanja -mozete traziti uvid u dostavnicu i insistirati donosenje presude bez raspravljanja-ali ponavljam u 99% slucajeva i da se donese Presuda zbog propustanja postupak se vraca na rad te od toka nemate puno koristi osim ako se nebojite da ste u potpunom pravu sa zahtjevom pa zelite tako pokusati doci do presude...

Vazno je da se insistira da se zakaze rasprava i optpocne postupak i tako dodje prije do konacne odluke sa manje troskova.
mirakolo

Pridružio se: Sri Jul 04, 2012 20:17:59

Postod vesna u Pet Jul 19, 2013 13:50:37

Evo mene opet........

Prema uputi o pravnom lijeku, blagovremeno sam podnije tužbu koju sam predala preporučennom poštom Okružnom sudu Banja Luka. Ovaj sud se proglasio mjesno nenadležnim, dostavio predmet mjesno nadležnom sudu, te o toj činjenici dobila sam rješenje sa datumom 3.4.2013.

Otišla sam u mjesno nadležni sud, zatražila pristupni kod tako da mogu sve faze u ovom upravnom sporu pratiti.

Od mjesno nadležnog suda nisam dobila pismeno bilo kakav dopis, akt, rješenje jednostavno ništa pa čak niti pismenu potvrdu da je taj sud zaprimio predmet kao mjesno nadležan.
U više navrata sam zvala taj sud, dodjem do pisarnice jedini je odgovor da je spis kod sudije...... da je era godišnjih odmora, dajte mi pomozite dokle spis može biti kod sudije, postoje li kakvi rokovi...........kome da se obratim, kojom vrstom pismena molim vas da mi pomognete..........
vesna

Pridružio se: Pon Avg 01, 2011 20:59:33

Postod vesna u Sri Avg 21, 2013 12:19:06

Evo da malo dopunim prethodni moj post.
Dobila sam pristupni kod u ovom predmetu.....vidim samo datum prijema predmeta sve ostalo nemogu otvoriti, neznam zašto.....
Nazovem telefonom pisarnicu, odgovor je da je predmet kod postupajućeg sudije.......
Pošto se radi o upravnom sporu a evo gledam rad tog suda u 2 mjeseca bila su zakazana samo 2 ročišta po upravnim sporovima, a gledam i predmete postupajućeg sudije koji je zadužen za moj predmet, vidim da na mjesečnom nivou odradi (zakaže) samo nekoliko ročišta....... pitam se pa kad će više moj predmet doći na red.

Nakon koliko vremena ovakvog, po meni odugovlačenja, je prihvatljivo da uputim neku požurnicu ili dopis sa pitanjem kad mogu očekivati bilo kakvu obavijest da je moj predmet krenuo s mrtve tačke.

Za mene nejasan pojam "razuman rok". Koliko vremena treba proći pa da se pozovem na "razuman rok"????

Nadam se da ću dobiti odgovore na ovom forumu......u svakom slučaju hvala.
vesna

Postod nevenkagaragic u Sri Avg 21, 2013 23:43:25

vesna je napisao:Evo da malo dopunim prethodni moj post.
Dobila sam pristupni kod u ovom predmetu.....vidim samo datum prijema predmeta sve ostalo nemogu otvoriti, neznam zašto.....
Nazovem telefonom pisarnicu, odgovor je da je predmet kod postupajućeg sudije.......
Pošto se radi o upravnom sporu a evo gledam rad tog suda u 2 mjeseca bila su zakazana samo 2 ročišta po upravnim sporovima, a gledam i predmete postupajućeg sudije koji je zadužen za moj predmet, vidim da na mjesečnom nivou odradi (zakaže) samo nekoliko ročišta....... pitam se pa kad će više moj predmet doći na red.

Nakon koliko vremena ovakvog, po meni odugovlačenja, je prihvatljivo da uputim neku požurnicu ili dopis sa pitanjem kad mogu očekivati bilo kakvu obavijest da je moj predmet krenuo s mrtve tačke.

Za mene nejasan pojam "razuman rok". Koliko vremena treba proći pa da se pozovem na "razuman rok"????

Nadam se da ću dobiti odgovore na ovom forumu......u svakom slučaju hvala.

Nisam pravnik, a bojim se da cete ovde dugo, dugo cekati odgovor, ako ga uopste ikada dobijete.
U drzavi kao sto je BiH nista nije "razumno", pa tako ni pravosudni rokovi!
Mogu Vam samo preneti svoje licno iskustvo:

KRIVICNA:
- Od VSTV-a sam cekala (i pored pismene urgencije) PUNE 2 GODINE odgovor (negativan, po obicaju)
- Od Ustavnog suda BiH 3,5 GODINE da bi mi nakon toliko godina odgovorili kako NISU NADLEZNI

PARNICA:
- Opstinski sud u Tuzli se prvi put oglasio nakon nesto vise od 3 GODINE i to prvim pozivom na pripremno rociste
- Odgovor tuzenog UKC-a Tuzla (koji je pisan odmah-iste godine kada sam tuzila) dobijam tek uz taj prvi poziv, dakle, nakon 3 godine
- Tek kada sam dobila pristupni kod (pismeno na licu mesta-pisarnici, uz predocenu tuzbu i LK), videla sam da je TRECI sudija zakazao prvu raspravu! Za 3 godine cekanja, predmet je bio (lezao) kod 3 sudija!
- Na pristupnom kodu cete videti zakazane rasprave, zapisnike, uplatnice itd., ali NE i tuzbu i presudu.
- Nista ne pitajte i ne dogovarajte telefonski, niti usmeno, samo pismeno i to preporuceno s povratnicom, ako niste u mogucnosti predati licno! I NE VERUJTE NIKOME NA REC, skupljajte pismene dokaze.

Eto, toliko iz mog iskustva.
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod vesna u Čet Avg 22, 2013 00:07:38

Hvala na odgovoru g. Neven.......... ja jesam optimista i držim se onog što me ne ubije ojača me, tako da uvijek kažem Pravo i pravda su daleko kao nebo i zemlja, aliiiiii pravda jeste spora ali je dostižna.
vesna

Postod nevenkagaragic u Čet Avg 22, 2013 22:56:29

vesna je napisao:Hvala na odgovoru g. Neven.......... ja jesam optimista i držim se onog što me ne ubije ojača me, tako da uvijek kažem Pravo i pravda su daleko kao nebo i zemlja, aliiiiii pravda jeste spora ali je dostižna.

Nema na cemu, tu smo da se medjusobno pomazemo (mi "obicni", a ne bih se menjala za njihove "visosti").
Dostizna je dostizna, eno i Enver Kreso je docekao pravdu, barem ce presudu uokviriti, neka unuci vide da je bio U PRAVU!
Docekacemo i mi, samo treba biti uporan i NE ODUSTAJATI nikako!
PRAVDA ZA DENISA
nevenkagaragic

Pridružio se: Sri Maj 26, 2010 13:52:14

Postod vesna u Pet Dec 20, 2013 15:48:49

Evo mene opet i opet i opet...............
2011. godine dobila sam djelomično rješenje gdje piše.................... da imenovana iz prethodnog stava ima pravo na dodjelu drugog odgovarajućeg stana te da će se dodjela drugog odgovarajuće stana izvršiti po ISPUNJENJU FINANSIJSKIH, MATERIJALNIH I FORMALNIH PRETPOSTAVKI OBVEZNIKA IZVRŠENJA PREDMETNE OBAVEZE.................
Ovih dana podnijela sam prijedlog za donošenje zaključka o dozvoli izvršenja djelomičnog rješenje, odnosno navela sam da je izvršenik dužan tražiocu izvršenja predati u posjed stan iz prethodnog stava u roku od 15 dana od dana dostavljanja ovog zaključka..........napomenula sam da tražilac izvršenja će biti pismeno obavješten na priloženu adresu o danu i satu uvodjenja u posjed ............ itd.............

Da li postoje kakvi rokovi (ispunjenje finansijskih, materijalnih i formalnih pretpostavki)................čemu da se nadam podnijela sam i apelaciju Ustavnom sudu ( kažu mi valja čekati cca 2 godine).......... a ja svaki mjesec plaćam kiriju jer sam podstanar i više od polovine moje penzije svaki mjesec ide za te troškove..........

Hvala vam svima unaprijed na odgovoru, savjetu, preporuci, sugestiji mnogo će mi značiti............
vesna

Postod vesna u Pon Jul 07, 2014 13:46:22

vesna je napisao:Evo mene opet i opet i opet...............
2011. godine dobila sam djelomično rješenje gdje piše.................... da imenovana iz prethodnog stava ima pravo na dodjelu drugog odgovarajućeg stana te da će se dodjela drugog odgovarajuće stana izvršiti po ISPUNJENJU FINANSIJSKIH, MATERIJALNIH I FORMALNIH PRETPOSTAVKI OBVEZNIKA IZVRŠENJA PREDMETNE OBAVEZE.................
Ovih dana podnijela sam prijedlog za donošenje zaključka o dozvoli izvršenja djelomičnog rješenje, odnosno navela sam da je izvršenik dužan tražiocu izvršenja predati u posjed stan iz prethodnog stava u roku od 15 dana od dana dostavljanja ovog zaključka..........napomenula sam da tražilac izvršenja će biti pismeno obavješten na priloženu adresu o danu i satu uvodjenja u posjed ............ itd.............

Da li postoje kakvi rokovi (ispunjenje finansijskih, materijalnih i formalnih pretpostavki)................čemu da se nadam podnijela sam i apelaciju Ustavnom sudu ( kažu mi valja čekati cca 2 godine).......... a ja svaki mjesec plaćam kiriju jer sam podstanar i više od polovine moje penzije svaki mjesec ide za te troškove..........

Hvala vam svima unaprijed na odgovoru, savjetu, preporuci, sugestiji mnogo će mi značiti............

samo da ponovim moj post možda mi neko i odgovori ??????????''
vesna

Sljedeća

Povratak na Dostava sudskih pismena: otvorena pitanja